Wakacje

Wakacje w Polsce

W pracy dopada Was zmęczenie i trudności z koncentracją? Brakuje Wam motywacji i ochoty, by rano wstać i wyjść z domu? A po powrocie snujecie się bez celu, macie problemy ze snem i jesteście niewypoczęci? Do tego dochodzi kiepski wygląd i ogólnie złe samopoczucie?

A może rutyna, która wieje nudą, Was spowalnia albo wręcz przeciwnie – zmiany, za którymi trudno nadążyć? Codzienne obowiązki, praca zawodowa, nawet nauka w szkole, która też przecież jest pracą, sprawiają, że głowa bywa ciężka, niemal dosłownie. Z nadmiaru tego, co ważne, co musicie, czego jeszcze nie zrobiliście, stajecie się po prostu zmęczeni. Głowa i ciało potrzebują odmiany.

Może więc warto coś zmienić?

Zanim jednak zaczniecie realizować nowy plan na życie, proponujemy Wam reset w jakimś miłym miejscu. Potrzebujecie odpoczynku. Czas pomyśleć o sobie, wziąć urlop i wyjechać na wakacje. Nawet jeśli ciało nie chce się podnieść z kanapy, by zacząć pakować walizki, mózg chce jechać.

Na pewno chce. Zabierzcie go na wczasy.

Wakacje w Polsce

Jeśli myślicie, że jesteście niezastąpieni w pracy, to na pewno macie rację. Jednak przez kilka – kilkanaście dni współpracownicy poradzą sobie bez Was. Może Was bardziej docenią podczas nieobecności? Kiedy wyjedziecie, świat nadal będzie się kręcił. A krótki urlop przecież jeszcze nikomu nie zaszkodziły.

Prawda?

Czy wakacje należą Wam się tylko wtedy, gdy nie macie już sił, jesteście zmęczeni, przepracowani i ogarnia Was frustracja?

My Polacy jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. W przeliczeniu na 12 miesięcy roku przypada nam niecały miesiąc urlopu. W tym kontekście wydaje się, że wakacje to luksus. Nic bardziej mylnego. Wolne to priorytet. By żyć w zdrowiu i szczęściu, którego Wam pewnie niejednokrotnie życzono, potrzebujecie zwolnić, odpocząć, zrobić coś, co Was kręci.

Minimum to 4-5 dni wolnego. Jednak dobrze byłoby móc sobie pozwolić na co najmniej 2 tygodnie laby. Aż tyle? – pomyślicie. A co tam, zaszalejcie, jeśli możecie. Wakacje Wam się należą, to udowodnione naukowo, a dowodom nie warto zaprzeczać. Zwłaszcza takim.

Im więcej przejrzycie wakacyjnych przewodników po Polsce, tym trudniej będzie Wam zdecydować, gdzie pojechać. Możliwości jest tak wiele, a każda z nich bardziej atrakcyjna od poprzedniej.

Kiedy wyjechać na wakacje? Z kim? Dokąd?

Podpowiadamy.

 

Różne formy spędzania wakacji

Czy jest jakiś jeden właściwy sposób na wakacyjny wypoczynek? Lepsze są wakacje aktywne czy pasywne? A może w stylu slow life lub stawiającym na edukację? Nie ma jednej recepty na udany urlop. Najlepszą opcją jest ta, która odpowiada na Wasze potrzeby.

 

Wakacje dla pasywnych

Zacznijmy "powoli jak żółw ociężale".

Jeżeli rozpoczniecie swoje wakacje od wylegiwania się w łóżku, to kto jak kto, ale my na pewno nie powiemy Wam, że to kiepski wstęp do urlopu. W końcu się wyśpicie. Wypoczęci możecie sięgnąć po książkę, być może o podróżowaniu, która rozbudzi w Was pasję wyjazdu w nieznane?

Tam, gdzie pojedziecie, nadal może wydawać się, że czas płynie wolniej – na plaży, w hamaku, na pikniku, spacerze. Jeśli lubicie spokojne formy wypoczywania, możliwości jest wiele.

Wakacje slow life

Możecie zarzucić wędkę na jeziorze, zorganizować grilla z przyjaciółmi w ogrodzie, medytować na nadbałtyckiej plaży inhalując się dobroczynnym jodem, grać z dziećmi w planszówki w jabłonkowym sadzie, czytać książki na tarasie z widokiem na góry, spacerować po bieszczadzkich połoninach, słuchać dźwięków przyrody, oglądać wschody i zachody słońca...

Wakacje w spa
W wielu ośrodkach skorzystacie z masażu, sauny, groty solnej. To końcu Wasz wolny czas. Możecie ładować baterie po swojemu.

Poniżej linki do ośrodków i hoteli SPA przyjaznych rodzinie:

Ośrodki i hotele SPA nad morzem

Ośrodki i hotele SPA w górach

Ośrodki  i hotele SPA nad jeziorem

 

Wakacje dla aktywnych

Leżenie na plaży Was nudzi, czytanie książek usypia, a na spanie szkoda Wam czasu? Gorąca krew, która w Was pulsuje, nie pozwala Wam usiedzieć w miejscu? Dla takich jak Wy w Polsce nie brakuje atrakcji.

Aktywne wakacje możecie spędzić w górach, nad morzem, jeziorem czy rzeką. W góry możecie wyruszyć pieszo, z kijkami do nordic walkingu, na rowerach, a nawet pokusić się o wspinaczkę. Trasy dla początkujących znajdziecie m.in. w Beskidzie Śląskim, Bieszczadach, Karkonoszach czy Górach Stołowych.

Szlaki wymagające większej wprawy czekają na Was przede wszystkim w Tatrach. W zimie w górach nie ominie Was białe szaleństwo – narty, snowboarding, sanki, kuligi. Oczywiście zjeżdżać możecie również bez śniegu. W wielu ośrodkach narciarskich działają letnie stoki i tory saneczkowe, np. na Malcie w Poznaniu czy na Czantorii w Ustroniu.

Wakacje - aktywnie w górach

Jeśli jesteście miłośnikami spędzania czasu nad wodą, propozycji na aktywne wakacje Wam nie zabraknie. Wczasy nad morzem otwierają perspektywę biegania po plaży (na niektórych nawet z psem), puszczania latawców, wypraw w morze na kutrach rybackich na połów np. dorsza lub statkami wycieczkowymi, uprawiania kitesurfingu, flyboardingu, czy jazdy na skuterach. Będąc nad mazurskimi jeziorami, listę tych atrakcji uzupełnicie o żeglowanie, pływanie na jachcie, rowerkami wodnymi i kajakami.

Aktywne wakacje w kajaku

Na spływ możecie się wybrać również nad rzekę. Bugiem chętnie pływają rodziny z dziećmi, Brda będzie wymagać od Was częstego przenoszenia kajaka, na Wiśle będziecie musieli zachować czujność ze względu na jej mielizny, bystry nurt i ciągły ruch statków.

Wakacje nad jeziorem

Na Biebrzy popływacie również na tratwie (Spływ tratwą po Biebrzy). Każda taka wodna wyprawa będzie dla Was okazją do wysiłku fizycznego, ale też kontemplowania przyrody i edukacji w zakresie wodnej fauny i flory.

Jeśli przyjdzie Wam spędzać wakacje na wsi lub w mieście czas urozmaici Wam jogging w parku, jazda po bezdrożach na końskim grzbiecie lub kładami, szaleństwa w aquaparku lub parku linowym, ewolucje w skateparku, wycieczki rowerowe, gra w paintball, sportowa rywalizacja podczas gry w siatkówkę czy kręgle.

 

Wakacje w stylu slow life

Wakacje w stylu slow life to wcale nie powolne ani też leniwe wypoczywanie. Pojęcie to coraz bardziej zakorzenia się w świadomości Polaków, jednak jego błędne interpretowanie może doprowadzić do nieporozumienia. "Slow" powinniśmy raczej tłumaczyć jako świadomy, uważny, otwarty na nowe – nowe kultury, relacje międzyludzkie, smaki, miejsca.

Spokojne wakacje na łonie przyrody

Idea życia i wypoczywania w stylu slow life to propozycja podyktowana wartości, jakimi kierujemy się na co dzień. Wyśrubowane tempo życia sprawia, że upychanie zbyt wielu czynności w jak najkrótszym czasie skutkuje brakiem koncentracji, bylejakością, odhaczaniem kolejnego celu na checkliście. Ciągłe rywalizowanie, wypełnianie wciąż nowych zadań, udowadnianie, że jest się lepszym, bywa męczące i frustrujące.

Wakacje w stylu slow life

Wakacje w stylu slow life pozwalają nieco wyhamować i przyjrzeć się samemu sobie. Stanowią okazję do tego, by wejrzeć w głąb siebie, posłuchać swojego wewnętrznego głosu, skupić się na swoich potrzebach, zadbać o ciało i umysł, celebrować posiłki, doceniać otoczenie – ludzi, przyrodę, cieszyć się z drobnych rzeczy i gestów.

Jeśli idea takiego wypoczywania w Was rezonuje, to unikajcie zatłoczonych kurortów, gdzie kakofonia dźwięków miesza się z feerią kolorów i zapachami. Nie mówimy, że pobyt w dużym, popularnym hotelu przekreśla jakiekolwiek możliwości wewnętrznego wyciszenia.

Wakacje na luzie

Łatwiej Wam jednak będzie złapać dystans np. w jakiejś agroturystyce. Wyobraźcie sobie siebie podróżujących kamperem, w małej górskiej chatce, domku zbudowanym w koronach drzew albo luksusowym apartamencie pływającym na wodzie, gdzieś blisko natury, w nieco innej rzeczywistości, odizolowanej od grafików po brzegi wypełnionych kolejnymi zajęciami.

Fajnie, co?

A tu znajdziecie:

Sprawdzone miejsca na wakacje w stylu slow

 

Wakacje z nauką

Lubicie poznawać nowe miejsca i ludzi? Chcecie się ciągle rozwijać i doświadczać? Musicie coś robić, bo inaczej macie poczucie, że utknęliście? Stoicie na stanowisku, że "nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu"? Pragniecie stale być uczniami życia nawet podczas urlopu?

Wakacje z warsztatami to coś, co Was uszczęśliwi.

Jeżeli czujecie w sobie ducha sportowej rywalizacji do wyboru macie wakacje z treningami dedykowane biegaczom, fanom fitnessu, pływania. O kondycję zadbacie również podczas spływów kajakowych, wycieczek rowerowych po wymagającym górskim terenie, jazdy na nartach lub konno. Świetną opcją jest też nauka żeglowania czy uprawiania innych sportów wodnych.

Jeśli nie aktywność fizyczna to może rozwój artystyczny? Modne w ostatnich latach zajęcia DIY (z ang. do it yourself, czyli zrób to sam) nie tracą na popularności.

Wakacje z nauką w tle

Każdy dzień laby możecie spędzić niezwykle twórczo. Organizatorzy wyjazdów oferują wiele możliwości, wśród których znajdziecie m.in. warsztaty i kursy malarstwa, rzeźbiarstwa, szycia, kreatywnego pisania. Przerwa w pracy i szkole to świetny czas na to, by nauczyć się fotografowania, wyplatania z wikliny, malowania ceramiki, lepienia w glinie, czy wytwarzania spersonalizowanej biżuterii.

Nauka garncarstwa na wakacjach

Wakacje z warsztatami i kursami przełamują rutynę plażowania i grillowania na zmianę. Wybierając takie tematyczne turnusy, macie szansę odkryć w sobie nowy talent, nauczyć się czegoś interesującego, poznać ludzi o podobnych pasjach.

