facebook

Ochrona dziecka przed słońcem

Słońce - na plaży i nie tylko     

W czasie wakacyjnych upałów chrońmy dziecko przed szkodliwym działaniem zbyt silnego nasłonecznienia. Dzieci są na nie szczególnie wrażliwe! Bardzo szybko może dojść  do oparzeń. 

 

Kiedy i jak korzystać z kąpieli słonecznych?   

Nie należy przebywać z dzieckiem na wakacjach w pełnym słońcu między godziną  11.00 a 16.00. Jeżeli wychodzimy wtedy z maluszkiem, szukajmy zacienionych miejsc, stosujmy kremy z filtrami.  

Zakładajmy cienkie, bawełniane, przewiewne ubranka, osłaniające ramiona. Potrzebny będzie także kapelusik z szerokim rondem lub czapka z daszkiem i z doszytym z tyłu kawałkiem materiału chroniącym kark. p7290346.jpg

     

Warto kupić dziecku okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV. Bezpieczniej je kupić w sklepie optycznym, a nie na straganie (dobrej jakości okulary  można dostać już za 30-40zł.) Jeśli jednak maluch buntuje się przeciw okularom, niech nosi po prostu czapkę z daszkiem lub szeroki kapelusik.                    

     

Niemowlęciu przymocowujemy do wózka parasolkę przeciwsłoneczną lub rozkładamy daszek.

 

Jakie kremy przeciwsłoneczne stosować u dzieci?     

Dla niemowląt i małych dzieci, a także tych z alergiami skórnymi przeznaczone są kremy ochronne z filtrami mineralnymi. Tworzą one fizyczną barierę na powierzchni skóry, odbijającą promienie słoneczne, nie wchłaniają się. Zawierają dwutlenek tytanu (titanium dioxide) lub tlenek cynku (zinc oxide).   

Starsze dzieci możemy smarować „zwykłymi” kremami przeciwsłonecznymi z filtrami chemicznymi  (jeśli oczywiście nie mają skłonności do uczuleń). Wnikają one w naskórek, przetwarzając energię świetlną w cieplną.

 

Jak wysoki filtr przeciwsłoneczny stosować u dzieci?

Niemowlęta smarujemy kremami z filtrem o najwyższym współczynniku ochrony  50+.

U maluchów w wieku 1-3 lata stosujemy kremy z filtrem SPF 40-50+. Takiemu dziecku można już pozwolić na 20 minut zabawy w pełnym słońcu.

Urwis powyżej 4 roku życia może być na słońcu nawet godzinę, chroniony filtrem powyżej SPF 30+.     

Oczywiście jeśli dziecko ma jasną karnację i włosy, ma wrażliwą skórę, skłonność do piegów i znamion lub w rodzinie występowały nowotwory skóry - należy stosować najwyższą ochronę - SPF 50+

 

Jak często smarować dziecko kremem z filtrem przeciwsłonecznym?

Pamiętajmy, że dziecko w czasie wakacji należy posmarować kremem z filtrem około 20-30 minut przed wyjściem na dwór. Trzeba powtarzać aplikację co 2-3 godziny.

Po wyjściu z kąpieli w morzu czy jeziorze musimy od razu dziecko wytrzeć i dosmarować. Krople wody to „soczewki”, które zwielokrotniają działanie promieni słonecznych. Nawet preparaty wodoodporne częściowo zmywają się w czasie wodnych igraszek naszego malucha, a potem podczas wycierania ręcznikiem.                                           

Musimy też pamiętać, że światło słoneczne działa jeszcze silniej odbijane przez wodę i piasek. Natomiast w górach dawka UV jest około 15 procent większa niż w dolinach.

 

Uwaga – odwodnienie!

     p7290438.jpg

Bardzo ważna sprawa! Pilnujmy, aby dziecko w czasie wakacyjnych upałów dużo piło. Najlepiej często, niewielkie porcje -doskonała jest niegazowana woda mineralna (nisko- lub średniozmineralizowana).

 

Zwłaszcza niemowlęta są bardzo narażone na odwodnienie, gdy panują wysokie temperatury. Niemowlętom karmionym naturalnie zwykle wystarcza bardzo częste przystawianie do piersi, ale przy dużym upale czasem trzeba je dopajać przegotowaną,  niegazowaną, niskozmineralizowaną wodą lub herbatkami. Pilnie obserwujmy dziecko i zwróćmy uwagę, czy siusia tyle, co zwykle. Mniejsza ilość zmoczonych pieluch to znak, że dziecko pije za mało.

 Słonecznych wakacji! smiley

 

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMKI NAD MORZEM DZIEDZIC - Dąbki
Dąbki / Bobolin - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
WILLA KARLA
Krynica Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

VILLA SIELANKA
Ruska Wieś - warmińsko-mazurskie
Mazury
DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom