Pierwsza podróż z niemowlakiem

Dodano: 2021-08-30 godz. 10:37

W jakim wieku? Kiedy jechać? Jak się przygotować? Co spakować? Przerwy w podróży. Zakwaterowanie


Nie bój się!

Rodzice niemowlęcia często obawiają się pierwszej dłuższej podróży z dzieckiem. Zwykle wiąże się ona z wyjazdem na wakacje latem lub zimą. Jeśli wahamy się, czy ze względu na maleństwo nie zrezygnować z urlopu w tym roku, odpowiedź brzmi: jeśli dziecko jest zdrowe – jedźmy! Oderwijmy się od codzienności, odetchnijmy czystym powietrzem, nacieszmy się sobą. Poczujemy się szczęśliwsi, a nasze dziecko razem z nami. Po to wszystko warto wyruszyć.

W jakim wieku pierwszy wyjazd z niemowlęciem?

Oczywiście pierwsze 3 miesiące życia to dla maluszka i tak trudny czas, bo oswaja się ze światem. Więc w tym okresie radzilibyśmy, również ze względu na zdrowie i siły świeżo upieczonej mamy, nie forsować się długą podróżą.

Natomiast zwłaszcza czas między 3 a 7 miesiącem życia to świetny moment na wyjazd. Nasza podróż samochodem z dzieckiem nigdy nie upłynie już w tak błogim spokoju, jak w tym okresie. A to dlatego, że niemowlę w tym wieku zwykle przesypia większość drogi. Szum i kołysanie działają wspaniale  kojąco  i usypiająco. Nigdy już tak długo spokojnie i bez protestów nie będzie siedziało w foteliku.

Oczywiście mamy tu na myśli większość dzieci. Każdy niemowlaczek to  indywidualność i może się okazać, że trafiliśmy akurat na małego domatora wink. Jeśli rzadko jeździmy z dzieckiem samochodem, a planujemy wielogodzinną podróż, warto przeprowadzić próbę. W czasie weekendu wybierzmy się z malcem na wycieczkę po najbliższej okolicy i sprawdźmy, jak znosi jazdę w foteliku. Wyjedźmy najlepiej tuż przed jego długą drzemką. Jeśli spokojnie zaśnie - test wypadł pozytywnie.

Po 7 miesiącu maluch jest już bardziej ruchliwy i oczywiście mniej śpi. Trzeba pomyśleć o zorganizowaniu  większej ilości rozrywek wink. Więcej na ten temat znajdziecie tu: "Zabawy z dzieckiem w podróży". Jeśli dobrze się przygotujemy, na pewno damy sobie radę.

Kiedy jechać z niemowlęciem - o jakiej porze?

Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej wyjechać tuż przed porą codziennej długiej drzemki malucha. Na większość dzieci szum silnika i lekkie kołysanie błyskawicznie zadziała usypiająco. A im młodsze niemowlę, tym większą część drogi prześpi.

Jeśli panują upały, najlepiej wyjechać bardzo wcześnie rano albo w późnych godzinach popołudniowych lub wczesnych wieczornych, kiedy nie jest już tak gorąco. Istnieją również amatorzy jazdy nocą - unikają upałów, droga jest pusta, dziecko śpi. Musimy jednak przed podróżą dobrze się wyspać. Inaczej taki wyjazd może się okazać niebezpieczny, a następny dzień wakacji stracony na odsypianie.

Dla wielu rodzin (którym niestraszne jest wstawanie skoro świt) dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie podróży około 4.00-5.00 rano. Taki wyjazd ma podobne plusy jak podróżowanie nocą, a jest na pewno bezpieczniejszy. Jest też duża szansa, że dziecko cały początek podróży prześpi.

Jeśli nasza podróż odbywa się zimą - jedźmy tylko wtedy, gdy na dworze jest jasno. Weźmy pod uwagę, że na pewno nasza podróż potrwa dłużej niż wynikałoby to z mapy. Bo warunki pogodowe nieraz mogą się zmienić. Zorientujmy się, czy nie będą potrzebne łańcuchy na kołach.

Przygotowanie do podróży z niemowlęciem

Przed dłuższą podróżą warto udać się z niemowlęciem do pediatry, który je zbada i stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wyjazdu. Poradzi także jakie leki ewentualnie wziąć w podróż (na pewno warto mieć na wszelki wypadek termometr oraz czopki lub syrop przeciwgorączkowy). Ze sobą w drogę zawsze oczywiście zabieramy książeczkę zdrowia dziecka, legitymację ubezpieczeniową rodzinną (z pieczątką pracodawcy - najlepiej z tego samego miesiąca) oraz numer telefonu do naszego lekarza. Przy wyjeździe za granicę, potrzebny jest dziecku paszport lub tymczasowy dowód osobisty (nawet w krajach UE).

