Wirtualne muzeum - zwiedzanie z dziećmi
Edukacja kulturalna we własnym domu, czyli e-muzea jako ciekawy sposób na spędzenie czasu z dziećmi
Za daleko do Krakowa? Nie po drodze do Łańcuta? Zbyt tłoczno, by jechać do Warszawy? A gdyby tak każde z tych miejsc móc odwiedzić niezależnie od odległości, wczesnym rankiem albo późnym wieczorem?
Co robić w 4 ścianach własnego M, z dziećmi, które dość szybko się nudzą i wymagają co chwila nowych bodźców? Można odwiedzić muzeum, a najlepiej zaplanować kilkudniową rodzinną wycieczkę po muzealnej mapie Polski. To możliwe, i - jak się okazuje - logistycznie banalnie proste.
Myśleliście kiedyś o tym, by pójść do muzeum w piżamie albo z paczką ciasteczek, po których pozostają okruszki? Chcielibyście wejść do środka z pominięciem turystów stojących w długim kordonie do kasy i w dodatku bez biletu? To prostsze niż myślicie.
Wiele polskich muzeów możecie zwiedzić z dziećmi, nie wychodząc nawet z domu. A wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i spacerom w wirtualnej rzeczywistości.
Co to jest wirtualny spacer i jakie są jego zalety?
Wirtualny spacer to atrakcyjne narzędzie marketingowe, po które sięga coraz więcej instytucji kulturalnych. Sprawdza się jako efektywna i efektowna forma promocji na co dzień. Jednak o tym, jak bardzo jest skuteczna (i jak się okazuje – potrzebna) możemy przekonać się w szczególności w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.
Wirtualny spacer to galeria panoramicznych zdjęć w formie multimedialnej, trójwymiarowej prezentacji, często z komentarzem przewodnika, umieszczonej na stronie internetowej, w tym przypadku stronie internetowej muzeum. Można ją oglądać online w formacie 360 stopni, który pozwala na przybliżanie obiektów i poruszanie się w wybranym kierunku z uwzględnieniem panoram w pionie i poziomie. Trójwymiarowe zdjęcia wiernie odzwierciedlają wnętrza muzeów i ich ekspozycje. Mogą wywołać nie mniejsze wrażenia niż podczas rzeczywistej wizyty.
Dzięki nieograniczonej ilości miejsca e-muzeum może zaprezentować więcej zdigitalizowanych zbiorów niż muzeum w tradycyjnym wydaniu, które dysponuje ograniczoną przestrzenią ekspozycyjną i część zbiorów przetrzymuje często w magazynach. Ponadto cyfrowy zapis zabytków pozwala na podziwianie również tych, które np. ze względów konserwatorskich nie mogą być udostępnione dla zwiedzających.
Ekspozycje można oglądać we własnym tempie i według własnego klucza, co podczas tradycyjnej wizyty w muzeum bywa raczej niemożliwe. Jeżeli coś Wam się spodoba, możecie obejrzeć to ponownie. Jeśli tematyka Was nie zainteresuje, możecie przejść do innej sali ekspozycyjnej, a nawet zrezygnować ze zwiedzania, nie martwiąc się o brak możliwości zwrotu poniesionych kosztów. Wszystkie wirtualne spacery, na które Was zapraszamy, nie wymagają zakupu biletów.
W dowolnym czasie, będąc z dziećmi w domu, możecie wybrać się do takiego e-muzeum. Nie musicie wkładać obuwia ochronnego ani powściągliwie się zachowywać, mimo chęci głośnego komentowania. W e-muzeum Wasze pociechy mogą ekspresyjnie wyrażać swoje emocje bez obaw, że zobaczą palec na ustach, symbolizujący nakaz zachowania ciszy. Za pomocą internetu możecie więc teleportować się z dziećmi do wybranego e-muzeum i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
Dokąd za darmo, w piżamie, z ciasteczkami i dzieciakami?