Do domu wrócicie nie tylko wypoczęci i pełni nowych wrażeń, ale być może też jako autorzy ciekawego opowiadania, adepci sztuki żeglarskiej, wprawni jeźdźcy albo znawcy ziół rosnących na polskich łąkach.

Kurs zielarstwa na wakacjach

Wakacje z kursami organizowane są dla wszystkich grup wiekowych na różnym poziomie zaawansowania i o każdej porze roku. Tak pojmowana nauka nie wyczerpie umysłu. Obdarza natomiast wiedzą, dodaje skrzydeł i pewności siebie.

Szukacie ciekawych warsztatów, np. związanych z przyrodą?

Zajrzyjcie tutaj:

Poszła w Las Nauka - warsztaty przyrodnicze pod Baranią Górą

 

Z kim pojechać na wakacje

Podobno z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu. Oh nie zgodzimy się. Z rodziną dobrze wychodzi się również na spacer, do restauracji, do kina. Z rodziną dobrze też się wyjeżdża na wakacje. Baza turystyczna w Polsce dedykowana rodzinnym wyjazdom wakacyjnym jest coraz większa, a oferta dostosowana do potrzeb rodzin z małymi dziećmi wciąż aktualizowana.

Jadąc na wczasy z rodziną czy przyjaciółmi możecie być pewni zakwaterowania w domku wystarczająco dużym, by pomieścić wszystkich uczestników wyjazdu lub w sąsiadujących pokojach ze wspólną kuchnią sprzyjającą spotkaniom i wspólnemu gotowaniu. W takich miejscach nie brakuje również atrakcji i udogodnień dla najmłodszych, które ułatwiają rodzicom opiekę nad dziećmi.

Rodzinne wakacje

Wyjazdy w tandemie lub w pojedynkę też mają swój urok. W parze raźniej, bezpieczniej i taniej, bo koszty można podzielić na dwoje. Podczas samodzielnego wyjazdu trzeba samemu zadbać o budżet, nocleg, bezpieczeństwo, atrakcyjny plan dnia. Niepodważalną zaletą jest jednak brak uzależnienia od współtowarzysza, możliwość podejmowania autonomicznych decyzji i robienia tego, na co ma się ochotę.

Romantyczne wakacje we dwoje

Sami nie czujecie się komfortowo, a większa grupa Was męczy? Jest jeszcze jeden sposób, na to, by mieć kompana podróży, który nie będzie marudził ani nadawał jak radio. Z psem na wakacjach poczujecie się jak z najlepszym przyjacielem.

Wakacje z psem

Co prawda nie w każdym hotelu, pensjonacie czy ośrodku turystycznym będzie on mile widziany, jednak na kempingu czy w agroturystyce nikt mu raczej legowiska nie odmówi. Z pieskiem możecie wypoczywać pod namiotem, w kamperze, w wielu ośrodkach domków letniskowych. Czas miło spędzicie na spacerach, pływaniu w kajakach, wypoczywaniu na plaży np. tej w Kołobrzegu, gdzie psy są mile widziane.

Wakacje singla ;)

Z towarzystwem lub bez sami musicie zdecydować. Wakacje w Polsce można spędzić na wiele sposobów. Oferta jest tak bogata, że ze znalezieniem lokalizacji, odpowiedniego miejsca zakwaterowania, atrakcji i najlepszej pory roku do wypoczynku nie będziecie mieć większych problemów.

 

Wakacje w Polsce czy za granicą

W tak zwanych "ciepłych krajach" macie gwarancję słonecznej pogody, o co w Polsce nie zawsze łatwo. Wakacje pod palmami – brzmi wspaniale, prawda? W Polsce jednak również można świetnie się bawić, nawet jeżeli pogoda nie sprzyja.

Wakacje za granicą pod palmami

Hotele nad morzem, w górach i w głębi kraju oferują pobyty pełne atrakcji. Możecie liczyć nie tylko na komfortowy apartament i smaczne posiłki. W wielu ośrodkach wypoczynkowych zrelaksujecie się w SPA, na basenie, w grocie solnej, poćwiczycie na siłowni, poczytacie w sali kominkowej i weźmiecie udział w warsztatach tematycznych. Dla dzieci bonusem są animacje, które zapewniają kreatywne zajęcia i niejednokrotnie również opiekę organizatorów zabawy.

Takie miejsca dosłownie ratują urlop i dobry nastrój. Udowadniają, że nie trzeba jechać na wczasy za granicę, by się wyśmienicie bawić.

Argumentem przemawiającym za wyjazdem za granicę jest niewątpliwie możliwość poznania innej kultury, smaków, obyczajów. Jednak znów, jeżeli spojrzymy na rodzime podwórko, wakacje spędzone w Polsce wcale nam tego nie odmawiają. Na terenie Beskidu Niskiego, Sądeckiego i Bieszczad w starych drewnianych cerkwiach na Szlaku Architektury Drewnianej odnajdziecie ślady kultury łemkowskiej.

Wakacje w hotelu z basenem zagranicą

W kolorowych wycinankach i pająkach podwieszanych pod sufitem rozpoznacie bogaty folklor łowicki. Odwiedzając Podhale i Górny Śląsk poznacie tamtejszą kuchnię, gwarę i tradycje. Na Kaszubach natomiast doświadczycie zróżnicowania językowego.

Wielokulturowość w Polsce istnieje, a mieszkańcy poszczególnych regionów kultywują swoje tradycje. Strojem, kuchnią, obyczajami podkreślają swoją odmienność, która jest piękna, kolorowa, warta odkrycia. Wakacje możecie spędzić, gdziekolwiek tylko zechcecie. Przyznacie jednak, że Polsce nie można odmówić ani różnorodnych propozycji na spędzenie czasu, ani uroku.

Sprawdzone i polecane przez Rodziny z dziećmi miejsca na wakacje w Polsce znajdziecie tutaj:

Wyszukiwarka sprawdzonych noclegów w Polsce 

Gdzie wyjechać na wakacje

Każdy zakątek Polski ma w sobie coś pięknego i ciekawego do odkrycia. Jedni co roku pragną poznawać nowe miejsca, inni preferują sprawdzone lokalizacje. Jedno jest pewne. Mamy tak piękny kraj, że wakacje w Polsce po prostu muszą się udać, niezależnie od tego, na jakie miejsce się zdecydujecie.

 

Wakacje nad morzem

"Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew ..."

To już było. Już o tym grali i śpiewali w zeszłym stuleciu. Prawda jest jednak taka, że potrzeba wypoczywania nad wodą wraca do nas jak bumerang, szczególnie w lecie, ale nie tylko. Bałtyk ma jakąś magiczną moc przyciągania. Ma swoich zwolenników latem, zimą i pomiędzy. Wakacje nad morzem sprawią Wam radość o każdej porze roku.

Zachód słońca na plaży nad Bałtykiem

Tętniące życiem kawiarnie i restauracje, sklepiki z pamiątkami na deptaku, muzyka, uśmiechnięci ludzie – to wszystko wprowadza w wakacyjny klimat, jednak w nadmiarze może zmęczyć. Po sezonie, kiedy turyści wracają do swoich obowiązków, nadmorskie miejscowości pustoszeją.

Wtedy plaża zyskuje przestrzeń, a spacery po niej są jeszcze przyjemniejsze niż latem. Słońce nadal opala, a stężenie jodu wzrasta. Im robi się chłodniej, tym więcej dobroczynnych mikroelementów w powietrzu. Jod skutecznie przeciwdziała problemom górnych dróg oddechowych, szczególnie u dzieci. Pomaga w leczeniu astmy. Działa też dobroczynnie na tarczycę, układ krążenia i nerwowy.

Rodzinne wakacje nad morzem

Prócz plażowania i spacerów nad brzegiem morza, poszukiwania bursztynów i biegania boso po piasku możecie skorzystać z okazji i wypłynąć w rejs statkiem, albo wybrać się na lekcje windsurfingu. Podobno najlepsze warunku do uprawiania tej dyscypliny sportu panują na Helu.

W sezonie urlopowym nad morzem odbywa się wiele ciekawych imprez i koncertów pod gołym niebem, a dzieci mogą wziąć udział w rozmaitych animacjach, podczas których miło spędzą czas i nawiążą nowe znajomości.

Zabawy na wakacjach z dziećmi

Nic też nie smakuje lepiej niż świeża rybka, a o tę nad morzem, zwłaszcza w wakacje nie trudno.

Sprawdzone miejsca na wakacje nad morzem

 

Wakacje w górach

W górach czeka Was klasyka zimowego szaleństwa na śniegu, czyli szusowanie na nartach i snowboardzie, ale także kuligi, które znajdują zwolenników zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Organizatorzy takiej jazdy saniami wzbogacają event góralskimi przyśpiewkami i pieczeniem kiełbasek w ognisku, co jeszcze bardziej rozgrzewa atmosferę.

Wakacje na nartach

Jeśli zimowe dyscypliny są Wam obce, w większości ośrodków narciarskich wypożyczycie sprzęt i skorzystacie z lekcji jazdy na nartach. Pod okiem profesjonalnych instruktorów szybko nauczycie się podstaw, a potem już wszystko pójdzie z górki. Nawet dzieci możecie zapisać do tzw. przedszkola narciarskiego, w którym opanują pierwsze kroki yyy... ślizgi na stoku.

Zimowe wakacje w górach

Alternatywę dla nart stanowi snowtubing. Mówi Wam to coś? To coraz bardziej popularna metoda zabawy na stoku, która polega na zjeżdżaniu na specjalnych oponach. W tej wciąż jeszcze nowej dyscyplinie zasmakujecie w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Karpaczu, Szczyrku i Wiśle.

To nie koniec atrakcji.

W Szklarskiej porębie możecie wybrać się na zaśnieżone trasy na nartach biegowych lub rakietach śnieżnych, które tylko z pozoru wydają się mało wymagające. Choć korzystanie z nich nie wymaga specjalnych umiejętności, to jednak brnięcie przez białe zaspy przypłacicie wysiłkiem – ale to na zdrowie. Po aktywnym dniu spędzonym na mrozie możecie się wymoczyć.

Nigdzie nie ma takich basenów termalnych jak te w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej czy Zakopanem. Relaks w czystej postaci. Tylko nie myślcie, że Wam się nie należy. Należy, należy, tak samo, jak zimowe kąpiele słoneczne na tarasie hotelu. Wyobraźcie sobie, że wylegujecie się pod kocykiem na leżaku, popijacie grzane wino lub gorącą czekoladę i z każdą chwilą coraz bardziej zakochujecie się w tym błogim nastroju i panoramie zaśnieżonych szczytów.

Wakacje na górskich szlakach

Choć pokryte śniegiem góry wyglądają magicznie, są tacy, którzy zdecydowanie bardziej kochają je w wydaniu letnim. Co zatem robić w górach, kiedy nie ma śniegu? Jeżeli wybierzecie się w góry w innej porze roku niż zima, wachlarz propozycji na spędzenie urlopu z pewnością Was usatysfakcjonuje.

Cieplejsze pory roku sprzyjają zakwaterowaniu pod chmurką, dlatego też możecie wsiąść do kampera lub zorganizować wczasy pod namiotem. Świetnym sposobem na spędzenie czasu na łonie górskiej natury są też pikniki. Śródleśnych polan nie brakuje. Wystarczy zabrać koc, smaczne przekąski i koniecznie dobre towarzystwo – rodzinę, przyjaciół, psa, albo książkę. Wtedy kilka godzin spędzonych w pięknym otoczeniu minie przyjemnie, ale niestety, na pewno zbyt szybko.

Cudownie wypoczniecie w SPA i we wcześniej już wspomnianych termach, w których świetnie będą bawić się również dzieci. Widokiem przepięknych górskich panoram możecie się nasycić, podziwiając je z wielu różnych perspektyw, bo z każdej wyglądają inaczej. Mimo iż to ciągle te same szczyty zmieniają się w zależności od tego, czy spojrzycie na nie z poziomu miejskich ulic, wierzchołka górskiego, kolei linowej czy obiektywu aparatu.

Górska wędrówka na wakacjach

Mocniejszych wrażeń dostarczy Wam jazda rowerami po górach i wspinaczka skałkowa. Jeżeli mało wymagające leśne ścieżki już Wam się znudziły, różnorodny górski teren na nowo rozbudzi w Was kolarską pasję. Np. na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo na terenie Gór Świętokrzyskich sportowym emocjom towarzyszyć będą również wrażenia estetyczne, gdyż szlak ten poprowadzono tak, by ukazywał najpiękniejsze oblicze polskich gór.

Sporej dawki adrenaliny dostarczy Wam też wspinaczka, tylko lokalizację musicie zmienić. Jedno z najlepszych miejsc do uprawiania tej dyscypliny radosnego obcowania z górami są Góry Stołowe. Tam też, w Narodowym Parku Gór Stołowych spotkacie wielu biegaczy, do których możecie dołączyć, by w biegu przemierzać szlaki.

Wypoczynek podczas górskiej wędrówki

W rozkładzie swoich wczasów możecie uwzględnić również treningi nordic walkingu. Bo skoro spacerować i biegać można, to i z kijkami da się góry schodzić, ba nawet konno można pojeździć. Spośród licznych szlaków na pewno znajdziecie taki, który odpowiada Waszym preferencjom i aktualnej kondycji.

Wakacje w tatrach

Nie zabraknie Wam też wielu propozycji do spacerów, np. na pierwsze, piesze wędrówki z dziećmi idealnie nadają się Bieszczady albo Góry Świętokrzyskie. Wychodząc na szlak, wyjdziecie na spotkanie nie tylko z przyrodą (czasem tak bezwstydnie piękną, że trudno złapać oddech z wrażenia), ale również z samym sobą, bo góry do doskonałe miejsce do tego, by myśleć – o życiu, o sobie, o wszechświecie.

Niezależnie od pory roku zawsze znajdzie się powód, by pojechać w góry, bo propozycji na ciekawe spędzenie wakacji na południu Polski jest naprawdę mnóstwo. Tak na dobrą sprawę, raz przyjechawszy, najlepiej byłoby stąd nie wyjeżdżać wcale.

Sprawdzone miejsca na wakacje w górach

 

Wakacje nad jeziorem

Latem czujemy naturalną potrzebę ochłodzenia się, a gdzie lepiej nam będzie, jeśli nie nad jeziorem? Oferta atrakcji w czasie letnich miesięcy jest bogata i na tyle różnorodna, że każdy znajdzie coś, co go zadowoli i pozwoli spędzić wakacje zgodnie z upodobaniami.

Wakacje nad jeziorem

Jeśli stawiacie na aktywność, windsurfing, kitesurfing, wakeboarding czy nurkowanie zapewnią Wam stały ruch. Dyscypliny te można uprawiać m.in. na Jeziorze Rożnowskim w górach, na jeziorze Jeziorak na Pojezierzu Iławskim, a także nad zalewami – Koronowskim na Kujawach, Sulejowskim i Zegrzyńskim na Mazowszu.

Na wake'u poszalejecie natomiast w Sławie w Lubuskiem, na jeziorze Juno w Mrągowie na Mazurach, na jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie w Wielkopolsce i wielu innych jeziorach w całym kraju. Z zamiarem nurkowania możecie wybrać się nad jeziora do Zakrzówka czy Piechcina, gdzie miejsca do nurkowania utworzono w starych kamieniołomach albo do miejscowości Borne-Sulechowo, w której znajduje się Jezioro Pile z zatopionym lasem.

Łowienie ryb na wakacjach

Przyjazne wiatry czekają na Was na jeziorach mazurskich, których wody możecie przecinać, płynąc pod żaglami albo w kajakach. Do dyspozycji macie wody pojedynczych jezior. Jeśli Wam mało Mazury możecie zwiedzić również z perspektywy Kanału Mazurskiego.

Odcinek na terenie Polski (Kanał biegnie również przez tereny rosyjskie) ciągnie się przez ponad 20 km. Na jednym z takich organizowanych spływów możecie spotkać bobry, perkozy, myszołowy, bociana czarnego i białego. Zobaczycie też obiekty architektoniczne w postaci śluz. Jedną z ciekawszych jest śluza w Leśniewie Górnym.

Wakacje nad jeziorem nie ograniczają się jednak tylko do atrakcji wodnych. W wielu miejscach można spacerować, jeździć na rowerze, trenować nordic walking, biegać, grać w siatkówkę plażową czy wędkować.

Sprawdzone miejsca na wakacje nad jeziorem/rzeką/pod lasem

 

Wakacje w mieście

Lubicie być w ruchu, pragniecie eksplorować, odkrywać, doświadczać co chwilę czegoś nowego? Wakacje w mieście to dla Was propozycja idealna. Jednak... czy polskie miasta w ogóle są ciekawe? Jak można w nich spędzić czas?

Kraków - wakacje w mieście

Jak?

Aktywnie, kreatywnie, pysznie, leniwie, po swojemu.

Kiedy?

O każdej porze roku.

Zimą miasta zwykle cichną, ale to nie znaczy, że mało się w nich dzieje. W okolicy Bożego Narodzenia organizowane są przedświąteczne jarmarki i kiermasze, na których możecie zaopatrzyć się w upominki, posmakować pierniczków, kupić pamiątki. Mnóstwo kolorowych światełek i świąteczna atmosfera przyciągają jednak wielu zainteresowanych. Jeśli nie lubicie tłumów, unikajcie takich eventów.

Toruń - wakacje w mieście

Górskie miasta i miasteczka tętnią życiem o każdej porze roku. W zimie przyciągają narciarzy, snowboardzistów i miłośników skoków narciarskich. W ramach miejskich zimowych atrakcji działają lodowiska, organizowane są kuligi i ogniska.

Latem góry stanowią cel podroży dla tych, którzy kochają górskie wędrówki. Jeśli myślicie o wczasach w Zakopanem, musicie się jednak uzbroić w cierpliwość i przygotować na to, że być może utkniecie w korku na słynnej Zakopiance.

Warszawskie Łazienki - park na wakacyjne spacery w mieście

Pomiędzy okresem rozwijających się pączków na drzewach a jesienną słotą jest kilka miesięcy lata, a to w mieście potrafi być bardzo atrakcyjne. Wakacje w mieście są czasem licznych festiwali muzycznych, jarmarków, imprez plenerowych, gier miejskich.

Ciepłe wieczory zachęcają do wyjścia z domu – do kina plenerowego, restauracji, na spotkanie z przyjaciółmi. Gwar dobiegający z restauracyjnych ogródków kusi, by przysiąść i napić się wina, a muzyka z klubów porywa tanecznymi rytmami.

Poznańskie koziołki

W upalne dni w nadmorskich miejscowościach możecie uciec na plażę, by ochłodzić się w Bałtyku. W pozostałych częściach Polski wypoczniecie nad rzekami i jeziorami. Przyjemności dostarczają również fontanny, jednak dla zachowania zdrowia lepiej do nich nie wchodzić.

Spędzając urlop w mieście, możecie odwiedzić niejedno muzeum, wziąć udział w licznych warsztatach, zaszaleć w parku rozrywki czy parku linowym. Możecie wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, spędzić dzień w aquaparku, odwiedzić zoo, popłynąć w rejs statkiem, pospacerować po rynku, starówce i najpiękniejszych parkach, udać się na wycieczkę po najciekawszych zabytkach architektury, obiektach historycznych lub sakralnych, zrobić zakupy w galerii handlowej i smacznie zjeść.

Letnia pogoda sprzyja zwiedzaniu i zabawom na świeżym powietrzu, jednak większość wymienionych atrakcji dostępnych jest również w innych porach roku. Za możliwość skorzystania z części z nich niestety trzeba zapłacić.

Trudno mówić o minusach urlopu w mieście, jeżeli jesteście zwolennikami takiej formy wypoczynku. W typowo turystycznych miejscowościach na wakacjach są prawie wszyscy. W mieście równorzędnie toczy się codzienne życie, ludzie pracują i ciągle gdzieś pędzą.

Być może miastom brakuje trochę luzu typowego dla kurortów. Mimo dostępu do parków trudniej o tak bezpośredni kontakt z przyrodą, jak na wsi, nad morzem, jeziorem czy w górach. Widoki z hotelowego okna też nie są tak zapierające dech w piersiach, jak te na panoramę Tatr czy horyzont Bałtyku.

Gdańsk - wakacje w mieście

Czy to jednak dyskwalifikuje miasta?

Polskie miasta mają nieprzebrane bogactwo atrakcji, które tylko czekają na zainteresowanych turystów.

Czekają na Was.

 

Cztery pory roku - każda dobra na wakacje

Nie ma lepszej czy gorszej pory roku na wakacje. Wszystko zależy od tego, co chcecie robić. Oczywiste, że na nartach lepiej jeździ się w zimie, a kąpieli w morzu czy jeziorze zażywa latem, kiedy promienie słoneczne nagrzeją wodę. Jeżeli jednak zechcecie poszusować na nartach w lecie i zanurzyć się w wodzie, kiedy jej temperatura osiąga zaledwie kilka stopni, nic nie stoi na przeszkodzie.

Na mapie Polski znajdziecie wiele letnich stoków i torów saneczkowych oraz mnóstwo akwenów wodnych idealnych do morsowania. Nie ma jednej odpowiedzi, która pora roku jest najlepsza, by wyjechać na urlop. Mamy cztery pory roku i każda jest dobra, by wyjechać na wakacje.

 

Wakacje wiosną

Wiosną przyroda budzi się do życia. Ptaki wiją gniazda, niedźwiedzie budzą się z zimowego snu, na górskich halach spod ziemi wyglądają fioletowe krokusy, na ogródkach działkowych wiosenne porządki umila zaś widok błękitnych szafirków.

Wiosna ma w sobie coś symbolicznego, podobnie jak Nowy Rok. Wtedy też nabieramy ochoty do zmian, do zrobienia czegoś nowego. Co z tego, jeżeli naszym chęciom po piętach depcze wiosenne przesilenie. Wielu z nas odczuwa dotkliwie skutki długich zimowych miesięcy bez słońca. Zamiast cieszyć się zielenią, jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, brak nam energii i sił do działania. Czyż nie jest to idealny moment na wakacje?

Wakacje na wiosne

Gdzie wyjechać na wiosnę? W związku z dużą potrzebą regeneracji warto spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W związku z tym, że morze, góry i jeziora mają w sobie wiele uroku o każdej porze roku, rekomendujemy Wam wypoczynek, np. na plaży gdzie nigdy nie brakuje jodu, w górach, gdzie widoki zawsze zapierają dech w piersiach, nad jeziorami, gdzie można przemierzać ścieżki spacerowe, przytulać się do drzew i oddychać zapachem lasu. Zdecydujcie, czego Wam najbardziej brakuje i jedźcie tam, by to wziąć, czerpać całymi garściami.

Właściwie w każdym zakątku Polski, poza newralgicznymi okresami w roku takimi, jak np. święta, czy Sylwester ceny pobytów są zdecydowanie niższe. Jeśli tylko urlop Wam pozwoli, możecie zostać dłużej, by cieszyć się wolnością.

W niepewną pogodę idealną propozycją na wiosenny wyjazd jest Karpacz. Wiosną, kiedy śnieg nie zalega już na szlakach w takiej ilości jak w zimie, a pogoda sprzyja spacerom, możecie się wybrać na Śnieżkę, Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego, przemierzyć Szlak Górniczy.

Koniecznie musicie zajrzeć do Świątyni Wang i na tor saneczkowy w Centrum Kolorowa. Jeśli pogoda spłata wiosennego figla, skryjecie się w Muzeum Figur Woskowo-Bajkowych albo na interaktywnej wystawie prezentującej Karkonoskie Tajemnice.

Dlaczego jeszcze warto pojechać w góry wiosną, przeczytajcie tutaj:

Urlop wiosną w górach

Ale i nad morzem wiosną spędzicie niezapomniany urlop:

Czerwiec nad morzem

 

Wakacje latem

Lato to wymarzona pora roku na zielarskie spacery. Podczas wakacyjnego wyjazdu możecie uzupełnić domową apteczkę o zioła, które trudno znaleźć w Waszym regionie. Na taki spacer możecie się wybrać, będąc np. na wakacjach w agroturystyce na wsi. Pokrzywa, mniszek lekarski, lipa, dziewanna, czarny bez, krwawnik i wiele innych ziół po zasuszeniu, przerobieniu na syropy, ziołowe miody, masła, kostki "rosołowe", a nawet kosmetyki będą cieszyć Was po powrocie do domu i przypominać o wakacjach.

Ich dobroczynny wpływ docencie szczególnie w okresach spadku odporności. Surowiec najlepiej zbierać na łąkach i w lasach z dala od szosy, tam, gdzie zioła będą najmniej zanieczyszczone. Najczystsze regiony Polski znajdują się w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim i lubelskim, oczywiście z wykluczeniem ich największych aglomeracji miejskich. Warto byście jednak mieli na uwadze, że nie wszędzie można zrywać zioła, np. w Parkach Narodowych czy Rezerwatach.

Wypoczynku nad wodą nie trzeba specjalnie reklamować. Czy to nad morzem, jeziorem czy rzeką można uprawiać rozmaite sporty wodne. Podczas gdy nad rzeką oferta aktywności obejmuje zazwyczaj spływy kajakowe i rejsy statkami wycieczkowymi, nad morzem i na jeziorach lista atrakcji zdecydowanie się wydłuża.

Letnie wakacje nad morzem

Z portu w Gdańsku, Łebie, Ustce czy Międzyzdrojach wypłyniecie w morze wycieczkowym Galeonem. Z Kołobrzegu natomiast ogromny prom zabierze Was do Skandynawii, a kuter rybacki na połów dorsza. Idealnych warunków do uprawiania windsurfingu poszukujcie zaś w polskiej stolicy tego sportu – na Półwyspie Helskim.

Na Mazurach popływacie na wodnych rowerkach, skuterach, wakeboardingu, a do tego ponurkujecie i przede wszystkim pożeglujecie. Dzięki licznym szkołom nad jeziorami nauczycie się też pływać.

Latem również góry wyglądają pięknie. Wydają się wtedy bardziej przyjazne i dostępne. Dlatego wakacje w górach to świetny pomysł. Na pytanie, gdzie najlepiej się udać niełatwo odpowiedzieć. Trudno rozpatrywać polskie góry w kategorii – lepsze-gorsze.

Propozycję dla zaawansowanych z pewnością stanowią Tatry. Mniej wprawnych i rodziny z dziećmi na pewno zachwycą zdecydowanie łagodniejsze szlaki w Bieszczadach. Niezależnie jednak, które góry wybierzecie na urlop, możecie być pewni pięknych widoków i sportowych wyzwań na dłuższych i krótszych szlakach.

 

Wakacje jesienią

Wyjeżdżając na wakacje jesienią, zapomnicie co to jesienna chandra. Choć lato wydaje się najbardziej barwną porą roku, jesień wcale mu nie ustępuje. Wyobraźcie sobie górskie lasy, które dosłownie eksplodują kolorami, albo parki narodowe mieniące się kolorami jesieni.

Jesienny krajobraz możecie podziwiać, przemierzając szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego pięknie położonego w Dolinie Prądnika (jednym ze szlaków dojdziecie do Zamku w Pieskowej Skale). Spowite mgłą ojcowskie lasy bukowe wydają się tajemnicze i niemal baśniowe.

Gdziekolwiek w Polsce będziecie wypoczywać, w lasach znajdziecie dary jesieni – jarzębinę, dereń, dziką różę czy głóg. Z niejednego spaceru wrócicie też z koszem pełnym grzybów. Sezon grzybowy to również sezon wrzosowy. Jeśli spędzacie wakacje w stolicy, koniecznie wybierzcie się do oddalonej zaledwie o 40 km Mostówki. Jest tam największe w Polsce, a niektórzy nawet twierdzą, że w Europie wrzosowisko.

Wakacje jesienią w Polsce

Jesień to również świetna pora na wycieczki rowerowe i treningi nordic walking. Wiele ośrodków wypoczynkowych wypożycza sprzęt, więc nie musicie się martwić, że przyjdzie Wam przez pół Polski przewozić rower zatknięty na dachu samochodu.

Rozpoczętą w wakacje przygodę z kijkami możecie kontynuować jesienią np. w Nordic Walking Parku w Puszczy Białowieskiej lub na trasach Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego w Barlinku na Pomorzu Zachodnim. Z kijkami, ale również i na rowerze możecie przemierzać także jesienne wąwozy Kazimierza Dolnego.

Jesienią też podreperujecie zdrowie, wdychając jod nad morzem. Wczesna jesień nad Bałtykiem ma wielu zwolenników jednak im bliżej zimy, tym mniej turystów. A im mniej turystów, tym więcej miejsca na plaży. Nie tylko zatem cenne pierwiastki w powietrzu pozwolą Wam się zregenerować, ale spokój i przestrzeń nad brzegiem morza. W wielu hotelach wypoczniecie również w SPA i popływacie w basenie.

Jesienne wakacje będą Was kosztować na pewno mniej niż te same wczasy w ciągu lata.

Wrześniowe wakacje z dzieckiem

Jesienny wypoczynek

 

Wakacje zimą

Zima to bez wątpienia królowa białego szaleństwa. Jeśli lubicie narty, snowboard i sanki w Polsce znajdziecie mnóstwo stoków narciarskich dedykowanych osobom zaawansowanym, jak i początkującym. Większość ośrodków narciarskich proponuje naukę jazdy na nartach, wypożycza i serwisuje sprzęt oraz organizuje zajęcia dla najmłodszych np. w ramach przedszkola narciarskiego.

Ferie w aktywnym stylu spędzicie m.in. na terenie Beskidu Śląskiego (Wisła, Szczyrk), Beskidu Sądeckiego (Krynica-Zdrój, Tylicz), w Karkonoszach (Szklarska Poręba, Karpacz), czy Tatrach (Zakopane, Białka Tatrzańska).

Właściciele ośrodków wypoczynkowych nie szczędzą swoim gościom atrakcji, które umilają wakacje. W programie pojawiają się często kuligi, biegi na rakietach śnieżnych, ogniska i biesiady przy kominku wzbogacone o lampkę grzanego wina, kufel piwa, kubek gorącej czekolady lub kakao.

Zimowe wakacje

Zimowy wypoczynek można połączyć ze świętowaniem narodzin Chrystusa i przyjściem Nowego Roku. Boże Narodzenie spędzone w hotelu albo jakiejś górskiej chatce w lesie nabiera nieco innego wymiaru. Sylwestrową noc, szczególnie w większych obiektach hotelowych uświetniają dodatkowo pokazy fajerwerków.

W czasie takich wyjazdów warto pospacerować po nadmorskiej plaży, by jak najwięcej czerpać z dobrodziejstw jodu, którego najwięcej krąży strefie brzegowej Bałtyku właśnie w zimie. Będąc w górach, można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub położyć na leżaku na tarasie z widokiem na zaśnieżone szczyty i w ten sposób celebrować wyjątkowe chwile. Niezależnie od tego, w której części Polski będziecie warto wybrać się do lasu, który zimą wygląda wprost magicznie.

Zima z dzieckiem w górach - gdzie jechać?

Ferie w górach

Ferie zimowe w Tatrach - Zakopane, Białka Tatrzańska, Bukowina...

Zima w górach z basenem

Zimowe wakacje nad morzem

 

Wakacje okolicznościowe

Ośrodki wypoczynkowe konkurują między sobą, oferując najlepsze pakiety pobytowe dla dwojga, atrakcyjne weekendy czy świąteczne pobyty rodzinne. Kuszą rabatami i dodatkowymi atrakcjami. Nic tylko jechać i korzystać z tych dobrodziejstw.

Sylwester

Okazja do wyjazdu zawsze się przecież znajdzie, bo większość z nas lubi jeździć na wakacje i chętnie by to zrobiła przy najbliższej nadarzającej się okazji. Ciekawe propozycje pojawiają się zazwyczaj z okazji Wielkanocy, Bożego Narodzenia, Sylwestra, Bożego Ciała, majówki, weekendów. Są też dedykowane np. rocznicom ślubu czy walentynkom.

Weekend we dwoje możecie spędzić w klimatach chilloutowych np. w SPA, spacerując po nadmorskiej plaży, wylegując się przed kominkiem w domku na wodzie lub aktywnie – wędrując po górach, szusując na nartach, na spływie kajakowym, w siodle. Wszystko zależy od Waszych preferencji. Naładujecie baterie, odpoczniecie i przede wszystkim spędzicie czas tylko we dwoje w jakimś miłym miejscu.

Boże Narodzenie

Jeśli postanowicie zorganizować krótką labę z okazji walentynek czy rocznicy ślubu możecie być pewni, że wybrana oferta uwzględni coś miłego, co podkreśli wyjątkowość chwil. Może to być np. uroczysta kolacja w restauracji, na plaży lub ogrodzie.

Święta z rodziną spędzone w hotelu lub pensjonacie stanowią okazję do większego rodzinnego spotkania, które przy wspólnym stole skupi rodzinę z różnych części kraju lub na tyle dużą, że trudno byłoby ją godnie ugościć w za małym mieszkaniu.

Mało tego, że w powietrzu unosić się będzie świąteczna atmosfera, to jeszcze poczujecie się, jakbyście wyjechali na wakacje. W czasie takiego pobytu w hotelu nie trzeba samodzielnie nakrywać do stołu. Odpada Wam również robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie i... góra zmywania. Obsługa obiektu turystycznego zajmie się nie tylko całą logistyką. Zadba o uroczystą oprawę i zapewni Wam jeszcze dodatkowe atrakcje, które podkreślą charakter wspólnie spędzanych chwil. Najprawdopodobniej podczas kilkudniowych, okolicznościowych wakacji czy weekendu nie zregenerujecie sił w stu procentach.

Wielkanoc

Wyjazd, nawet taki na chwilę pozwoli Wam jednak choć trochę zdystansować się wobec codzienności i obowiązków z nią związanych. Złapiecie oddech i skupicie się na sobie, swoich potrzebach i pragnieniach.

Wielkanoc w agroturystyce, pensjonacie, hotelu

Majówka - nad morzem, w górach, nad jeziorem

Gdzie jechać na majówkę w Polsce?

Długi weekend czerwcowy

Relaksujące Święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie w agroturystyce

Rodzinny Sylwester w górach, nad morzem

Miejsca przyjazne rodzinie

Ludzie często dzielą swoje życie na etapy np. na studiach i po studiach, przed ślubem i po ślubie, przed tym, jak się urodziły dzieci i po ich narodzinach. Też tak macie? Zdarza Wam się powiedzieć, że przed narodzeniem dzieci podróżowało Wam się łatwiej? A w ogóle macie dzieci?

Są też tacy rodzice, którzy zapytani o to, jak sobie radzą w podróży z dziećmi, nie rozumieją pytania. To nie żadna nonszalancja, oni naprawdę nie wiedzą, o co chodzi. Co to znaczy, jak sobie radzą? Normalnie. Mają jeden skuteczny patent, który zawsze działa, gdziekolwiek by pojechali. Po prostu wybierają miejsca przyjazne rodzinie, czyli takie, w których ważni są nie tylko rodzice, którzy płacą za pobyt, ale również ich pociechy.

Rodzinne wakacje w Polsce

Znacie to przysłowie "szczęśliwa żona, to szczęśliwe życie"?

Dokładnie tak samo jest z dziećmi, tylko że w ich przypadku mówimy – szczęśliwe dzieci, to szczęśliwi rodzice. Dlatego coraz więcej ośrodków wypoczynkowych dostosowuje ofertę do potrzeb najmłodszych i udostępnia rozmaite sprzęty, by ułatwić rodzicom opiekę nad maluchami i tym samym uprzyjemnić pobyt.

W takich przyjaznych rodzinie obiektach nie może zabraknąć sprzętów przydatnych w dbaniu o higienę najmłodszych, typu, wanienka do kąpieli, nocnik, nakładka na sedes. Absolutnym must have na wyposażeniu są łóżeczka dziecięce, często z pościelą. Niektóre miejsca dbają też o szczegóły takie jak niania elektroniczna, nawilżacz powietrza, zabezpieczenia w gniazdkach elektrycznych i na schodach.

Ku uciesze najmłodszych w większości obiektów dostępny jest zewnętrzny plac zabaw oraz sala zabaw w budynku wyposażona w rozmaite gry planszowe i komputerowe, książki, klocki, zabawki, przybory plastyczne, a nawet telewizor do oglądania bajek. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach i specjalnie przygotowanych animacjach.

Animacje dla dzieci na wakacjach

W miejscach przyjaznych rodzinie można wynająć profesjonalną opiekę dla dzieci albo chociaż pozostawić je na zajęciach bez konieczności uczestniczenia w nich.

Zatrzymując się w miejscach, które odpowiadają potrzebom rodzin z dziećmi, możecie wynająć rowery oczywiście w wersji dla dorosłych i dzieci wraz z krzesełkami, przyczepkami i kaskami. Nierzadko dostępne są również nosidła, a nawet wózki spacerowe.

Z przygotowaniem posiłku dla rodziny też zwykle nie ma problemu, bo albo będziecie mogli go ugotować w aneksie kuchennym w wynajętym pokoju/domku, albo gospodarze zaproszą Was do ogólnodostępnej jadalni, w której posmakujecie potraw zazwyczaj uwzględniających konkretne diety.

Miejsca przyjazne rodzinie obejmują nie tylko zakwaterowanie. Ukłon w kierunku rodzin robią te obiekt i atrakcje turystyczne, które honorują Kartę Dużej Rodziny, oferując rodzicom i dzieciom zniżki i szereg przywilejów. To również miejsca, w których mama swobodnie może nakarmić swoje maleństwo i przewinąć je w dogodnych warunkach (np. pokoje w restauracjach, galeriach handlowych, a nawet specjalne ławki w parkach).

Animacje na wakacjach

Tam, gdzie znajdują się podjazdy ułatwiające manewrowanie wózkiem dziecięcym, kąciki zabaw, menu dla dzieci i inne udogodnienia ułatwiające życie małemu człowiekowi i jego rodzicom też zaliczymy do przyjaznych rodzinie. Myślicie, że trudno znaleźć takie miejsce? Na szczęście coraz łatwiej. Z roku na rok ich liczba rośnie, bo choć turysta mały, to przecież też gość i również zasługuje na wypoczynek na miarę swoich potrzeb.

DziecioChatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

 

Zakwaterowanie podczas wakacji

Postanowione. Jedziecie na wakacje w Polsce. Miejscowość wybrana, najciekawsze atrakcje wpisane na listę. Czas zdecydować o tym, gdzie będziecie mieszkać. Opcji jest wiele, jednak wybór zależy od Waszej aktualnej sytuacji finansowej, czasu trwania urlopu, tego z kim podróżujecie. Innych warunków potrzebuje rodzina z dziećmi, innych para zakochanych, jeszcze innych grupka przyjaciół ze studiów.

Pod uwagę weźcie również porę roku, w której planujecie wyjazd. Sezon w górach trwa w zasadzie przez cały rok. Morze i jeziora cieszą się większym zainteresowaniem w lecie, jednak i w chłodniejszych porach roku też miło się nad nimi wypoczywa. Gdzie zatem będzie Wam najlepiej? Zobaczcie, jakie mamy w Polsce możliwości zakwaterowania.

 

Hotel, ośrodek domków wczasowych, pensjonat

Poszukując wakacyjnych destynacji, zwykle koncentrujemy się na celu podróży. Dopiero później zastanawiamy się nad miejscem zakwaterowania. Miejsce, w którym będziemy spać, jeść i odpoczywać po dniu pełnym wrażeń jest przecież tak samo ważne, jak atrakcje, jakie czekają nas na wakacjach.

Hotel to wygoda, świetne wyposażenie, zawsze posprzątany pokój. Można oglądać TV i korzystać z Wi-Fi bez ponoszenia dodatkowych opłat. Nie trzeba słać łóżka, dbać o porządek w łazience ani martwić się o posiłek. Nie trzeba nawet wstawać rano na śniadanie, bo można o nie poprosić z dostawą do łóżka. Tak to można spędzać wakacje, prawda?

Wakacje w hotelu

Najlepsze hotele dysponują dodatkowo strefą relaksu, w której możecie popływać w basenie czy odprężyć się w SPA, a nawet sale zabaw dla dzieci. Poza tym zapewniają różnego rodzaju atrakcje, np. warsztaty i animacje dla dzieci, które ratują urlop, gdy pogoda zawodzi.

Mankamentem zakwaterowania w hotelu bywa brak możliwości przygotowania posiłku takiego, jaki lubicie lub możecie zjeść. Nie każdy obiekt uwzględnia przecież różnorodne diety. Kolejną kwestią jest cena. Choć za pobyt dzieci zwykle zapłacicie mniej niż za siebie, to i tak za każdego członka rodziny zapłacić trzeba (Wyjątkiem są szkraby, zwykle do 3 roku życia). Niejednokrotnie są to całkiem pokaźne kwoty, zwłaszcza jeśli mówimy o hotelu z większą ilością gwiazdek.

Pensjonat to opcja pośrednia pomiędzy hotelem, w którym przebywa dużo gości, a ośrodkiem domków wczasowych, gdzie goście mogą poczuć się zbyt swobodnie i np. zachowywać się za głośno. Pensjonaty, zwykle bardziej kameralne, tworzą niemal rodzinną atmosferę.

Spędzając wakacje w takim obiekcie, z pewnością poznacie jego właścicieli, którzy zwykle z otwartością reagują na sugestie gości. W większości pensjonatów możecie liczyć na smaczne posiłki lub możliwość samodzielnego gotowania, najczęściej we wspólnej kuchni.

Pensjonaty działają przez cały rok, dlatego czy "świątek, piątek, czy niedziela" możecie tu przyjechać zawsze wtedy, kiedy będziecie potrzebowali wypoczynku. W zależności od standardu pensjonatu możecie się spodziewać dostępu do dodatkowych atrakcji takich jak np. sala kominkowa, strefa gier i zabaw czy rowery. W wielu pensjonatach dostępne są również udogodnienia dla małych dzieci.

Pobyt w domkach wczasowych gwarantuje większą prywatność niż zakwaterowanie w dwóch powyższych obiektach. Na przestrzeni kilkunastu – kilkudziesięciu m2 goście zwykle mogą samodzielnie przyrządzać posiłki, dzięki czemu czują się swobodniej. Jeśli zdecydujecie się na taką formę zakwaterowania, w większości przypadków zapłacicie za wynajem domku, a nie poszczególne osoby, które w nim zamieszkają podczas wakacji.

Wakacje w domkach nad jeziorem

Możecie więc zaprosić rodzinę lub znajomych i w ten sposób rozłożyć koszty wyjazdu. Większość takich ośrodków akceptuje również pobyt zwierząt domowych. Możecie więc spędzić wakacje z psem bez konieczności podrzucania go sąsiadom czy rodzinie. Ośrodki domków wypoczynkowych działają najczęściej sezonowo. Domki rzadko mają ogrzewanie (choć zdarzają się wyjątki), które umożliwiałoby komfortowe wczasy niezależnie od pory roku.

Polecane hotele przyjazne rodzinie

Polecane domki przyjazne rodzinie

Polecane pensjonaty przyjazne rodzinie


Agroturystyka

Wakacje w spokojnym miejscu, z dala od zgiełku i turystycznych tłumów, jednocześnie z ciekawymi atrakcjami na wyciągniecie ręki? Czemu nie.

A gdyby jeszcze to wszystko osadzić w sielskich klimatach doprawionych lokalnymi przysmakami, bliskością natury i poczuciem wolności, swobody i "nicniemuszenia" to powstałby przepis idealny na wymarzone wakacje dla tych, którzy chcą uciec. Od czego? Od pracy, szkoły, codziennych obowiązków, od betonowego miasta i gadających głów.

Wakacje w agroturystyce

Uciec. Do czego?

Do przyrody, spacerów po zroszonej trawie, zapachu ziół, kwiatów i lasów, koncertów granych na świerszczowych skrzypcach, kotów, które wskakują na kolana i czule mruczą, książek nieprzeczytanych, bujania w chmurach na hamaku, przejażdżek rowerowych po wiejskich bezdrożach, kąpieli w jeziorze, zabaw na plaży, zachodów słońca i rozgwieżdżonego nieba, którego nie zakłócają światła miasta.

Wczasy w agroturystyce to okazja do przejścia w tryb slow life. Przełączyć się mogą wszyscy. Podróżujący samotnie, w duecie czy w rodzinnym pakiecie z dziećmi. Ci ostatni szczególnie często wybierają taką formę wypoczynku. Wakacje w agroturystyce to dla dzieci często niepowtarzalna okazja do spotkań ze zwierzętami, których na co dzień nie widują w mieście.

Wakacje na wsi

Kogut, który budzi pianiem każdego ranka, mleko wypite prosto od krowy, karmienie kur, koni, owiec to nie lada gratka dla najmłodszych. Zresztą, dla dorosłych również. Poza tym gospodarstwa agroturystyczne zapewniają wiele atrakcji dla dzieci, począwszy od placu zabaw, skończywszy na animacjach i udogodnieniach.

Wakacje z nauką jazdy konnej

Coraz więcej osób wybiera alternatywę dla znanych kurortów, decydując się na urlop w wiejskich klimatach. Propozycje na taki wypoczynek znajdziecie w całej Polsce. Co roku oferty te osiągają coraz wyższy poziom, by zapewnić zainteresowanym jak najlepsze warunki.

Agroturystyka - dzieci są tu najważniejszymi gośćmi

Agroturystyka ze zwierzątkami

Agroturystyka dla rodzin z dziećmi na Mazurach

Dobre gospodarstwa agroturystyczne - lista

Agroturystyka z jazdą konną dla dzieci

Agroturystyka w górach

Agroturystyka nad morzem

Agroturystyka - dobre miejsce dla dzieci

 

Namiot

Wakacje pod namiotem to propozycja dla survivalowców, którym niestraszny fakt, iż natura jest blisko, bliziutko, bliziuteńko, bo za ścianą z namiotu (gdy usłyszycie pisk, wrzask, a nawet niecenzuralne słowo dobiegające z namiotu możecie być pewni, że jest również w i środku).

Wydawać by się mogło, że wyjazd pod namiot to przebrzmiała forma wypoczynku jeszcze sprzed wieku. Tymczasem okazuje się, że nadal ma ona swoich zwolenników i to nie tylko wśród studentów, których nie stać na droższe opcje zakwaterowania. Pod namiot jeżdżą wszyscy – introwertycy, którzy pragną spędzić trochę czasu z dala od ludzi, pary, które liczą na romantyczne wieczorki pod gwiazdami, a nawet rodziny z dziećmi, które pragną przeżyć niesamowitą przygodę.

Namiot można rozbić na działce, u babci w ogródku i też będzie fajnie. Można też nieco dalej, z pięknymi widokami w tle, na dziko lub na zorganizowanym polu namiotowym z dostępem mediów.

Wakacje pod namiotem

W Polsce takich miejsc na biwak nie brakuje. Dużą popularnością cieszą Warmia i Mazury. Lasy, jeziora, piękna natura ... któż nie marzy o relaksie w takim otoczeniu? Krainie Tysiąca Jezior nie ustępują regiony nadbałtyckie. Miejsca na wakacje pod namiotem w lesie, blisko plaży, z pełną infrastrukturą znajdziecie wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku np. w Pustkowie, Sarbinowie, Mielnie, Jarosławcu, Łebie, Władysławowie, Trójmieście i wielu mniejszych i większych miejscowościach. Biwak pod namiotem na zorganizowanym polu kempingowym spędzicie również w Górach Sowich, Stołowych, w Tatrach i Bieszczadach.

Marzy Wam się biwak na dziko? Organizując wczasy pod namiotem, pamiętajcie, by nie wbijać śledzi na terenie parków narodowych, na prywatnych posesjach (no, chyba że u wspomnianej babci w ogródku) i w lasach, w miejscach nieprzeznaczonych do biwakowania. Nie chcecie chyba zapłacić grzywny za nielegalne zakwaterowanie pod chmurką?

Jeżeli rezygnacja z pokoju z łazienką i telewizorem oraz serwowanych posiłków nie jest dla Was problemem, a zależy Wam na urlopie, podczas którego nawiążecie bliższy kontakt z przyrodą i wzmocnicie relacje z uczestnikami wyprawy, wakacje pod namiotem to pomysł, który warto rozważyć.

Camping z dzieckiem

Glamping

Polacy z roku na rok stają się coraz bardziej wymagający. Nic dziwnego, wakacje all inclusive w końcu nas rozpieściły. Wraz z wygodą w parze idzie jednak potrzeba większej kreatywności. Wakacje w hotelu, pensjonacie czy ośrodku wypoczynkowym są dla niektórych zbyt oczywiste, ale glamping... Glamping brzmi egzotycznie. Wam też się podoba?

Glamping (z ang. glamorous camping) to nic innego jak kemping. Tylko że... na bogato.

Jurta z balią, namiot bańka tzw. bubble tent z transparentnymi ścianami, namioty zawieszone nad ziemią w lapońskiej wiosce w... Polsce...

Nieco futurystycznie, ekologicznie, designersko, nietypowo, niezwyczajnie, można by rzec "Marian, tu jest jakby luksusowo". I będzie jeszcze bardziej i jeszcze więcej. Oferty tego typu wyjazdu może i nie pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu, ale pewne jest to, że powoli mamy w czym wybierać, bo wypoczynek w takiej wersji podoba się niejednemu.

Kto może pojechać na glamping? Każdy. A czego może się spodziewać, decydując się na taką formę spędzenia wakacji? Hm, właściwie wszystkiego. Oczywiście w wersji de luxe. W zależności od wyboru miejsca możecie liczyć na takie luksusy i udogodnienia jak np. jacuzzi, hamaki, teleskop do oglądania nocnego nieba, sauna, smaczne jedzenie, nastrojowa muzyka, klimatyzacja i ogrzewanie.

Na glampingu zachwyca nie tylko nietypowe miejsce zakwaterowania. Lokalizacja bywa niejednokrotnie inspiracją do przemyśleń, snucia marzeń, relaksu, uwiecznienia w fotograficznych kadrach piękna otaczającej przyrody.

Na urlop w glampingowym stylu możecie wybrać się np. na Mazury, Warmię, Kaszuby, a także w góry – Beskidy lub Karkonosze.

Glamping - luksusowe namioty

 

Kamper

Wakacje w kamperze w ostatnich miesiącach zyskują na popularności. Za granicą taka forma urlopu praktykowana jest od lat. W Polsce dopiero zaczynamy wypoczywać w ten sposób. Wiele jednak wskazuje na to, że kampery zostaną z nami na dłużej. Wakacje w kamperze to opcja zarówno dla rodzin, par, jak i singli.

Wyjechać w nieznane (lub znane) można właściwie w każdej chwili – spontanicznie. Jeżeli jednak chcecie z planem, to plan zróbcie. W Polsce jest tyle wspaniałych miejsc, że szkoda byłoby jakieś pominąć, będąc w okolicy.

Co ważne, nie musicie dokonywać rezerwacji, której wymagają hotele i inne obiekty wypoczynkowe. Wystarczy spakować rzeczy, przekręcić kluczyk w stacyjce i z planem lub bez wyjechać na wczasy. Podróż może mieć charakter objazdówki, niemalże dookoła świata (albo chociaż dookoła Polski) lub też krótkiego wypadu za miasto, który można zorganizować w weekend. Jeśli pogoda zawiedzie, nie musicie czekać do końca turnusu. Możecie zmienić miejsce pobytu, a wraz z nim widok, który będziecie widzieć co rano z kamperowej sypialni.

Wakacje w kamperze

Wakacje w kamperze to synonim wolności, swobody i niezależności. Można zabrać dzieciaki, których pobyt w pensjonacie czy hotelu nie jest przecież darmowy. Podobnie ze zwierzakiem. Psa, kota, chomika czy papużki nie trzeba podrzucać znajomym, reklamując, że nie gryzie, nie brudzi i w ogóle kochany jest jak aniołek. Zwierzak może Wam towarzyszyć bez względu na to, czy w góry, czy na Mazury postanowicie pojechać.

Nie każdego stać na własny kamper. Jednak to nie problem, jeśli marzy wam się taki urlop. Tymczasowy dom na kółkach można wypożyczyć. Świetnie wyposażony pojazd może pomieścić nawet 6 osób, gwarantując im całkiem komfortowe warunki. Możecie w nim gotować, jeść, spać, a nawet korzystać z toalety. Ba, nawet rowery możecie przetransportować na zamontowanym bagażniku, by w każdej chwili zorganizować przejażdżkę na dwóch kółkach.

Kiedy jechać na wakacje kamperem? A kiedy byście chcieli? Niskobudżetowy, a jednak oryginalny i dający wiele możliwości wyjazd można zorganizować nie tylko latem. Nowoczesne pojazdy posiadają zarówno klimatyzację, jak i ogrzewanie, które niezależnie od pory roku zagwarantują Wam optymalne warunki.

Wakacje w przyczepie kampingowej


Jako alternatywa dla kampera możemy wybrać wakacje w przyczepie kampingowej. Nie daje takiej wolności przemieszczania się jak kamper, jednak ma wszystkie zalety domu na kółkach.  

 

A może coś innego?

Wakacje w Polsce można spędzić również w dość nietypowy sposób. Pomysłów jest kilka. Co powiecie na tratwę, łódź, domek na drzewie? To dopiero przedsmak. Polskie ośrodki wypoczynkowe i miejsca turystyczne mają jeszcze kilka asów w rękawie.

Wakacje w chacie na tratwie spędzicie... hm... nie ma jednego miejsca, ponieważ tratwa to "apartament" pływający np. po Biebrzy. Jej kilkunastometrowa powierzchnia mieści m.in. chatkę do spania i taras, na którym można rozbić dodatkowy namiot.

Taki spływ to świetna propozycja dla par, które pragną pobyć tylko we dwoje, ale też dla rodzin z dziećmi, które mają okazję przeżyć niesamowitą, może jedyną taką w życiu przygodę. Bezpieczeństwo na pokładzie zwiększają kapoki, a dodatkowych atrakcji dostarcza możliwość grillowania. Wczasy na tratwie mogą trwać kilka dni bez konieczności schodzenia na ląd. Czas mija na leniuchowaniu na leżaku, łowieniu ryb, podziwianiu piękna dzikiej rzeki. Taka forma spędzania urlopu wymaga jednak od przynajmniej jednego uczestnika wyprawy trochę siły, ponieważ ktoś musi przecież wprawiać wodny apartament w ruch.

Alternatywę dla tratwy stanowią jachty. Jeśli mielibyście ochotę spędzić trochę czasu pod żaglami, z dala od ludzi, to na Mazurach możecie skorzystać z oferty czarterowania jachtu. Zwykle wystarczy krótkie szkolenie, by móc cieszyć się kilkudniowym urlopem na jachcie.

Ciekawym doświadczeniem będzie również wolne spędzone w domkach (Houseboats, Mielno) na wodach jeziora Jamno. Co prawda domki nie pływają, a jedynie unoszą się na wodzie. To jednak wystarczy by, cieszyć turystów wspaniałymi rześkimi wschodami słońca nad wodą i kojącym kołysaniem do snu.

Inną propozycję na nietuzinkowe wakacje stanowi pobyt w domkach na drzewie (W Drzewach, Nałęczów). To opcja dla tych, którzy zawsze marzyli o własnym domku na drzewie, ale nie udało im się zrealizować tego marzenia, dla tych, którzy kochają przyrodę, dla tych, którzy chcą uciec ... trochę od ludzi, trochę od świata, a na pewno od miejskiej rzeczywistości.

Jeśli nie zechcecie spędzać urlop na wodzie ani na drzewie, to może skusi Was propozycja spędzenia noclegu pod ziemią? Dokładnie 125 m pod ziemią do łóżek w Komorze Słowackiego zaprasza Kopalnia Soli w Wieliczce. Tamtejszy czysty mikroklimat jest niezwykle przyjazny alergikom. Tylko pytanie, czy z wrażeń będziecie mogli zasnąć?

Oryginalny nocleg zorganizuje Wam również Zamek Gniew, w którym przenocować możecie w zamkowym Dormitorium przypominającym cele zakonników, a także Zamek Czocha, który udostępnia wspaniałe komnaty z łóżkami pod baldachimem. Do niezapomnianych z pewnością będą należały również wakacje spędzone w baśniowym domku Hobbita (Hobbitówa, Krzywcza), w przezroczystej bańce z widokiem na drzewa i rozgwieżdżone niebo (glamping W Bańce, Dąbrowa), w indiańskim tipi albo wozie kowbojskim (Western Camp, Zator).

 

Atrakcje na wakacje

Wyjeżdżając na wakacje, dobrze jest zabrać ze sobą listę najciekawszych miejsc i obiektów do zwiedzenia. Wówczas unikniecie poruszania się po omacku i nie stracicie czasu na poszukiwania czegoś wartościowego. Warto przecież, by te kilka dni czy tygodni wyrwanych ze ściśle zaplanowanego grafiku spędzić aktywnie, kreatywnie i z pasją.

Pora roku nie ma tu większego znaczenia. Oferta atrakcji w Polsce daleko wykracza poza ramy letnich miesięcy, z którymi zwykle identyfikujemy wakacje. Jeśli wolicie wypoczynek w chłodniejszych miesiącach, na terenie całego kraju znajdziecie mnóstwo ciekawych propozycji turystycznych.

W wielu miejscach na odkrycie czekają muzea, klimatyczne restauracje, parki rozrywki i dawne królewskie posiadłości.

Atrakcji na wymarzone wczasy w Polsce jest bez liku.

 

Parki rozrywki

Współczesne wesołe miasteczka to nowoczesne parki tematyczne, które bawią, uczą i kuszą bogatą ofertą atrakcji dostosowaną do wieku, jak i różnych upodobań uczestników zabawy. W jednych czekają Was mocne wrażenia, w innych podróż do krainy dziecięcych marzeń. Podczas gdy jedne mają charakter typowo rozrywkowy, inne stawiają na naukę w formie zabawy. Wakacje to idealny czas na wizytę w takim parku.

Magiczne Ogrody w Trzciankach (nazywane zamiennie Magicznymi Ogrodami w Janowcu) oraz Dolina Skrzatów we Florentynowie zapraszają Was do baśniowego świata pełnego magicznych stworzeń i maleńkich skrzacików. W obu tych miejscach poczujecie się jak dzieci niezależnie od tego ile macie lat. I wiecie co? Będzie Wam z tym bardzo dobrze.

Mocnych wrażeń możecie się spodziewać w Energylandii, która słynie z rollercoasterów, w tym największego w Europie MegaCoastera Hyperion. Naukowych dowodów na zagadnienia związane z fizyką, astronomią i wieloma innymi dziedzinami udzielą Wam eksperymenty, których dokonacie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Hevelianum w Gdańsku czy Leonardii w Krupach niedaleko Darłowa.

Jeśli nauka w wakacje budzi w Was kiepskie skojarzenia, szybko pozbądźcie się tego uprzedzenia. Wymienione miejsca oferują moc wspaniałych atrakcji. Nie będziecie chcieli ich opuścić. Urlop w takim wydaniu bardzo Wam się spodoba.

W morskie klimaty wprowadzą Was natomiast parki tematycznie związane z życiem stworzeń morskich i oceanicznych – Ocean Park we Władysławowie i Park Wieloryba w Rewalu, który zachwalał wspaniały podróżnik Aleksander Doba. W każdym z nich poznacie tajemnice podwodnego świata i zobaczycie makiety morskich stworzeń. A jeśli zechcecie spotkać prawdziwych przedstawicieli morskich głębin, w akwarium Aquaparku w Redzie pływają najprawdziwsze rekiny.

Mimo tematów przewodnich wiele parków rozrywki łączy kilka dziedzin tak jak np. Zaurolandia w Rogowie, w której obok prehistorycznych gadów stoją dmuchańce idealne do podskoków. W ofercie również warsztaty plastyczne i wizyta w muzeum ze skamielinami.

Wspaniała przygoda czeka Was również w chorzowskiej Legendii, Majalandzie w Kownatach, Deli Park w Trzebawiu koło Poznania i Parku Rozrywki Julinek w Lesznie niedaleko Warszawy. Możliwości do zabawy i wypoczynku stwarzają też miejsca, które możemy nazwać ogromnymi placami zabaw. Warto wśród nich wymienić Park Bajka w Błoniu koło Warszawy, Baśniowe Sady Klemensa w Podskarbicach Szlacheckich, Park Rozrywki Pepeland Dziekanowie Nowym.

Na wizytę w jednym z powyższych parków rozrywki musicie wygospodarować z wyjazdu dzień lub dwa. Atrakcji jest tak wiele, są tak różnorodne, że i dzieci i dorośli będą usatysfakcjonowani. Wiele z tych miejsc oferuje przystępne ceny dla dzieci i dużych rodzin, a najmłodszym umożliwia moc zabawy zupełnie za darmo. Parki rozrywki cieszą się w Polsce dużą popularnością. Stanowią nie tylko alternatywę dla wakacyjnego zwiedzania, ale też cel samej podróży.

Parki rozrywki, dinoparki i inne ciekawe miejsca

 

Muzea

Ile muzeów jest w Polsce? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że aby wejść do niektórych, trzeba wykazać się dużą odwagą (np. muzea poświęcone bolesnej historii naszego narodu). W jednych wypada zachowywać powściągliwość i szacunek, w innych bez skrępowania można rozmawiać i dotykać eksponaty.

Jeszcze jakiś czas temu muzea kojarzyły się z nudą i obiektami, które interesować mogłyby tylko historyków. Dzisiejsze muzea na szczęście odbiegają od krzywdzących stereotypów i zaskakują sposobem oraz formą prezentacji. Gdzie zatem warto się wybrać? Które muzea odwiedzić mając trochę wolnego czasu? Lista interesujących muzeów jest długa, warto je więc podzielić na kategorie.

Jeśli chcecie lepiej poznać historię Polski, wybierzcie się do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy, czy Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. O przemianach społecznych dowiecie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i Muzeum Emigracji w Gdyni, z folklorem i dziedzictwem kulturowym zaznajomicie się natomiast w Bramie Poznania ICHOP w Poznaniu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz licznych, często lokalnych muzeach, parkach etnograficznych i skansenach na terenie całej Polski.

Jeśli na równi z prezentowaną ekspozycją interesują Was same obiekty muzealne, to Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie i Muzeum Zamkowe w Malborku zrobią na Was niemałe, jeśli nie piorunujące wrażenie.

Nie tylko jednak przeszłością i folklorem polskie muzealnictwo stoi. Nowoczesne technologie też niosą kaganek oświaty. A z jakim efektem? Przekonacie się w najbardziej interaktywnych muzeach w kraju takich jak np. Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie we Wrocławiu, Interaktywne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu, czy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Lubicie odwiedzać nietypowe miejsca?

Z pewnością spodoba Wam się w Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Muzeum Guzików w Łowiczu czy w Selfie Museum Warsaw w Warszawie, w którym wzorem polskich gwiazd i celebrytów wykonacie sobie świetne selfie.

Muzea uczą, bawią, pozwalają doświadczać. Jako jedne z wielu miejskich atrakcji stanowią ciekawą propozycję na spędzenie nie tylko deszczowego dnia. Odwiedziwszy kilka z naszej listy, nie będziecie mieć wątpliwości, że muzea przyciągają i wciągają.

Wycieczki do muzeów

Jak zachęcić dziecko do zwiedzania muzeów?

 

Zamki

Zamki możecie zwiedzać nad Loarą, jednak wcale nie musicie wyjeżdżać aż do Francji, ponieważ w Polsce wspaniałych królewskich posiadłości nie brakuje. Zamek w Mosznej zwany polskim Hogwartem, Zamek Książ w Wałbrzychu z pięknymi ogrodami, Zamek w Niedzicy, w którym kręcono sceny "Janosika", "Zemsty" i kultowych "Wakacji z duchami", Zamek Pieskowa Skała, którego strzeże Maczuga Herkulesa, Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu – o każdym na pewno słyszeliście, ale czy w którymkolwiek byliście?

Zamek w Malborku

Zwiedzania jest sporo, a ekspozycje jedna ciekawsza od drugiej. Warto to nadrobić, a wakacje są do tego świetną okazją.

A może chcielibyście poczuć się jak król na zamku, nie tylko jak turysta? I na to znajdzie się sposób. W wielu zamkach w Polsce utworzono hotele, w których wyśpicie się w iście królewskim stylu. Co powiecie na wizytę w otoczonym jeziorami Zamku Ryn, położonym na granicy Polski, Niemiec i Czech Zamku Karpniki, albo komnatach Zamku Czocha owianego legendą o zabłąkanej Gertrudzie?

Zamek w Ogrodzieńcu

W jednym z nich możecie spędzić wakacje i co ciekawe, mogą to być nawet "wakacje z duchami".

Zamki i pałace w Polsce

 

Wakacje z przyrodą

Powodem, dla którego większość z nas wyjeżdża na wakacje, jest potrzeba poznania nowych miejsc i ludzi, ale również, a może przede wszystkim potrzeba odpoczynku. Są takie dni w roku, kiedy potrzebujemy spokoju i zdystansowania. Marzymy o wolności i swobodzie.

Zamykając oczy, wyobrażamy sobie morze, górskie szczyty, słońce, błękitne niebo, trawę, która łaskocze w stopy i nie uczula alergików... Jednym słowem tęsknimy do natury. Przyroda nas uspokaja, relaksuje i dodaje sił. Wakacje z przyrodą są tym, czego mieszczuchom potrzeba najbardziej.

 

Przyroda w górach

Każda zima w górach jest inna. Każda jest jednak wyjątkowa. Wyobraźcie sobie skrzący się w słońcu śnieg, który wygląda niczym brokat, albo ciszę, która się wzmaga, im dalej wchodzicie w zaśnieżony las. W zimie górskie szczyty wyglądają majestatycznie i tak spokojnie. Marzy Wam się taki widok? Co powiecie na wakacje w środku zimy?

W zimie wiele szlaków jest zamkniętych, jednak te udostępnione turystom czasem odwiedzają kozice, lisy czy cietrzewie. Może będziecie mieli szczęście je zobaczyć. Zwierzęta zwykle podchodzą bliżej człowieka, gdy są głodne. Lepiej ich jednak nie dokarmiać, by nie zaburzać ich bytowania w trudnym, jednak naturalnym dla nich środowisku życia.

Na wiosnę górskie hale nabierają kolorów. I wcale nie chodzi o zalegający na nich śnieg ani trawę, która się zieleni. Wraz z zakończeniem sezonu narciarskiego w górach zaczyna się sezon krokusowy. Trwa niedługo, jednak potrafi przyciągnąć równie wielu zainteresowanych, co śnieżne szaleństwa. Jeśli nie widzieliście skąpanej w fiolecie Polany Chochołowskiej i Doliny Kalatówki, możecie to nadrobić. Tylko pamiętajcie, następnym razem zaplanujcie wyjazd w góry na wiosnę, bo tylko wtedy nadarza się okazja, by podziwiać tysiące fioletowych kwiatów.

Lato w górach bywa równie piękne. Ze względu na warunki pogodowe więcej szlaków jest otwartych, a to oznacza więcej opcji eksplorowania i poznawania polskiego krajobrazu. Jeżeli wybieracie się w góry z zamiarem fotografowania przyrody, unikajcie typowo turystycznych sezonów. Najciaśniej w górach jest właśnie w latem i podczas ferii zimowych. Góry bywają wtedy zatłoczone jak Krupówki. O kadrowanie bez obecności turystów może być trudno.

Jeśli jednak nadmierne towarzystwo na szlakach Wam nie przeszkadza, to oczywiście lato w górach jest wspaniałe. Cudownie usiąść przy wodospadzie np. Kamieńczyka albo Szklarki w Szklarskiej Porębie czy u podnóża Siklawy w Zakopanem, by posłuchać szumu wody i ochłodzić się po męczącym podejściu pod górę.

Atutem spędzania czasu w górach w miesiącach letnich jest również możliwość korzystania z wielu atrakcji turystycznych. Jeśli nóżki odmówią dzieciom posłuszeństwa, krajoznawczej wyprawy nie trzeba przerywać. Piękno dzikiej przyrody możecie podziwiać z wagonika Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która właśnie latem zabiera pasażerów na terenowe "lekcje" przyrody.

Nigdzie w Polsce nie ma tak barwnej, radosnej i jednocześnie nostalgicznej jesieni jak w górach. Zaryzykujemy stwierdzeniem, że najpiękniejsza jest w Bieszczadach. Bieszczadzkie połoniny skąpane w ciepłych odcieniach brązu, czerwieni, pomarańczy nakrapianych żółcią i zielenią wyglądają jak impresje pędzla najznamienitszych mistrzów malarstwa. Ich widok przyprawia o zachwyt, który po pierwszych chwilach entuzjazmu przeradza się w błogi spokój i podziw nad dziełami natury. Niezwykłe jesienne obrazy możecie obserwować z górskich szczytów i to nie tylko tych bieszczadzkich.

Jeśli sami zdołacie się wdrapać – brawo Wy, jeśli z jakichś powodów wędrówka jest niemożliwa, górskie piękno w pełnej krasie podziwiać możecie, jadąc koleją linową. (Tatry niezależnie od pory roku to góry dla zaawansowanych. Co innego Bieszczady. Ich łagodne szczyty możecie zdobywać nawet z kilkulatkami. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci jak różnorodny przyrodniczo i wspaniały jest kraj, w którym mieszkają).

Niezależnie od tego, jakie góry wybierzecie na wakacje, odkrywanie górskiej przyrody będzie dla Was fascynującym zajęciem. Kto wie, może odkryjecie w sobie pasję botaniczną, albo wzbogacicie warsztat fotograficzny, by jeszcze precyzyjniej uwieczniać ulotne chwile na łonie natury?

 

Przyroda nad morzem

Nadmorska przyroda, w porównaniu z górską wydaje się bardzo powściągliwa. Jednakże to powierzchowne stwierdzenie stawia ją w niekorzystnym świetle. Przyroda nad Bałtykiem jest zachwycająca i mamy na to sporo dowodów. Powodem numer jeden do spędzenia urlopu nad morzem jest... samo morze. W końcu to jedyny tego typu akwen wodny w naszym kraju.

Wschodów i zachodów słońca nad słonych wód horyzontem nie da się przecież porównać z niczym innym. A drogocenny jod, a muszelki, a bursztyny wyrzucane po sztormie na brzeg? A piasek, który przyjemnie masuje stopy, a mewy surfujące w powietrzu niczym surferzy na falach? Wakacje na łonie nadbałtyckiej przyrody obiecują cudne widoki, wartości zdrowotne i relaks w pełnym znaczeniu tego słowa.

Nad Bałtykiem jest pięknie. W Jarosławcu zachwycają szerokie plaże porównywane do tych w Dubaju, w Gdyni czy na wysokim wybrzeżu pomiędzy Międzyzdrojami a Międzywodziem obiektywy aparatów same kierują się w stronę klifów, nawet kamienistym plażom w Jastrzębiej Górze nie można odmówić uroku. W Słowińskim Parku Narodowym niedaleko Łeby wrażenie robią potężne wydmy, a w okolicy Kołobrzegu – Solne Bagno w EkoParku Wschodnim będące ostoją ptactwa brodzącego.

W czasie zimowych ferii nad morzem możecie być świadkiem niezwykłego zjawiska przyrodniczego, które odnotowuje się raz na kilka lat. Jeśli zobaczycie na brzegu Bałtyku ogromne śnieżne kule to – po pierwsze, będziecie szczęściarzami, bo nie każdy i nie często może takowe zaobserwować i po drugie – nikt nie robi sobie z Was żartów.

Tych kul nie uformował człowiek, który porzucił je po tym, jak zrezygnował z ulepienia armii bałwanów. Powstają one w wyniku działania specyficznych warunków atmosferycznych, a nazywają się morszkulcami. Zdarza się również, że Bałtyk w zimie zamarza. Pokrywa lodowa w strefie przybrzeżnej jest na tyle gruba, że spokojnie można po niej spacerować. Dawniej srogie zimy nie robiły większego wrażenia. Dziś takie zjawisko przyrodnicze to coś interesującego. A zamarznięty Bałtyk robi przecież niemałe wrażenie, przyznajcie sami.

Spędzając wakacje nad morzem, warto przyjrzeć się przyrodzie i czerpać z niej całymi garściami. Słychać ją w szumie morskich fal, czuć w morskiej bryzie, widać w morskiej toni. Odpoczynek w takim otoczeniu to czysta przyjemność.

 

Przyroda w lesie

Nie ma chyba człowieka, na którego zieleń, świeże powietrze i dźwięki przyrody nie działałyby korzystnie. Jeśli jesteście przepracowani, zmęczeni codziennością albo za dużo Was ostatnio w świecie online, zróbcie sobie przerwę i podarujcie odrobinę relaksu, który nic nie kosztuje. Idźcie do lasu – na grzyby, jagody, po zioła, z których zaparzycie herbatę. Spacer po lesie to wędrówka po zdrowie i przyjemność w jednym. To również niezwykła przygoda o walorach edukacyjnych.

Polska jest jednym z najbardziej zalesionych państw w Europie. Drzewa porośnięte mchem, wiekowe pomniki przyrody, torfowiska, rzadkie gatunki zwierząt, które znalazły swoje schronienie wśród różnych warstw lasu ... wszystko to jest piękne i warte poznania.

Byliście kiedyś na Syberii albo na Alasce? W lasach Puszczy Romnickiej poczujecie się jak w lasach tajgi. W stan pełnej relaksacji wprowadzi Was wizyta w Borach Tucholskich – jednym z największych kompleksów lasów iglastych w kraju. Odprężająco działa tam nie tylko zieleń iglaków, które zimą nie tracą koloru, ale przede wszystkim sosnowe olejki eteryczne unoszące się w powietrzu.

W województwie zachodniopomorskim swym kształtem zadziwią Was drzewa w słynnym Krzywym lesie, w Wielkopolsce natomiast niemałe wrażenie wywrą zwiastuny wiosny w Śnieżycowym Jarze. Puszcza Drawska (na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego) również jest piękna i pełna tajemnic. Zwiedzić ją możecie z perspektywy wody, płynąc kajakiem, jadąc konno albo na rowerze.

Na leśnych polach namiotowych możecie rozbić namiot lub zaparkować przyczepę kempingową i tak wśród drzew spędzić niezapomniane wakacje pachnące lasem.

W czasie takich wyjazdów znajdziecie pewnie więcej sposobności do spacerów po lesie niż na co dzień. Zabierzcie wtedy ze sobą książki Emilii Dziubak, które mogą stanowić świetne wsparcie w leśnej edukacji Waszych dzieci. Dzięki książce "Co budują zwierzęta" z łatwością rozpoznacie norę lisa, gawrę niedźwiedzia czy gniazdo zaskrońca. Na podstawie książki "Rok w Lesie" w Dolinie Wkry w Pomiechówku powstała ścieżka dydaktyczna, dzięki której poznacie życie lasu w przekroju 12 miesięcy.

W czasie wakacji warto odwiedzić również parki narodowe, które są domem dla licznych gatunków zwierząt. Jesienią w Biebrzańskim Parku Narodowym możecie być świadkami zalotów łosi i jeleni, które właśnie o tej porze roku mają swój okres godowy zwany odpowiednio bukowiskiem i rykowiskiem. Na przełomie września i października zaobserwować tu można również żurawie, które szykują się do odlotu na zimowisko. Setkami spotykają się nad wodą, wydając z siebie klangor (odgłos) słyszany nawet z odległości kilku kilometrów.

Takie wakacje w lesie pomogą Wam odkryć fakty z życia rodzimych roślin i zwierząt, dotlenią płuca, oczyszczą umysł i z pewnością wyjdą na zdrowie, bo ruch i odpoczynek na świeżym powietrzu gwarantują dobry humor i spokojne sny.

 

Wakacje ze zwierzętami

Zwierzęta w turystyce wykorzystywane są od dawna. I nie mamy tu na myśli szeroko komentowanego dramatu koni, które z wysiłkiem ciągną wozy turystów pod górę. Myślimy o zwierzętach, które traktowane w godny sposób dostarczają nie tylko rozrywki, ale też cennej wiedzy o danym gatunku, regionie Polski, a nawet świata.

Wakacje ze zwierzętami możecie spędzić w Mucznem w Bieszczadach, gdzie poznacie żubry lub na Helu, który stworzył foczy azyl. W wielu miejscach Polski w odwiedziny zapraszają również alpaki, na które ostatnio panuje wręcz moda.

Motylarnia - wakacje z atrakcjami

Na tatrzańskich szlakach spotkać możecie kozice i świstaki. W Karpatach zza krzaka może Was natomiast obserwować niedźwiedź brunatny. W całej Polsce funkcjonują papugarnie (Łódź, Warszawa) i motylarnie (Poznań, Niechorze), które przybliżą Wam niezwykle barwne i egzotyczne gatunki ptaków i owadów.

Gatunków znanych i mniej znanych poszukujcie w Zoo (Poznań, Wrocław). Ogrody zoologiczne są jak encyklopedia wiedzy o zwierzętach, którą przyjemnie się "czyta" nie tylko w wakacje. Takie miejsca dostarczają mnóstwo informacji o przedstawicielach fauny z całego świata i chronią gatunki zagrożone wyginięciem. Wizyta w Zoo może się okazać jedyną okazją, by zobaczyć jakiegoś zwierzaka na żywo.

Wakacje w zoo - Afrykanarium we Wrocławiu

Gospodarstwa agroturystyczne, które organizują wczasy w sielskich klimatach, dysponują również zagrodami, w których mieszkają nie tylko kury, ale też kozy, owce, daniele, osiołki i króliki. Zwierzęta zwykle można karmić i głaskać. Takie spotkania szczególnie dzieciom sprawiają ogromną radość, zwłaszcza że większość z nich nie ma na co dzień kontaktu ze zwierzętami.

Wakacje ze zwierzakami

Wśród faunistycznych atrakcji turystycznych warto nadmienić również, że w Polsce nie brakuje muzeów i parków rozrywki poświęconych zwierzętom. Rekordy popularności biją parki dinozaurów np. w Bałtowie, Krasiejowie, Łebie, Szklarskiej Porębie czy Solcu Kujawskim.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też parki z makietami gigantycznych owadów takie jak te z Zatoru czy Lubnicy. Choć miejsca te nie przedstawiają żywych zwierząt, to okazja do spotkania z tyranozaurem czy spojrzenia wielkiej musze w kilka tysięcy par oczu to wydarzenie, które koniecznie powinno znaleźć się w pamiętniku z wakacji.

Wakacje w agroturystyce ze zwierzątkami

 

Zakończenie

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Powiedzenie tak popularne, że aż nudne. Nie można mu jednak odmówić, tego, że dosłownie trafia w punkt. Polska jest piękna i bogata kulturowo, wprost idealna na wakacje. Ma mnóstwo wspaniałych zabytków, ciekawą historię, zapierające dech w piersiach widoki i niezliczoną ilość atrakcji, które uczą i bawią nawet najbardziej wymagających.

Wakacje w Polsce są super

W Szydłowie mamy swoje polskie Carcassonne, w rezerwacie florystycznym na terenie Wzgórz Dylewskich – Jezioro Francuskie, w Suwałkach jest polski biegun zimna, a Karkonosze nazywane są polskimi Alpami. We Wrocławiu poczujecie się trochę jak w Wenecji, ze względu na dużą liczbę mostów i wody, w Szczecinie – jak w Paryżu, z którym łączy go gwiaździsty układ ulic, a w Białymstoku – jak w Wersalu. Budowę tamtejszego Pałacu Branickich inspirowano na francuskich pałacach Ludwika XIV, przez co zyskał miano Wersalu Podlasia.

Polska okazuje się zatem bardzo światowa. Można więc powiedzieć, że urlop w kraju obiecuje niezapomniane doznania, piękne widoki i wspaniałą przygodę. Na ilość atrakcyjnych miejsc nie mamy co narzekać.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi