facebook

Urlop wiosną z dzieckiem w górach

DLACZEGO WARTO WIOSNĄ POJECHAĆ Z DZIECKIEM W GÓRY?
 
 
Powodów, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, jest wiele. Wiosna to wyjątkowy i chyba najpiękniejszy czas w górach. Z reguły, gdy myślimy o górach, nasza uwaga kieruje się albo ku ośnieżonym szczytom albo skąpanym w słońcu górskim łąkom... 
 
Ale wiosna ma swoje szczególne znaczenie w górach. To czas dynamicznego wzrostu, gdzie zmiany w przyrodzie widać gołym okiem. Są też i inne, związane z ruchem turystycznym zalety wiosennego, górskiego wypoczynku. Zacznijmy więc od tej pierwszej kwestii.
 
PRZYRODA BUDZI SIĘ DO ŻYCIA
 
 
Znacznie krótszy niż na nizinach czas wegetacji powoduje, że intensywność wzrostu roślin jest znacznie większa niż gdzie indziej. Przyroda musi nadrobić stracony czas, gdy nie mogła się doczekać wyjścia spod śniegu. Im wyższe góry, tym ten proces jest bardziej widoczny a intensywność przeżywania większa.
 
Nam, jako rodzicom, daje to wielorakie możliwości przeżywania z dzieckiem budzenia się przyrody do życia.
 
 
Wspaniałe jest to, że dosłownie z dnia na dzień możemy obserwować zmiany w naturze. Dziś ledwo kiełkujący krokus, jutro jest dojrzałym kwiatem, pojutrze jest ich cała łąka. Niech Wasz maluch zaznaczy sobie "swojego" krokusa i chodźcie go codziennie oglądać! 
 
BARWY I ZAPACHY WIOSNY
 
 
Kolejny powód to kolory i zapachy. Górskie polany, kwitnące mleczami i dzikimi ziołami powodują zawroty głowy - nie te szkodliwe, ale upajające intensywnym przeżywaniem życia…
 
Warto wyczulić dziecko na to, że wzrok nie jest jego jedynym zmysłem. Zabawa, która praktykowaliśmy z naszymi dziećmi, gdy były małe, to zamykanie oczu i na podstawie zapachów pytanie co widzą. Dzieci potrafią być w tym niesamowicie kreatywne. Usłyszycie od nich opowieści, których się nie spodziewacie! Wejdźcie z nimi w tą zabawę i znajdźcie kolejny powód do pogłębiania relacji ze swoim  dzieckiem.
 
JAKA TO ROŚLINKA?
 
 
Czy wiecie, że niemal wszystkie trawy i zioła na tatrzańskiej łące są jadalne? Ze starszymi dziećmi możecie zaopatrzyć się w album i poznawać te wszystkie cuda natury, uczyć się do czego służą. Polecamy książkę "ZIOŁA" Mateusza Senderskiego, gdzie to wszystko jest szczegółowo opisane i wyjaśnione. Jest to doskonała okazja, aby uświadomić dziecku, że tradycyjne leki, mające bardzo silne i często szkodliwe właściwości, mają dla siebie alternatywę. Ziołolecznictwo przecież w ostatnich latach na nowo rozkwita. 
 
WIOSENNE TRELE
 
Wiosna w górach to również ptaki. Szczebioty, różne głosy  ptasie… A może tak nauczyć się wspólnie rozpoznawać dźwięki, jakie wydają ptaki? Kiedyś obserwowaliśmy przez kilka godzin jedną rodzinę ptasią. Niesamowite było to, że rodzice zbierający pokarm dla młodych zmieniali swój głos w zależności od niebezpieczeństwa, którym byliśmy my. Gdy zbliżaliśmy się do gniazda, dźwięk wyraźnie zmieniał swą częstotliwość i natychmiast milkły pisklęta. Niesamowite, prawda? 
 
Ptaki są zresztą dość specjalnymi stworzeniami. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Ale są jedynymi zwierzętami, które można oglądać bez ograniczeń w naturze. I uczyć się od nich, a także uczyć nasze dziecko. Bo jest od kogo! Ptaki są wolnością, ptaki są naturalną radością. Choć ciężko pracują zdobywając pożywienie, nie sprawiają wrażenia, aby ta praca była nadzwyczaj trudna.
 