Muzea wirtualnie
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje swoją misję edukacyjną poprzez udostępnienie ekspozycji, którą można zobaczyć podczas wirtualnej przechadzki oraz poznać w trakcie wirtualnych lekcji, warsztatów i wykładów kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej, studentów i rodzin z dziećmi. Zajęcia online podzielono na dwa bloki tematyczne – historyczny i kulturalny, które odbywają się w godzinach porannych (dla dzieci) i popołudniowych (dla studentów i dorosłych).
Wśród propozycji lekcje o Powstaniu Warszawskim, opowieści o historii Warszawy w kontekście epidemii, które nawiedzały ją w przeszłości, historie tajnych agentów należących do Polskiego Państwa Podziemnego, wykłady Władysława Tyrmanda o stolicy, a także warsztaty plastyczne, wykłady o architekturze i opowieści o archiwalnych fotografiach dotyczących Powstania Warszawskiego, okupacji i Warszawy z czasów przedwojennych i po wojnie.
Podczas wirtualnego spaceru zobaczycie wiele interesujących eksponatów jak np. motocykl, maszyny introligatorskie i do pisania, karabiny, dawne aparaty telefoniczne, kolekcję misiów, w tym z logo Polski Walczącej i wiele innych. Szkoda tylko, że informacji o prezentowanych eksponatach nie sposób odczytać nawet w dużym przybliżeniu. Taka wirtualna wizyta może jednak stanowić zachętę do odwiedzenia Muzeum, kiedy to będzie ponownie otwarte dla zwiedzających.
Wirtualne zwiedzanie: https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html
Więcej informacji: Muzeum Powstania Warszawskiego
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/pg/1944pl/photos/?ref=page_internal
Westerplatte – Gdańsk
Spacer po Westerplatte możecie rozpocząć od symbolu tego miejsca – Pomnika Obrońców Wybrzeża, opatrzonego listą walczących, a następnie udać się do pozostałych wyszczególnionych miejsc, np. stanowiska armat 75 mm, tablicy pamiątkowej pod kopcem z inspirującym cytatem Jana Pawła II, wirtualnej Wartowni nr 3 i koszar, które można zwiedzić tylko dzięki nowoczesnym technologiom, Placówki fort, Wieży 25 Baterii Artylerii Stałej i wielu innych.
Wirtualne zwiedzanie uzupełniają hasła "Nigdy Więcej Wojny", emocjonująca opowieść lektora o pierwszych dniach II wojny światowej, tablice informacyjne, które bez problemu można odczytać, a także możliwość wykonywania fotografii i udostępniania ich znajomym. Dzięki zdjęciom z drona możecie podziwiać również panoramę Szańca Mewiego, Półwyspu Westerplatte, a także niektórych jego obiektów. Więcej informacji o Muzeum II Wojny Światowej, w skład którego wchodzi Westerplatte, dowiecie się ze strony internetowej placówki.
Wirtualne zwiedzanie: https://spacer.muzeum1939.pl/pl/Westerplatte.html
Więcej informacji: Westerplatte
Źródło zdjęć: https://muzeum1939.pl/
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Jaka była kiedyś Polska? Jak wyglądała? Czy bardzo się zmieniła? Tego dowiecie się, wyruszając na wirtualny spacer, na który zaprasza Was Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Miejsce to, poświęcone początkom kształtowania się Państwa Polskiego, otwiera przed Wami swe wirtualne drzwi, by już od progu pokazać, jak na przestrzeni wieków zmieniał się symbol Polski – orzeł. Dalej będzie już tylko ciekawiej, bo oto dzięki dawnym naczyniom, biżuterii, narzędziom wykorzystywanym podczas żniw, narzędziom do obróbki gliny, skór czy żelaza, a także rozmaitym dokumentom i insygniom władzy biskupiej poznacie „Początki Państwa Polskiego”.
Oglądając płótna XIX wiecznych malarzy, dowiecie się, jak mogła wyglądać codzienność za czasów panowania dynastii Piastów. Podziwiając natomiast "Ceramikę Gnieźnieńską", którą reprezentują bogato zdobione kafle piecowe, poznacie również wyobrażenia ówczesnych ludzi, zobaczycie wizerunki świętych i biblijne sceny, przeplatane mitycznymi wydarzeniami. Wirtualną wyprawę możecie zakończyć, oglądając wystawę "Stąd do przeszłości", by porównać dawne Gniezno z jego dzisiejszym obliczem.
Wirtualne zwiedzanie: http://muzeumgniezno.pl/pl/wirtualny-spacer?
Więcej informacji: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Źródło zdjęć: http://muzeumgniezno.pl/index
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Normalnie, by dostać się na wyspę zwaną Ostrowem Lednickim, na której znajduje się ekspozycja plenerowa Muzeum Pierwszych Piastów, trzeba pokonać wody jeziora Lednica. Dzięki nowoczesnej technologii wystarczy kliknąć w odpowiedni link, by wybrać się na wirtualny spacer po zielonej wyspie, którą w przeszłości - ze względu na wykorzystywanie okalających ją ziem na pochówki - nazywano wyspą umarłych. Dziś można tu zobaczyć architektoniczny zabytek w postaci pozostałości po pałacu z kaplicą – baptysterium, kościoła grodowego, rzeźb Księcia Mieszka I i Księżnej Dobrawy oraz charakterystycznych gliniano-drewnianych zabudowań krytych strzechą.
Chcąc poznać historię wyspy i poczytać o jej zbiorach, należy przenieść się na stronę www Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy. Dowiecie się na niej o pozostałych wystawach stałych i czasowych, a także ekspozycjach prezentowanych w ramach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, Rezerwatu Archeologicznego Gród Wczesnopiastowski w Gieczu, Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie oraz Ostrowa Radzimskiego.
Wirtualne zwiedzanie: http://www.lednicamuzeum.pl/
Więcej informacji: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Źródło zdjęć: http://lednicamuzeum.pl/
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
W klimat wsi z przełomu XIX i XX w. przeniesie Was Muzeum Etnograficzne w Toruniu, które zaprasza do odwiedzenia chałup krytych strzechą pochodzących z różnych regionów Polski, zaaranżowanych z wykorzystaniem mebli sprzed wieków, sprzętów codziennego użytku, rodzinnych pamiątek i fotografii, ikon świętych oraz ozdób. Czytając informacje zawarte na stronie www Muzeum, dowiecie się, do czego używano błon z wołowych pęcherzy, w jaki sposób dym z paleniska uchodził na zewnątrz chałupy, jakich narzędzi używano do domowej produkcji oleju i młócenia zboża oraz do czego wykorzystywano smołę.
Dowiecie się też więcej na temat wyglądu i sposobu działania wiatraka słupowego, pieca chlebowego, pieca smolarskiego, młyna wodnego, warsztatu kowalskiego czy remizy ochotniczej straży pożarnej. Życie ludności, zamieszkującej m.in.: Kaszuby, Kujawy, Bory Tucholskie, ilustruje również stała wystawa "Tajemnice codzienności", która pokazuje różnorodność etniczną, kulturową i religijną tych społeczeństw. Prezentowane eksponaty pokażą Wam, jak żyli ci ludzie, czym na co dzień się trudnili, jak spędzali czas, w co się ubierali, w jakich warunkach ich dzieci pobierały naukę i jak kreatywni byli w tworzeniu postaci świętych i domowych dekoracji.
Wirtualne zwiedzanie: http://etnomuzeum.pl/wirtualny-spacer/\
Więcej informacji: Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego znajduje się na terenie czynnej kopalni ropy naftowej w Bóbrce – małej wiosce na Podkarpaciu, która miała wpływ na postęp techniczny i w konsekwencji zmieniła losy świata. Panoramy, które składają się w spójną całość, tworząc niezwykły wirtualny spacer, przeprowadzą Was po zmianach, jakie na przestrzeni lat zrewolucjonizowały przemysł naftowy i sposób wydobywania ropy. W ramach ekspozycji plenerowej zobaczycie kopankę "Franek", czyli miejsce, w którym wydobywano ropę naftową, stację benzynową, "Kanadyjkę", w której urządzono jadalnię, warsztat z II połowy XX w. z narzędziami, obelisk z tablicą upamiętniającą założyciela kopalni, pomnik z popiersiem Ignacego Łukasiewicza oraz jego drewniany dom, do którego oczywiście możecie zajrzeć.
Wewnątrz zobaczycie grafiki i narzędzia związane z przemysłem naftowym, górnicze mundury, gabinet oraz aptekę z hologramem pogrążonego w pracy farmaceuty i wynalazcy lampy naftowej – Ignacego Łukasiewicza. Niemałe wrażenie z pewnością zrobi na Was bogata kolekcja lamp naftowych, przedstawiająca modele - od prymitywnych, po bardziej wymyślne i kolorowe, których nie powstydzilibyście się w swoim salonie. Wejść możecie również do Sali Górnictwa Naftowego, Sali Ekspozycji Rafineryjnych i Sali badań, wydobycia i rozsyłu gazu ziemnego.
Więcej informacji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Wirtualne zwiedzanie: https://bobrka.wkraj.pl/html5/index.php?id=43145#43145/
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/pg/muzeumbobrka/photos/?ref=page_internal
Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie
Jeżeli jesteście fanami techniki, nie możecie przegapić okazji, bo oto Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie otwiera dla Was swoje podwoje, by zaprezentować najnowsze osiągnięcia techniki minionych lat. Ekspozycja prezentuje oryginalne i - co ważne - sprawne pojazdy, wśród których nie zabrakło włoskiej pszczoły, czyli trójkołowego pojazdu Piaggio Ape, rożnych modeli samochodu Mercedes-Benz, Chevroleta Master, słynnych motocykli Java czy Sokół, jedynego seryjnie produkowanego w czasach PRL skutera Osa, a także innych jednośladów w wersjach cywilnych i wojskowych.
Zwiedzając muzealną przestrzeń, zobaczycie, jak wyglądały dawne przedmioty codziennego użytku np. żelazka, saturatory na wodę, lampy naftowe, telefony, lornetki, maszyny do pisania, samowary, wagi, a także wojskowe mundury. Dowiecie się, na jakim sprzęcie słuchano niegdyś muzyki i jakiego rodzaju maszyn używano do szycia odzieży. Zwróćcie również uwagę na archiwalne fotografie, grafiki, plakaty i tabliczki z hasłami, które świetnie dopełniają całości.
Wirtualne zwiedzanie: https://my.matterport.com/show/?m=K2SkU4moGo4&
Więcej informacji: Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie
Źródło zdjęć: http://www.muzeumgniezno.pl/
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Przekraczając wirtualne bramy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, zobaczycie eksponaty na wystawie plenerowej i wystawach w budynkach i hangarach, przedstawiające "Skrzydła Wielkiej Wojny", maszyny wojenne oraz inne osiągnięcia przemysłu lotniczego sięgające czasów współczesnych. Podczas spaceru zobaczycie m.in.: niemieckie myśliwce – dwumiejscowy dwupłatowiec Halberstadt CL.II, wymalowany na czerwono dwupłatowiec Albatros D.III, w pełni drewniany LFG Roland D.VI, niemiecki samolot rozpoznawczy Aviatik C.III, największy seryjnie produkowany podczas I wojny światowej bombowiec Zeppelin-taaken R.VI, a także rosyjską patrolowa łódź latającą z tego samego okresu o nazwie Grigorowicz M-15.
Słuchając lektora, dowiecie się m.in.: gdzie spadła pierwsza w dziejach bomba lotnicza, kto wymyślił lotnicze znaki rozpoznawcze i kto uważał, że lotnictwo bardziej nadaje się do sportowych rywalizacji niż wojennej ofensywy. Jeśli poczujecie niedosyt, na stronie www Muzeum znajdziecie wyszczególnienie eksponatów m.in.: wystawy stałej, która obejmuje samoloty, śmigłowce, szybowce, motoszybowce, silniki lotnicze i inne maszyny, takie jak armata przeciwlotnicza, przeciwlotniczy system rakietowy czy radziecka samobieżna rakietowa broń przeciwlotnicza. Wszystkie z dokładnymi opisami.
Wirtualne zwiedzanie: https://wirtualnyspacer.krakow.pl/html5/index.php?id=52619#/52392/264.90865730285645
Więcej informacji: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Źródło zdjęć: https://muzeumlotnictwa.pl/muzeum/pl/muzeum-bez-barier/
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
W sentymentalną i jednocześnie wirtualną podróż po świecie dobranocek zabierze Was jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek. Mural z taśmami filmowymi, przedstawiającymi postaci z kultowych dobranocek, już na samym wejściu zapowiada doborowe towarzystwo Reksia, Smerfów, Wilka i Zająca, Bolka i Lolka oraz Koziołka Matołka. Wewnątrz zobaczycie piękne plakaty z filmów pełnometrażowych o Muminkach i przedstawiające Misia Colargola oraz mnóstwo figurek bajkowych postaci, książeczek dla dzieci i przedmiotów codziennego użytku.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
O tym, jak powstawały wszystkie te znane i uwielbiane dobranocki, dowiecie się co nieco, przyglądając się eksponatom umieszczonym w gablotach – diaskopom, rzutnikom, projektorom, przeglądarkom do przezroczy, filmom na szpulach, obrazkowym scenopisom, kamerze telewizyjnej i telewizorowi w drewnianej obudowie z lat 60. XX w. Spędzicie tu miło czas w towarzystwie plejady kreskówkowych gwiazd, które przed laty kładły Was do snu, i które być może teraz towarzyszą również Waszym dzieciom. To niezwykłe miejsce łączy pokolenia.
Wirtualne zwiedzanie: http://muzeumdobranocek.spacerywirtualne.pl/
Więcej informacji: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/pg/MuzeumDobranocek/photos/?ref=page_internal
Zamki i pałace wirtualnie
Zamek Królewski w Warszawie
Każdemu, kto nie może w tym momencie wybrać się do stolicy, Zamek Królewski w Warszawie udostępnia swoją kolekcję w przestrzeni wirtualnej, w której prezentuje skąpaną w złocie Salę Wielką, przystrojony w fuksjowe szaty Pokój Audiencjonalny Stary, Salę Rady i Salę Tronową w dostojnym odcieniu bordo, a także Pokój Marmurowy, Salę Gwardii Koronnej, Salę Canaletta, Salę Rycerską, Pokój Sypialny i Garderobę Króla. Zobaczycie w nich przepięknej urody malowidła, które ze ścian wspinają się aż na sufit, misternie wykonane zdobienia i sztukaterie, oryginalne posadzki, imponujących rozmiarów lustra, meble z epoki i wspaniałe kryształowe żyrandole, które o zmierzchu tworzą niezwykły nastrój.
Zamkowe wnętrza robią niezwykłe wrażenie, jednak możecie ich jeszcze intensywniej doświadczać, korzystając z nowoczesnych technologii w postaci smartfona i okularów Google VR. W ramach wirtualnej wycieczki zobaczycie również Warszawę z lotu ptaka, zarówno za dnia, jak i w nocy, poprzecinaną mostami Wisłę, charakterystyczną architekturę stolicy z Pałacem Kultury i Nauki, Zamkiem Królewskim, Stadionem Narodowym czy Placem Zamkowym na czele. Wycieczkę możecie zakończyć w Pałacu Pod Blachą, w którym zobaczycie m. in. Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego odtworzony na podstawie wnikliwych badań i stylizowany na XIX-wieczne wnętrze, godne tego ówczesnego generała, ministra wojny i Wodza Naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego oraz marszałka Francji.
Wirtualne zwiedzanie: https://www.ai360.pl/panoramy/85
https://sztukakadru.pl/wp-content/uploads/panoramy/palac-pod-blacha/palac-pod-blacha.html
Więcej informacji: Zamek Królewski w Warszawie
Źródło zdjęć: https://www.zamek-krolewski.pl/
Zamek Krzyżacki w Malborku
Do Muzeum Zamkowego w Malborku można wejść online, by już po chwili znaleźć się na wieży, z której roztacza się widok nie tylko na słynny zamek krzyżacki, ale także na las, rzekę Nogat i okoliczne zabudowania. Schodząc na Dziedziniec Zamku Średniego, znajdziecie się w centrum, z którego możecie wyruszyć w kierunku Wielkiego Refektarza, Letniego Refektarza i Sieni w Pałacu Wielkich Mistrzów, Fosy Suchej czy Kościoła NMP. "Pospacerujecie" też po kocich łbach z widokiem na Międzymurze Zamkowe oraz po różanym Ogrodzie Wielkich Mistrzów. Jeżeli zechcecie dowiedzieć się czegoś więcej o prezentowanych miejscach i lepiej poznać historię zamku oraz jego zbiory, przenieście się na stronę www zamku. Wirtualny spacer możecie odbyć również po mieście.
Wirtualne zwiedzanie: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=69124
Więcej informacji: Zamek Krzyżacki w Malborku
Źródło zdjęć: http://www.zamek.malbork.pl/
Zamek Książ w Wałbrzychu
Trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce – Zamek Książ w Wałbrzychu, zwykle otwarty dla zwiedzających, tym razem zaprasza do zwiedzania swych wnętrz w przestrzeni wirtualnej, w której prezentuje m.in.: Salę Maksymiliana z oknami spinającymi sufit z podłogą, Salę Balową, która przypomina raczej salę konferencyjną, Hol Myśliwski z misternie zdobionym kominkiem opalanym drewnem, a także kilka salonów utrzymanych w różnych stylach. Wszystkie znajdują się w układzie amfiladowym, więc płynnie przechodząc z jednego do drugiego, przekonacie się, że Salon Zielony i Biały, mimo innych nazw, są do siebie bardzo podobne, w Salonie Chińskim wrażenie zrobią na Was piękne murale przedstawiające pawie, a w Salonach Gier i Barokowym – bogato zdobione tapety, jakie dziś widuje się tylko we wnętrzach z epoki.
Jeśli lubicie dreszczyk emocji, wyjdźcie na zewnątrz, by pod osłoną nocy zobaczyć Podziemny Tunel, a następnie zejdźcie do podziemi, które kryją Betonową Sztolnię z okresu II wojny światowej. Nie musicie martwić się brakiem przewodnika, obawiać chłodu, ciemności lub tego, że zabłądzicie w krętych korytarzach – siedząc przed komputerem we własnym domu, jesteście w pełni bezpieczni.
Wirtualne zwiedzanie: https://zamekksiaz.wkraj.pl/#/39541
Więcej informacji: Zamek Książ w Wałbrzychu
Źródło zdjęć: https://www.ksiaz.walbrzych.pl/
Zamek w Łańcucie
Nie sposób wymienić wszystkie sale ekspozycyjne, które można wirtualnie zwiedzić w Zamku w Łańcucie. W każdej jednak możecie spędzić tyle czasu, ile zechcecie i - co ważne - bez konieczności poruszania się w obuwiu ochronnym . Prezentowane wnętrza, zaliczane do najpiękniejszych wnętrz pałacowych w Polsce, znajdują się na 3 kondygnacjach i pokazują, jak niegdyś mieszkały rodziny Lubomirskich i Potockich – ówczesnych właścicieli Łańcuta.
Zobaczycie tu naczynia, w których gotowano dla państwa, a następnie serwowano wystawne kolacje, portrety przedstawiające ich wizerunki, dzieła sztuki, meble z piękną tapicerką, oryginalne piece kaflowe, instrumenty muzyczne, misternie zdobione ściany i sufity, a nawet kolorowo dekorowaną miskę ustępową w jednym z kilku salonów kąpielowych. Pomieszczenia robią niemałe wrażenie, mimo że jesteśmy w nich tylko wirtualnie. Wyobraźcie sobie, ile wrażeń i emocji muszą wywoływać zwiedzane na żywo.
Wirtualne zwiedzanie: https://www.zamek-lancut.pl/digitalizacja/wirtualsp/Lancut.html
Więcej informacji: Zamek w Łańcucie
Źródło zdjęć: https://www.zamek-lancut.pl/pl/
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Wirtualny spacer rozpoczyna się od widoku na piękny zamek, w którym mieści się Muzeum Zamkowe w Pszczynie – obiekt o niezwykłych wnętrzach, cieszący oczy swą architekturą, aranżacją, umeblowaniem i barwami. Kolejne kondygnacje prezentują m.in.: salon dębowy, w którym cesarz podejmował ważne decyzje polityczne i militarne, gabinety do pracy, garderobę, sypialnie, w tym sypialnie z łóżkami pod baldachimem, łazienki, przedpokój będący tajnym przejściem pomiędzy apartamentami pani i pana domu, schody paradne i salę lustrzaną, bibliotekę, a także pokój poświęcony pamięci księcia Józefa Poniatowskiego.
Przechadzając się po wnętrzach, zobaczycie wspaniałe piece kaflowe, kominki, polichromowane krzesła weneckie, intarsjowane meble, meble w stylu chińskim oraz chippendale w salonie księżnej Daisy, trofea myśliwskie w postaci poroży, a nawet wypchanego żubra i dzika w Galerii Myśliwskiej, portrety w Galerii Portretów i eksponaty z różnych okresów zgromadzone na wystawie "Znane i Nieznane" w pokojach, które kiedyś zajmowali goście. "Wisienkę na torcie" stanowią buduar i sypialnia Księżnej Daisy, które można obejrzeć tylko podczas spaceru online, gdyż konserwator zdecydował o nieudostępnianiu ich zwiedzającym, którzy przyjeżdżają do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
Wirtualne zwiedzanie: http://www.zamek-pszczyna.home.pl/wz/index.html
Więcej informacji: Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Na stronie www Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przeczytacie, że to okazała rezydencja z okresu późnego baroku, dawna siedziba rodów Bielińskich i Zamoyskich i jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych na terenie Europy. Na potwierdzenie tych słów Muzeum zaprasza do obejrzenia panoram sferycznych i gigapanoramy Salonu Czerwonego, którego ściany stanowią galerię portretów rodzinnych, portretów władców i postaci znanych z historii, ubranych w ozdobne, złote ramy. Spacerując po muzealnych wnętrzach, nie sposób nie zwrócić uwagi na przepych i bogactwo zdobień – piece wysadzane rzeźbionymi kaflami, sufity dekorowane sztukateriami, lambrekiny z aksamitu i adamaszku, które niczym grzywy zdobią okna, wzorzyste kobierce pochodzące z Turcji i Persji, czy intarsjowane i tapicerowane meble.
Gramofon, amerykańska pianola i włoski pianomelodikon w Salonie Czerwonym, ogromny księgozbiór w bibliotece czy stół do bilarda zdradzą Wam, jak właściciele spędzali czas wolny. Jeśli zechcecie zobaczyć, jak liczna i wielopokoleniowa była rodzina Zamoyskich, udajcie się do sieni, w której wisi ogromna rama prezentująca Drzewo Genealogiczne Domu Zamoyskich Herbu Jelita. Opuszczając zamkowe mury, możecie jeszcze zajrzeć do kaplicy z pięknym sklepieniem i witrażami, pospacerować po dziedzińcu oraz ogrodzie francuskim.
Wirtualne zwiedzanie: http://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka
Więcej informacji: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Podziemia wirtualnie
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce zaprasza do zwiedzania najsłynniejszej swojej komory – wykutej w soli Kaplicy św. Kingi. W czasie wirtualnego spaceru poznacie legendę o św. Kindze i dowiecie się, jak to się stało, że sól w ogóle trafiła do Polski, zobaczycie pomnik Ojca Świętego – Jana Pawła II, który kanonizował św. Kingę, a także wiele wykutych w solnych ścianach scen biblijnych. Są wśród nich rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające m.in.: Szopkę Betlejemską, Rzeź Niewiniątek, Dwunastoletniego Chrystusa nauczającego w świątyni czy Wesele w Kanie Galilejskiej.
Piękne żyrandole - choć na żywo robią nieproporcjonalnie większe wrażenie - i tak powinny Wam się spodobać. I - co pewnie Was nie zaskoczy - również wykonano je ze słonego kruszcu. Wszystkie eksponaty uwzględnione w planie zwiedzania opatrzono krótkim opisem, który pełni rolę wirtualnego przewodnika.
Wirtualne zwiedzanie: https://api.kopalnia.pl/panoramy/Wieliczka_PL/Wieliczka.html?&_&_&_ga=2.217039440.774638783.1585136711-990543999.1585136711#pano1000/-20.0/9.3/90.0
Więcej informacji: Kopalnia Soli w Wieliczce
Źródło zdjęć: https://www.kopalnia.pl/
Sztolnie Walimskie
Na terenie Gór Sowich na Dolnym Śląsku leży miejscowość Walim, która zapisała się na kartach historii jako lokalizacja tajemniczych podziemi o kryptonimie "Riese", budowanych z wielkim rozmachem na zlecenie Hitlera. Dzięki nowoczesnej technologii możecie wejść do wykutego w skale, niewybetonowanego korytarza, który poprowadzi Was w głąb Walimskich Sztolni. Przed wejściem do podziemnej wartowni widnieją tablice z mapami wszystkich 6 nigdy nieukończonych kompleksów – Rzeczka, Gontowa, Jaworne, Osówka, Sowa i Włodarz.
W samej zaś wartowni zobaczycie stanowisko z karabinem maszynowym, stalowe hełmy i tablicę informacyjną, która dodatkowo mówi o masce przeciwgazowej – obowiązkowym elemencie ekwipunku każdego żołnierza-wartownika. W sali z eksponatami czekają na Was narzędzia, których obozowi więźniowie i przymusowi robotnicy, w dużej mierze pochodzący z Polski, używali przy budowie kompleksu. Zobaczycie tu też listę z wykazem więźniów i robotników, archiwalne zdjęcia i przeczytacie relacje uczestników tego wielkiego militarnego przedsięwzięcia.
Więcej informacji: Sztolnie Walimskie
Wirtualne zwiedzanie: https://sztolnie.wkraj.pl/html5/index.php?id=38781#38782/34,1
Źródło zdjęć: https://sztolnie.pl/
Dlaczego wirtualne zwiedzanie?
Dzięki wirtualnym spacerom znikają bariery finansowe. Nie ma znaczenia czas zwiedzania, lokalizacja ani trudności logistyczne.
To prosty sposób na to, by bez wychodzenia z domu spędzić z dziećmi miło czas, poszerzając przy okazji ich horyzonty kulturalne i zasób wiedzy. Jako atrakcyjna forma promocji danego muzeum, wirtualny spacer pokazuje je z najlepszej strony, zachęcając do odwiedzenia go w przyszłości, ale już w świecie rzeczywistym.
To też świetny sposób na odświeżenie informacji o danym miejscu dla osób, które już kiedyś je odwiedziły, ale nie wszytko z tej wizyty pamiętają.
Warto zatem wirtualnie spacerować - bo to po prostu przyjemne i pouczające doświadczenie, pełne estetycznych wrażeń oraz kopalnia wiedzy dla nas i naszych dzieci
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl