facebook

Wrześniowe wakacje z dzieckiem

WRZEŚNIOWE WAKACJE Z MALUCHEM
 
Poniżej artykułu znajdziecie miejsca, w które warto pojechać na urlop z dzieckiem we wrześniu - przyjazne dzieciom pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, ośrodki wypoczynkowe, które przygotowały pakiety z animacjami i zajęcia dla maluchów oraz posiadają liczne udogodnienia dla niemowląt i małych dzieci - nad morzem, w górach i nad jeziorem.
 
Dlaczego urlop z dzieckiem we wrześniu? I gdzie pojechać na wakacje - w góry czy nad morze? A może do agroturystyki nad jezioro? 
 
Chcemy odpowiedzieć na podstawowe pytanie:  czy warto wybrać się na wakacyjny wyjazd z dziećmi poza sezonem, we wrześniu? 
 
Nasze dzieci uwielbiają wrześniowe wakacje
 
Wielu rodziców, zwłaszcza młodszych dzieci, zastanawia się nad wrześniowym wyjazdem na urlop z maluchem. Rozważają plusy i minusy takiego wypoczynku. Ponieważ odkryliśmy wiele zalet wyjazdów przed i po sezonie, sami korzystamy z tej możliwości. Na wczasy z dziećmi wyjeżdżamy najczęściej w czerwcu i właśnie we wrześniu.
 
Bazując na naszym dość bogatym doświadczeniu, postaramy się tu zebrać i przedstawić zalety oraz wady wyjazdu z dziećmi po terminie tradycyjnych wakacji. Pod tekstem znajdziecie także linki do polecanych ośrodków wakacyjnych, które mają w swojej ofercie właśnie taki wrześniowy urlop z dzieckiem i wrześniowe pakiety z animacjami dla dzieci.
 
Wrześiowy pakiet z animacjami dla dzieci w pensjonacie przyjaznym dzieciom
 
Wakacje z dzieckiem we wrześniu, czyli zalety i wady wyjazdu na urlop po sezonie.
 
Zaczniemy oczywiście od plusów:
 
1) Niskie ceny wyjazdu
 
Wszyscy wiemy, że we wrześniu w nadmorskich czy górskich ośrodkach ceny są dużo niższe. Są też w tym czasie liczne promocje lub pakiety specjalne na taki wrześniowy wypoczynek z maluchem. Pamiętajmy jednak, że wszystkie pakiety, które zawierają w sobie posiłki oraz dodatkową organizację czasu wolnego dla rodziców z dziećmi, muszą kosztować więcej niż sam nocleg, gdzie sami musimy się martwić, co robić z dzieckiem w czasie niepogody lub braku placu zabaw i towarzystwa dla naszych maluchów.
 
Dodatkowo, na kramach rozstawionych w każdym turystycznym miejscu, podobnie jak w dużych sklepach, obowiązują wyprzedaże posezonowe. To bezdyskusyjnie znacznie obniża koszty dziecięcych zachcianek, pamiątek z wakacji i upominków dla naszych bliskich :)
 
Wrześniowe wakacje z maluchem - pustki na deptaku w Pogorzelicy
 
2) Brak tłoku
 
Ogromnym plusem pobytu we wrześniu na urlopie z maluchem będzie brak tłoku i kolejek. We wrześniu na wakacjach można spotkać głównie innych rodziców z małymi dziećmi. I to bez znaczenia czy planujemy pospacerować deptakiem krynickim lub nadmorską promenadą albo wybrać się na wycieczkę do Morskiego Oka, czy przejść się po Krupówkach. Poza tym czeka nas spokój i cisza.
 
Na Rusinowej Polanie również pusto we wrześniu
 
Sensoryczne Ogrody w Muszynie - we wrześniu puste i piękne, dzieci zachwycone
 
Dziewczynki po przejściu Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej - wrześniowe wakacje z dziećmi
 
Mniej tłoku spotkamy również przy różnego typu wakacyjnych atrakcjach, takich jak: kolejki linowe, parki wodne, parki rozrywki, dinoparki, muzea itp. Korzystanie z tego typu miejsc z małymi dziećmi będzie dużo łatwiejsze, bezpieczniejsze, ale przede wszystkim przyjemniejsze. Często zdarza się, że również i w tych miejscach obowiązują ceny posezonowe.
 
Zjazd na dmuchanych pontonach - we wrześniu bez kolejek
 
Brak tłoku jest dobry również, kiedy nie chcemy rano biec na plażę żeby zarezerwować sobie miejsce. We wrześniu na pewno będzie sporo wolnej przestrzeni na rozłożenie leżaka czy parawanu i zabawy w dowolnym miejscu i o każdej porze.
 
Dodatkowym argumentem na plus jest brak kolejek do gastronomii czy sklepów. Również brak problemów ze znalezieniem miejsc parkingowych, nawet przy głównym deptaku w Międzyzdrojach czy przy samych Krupówkach, możemy uznać za atut bezsporny. 
 
3) Towarzystwo innych dzieci w bardzo podobnym wieku.
 
Od razu zaznaczam, iż ten argument, nie ma wad! Pamiętam nasz pierwszy wyjazd z dzieckiem, kiedy to trafiliśmy do miejsca, gdzie nie było małych dzieci. To był dobry rodzinny czas. Jednak wymagał od nas rodziców ciągłej mobilizacji i oprócz tego, że byliśmy razem, to niewiele odpoczęliśmy. Ponieważ po sezonie większość starszych dzieci jest już w szkole, to jest duże prawdopodobieństwo, że niezależnie czy to góry, czy Bałtyk, na wakacjach wrześniowych spotkamy inne rodziny właśnie z małymi dziećmi. To zapewnia kompanów do zabawy naszym dzieciom, a nam towarzystwo o podobnych oczekiwaniach i tematach do rozmowy.
 
Na plaży fajnie jest - dzieciaki także we wrzesniu znajdą towarzystwo do zabawy
 
4) Pogoda
 
Niestety na pogodę nie mamy wpływu. Jednak, patrząc na ubiegłe lata, z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że we wrześniu możemy trafić na pogodę lepszą niż w czasie wakacji w lipcu.
 
We wrześniu nad morzem często jest piękna słoneczna pogoda
 
Wrzesień często jest bardzo ciepły. Szczególnie pierwszy tydzień stwarza świetne warunki do rodzinnego wypoczynku. Jest to doskonały miesiąc na rowerowe wycieczki, rodzinne spacery po górach oraz dłuższe wypady do lasu i na grzyby. Nasz Bałtyk jest morzem zimnym, jednak we wrześniu woda po ciepłym lecie jest bardziej nagrzana. Poza tym zwykle nie ma upałów, więc różnica temperatur między powietrzem a wodą nie jest tak drastyczna. Dużo łatwiej się zanurzyć ;-) Zwykle uda się wykąpać, a bardziej wrażliwi przynajmniej zamoczą nogi ;)
 
Pogoda we wrześniu często sprzyja kąpielom w Bałtyku
 
Na pewno będzie pogoda przynajmniej na typowe „plażowe zabawy” jak: babki z piasku, zamki, budowle z muszelek i kamyków itp. Dla wielbicieli Mazur będzie też możliwość kąpieli w ciepłym jeziorze. Woda w jeziorze we wrześniu jest również cieplejsza po lecie.
 
Dodatkowym atutem posezonowego wyjazdu z dzieckiem na wakacje może być spora szansa na znalezienie bursztynów na nadbałtyckich plażach. Szczególnie po sztormach, które nie dość, że nasycają powietrze tak nam potrzebnym jodem, to wyrzucają jeszcze na brzeg spore ilości bursztynu. A że wczasowiczów we wrześniu mało, to nasze szanse na znaleziska wzrastają. 
 
 Szukamy: bursztynów, kamyczków, szkiełek, muszelek - to wszystko wakacyjne skarby 
 
Zachód słońca nad Bałtykiem - we wrześni też potrafi być pięknie nad morzem
 
5) Możliwość rezerwacji w ostatniej chwili
 
Oferta pobytów wrześniowych dla rodzin z dziećmi zazwyczaj pojawia się w połowie sierpnia. Dlatego jeszcze teraz wiele ośrodków nie ma pełnego stanu.

 
6) Mniejszy ruch na drodze = brak problemów z dojazdem na urlop
 
Niestety zupełnego braku korków nie możemy zagwarantować (np. Zakopianka). Jednak na pewno unikniemy wielkiego tłoku w dniu wyjazdu z miasta i powrotu do domu. Z reguły jadąc na urlop oddalamy się sporo kilometrów od domu. Im krótszy czas w samochodzie z dzieckiem, bez zbędnego wydłużania podróży, tym większa na szansa na udany urlop z maluchem. Podobnie będzie z pociągami i autobusami. Nie zagwarantujemy, że się nie spóźnią, ale bilety kupimy bez problemu od ręki. 
 
7) Sport we wrześniu z dziećmi
 
Wrzesień to idealny czas, by zacząć uprawiać sport i zarazić tą pasją swoje dzieci. Wystarczy zacząć biegać po plaży, jeździć na rowerach czy rolkach, zacząć grać w badmintona czy po prostu wyjść na górskie szlaki.
 
Wycieczka w góry i chodzenie po skałkach - wrzesień jest idealny na takie wyprawy
 
Wrzesień jest do tego idealny, gdyż nie grożą nam letnie upały, a plaże i trasy wędrówek nie są zatłoczone.
 
Pamiętajcie o starych polskich przysłowiach: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" i "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Jeśli nie nauczymy swoich dzieci kultury fizycznej, to najlepsza szkoła nie pomoże. Takie rzeczy młody człowiek musi wynieść z domu.
 
Jazda na rowerze to zawsze przyjemność - we wrześniu sporo pogodnych dni
 
Możecie zmotywować swoje dzieci do wysiłku udziałem w takich imprezac,h jak bieg ekstremalny dla dzieci: RUNMAGEDON KIDS czy wesoły i kolorowy THE COLOR RUN albo wreszcie rowerowy MINI Tour De Pologne.
 
 Radość dzieci ze zdobycia szczytu - bezcenne  
 
Wrześniowe wakacje z dzieckiem mogą mieć również kilka minusów:
 
1) Ograniczona oferta 
 
Niestety, oferta ośrodków przyjaznych dzieciom, organizujących wakacje z animacjami dla maluchów we wrześniu jest ograniczona. Wiele ośrodków, zamyka swe podwoje równo z końcem sierpnia i rozpoczęciem roku szkolnego. Mamy na to radę: podpowiadamy, gdzie jeszcze można liczyć na wakacje wrześniowe dla rodziny z dzieckiem. Poniżej artykułu linki. W tych ośrodkach nie dość, że na pewno po sezonie będzie taniej, to w ofercie będzie organizacja czasu dla rodzin, a animacje będą dostosowane do młodszych dzieci.
 
Gdy nie ma pogody, animacje dla dzieci to dobra rzecz
 
2) Nie wszystkie czynne ośrodki mają ofertę dla dzieci
 
Jeśli nie mamy zaprzyjaźnionej rodziny, która w danej chwili mogłaby wybrać się z nami, musimy poświęcić trochę czasu, żeby sprawdzić ośrodek, do którego mamy zamiar pojechać. W innym wypadku może okazać się, że trafimy na miejsce, gdzie nie spotkamy innych dzieci i wtedy będziemy musieli sami zaangażować więcej sił na organizację wspólnego czasu.
 
Wrzesień w górach potrafi być naprawdę piękny - Tatry z dzieckiem do świetny wybór
 
3) Pogoda
 
Jeśli nie trafimy z pogodą (choć deszczowo może być również w środku sezonu) to będziemy zdani na atrakcje ośrodka, w którym spędzamy wakacje z maluchem. Dobrze, żeby był wyposażony w salę zabaw. Najlepiej z piłkarzykami, książeczkami grami i puzzlami, gdzie dzieci w towarzystwie innych dzieci i rodziców mogą ciekawie spędzić czas. Przydałby się również sala kinowa lub choćby ekran, na którym można w czasie deszczu wyświetlić bajki. Dobry będzie X-Box, tak bardzo znienawidzony przez rodziców, ale w czasie deszczowego urlopu przynoszący ulgę wszystkim :) I najważniejsze: animacje, najlepiej rano i popołudniu, koniecznie niezależne od pogody! Jak już wspomnieliśmy wcześniej, urlop z animacjami dla dzieci jest droższy (kwaterodawca musi wygospodarować miejsce na salę zabaw, odpowiednio ją wyposażyć, zatrudnić animatorów, zakupić sprzęt przydatny do animacji, ekran i projektor). Jednak warto dopłacić. Urlop w Polsce zawsze, czy to w sezonie czy we wrześniu wiąże się z tym, że nikt nie zagwarantuje nam słonecznej pogody. Dlatego obiekt z animacjami sprawdzi się znakomicie. Zawczasu eliminowanie niepotrzebnych napięć, stresów i zmęczenia w czasie urlopu jest bezcenne!
 
 Dzieciaki po wrześniowej ulewie w Dolinie Kościeliskiej - było naprawdę mokro, ale wesoło 
 
Nawet podczas wietrznej pogody dzieci chętnie taplają się w wodzie
 
Naszym zdaniem wrześniowy wyjazd z maluchem na wakacje ma dużo więcej zalet niż wad wink Oczywiście decyzję pozostawiamy Wam. Wrzesień nad morzem czy w górach jest coraz bardziej popularnym terminem wyjazdów wakacyjnych z małymi dziećmi.  Warto wybrać ośrodek rodzinny, które przygotowuje specjalne atrakcje dla dzieci i ich rodziców
 
Jeśli tak jak my, zdecydowaliście się na wakacyjny pobyt we wrześniu, niżej znajdziecie linki do sprawdzonych i polecanych przez nas samych i innych rodziców ośrodków, w których są wrześniowe pakiety z animacjami dla dzieci:
 
W GÓRACH:
 
 
 
NAD MORZEM:
 
 
Agroturystyka Glapki w Barzowicach (woj. zachodniopomorskie)
 
Primavera Jastrzębia Góra (woj. pomorskie)
 
Columbus w Rowach (woj. pomorskie)
 
 
NAD JEZIOREM:
 
 
Jeśli chcecie znaleźć inne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i hotele przyjazne dzieciom w Polsce, w których są liczne atrakcje dla dzieci oraz udogodnienia dla maluchów i w których dobrze się wypoczywa również we wrześniu, sprawdźcie TUTAJlub skorzystajcie z naszych dzieciochatkowych wyszukiwarek:
 
 
 
Wszystkie prawa zastrzeżone
 
autor tekstu i zdjęć: Przemek Wróbel
 
 

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

VILLA SIELANKA
Ruska Wieś - warmińsko-mazurskie
Mazury
DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom

Najbliższe wydarzenia w Polsce ciekawe dla dzieci

Kalendarz imprez w Polsce ciekawych dla dzieci

Sierpień 2018
P W Ś Cz Pt S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031