facebook

Z dzieckiem nad morze w czerwcu

Wakacje nad Bałtykiem z dziećmi

w czerwcu 2018 ??? 

 
Czy warto wybrać się na polskie wybrzeże z dziećmi w czerwcu? Wielu rodziców, zwłaszcza młodszych dzieci, zastanawia się nad czerwcowym pobytem nad Bałtykiem. Rozważają plusy i minusy. Ponieważ sami jeździmy nad polskie morze z dziećmi głównie w czerwcu, postaramy się tu zebrać i przedstawić zalety, ale także wady wyjazdu przed sezonem.
 
Pod tekstem znajdziecie także linki do miejsc, gdzie warto taki czerwcowy urlop z dzieckiem spędzić.
 
Czerwiec z dziećmi nad morzem
 
Najważniejsze zalety i wady czerwcowego wyjazdu nad morze:
 
1) Niskie ceny wyjazdu
 
Wszyscy wiemy, że czerwcu w nadmorskich miejscowościach ceny są dużo niższe, aniżeli w szczycie sezonu (lipiec-sierpień). Są też w tym czasie liczne promocje (w niektórych ośrodkach np. pobyt dziecka do lat 6 gratis). To ważny argument dla budżetu rodzin, szczególnie wielodzietnych.
 
Nie ma problemu z małymi dziećmi i dziećmi przedszkolnymi, dla których opuszczenie kilku dni przedszkola nie jest przeszkodą.  Utrudnieniem może być nieobecność w szkole dzieci starszych – szkolnych. Jednak bardzo często w połowie czerwca oceny już są wystawione i nie będzie z tym kłopotu. Świadectwo można przecież odebrać po wakacjach nad morzem ;) . Radzimy jednak skonsultować z dziećmi takie plany, by nie psuć "układów" między nimi a przyjaciółmi z klasy. 
 
2) Brak tłoku
 
Puste plaże nad Bałtykiem w czerwcu
 
Ogromnym plusem (a dla niektórych ogromnym minusem ;-) pobytu w czerwcu na morzem będzie brak tłoku. W czerwcu naprawdę można delektować się pobytem nad polskim morzem. O ile brak kolejek do smażalni ryb czy sklepów, brak problemów ze znalezieniem miejsc parkingowych nawet przy głównym deptaku w Kołobrzegu, możemy uznać za atut bezsporny, to pusta plaża takim atutem już nie zawsze będzie. Co z tego, że o każdej porze dnia możemy rozbić parawan w dowolnym miejscu i jest mnóstwo miejsca na zabawę, skoro nasze dziecko może nie mieć towarzystwa do tej zabawy?! Rozwiązaniem tego dylematu jest na pewno wyjazd z zaprzyjaźnioną rodziną z dziećmi w wieku zbliżonym do naszych. Może też bardzo pomóc wybór ośrodka nad morzem nastawionego na czerwcowe rodzinne pobyty. Będą maluchy i w ośrodku, i na plaży :-)
 
Dzieci nad morzem - czerwiec
 
3) Pogoda
 
Czerwiec często jest bardzo ciepły i stwarza idealne warunki do spokojnego, rodzinnego wypoczynku. A nawet jeśli nie ma upału, wieje, ale nie leje - jest to doskonały miesiąc na rodzinne spacery, treningi sportowe, jogging, spacery z psem, itd. Oczywiście możemy oddać się także typowym „plażowym sprawom”: babki z piasku, zamki, budowle z kamyków itp. Nieprawdą jest, że woda jest tak zimna, że nie da się nawet zamoczyć nóg. Nasze dzieci zwykle już na początku czerwca biegają boso przy brzegu, a w drugiej połowie miesiąca pluskają się z upodobaniem w Bałtyku. Można to nazwać hartowaniem, bo rzeczywiście w lipcu i sierpniu woda jest zwykle cieplejsza. Ale to hartowanie wychodzi im zdecydowanie na zdrowie. Przez cały rok prawie nie chorują :-)
 
Plaże w czerwcu są czyste i puste. Praktycznie mamy nieograniczoną ilość miejsca i nieograniczone możliwości. Niestety, jeśli nie trafimy z pogodą i na przykład pada (chociaż na ulewy możemy trafić równie dobrze w srodku lipca ;), pozostaje nam tylko liczyć na ośrodek, w którym spędzamy urlop. Pod artykułem polecamy sprawdzone ośrodki wakacyjne dla rodzin z dziećmi, które są w stanie zapewnić naszym pociechom atrakcje w każdą pogodę, np. salę zabaw, animacje, kino, zajęcia plastyczne albo kryty basen. Wówczas bez względu na pogodę będzie się działo…
 