Przed wyjazdem z niemowlęciem musimy dobrze wywietrzyć samochód. Używajmy płynu do spryskiwaczy o jak najsłabszym zapachu i zrezygnujmy z odświeżaczy powietrza. Przed podróżą w letni dzień na szyby załóżmy osłonki przeciwsłoneczne. Gdy wyruszamy zimą w góry, zabierzmy ze sobą łańcuchy na koła. Dla bezpieczeństwa zanim wyruszymy, zablokujmy tylny zamek (ochrona rodzicielska). Dla własnej wygody na tylnym siedzeniu rozłóżmy koc, żeby potem nie czyścić tapicerki z rozgniecionego jabłuszka albo co gorsza - kupki .

Uważajmy na klimatyzację. W czasie upału różnica między wnętrzem samochodu a temperaturą na zewnątrz nie może przekraczać 4st.C. Zwróćmy też uwagę, czy nawiew nie jest skierowany na niemowlę. Klimatyzacja jest częstą przyczyną przeziębień nie tylko u najmłodszych. Dziecko ubieramy "na cebulkę", żeby w trakcie podróży móc w razie czego zdejmować kolejne warstwy, w zależności od temperatury.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Jeśli jedziemy zimą, zanim wsiądziemy z maluchem do wozu, nagrzejmy samochód. Wtedy nie będziemy musieli czekać z rozebraniem dziecka i wyjmować go w tym celu z fotelika w czasie jazdy. Należy mieć też ze sobą koniecznie kocyk (nie w bagażniku, lecz pod ręką).

Gdy jedzie dwoje rodziców, sprawa jest prosta - jedno będzie towarzyszem dziecka na tylnym siedzeniu. Jeśli jedzie tylko mama albo tata, obok wewnętrznego lusterka samochodowego dobrze jest zamontować drugie, w którym będziemy obserwować malucha.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

Niemowlę przewozimy oczywiście w foteliku - ustawionym tyłem do kierunku jazdy. Nie możemy go montować w miejscu, gdzie są przednie poduszki powietrzne (boczne mogą być). Badania wykazały, że najbezpieczniejsze dla dziecięcego fotelika jest miejsce pośrodku tylnego siedzenia (jeśli znajduje się tam 3-punktowy pas bezpieczeństwa).

wfoteliku.jpg
Niektórzy są zdania, że najbezpieczniej jest za siedzeniem kierowcy.

Jeśli dziecko jest bardzo drobne, są specjalne wkładki do fotelika, zapewniające mu wygodę.

Warto siedzisko wymościć tetrową pieluszką - wtedy maleństwo będzie się mniej pocić. Są też specjalne pokrowce na fotelik, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się dziecka. Zabierzmy kocyk do przykrycia (gdy jest ciepło, wystarczy tetrowa pieluszka) i ewentualnie zagłówek, żeby główka w czasie snu nie opadała na boki.

Wypróbowaną przez nas metodą jest też zwinięcie dwóch pieluszek tetrowych w ruloniki i położenie ich po bokach głowy dziecka.

Bagaż podręczny na podróż z niemowlęciem

A teraz najważniejsze - podręczna torba. Kiedy podróżujemy z niemowlęciem, musimy mieć ją obok siebie. Nie chowajmy wszystkiego do bagażnika. Gorączkowe poszukiwanie kaftanika do przebrania, gdy stoimy w korku w deszczu, a nasze maleństwo oblane soczkiem płacze wniebogłosy, nie jest najprzyjemniejszym przeżyciem wink.

W bagażu podręcznym niemowlęcia powinny się znaleźć:

pieluszki jednorazowe;

  • chusteczki nawilżane;
  • woreczki plastikowe na brudne pieluszki i inne śmieci;
  • przynajmniej 4 pieluchy tetrowe;
  • podkład do przewijania;
  • krem przeciw odparzeniom (w malutkim "podróżnym" opakowaniu);
  • chusteczki higieniczne;
  • ręczniki papierowe;
  • przegotowana woda w butelce (przyda się w razie czego do mycia);
  • po 2 pary body, kaftaników, śpioszków lub pajacyków (2 zmiany ubranek)
  • cienka czapeczka i trochę grubsza;
  • cieplejsze ubranka (w zależności od pory roku);
  • kocyk;
  • 2 smoczki (jeśli nasze dziecko ich używa - ten zapasowy smoczek czasem może "uratować nam życie") z łańcuszkiem do przypinania;
  • latem krem ochronny z filtrem UV przeznaczony dla niemowląt (np. Nivea z filtrami mineralnymi), zimą krem na mróz (również z filtrami);
  • syrop lub czopki działające przeciwgorączkowo i przeciwbólowo (Paracetamol, Ibufen, Nurofen), środek przeciwwzdęciowy (Espumisan, Esputicon);
  • prowiant (w zależności od tego, co nasze maleństwo je):

mleko modyfikowane (jeśli oczywiście nie karmimy piersią) + butelki i smoczki  + podgrzewacz do butelek, który można podłączyć do samochodowej zapalniczki;

- przegotowana ciepła woda w termosie;

- niegazowana woda mineralna;

- herbatka;

- słoiczki z gotowymi daniami z warzyw i owoców (Hipp, Gerber, Bobovita) + 2 plastikowe łyżeczki + 2 śliniaczki;

- biszkopciki lub inne ciasteczka dla niemowląt.

Zabierzmy też koniecznie grzechotki i gryzaczki, ulubioną Przytulankę oraz kilka drobnych zabawek, których dziecko jeszcze nie zna. Wcale nie muszą to być super-maskotki prosto ze sklepu. Niemowlę będzie zafascynowane zwykłym plastikowym pudełeczkiem, które można zamykać i otwierać albo kolorowym balonikiem. A gdy znudzi się zabawkami, możemy mu śpiewać. Na większość dzieci to świetnie działa.

Postoje - odetchnij smile

Jeśli nasza podróż z niemowlęciem trwa długo, powinniśmy przynajmniej co 2 godziny robić postój. Zróbmy to też dla siebie. Najlepiej wśród zieleni - w lesie, a nie na ruchliwym parkingu obok stacji benzynowej. Oczywiście jeśli maleństwo akurat śpi, wykorzystujemy ten czas i nie zatrzymujemy się. W podróży z dzieckiem zwykle nic nie przebiega zgodnie z planem.

Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego w samochodzie, nawet gdy smacznie śpi. W każdej chwili może się obudzić. Poza tym latem istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo. Samochód błyskawicznie się nagrzewa i malcowi grozi udar cieplny.

W czasie postoju zmieńmy niemowlęciu pieluszkę, gdy jest spocone - przebierzmy. A potem (oczywiście jeśli warunki pogodowe nie są straszne) koniecznie wyjmijmy je z samochodu. Z maleństwem na rękach pospacerujmy trochę. A gdy już raczkuje, rozłóżmy koc na trawie i pozwólmy mu pohasać. Niech jak najwięcej się rusza - to nam zapewni spokój przynajmniej przez część dalszej podróży. Dajmy też dziecku jeść i pić, żeby nie robić tego w czasie jazdy, gdy istnieje ryzyko zakrztuszenia się.

Samochód w czasie postoju dobrze wywietrzmy.

Gdy na dworze jest bardzo zimno, lepiej zatrzymać się przy stacji benzynowej lub McDonaldzie, gdzie coraz częściej są specjalne miejsca do przewinięcia dziecka. Jeśli nie jest to możliwe - w czasie postoju zmieńmy dziecku pieluszkę na tylnym siedzeniu samochodu (nie wyłączając ogrzewania). Przy bardzo brzydkiej pogodzie możemy po prostu pozwolić maluchowi rozprostować nóżki we wnętrzu wozu i trochę "poszaleć". Ważne jest, by zmienił przymusową "fotelikową" pozycję. Gdy jest już trochę większe, trzymając dziecko na kolanach, pozwólmy mu potrzymać kierownicę i popatrzeć na piękne kolorowe światełka tablicy rozdzielczej. Będzie wniebowzięte.

w_lesie.jpg

 

Zakwaterowanie dla niemowlaka - sprawdzone noclegi

A jeśli podróżując z małym dzieckiem, szukacie dobrego miejsca zakwaterowania (i nie macie ochoty zabierać ze sobą wszystkich potrzebnych domowych sprzętów wink), tu znajdziecie sprawdzone i polecone przez Rodziców Miejsca Przyjazne Dzieciom: nad morzem, w górach, nad jeziorem/rzeką, na terenach zielonych - tylko takie, które posiadają liczne udogodnienia (również dla rodzin z niemowlęciem - wanienka, łóżeczko, wysokie krzesełko do karmienia, nocnik, zabawki, kącik do zabawy itp.) i atrakcje dla starszych dzieci.

Wiele z nich zapewnia także opiekę nad dziećmi i ciekawe zajęcia dla maluchów w nieco starszym wieku. Część została laureatami akcji Hotel Przyjazny Rodzinie oraz otrzymała nagrody i wyróżnienia w innych konkursach.

My również polecamy je z czystym sumieniem smile

Możecie skorzystać z:

WYSZUKIWARKI  NOCLEGÓW PRZYJAZNYCH DZIECIOM


Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz na dole strony.



 

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi

Wybrane wpisy
Miejsca przyjazne dzieciom
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.