Jak wybrać dobre miejsce na urlop w górach z dzieckiem?

Jak wybrać właściwe miejsce na urlop w górach z dzieckiem – czym się kierować, co sprawdzać?
 
Siadasz przed komputerem, chcesz wybrać miejsce na wakacje w górach. Wchodzisz na pierwszy portal, a tam lekko licząc kilka tysięcy ofert. Piękne zdjęcia, "domowa atmosfera", "niezwykłe położenie" lub inne slogany kuszą, ale i trochę denerwują. Bo wiesz, że część obiektów nadużywa Twojego zaufania. Tylko która to jest część??? Jak odróżnić ziarno od plew? 
 
Wchodzisz na fora turystyczne. I tu przykra niespodzianka. Obiekt, na który już prawie się zdecydowałaś/zdecydowałeś ma fatalną opinię. Kurz po łóżkami, niesympatyczna obsługa, ciasne pokoje, hałas od ulicy. Nie wiesz jednak, że tą opinię napisał ktoś, kto właśnie podczas pobytu pokłócił się z teściową i postanowił wszystkie żale wylać na właścicieli obiektu… A inni się dołączyli, bo to przyjemnie tak "dołożyć", szczególnie gdy nie trzeba się ujawniać...
I co teraz? Z powrotem do portalu. Ale do którego???
 
Niniejszy artykuł ma Ci pomóc w wyborze właściwego miejsca, ma pomóc w wyeliminowaniu pewnych oczywistych rzeczy, z których być może nie zdajesz sobie sprawy, a które mogą bardzo skutecznie spowodować, że zmarnujesz czas i pieniądze. Wszystkie te rzeczy podzieliliśmy na kilka kategorii. Nie wymieniamy pewnych oczywistych kwestii, takich jak odległość do sklepu, czy bliskość wypożyczalni nart lub Skibusa, bo o tym przecież wiesz. Ale zebraliśmy najważniejsze naszym zdaniem kwestie, które z reguły są pomijane przy wyborze miejsca.
 
Położenie
 
 
GOOGLE MAPS.  Z naszego doświadczenia wynika, że nie każdy wie, że istnieje coś takiego jak Google Maps. Możesz wybrać zarówno widok mapy, widok fizycznego terenu jak i widok zdjęć. Bardzo duża część świata jest w tej chwili sfotografowana przez Google i te zdjęcia są dostępne w widoku mapy. Obejrzyj te zdjęcia, unikaj obiektów "wciśniętych" między inne pensjonaty, dowiedz się co funkcjonuje w sąsiednich budynkach. Warto sprawdzić, gdzie biegną główne drogi, które w sezonie robią się hałaśliwe i niebezpieczne. Poza tym to ma być wyjazd w góry, a nie do miasta.
 
BLISKOŚĆ TERENÓW SPACEROWYCH. Po kilku lub kilkunastogodzinnej jeździe samochodem, ostatnią rzeczą o jakiej myślimy jest powrót do naszego auta. Konieczność ponownego wejścia do samochodu po to , aby wyjść z dzieckiem na spacer przyprawia nas o mdłości. Tak więc niezwykle istotne jest, aby bezpośrednio z obiektu móc wyjść na spacer lub na pieszą wędrówkę. Po to przecież jedziemy w góry!
 
ANOMALIE POGODOWE. W czasie roztopów lub po długotrwałych deszczach nawet malutki strumyczek może zmienić się w górski potok. Pamiętaj, że aura jest  kapryśna nawet latem.
 
WIATRY to kolejna rzecz. Wichura a w górach może się zerwać w ciągu kilkunastu minut. Nie stawiaj auta pod drzewami. Nie wiem, czy wiesz, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe zapewniają zwrot w ramach AC, w niektórych polisach katastrofy naturalne są wyłączone.
 
DOJAZD I KORKI. Nie warto zaczynać urlopu od nerwów związanych ze staniem w korkach. Sprawdź na mapach Google alternatywne drogi, dowiedz się gdzie się zwykle korkują.
 
Warunki w obiekcie
 
 
Czystość a alergie
 
Oczywiście nie sposób zdalnie sprawdzić poziomu czystości w obiekcie. Ale warto zapytać, jakimi środkami są czyszczone pokoje oraz w jakich proszkach są prane pościele. Właściciel, który dba o czystość, po prostu będzie to wiedział.
 
Jedzenie
 
Po pensjonacie czy hotelu nie można oczekiwać, że będzie gotował jak pięciogwiazdkowa restauracja. Ale dla rodzin z dziećmi jest to raczej zaleta. Dzieci lubią proste, typowe dania. Krewetki, dziczyzna, czy golonka nie zaspokoją naszych maluchów. O co więc pytać?
 
- piece konwekcyjne. Rano się gotuje, potem wstawia do pieca i podaje po południu. To nie o to chodzi. Gotowanie musi być na bieżąco, najlepiej na kuchenkach gazowych.
 
- skąd są produkty. Chwila zawahania w głosie lub "Panie, mamy wszystko świeżutkie" to powód do tego, aby zapaliła się czerwona lampka. Pytajcie o glutaminian sodu, gotowanie pod diety i to Wam da informację, jaką wagę przywiązują gospodarze do gotowania. 
 
Hałas
 
Warto zdawać sobie sprawę z tego, co może powodować hałas wewnątrz obiektu:
 
- bliskość korytarzy, po których mogą biegać tłumy
 
- ciągi kuchenne (hałas od systemu wentylacji) - to przy okazji zapachy kuchenne. 
 
- windy
 
- pomieszczenia pracowników (często zaczynają pracę o piątej rano)
 
- sąsiadujące pokoje. Warto wybrać taki układ, o ile jest to możliwe, żeby tych pokoi obok było jak najmniej, najlepiej takie wymagania spełnia apartament narożny na ostatnim piętrze.
 
- restauracja, bar, kawiarnia dostępna dla innych gości niż goście hotelowi
 
- sąsiedztwo obiektów kolonijnych
 
Ogrzewanie
 
Latem w górach temperatura może spaść w nocy poniżej zera. System grzewczy musi działać w taki sposób, aby zapewniać całoroczne ogrzewanie. Mało kiedy te warunki będą spełniać niezależne domki lub tańsze pensjonaty. Koszty ogrzewania w górach są ogromne, sezon grzewczy trwa nawet 10 miesięcy a czasem nawet dłużej. Warto więc zapytać, jak obiekt jest ogrzewany, co trzeba zrobić, aby system grzewczy uruchomić. Pamiętać należy, że ogrzewanie zapewnia nie tylko odczuwalne ciepło, ale także suszenie przemoczonych rzeczy.
Bliskość wyciągów narciarskich. Ta teoretyczna zaleta w Polsce bywa dużą wadą. Dlaczego? To proste - w dzień hałas na cały regulator nastawionej muzyki, w nocy hałas armatek śniegowych. Lepiej wybrać coś odległego nawet 15 czy 20 minut drogi od wyciągu
 
Zdjęcia na stronie
 
Jak wspominaliśmy powyżej, radzimy, aby używać Google Maps. To Wam da możliwość skonfrontowania zdjęć, które są na stronie, z faktycznym położeniem obiektu. Jeżeli nie ma całościowego zdjęcia obiektu, to najwyraźniej coś jest nie tak.
 
Zdjęcia natomiast mówią coś, z czego prawie nikt nie zdaje sobie sprawy. Chodzi o detale. W tej chwili można zrobić fantastycznej jakości zdjęcia, jest sporo zawodowców, którzy dobrze to zrobią i zobaczycie "zdjęcia - żylety". Tylko mało na nich życia… Wykończenie pomieszczeń czyli tkaniny, supełki, meble własnej roboty, wszystkie dekoracje lub sprzęty, które zostały zrobione lub zaadoptowane ręcznie, będą gwarancją udanego wypoczynku. Bo ludzie, którzy to zrobili  troszczą się o gości i żyją swoim biznesem. Robią to z pasji. I to jest widoczne na zdjęciach. 
 
 
Właściciele
 
Gospodarze, jak powiedzieliśmy powyżej są gwarancją udanego wypoczynku. Macie pełne prawo na nich liczyć w razie niepogody, choroby dziecka, doradzaniu w wycieczkach, czy polecaniu nieznanych miejsc i ciekawych wydarzeń. Jeśli pogoda nie dopisze (w Tatrach jest zawsze jeden pełny tydzień deszczu w sezonie letnim) to tylko oni mogą Wam ten czas uprzyjemnić. Powinni wiedzieć, co można z dziećmi robić w deszcz, gdzie pojechać. I posiadać w odwodzie kogoś wykwalifikowanego do opieki nad dziećmi lub zabaw z nimi. 
 
Dzieci
 
Dzieci to oczywiście kluczowy temat każdego wyjazdu wakacyjnego. Możemy go mądrze wykorzystać, a możemy oddać dzieci na cały dzień pod "opiekę" dominujących ostatnio animacji. W dzisiejszym zabieganym świecie wakacje to naprawdę unikalny moment, aby zbudować wspaniałą relację ze swoim dzieckiem. Wykorzystajcie ją!
 
Należy jednak dość skrupulatnie sprawdzić wszystkie ewentualne przeciwności losu, zastanowić się co może pójść nie tak, aby te drobiazgi nie pogrzebały naszych wysiłków. W kontekście wyboru miejsca na wakacje, jaką formę mogą więc owe zagrożenia przybrać?
 
brak podstawowego wyposażenia. Często na zdjęciach są krzesełka do karmienia, plastikowe naczynia, łóżeczka z pościelą itp. Ale zdarza się nawet, że w hotelu brak materaca w łóżeczku! Nie są również rzadkie przypadki, że  musicie czekać na możliwość spożycia posiłku w oczekiwaniu na krzesełko, bo w obiekcie, w którym przebywa kilkanaścioro dzieci, krzesełko jest jedno!
 
Udogodnieniadladzieci.jpg
 
zabezpieczenia w pokojach lub apartamentach. UWAGA! Bramki na schodach muszą być z góry i z dołu! Jeśli na dole nie ma bramki, to dzieci mogą się po schodach "wgramolić" i spaść.
 
 
ogrodzony plac zabaw tak, aby dziecko samo gdzieś nie powędrowało. Na zdjęciach musi być pokazane, czy poszczególne urządzenia z sobą nie kolidują, czy dzieci nie będą wpadały jedno na drugie. Piaskownica - czy ma osłonę przed słońcem?
 
 
psy innych gości w obiekcie. Jeżeli macie psa to trudno Wam pewnie uwierzyć, że dzieci mogą się ich panicznie bać. Przestraszone dziecko uciekające przed zwierzakiem, który po prostu chce się bawić, może sobie zrobić krzywdę. Jeśli macie psa, to go z sobą nie bierzcie w miejsce gdzie są inne dzieci, a jeśli już, to sprawdźcie, czy obiekt pozwala na przyjmowanie zwierząt. Warto pamiętać, że psy potrafią się w obcych miejscach zachowywać zupełnie inaczej niż w domu. Niestety właściciele psów wyruszając na wycieczki, czasem zostawiają psy zamknięte w obiekcie, o czym zawiadamiają wszystkich same psy. 
 
- alergie a pranie. Jeśli Wasze dzieci mają alergię, to naprawdę trzeba dobrze sprawdzić, co może Was w obiekcie czekać. Pościel prana w ostrej chemii może spotęgować alergie lub wywołać nową, której poprzednio nie było. 
 
alergie a psy. Jeśli obiekt przyjmuje psy, to można spodziewać się alergizującego podszerstka, które nie sposób usunąć, przy normalnym sprzątaniu.
 
specjalne diety. Jeśli  Wasze dziecko ma jakąś specjalną dietę, to warto omówić to dokładnie z właścicielem, zanim podejmiecie decyzję o przyjeździe. Z rozmowy wyniknie, czy obiekt jest w stanie sprostać Waszym oczekiwaniom.
 
 
- warto sprawdzić, czy są jakieś dodatkowe opłaty np. za końcowe sprzątanie, ręczniki, pościel, saunę i inne.
 
UWAGA KOŃCOWA
 
Oczywiście najlepiej, jeśli miejsce zostało polecone przez osoby, do których macie zaufanie. Ale sprawdźcie jednak wszystko dobrze, bo ci znajomi po prostu mogą mieć inne oczekiwania i wymagania. Co jednak zrobić, gdy takiego polecenia nie macie? Jednym ze sposobów jest księga gości. Powinna być na stronie obiektu a nie na portalach. Wpisy na portalach mogą być wpisami "życzliwej" konkurencji. Tylko, że księga gości powinna być w postaci zeskanowanych kartek z książki gości z datami i nazwą obiektu. Wpisy elektroniczne nie są niestety tak wiarygodne...
 
 
 
Leszek Frankiewicz 

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.