Czerwcowe pobyty dla rodzin z dziećmi
 
4) Brak "bud z dobrem wszelakim"
 
Dla nas to atut bezsporny ;-) ! Po zeszłorocznym pobycie w czerwcu z trójką dzieci nad morzem, zauważyliśmy sporą różnicę w portfelu "na plus".  Znacznie skraca się także czas dotarcia na plażę, bo maluch nie "wrasta w ziemię" przy każdym kolorowym straganie. Większość "bud" otwiera się w ostatnim tygodniu czerwca lub dopiero na początku lipca. W czerwcu jest to zwyczajnie nieopłacalne. Pomimo pełnej opcji wyżywienia, moje dzieci co chwilę próbują naciągnąć na gofra, lody, watę cukrową czy pizzę, nie wspominając już o nowych zabawkach, bez których nie da się żyć (szczególnie  nasz 3-latek) lub o jeździki i „kulki” za 1 zł z automatu. Większości z tych rzeczy nie spotkacie w czerwcu nad morzem. Może to także być minus czerwcowego pobytu dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez np. gofra i góry pamiątek. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że zwykle przynajmniej jedna miejscowa lodziarnia, smażalnia i sklep z pamiątkami są przed sezonem czynne ;-)
 
5) Jod i bursztyn 
 
Jod należy do pierwiastków mało rozpowszechnionych w przyrodzie, a  jest dla człowieka mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większe jego ilości występują w wodzie morskiej i solankach. Niedostatek jodu u dzieci zmniejsza zdolność uczenia się, spowalnia wzrost i rozwój fizyczny w okresie pokwitania. U dorosłych może upośledzać funkcje rozrodcze, utrudniać utrzymanie ciąży, prowadzić do niewydolności tarczycy i w konsekwencji do zahamowania funkcji wielu narządów i procesów życiowych organizmu.
 
Urlop w czerwcu nad Bałtykiem
 
Im bliżej morza, tym więcej jodu w powietrzu. I… im gorsza pogoda, tym jodu w powietrzu więcej. Dlatego powinniśmy docenić sztormy, które częściej możemy spotkać podczas czerwcowego wyjazdu niż w lipcu czy sierpniu. Warto wybierać się na spacery plażą przy morzu, właśnie po sztormie lub przy silnym wietrze,  gdyż  jod  znajduje się w  aerozolu. Ten zaś powstaje,  gdy fale pod wpływem silnego wiatru uderzają o brzeg.  Zamiast narzekać na brak słońca, lepiej ciepło się ubrać i wybrać się na długi rodzinny spacer brzegiem morza, by nawdychać się jodowego aerozolu i cieszyć bryzą. 
 
Kolejne wspaniałe znalezisko
 
Bursztyn zawsze warto znad morza przywieźć. Natomiast bursztyn znaleziony samodzielnie potrafi być dla dziecka pamiątką, wspomnieniem na całe życie. Znaleźć bursztyn na plaży w pełni sezonu graniczy z cudem. Musimy konkurować z tysiącami takich samych jak my poszukiwaczy.  Co innego czerwiec, gdy plaże są puste, a sztormy zdarzają się częściej. Wtedy nasze szanse na znalezienie tej cennej żywicy bardzo wzrastają. Jako ciekawostkę podamy, iż największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, zielonkawe. Bryłki bursztynu zawierają niekiedy pochodzące z okresu kredy i kenozoiku szczątki zwierząt lub roślin, tzw. inkluzje. I takich właśnie znalezisk Wam życzymy!
 
6) Najdłuższe dni w roku
 
Najdłuższe dni w naszych szerokościach geograficznych to okres od 15 czerwca do 15 lipca. Słońce wschodzi w tym czasie około godz. 4:00, a zachodzi dopiero po 21:30.  Weźcie przy tym pod uwagę, że od wiosny do jesieni Słońce najwcześniej wschodzi i najpóźniej zachodzi w Polce właśnie nad morzem. Różnica między północnymi a południowymi krańcami Polski może wynosić prawie godzinę! A 21 czerwca (przesilenie letnie) to w ogóle najdłuższy dzień roku. Ile czasu do wykorzystania! :-) I jakie piękne zachody Słońca...
 
Zachód Słońca nad Bałtykiem 21 czerwca
 
7) Brak problemów z dojazdem na urlop
 
Dojazd na wymarzony urlop nad morze może być prawdziwą gehenną. Szczególnie, gdy jedziemy w upale z prędkością 10 km na godzinę, klimatyzacja ledwo chodzi, paliwo się kończy, dzieci chcą siku, jeść i pić, a do celu naszej podróży daleko ...
 
W naszym przypadku to zawsze do pokonania minimum 400 km. A taka podróż z trójką dzieci to już wyprawa na cały dzień. Mimo poprawy jakości dróg w Polsce i zwiększenia kilometrów autostrad, w sezonie korki na drogach dojazdowych do nadmorskich kurortów to standard. Można to porównać tylko z wiecznie zakorkowaną słynną "Zakopianką". Ponadto sporym problemem są weekendowe zmiany turnusów, gdyż w tym samym czasie panuje intensywny ruch w obie strony. Niestety, w sezonie nie da się tego uniknąć . Podobnie sytuacja ma się z biletami PKP, czy PKS. Zorganizowane grupy obozowe, czy kolonijne nierzadko wykupują bilety z dużym wyprzedzeniem, więc  kupno pożądanej miejscówki może okazać się niemożliwe. 
 
W czerwcu takie problemy nie występują. Ani drogi, ani pociągi czy autobusy nie są zatłoczone. Dojazd na wymarzone wakacje z dziećmi może być przyjemną podróżą, a nie gehenną, po której trzeba przynajmniej 3 dni odreagować! 
 
8) Pobyt można zarezerwować nawet w ostatniej chwili
 
Zwykle w czerwcu jest jeszcze dużo wolnych miejsc nawet w najlepszych pensjonatach i hotelach, które w sezonie są oblegane, a rezerwacji trzeba dokonać rok wcześniej. Więc jeśli jesteśmy zmęczeni, marzymy o świeżej morskiej bryzie zamiast spalin, dzieci nie mogą już doczekać się wakacji, a prognoza pogody na najbliższe 2 tygodnie jest dobra - warto spróbować :-)
 
 
Więcej zalet niż wad :-)
 
Czerwiec z maluchem nad morzem
 
Czerwiec nad morzem jest coraz bardziej popularnym terminem wyjazdów wakacyjnych z dziećmi. Naszym zdaniem ma on więcej zalet niż wad i mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do skorzystania z czerwcowych pobytów dla rodzin z dziećmi. Warto wybrać ośrodki rodzinne, które już od pierwszych dni czerwca przygotowują atrakcje dla dzieci i rodziców
 
OŚRODKI I HOTELE PRZYJAZNE DZIECIOM NAD MORZEM Z ATRAKCJAMI NA CZERWIEC:
 
Magra Holiday Club w Dębinie k. Rowów - UWAGA! W Magrze 3% zniżki dla osób, które podadzą hasło ,,Dzieciochatki" przy rezerwacji terminów czerwcowych na 2018 rok :)
 
Primavera Jastrzębia Góra
 
Columbus w Rowach
 
Hotel La Siesta w Jastrzębiej Górze
 
Jeśli tak jak my, zdecydowaliście się na pobyt przed sezonem, chcecie znaleźć sprawdzone i polecane przez nas samych i innych rodziców pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i hotele przyjazne dzieciom nad morzem, w których dobrze się wypoczywa również w czerwcu, sprawdźcie tutaj: DziecioChatki nad morzem
 
 
Szukacie miejsc wakacyjnych przyjaznych dzieciom?!
 
Skorzystajcie z naszych dzieciochatkowych wyszukiwarek:
 
 
Wszystkie prawa zastrzeżone
autor tekstu i zdjęć: Przemek Wróbel

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
ZIELONY DOM
Dąbki - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMKI LETNISKOWE BOSMAN
Dąbki - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
MODRYNA - Modrzewiowy Dom w Bieszczadach
Strzebowiska - podkarpackie
Bieszczady
GOŚCINIEC POD GRUSZĄ
Stara Kraśnica - dolnośląskie
Góry Kaczawskie (Sudety)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom

Najbliższe wydarzenia w Polsce ciekawe dla dzieci

Kalendarz imprez w Polsce ciekawych dla dzieci

Luty 2018
P W Ś Cz Pt S N
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728