Szczebioty, piski i energia, z którą się poruszają, pokazuje, że są "czystą radością". Któż z nas dorosłych by tak nie chciał… Ptaki znajdują naturalną radość w swojej pracy. To naprawdę ważna nauka, którą możemy przekazać trochę starszym dzieciom.
 
JESTEM CZĘŚCIĄ ŚWIATA PRZYRODY
 
 
Najważniejszym jednak powodem, dla którego warto przyjechać z dzieckiem wiosną w góry jest uświadomienie mu jego jedności z całym światem. Im wcześniej Twoje dziecko poczuje, że jest częścią tego wielkiego ekosystemu, w skład którego wchodzą wszystkie zwierzęta, rośliny, chmury, zjawiska pogodowe i oczywiście najważniejsza, nasza Ziemia - tym lepiej.  
 
Chcesz przecież aby Twoje dziecko kochało, współczuło, chcesz je wychować na dobrego, współodczuwającego człowieka. Wykorzystaj więc wyjazd wiosenny w góry, aby mu to wszystko pokazać i uświadomić.
 
Intensywność przyrody wraz z wyrazistymi górskimi krajobrazami może spowodować otwarcie Twojego dziecka na to, co najważniejsze, a co my dorośli z taka konsekwencją niszczymy. Może Twoje dziecko przyczyni się do tego, aby to zmienić? Kto wie?
 
NIE MA TŁOKU, A CENY NIŻSZE
 
 
Warto też pomyśleć o pobycie wiosną w górach z punktu widzenia ilości ludzi, zatłoczenia, hałasu.
 
Możemy wybrać pensjonat, którego latem, z uwagi na dużą ilość osób byśmy nie wybrali. Mamy znacznie większą w tym swobodę.  Na górskich ścieżkach, czy to spacerowych, czy wycieczkowych, nie spotykamy tłumów turystów. 
 
 
Ceny na wiosnę też są zupełnie inne. W stosunku to wysokiego sezonu, możemy spodziewać się zniżek rzędu 30%, jeżeli chodzi o wynajem kwater czy apartamentów. Restauracja są opustoszałe, a ich właściciele mają znacznie więcej czasu aby skupić się na (nieraz jedynych) gościach.
 
Dla spragnionych górskich wędrówek olbrzymią zaletą jest temperatura. Wskrobywanie się na szczyty przy temperaturze dochodzącej w słońcu w środku lata do 40-tu stopni to wątpliwa przyjemność… Szczególnie koniec maja i początek czerwca to idealny okres na takie wyprawy. 
 
 
Reasumując, w skrócie poniżej okresy wiosenne i z jakiego powodu warto się w każdym z nich w góry wybrać:
 
 
POŁOWA MARCA - KONIEC KWIETNIA
 
 
 • Wiosenne narty, szczególnie polecane dla małych dzieci, które uczą się jeździć, z uwagi na słońce i długi dzień
 • Odmarzające górskie potoki, kosówki i mchy wychodzące spod lodu
 • Pod koniec kwietnia - krokusy na halach górskich
 • Ciepłe halne wiatry niosące radość wiosny, halne w tym okresie nie są gwałtowne
 
MAJ
 
 
 • Pachnące, kwitnące łąki. Niesamowita, bujna zieleń traw.
 • Bardzo aktywne ptaki
 • Malownicze, "łaciate" góry, częściowo pokryte jeszcze śniegiem
 • Na najwyższych stawach tatrzańskich może jeszcze być kra
 
 
CZERWIEC
 
 
 • Długie górskie wędrówki
 • Ciepło i mało ludzi
 • Intensywne kwitnięcie krzewów
 • Tysiące kaczeńców w górskich potokach i na łąkach
 • Wysoko w górach zaczynają kwitnąć szarotki

 

Za artykuł "Wiosna z dzieckiem w górach" oraz zdjęcia dziękujemy

Panu Leszkowi Frankiewiczowi

 

Zespół DziecioChatki.pl

 

Jeśli nie wiecie jeszcze, które góry wybrać na wyjazd z dzieckiem - przeczytajcie nasz artykuł "Góry z dzieckiem - gdzie jechać?"

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

VILLA SIELANKA
Ruska Wieś - warmińsko-mazurskie
Mazury
DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom

Najbliższe wydarzenia w Polsce ciekawe dla dzieci

Kalendarz imprez w Polsce ciekawych dla dzieci

Sierpień 2018
P W Ś Cz Pt S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031