Bon turystyczny - lista obiektów przyjaznych dzieciom

Bon turystyczny - wszystko co chcecie wiedzieć

W artykule, oprócz listy miejsc przyjaznych dzieciom realizujących Bon Turystyczny, znajdziecie informacje, czym jest Bon Turystyczny, komu przysługuje, jak go otrzymać, na co można go wykorzystać i do kiedy jest ważny.

Sytuacja z Covid-19 na wiele miesięcy zmieniła rzeczywistość naszego kraju. Postęp gospodarczy wyhamował, rozmaite branże boleśnie odczuły skutki kryzysu, wiele firm ogłosiło nawet upadłość.

Uznano, że najlepszym rozwiązaniem w walce z niewidzialnym wrogiem będzie ograniczenie swobód obywatelskich i dosłownie mówiąc, zamknięcie ludzi w domach. I tak w trosce o zdrowie swoje i bliskich wielu z nas spędziło tygodnie na przymusowej kwarantannie. Nie wszyscy mogli pracować zdalnie, niektórzy stracili pracę, dzieci natomiast nie miały możliwości nauki w dotychczas znanym im systemie. Na jakiś czas zabroniono nawet zabaw na zewnątrz i spotkań z kolegami, którzy przecież też utknęli w domach i tęsknili za kontaktem z rówieśnikami.

Wakacje z dziećmi w polskich górach

Po kilku miesiącach izolacji i oglądania świata zza okien własnego domu wprowadzone obostrzenia zelżały. Jednak sytuacja epidemiologiczna, strach, do którego się przyzwyczailiśmy, bardzo nas zmęczyły. Prozaiczne czynności, takie jak możliwość zrobienia zakupów czy pobrykania na placu zabaw zyskały nagle miano spełnionych marzeń. Przez ostatni czas mieliśmy okazję doświadczyć, jak ważną wartością w naszym życiu jest wolność i jak wielki ból odczuwamy, gdy nam się ją ogranicza, mimo poczucia słuszności sprawy.

Ministerstwo Rozwoju postanowiło wprowadzić środki zaradcze, wdrażając nową formę wsparcia dla polskich rodzin, które pragną odpocząć od ostatnich wydarzeń, zdystansować się, wyjechać gdzieś z dziećmi. Pomysł ten  ożywiłby gospodarkę, pobudzając osłabioną branżę turystyczną - jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii koronawirusa.

To rozwiązanie to Bon Turystyczny.

Słyszeliście o nim, ale nie wiecie czy i na jakich zasadach moglibyście z niego skorzystać? Zapraszamy do lektury naszego przewodnika. Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i odpowiedzieć na związane z nimi pytania. Na koniec wskażemy Wam przyjazne dzieciom ośrodki turystyczne w Polsce, które realizują bon i z przyjemnością ugoszczą rodzinę taką, jak Wasza.

 

Co to jest Bon Turystyczny?

Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Rozwoju www.gov.pl oraz Polskiej Organizacji Turystycznej www.pot.gov.pl, Bon Turystyczny to narzędzie, które ma ułatwić polskim rodzinom wyjazd na wakacje i pośrednio wesprzeć osłabioną branżę turystyczną.

 

Kto może skorzystać z bonu i jaka jest jego wartość?

Z bonu będzie mogła skorzystać osoba, która w dniu wejścia ustawy w życie będzie miała przyznane prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego określonych w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (mowa o tzw. 500+).

Osoba ta będzie mogła również skorzystać z bonu, jeżeli od momentu wejścia w życie ustawy do 31.12.2021 r. nabędzie wyżej wymienione prawa określone w pkt 1 na dziecko, któremu wcześniej nie były one przyznane. 

Bon przysługuje rodzinom z przynajmniej jednym dzieckiem i rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi, bez względu na wysokość dochodów oraz rodzaj zatrudnienia.  

Ważną informacją jest również fakt, iż jest on świadczeniem zwolnionym od podatku i nie wylicza się go w wysokość dochodu.

Bon ten w wysokości 500 zł może otrzymać jednorazowo każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Poza tym dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje forma dodatkowego świadczenia uzupełniającego bon również w wysokości 500 zł.

Jeżeli macie np. dwoje dzieci, każde z nich otrzyma po 500 zł, co łącznie daje Wam 1000 zł na wakacje dla nich. Szacuje się, że z programu dopłat do wakacji letnich i ferii zimowych może skorzystać nawet ok. 6,5 mln polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców zatrudnionych za granicą.

Wakacje z dzieckiem nad polskim morzem

 

W jakiej formie zostanie wydany bon i jak długo będzie ważny?

Bon Turystyczny ważny do końca marca 2022 r. będzie miał formę dokumentu elektronicznego w postaci unikalnego numeru liczącego 16 cyfr, którym będzie można płacić za usługi turystyczne. Po aktywacji bonu otrzymacie go z ZUS-u w wiadomości mailowej lub smsowej.

 

Gdzie będzie można zrealizować Bon Turystyczny?

Bon będzie można zrealizować na terenie Polski, płacąc za usługi hotelarskie i udział w imprezach turystycznych u podmiotów zarejestrowanych w teleinformatycznym systemie PUE ZUS. Zapłacicie nim za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie, prywatnej kwaterze, za udział w imprezie realizowanej na rzecz dziecka przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju, a także (w określonych warunkach) za pobyt w parku rozrywki czy udział w spływie kajakowym.

Bon nie traci swej mocy również w przypadku, jeśli zdecydujecie się wysłać Wasze pociechy na kolonie, obóz harcerski, sportowy czy rekreacyjny. Za taką formę wypoczynku również możecie nim zapłacić.

Jeżeli park rozrywki, organizator spływów kajakowych lub organizator kolonii i tym podobnych form wypoczynku będzie przedsiębiorcą turystycznym lub organizacją pożytku publicznego, która świadczy usługi hotelarskie lub organizuje imprezy turystyczne i jednocześnie widnieje na liście podmiotów zarejestrowanych w teleinformatycznym systemie PUE ZUS, wtedy również możecie skorzystać z bonu.

 

Jak rozumieć hasła" usługa hotelarska" i "impreza turystyczna"?

"Przez usługę hotelarską  należy rozumieć krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych (art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych – Dz. U. z 2019 r. poz. 238 oraz z 2020 r. poz. 374 i 568).

Z kolei impreza turystyczna oznacza połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, spełniające określone ustawą warunki (art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych – Dz. U. z 2019 r. poz. 548 oraz z 2020 r. poz. 568)."*

* www.pot.gov.pl

 

Jak można zrealizować bon?

Jak już wspomnieliśmy, bon będzie miał charakter bezgotówkowy. Wystarczy, że pokażecie przedsiębiorcy turystycznemu lub organizatorowi imprezy numer kodu, by móc dokonać płatności. Można to zrobić podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

 

Gdzie szukać listy podmiotów, które realizują bon?

Katalog bazy turystycznej opracowuje Polska Organizacja Turystyczna. Proces ten jeszcze się nie zakończył. Jeżeli chcecie być na bieżąco, aktualności można śledzić na stronie POT.  Pewne jest to, że na liście podmiotów uprawnionych pojawią się te, które wcześniej zarejestrują się w teleinformatycznym systemie PUE ZUS. Również w naszym poradniku znajdziecie listę konkretnych podmiotów, czyli ośrodki przyjazne rodzinom, w których będziecie mogli wykorzystać bon. Linki do ośrodków z atrakcjami dla dzieci, akceptujące bon turystyczny znajdziecie na końcu artykułu. 

 

Czy bon można zrealizować u podmiotów, które nie posiadają kas fiskalnych, terminali płatniczych?

Jeżeli dany podmiot zarejestruje się w teleinformatycznym systemie PUE ZUS, to realizacja bonu będzie możliwa, nawet jeżeli ów podmiot nie korzysta z kas fiskalnych, terminali płatniczych.

 

Ile razy można płacić Bonem Turystycznym?

Przyznanie bonu ma charakter jednorazowy jednak płatności bonem już nie. Można ich będzie dokonywać wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu. Stan środków dostępnych w ramach bonu można skontrolować na PUE ZUS.

 

Czy można dokonać płatności za pomocą bonu jeśli wartość usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej przewyższy kwotę bonu?

Tak, bonem można zapłacić za usługę hotelarską czy udział w imprezie turystycznej, nawet jeżeli ich wartość będzie wyższa od kwoty bonu. Różnicę można dopłacić np. w formie gotówki lub przelewu.

Urlop z dziećmi w Polsce


Czy bonem można zapłacić za pobyt rodzica lub jego udział w imprezie turystycznej?

Bon wymaga uwierzytelnienia w systemie PUE ZUS, to znaczy, że jest przypisany do konkretnej osoby, czyli w tym przypadku Waszego dziecka. Można nim więc zapłacić za usługi turystyczne świadczone na rzecz dziecka, na które został przyznany. Nie można go przekazać innej osobie, nawet rodzicowi. Rodzic nie może dokonać w jego ramach opłaty za swój pobyt na wakacjach czy udział w imprezie turystycznej. Bonu nie można również wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze.

 

Czy bonem może płacić tylko rodzic?

Jeżeli Wasze dzieci wyjadą na wakacje z innym opiekunem, np. dziadkami, oni również w imieniu wnuków mogą zapłacić za ich wakacje.

 

Jak otrzymać bon?

Jeśli nie macie konta w platformie elektronicznej ZUS, możecie je założyć, wchodząc na stronę www.zus.pl/pue/rejestracja. (PUE ZUS  – Platforma Usług Elektronicznych  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Wystarczy wybrać opcję "Dla Ciebie", a następnie w oknie "Zarejestruj profil dla Ciebie". Bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w placówce ZUS możecie założyć konto, korzystając z jednej z form identyfikacji dostępnych w www.login.gov.pl.

Te formy to:           

- profil zaufany,

- kwalifikowany podpis elektroniczny,

- niektóre systemy bankowości internetowej.

W zależności od wybranej opcji należy postępować zgodnie z instrukcją na ekranie komputera.

Jeżeli nie korzystacie z żadnego z powyższych udogodnień, potrzebna będzie pełna rejestracja. Wówczas należy kliknąć opcję "Do rejestracji". Zostaniecie poproszeni o uzupełnienie danych.

W formularzu rejestracyjnym należy podać dane: imię i nazwisko, numer PESEL (a jeśli PESEL nie został nadany – datę urodzenia i serię i numer dokumentu tożsamości), adres e-mail, swoje hasło i inne dane (dobrowolnie). W przypadku wybrania tej opcji konieczna będzie wizyta w dowolnej placówce ZUS w celu uwierzytelnienia danych, czyli potwierdzenia Waszej tożsamości. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą dokumentu np. dowodu osobistego lub paszportu.
Na wizytę w ZUS macie 7 dni.

Jeśli proces rejestracji przebiegnie pomyślnie, możecie zalogować się do portalu. W tym celu trzeba wybrać opcję "zaloguj do PUE". Istnieje kilka sposobów zalogowania. Dostępne formy to:

­- login i hasło PUE,

- kwalifikowany podpis elektroniczny,

- login.gov.pl (profil zaufany ePUAP lub e-dowód),

- bankowość elektroniczna.

W razie wątpliwości krok po kroku przez proces rejestracji przeprowadzi Was film instruktażowy dostępny na  stronie www.pit.pl/aktualnosci/bon-turystyczny.

 

Wciąż niejasne? Macie więcej pytań?

Jeśli będziecie mieć jeszcze jakieś pytania dotyczące bonu, informację można uzyskać w ZUS pod nr tel. 22 11 22 111 lub pod adresem: bon@zus.pl.

Bon Turystyczny, potocznie nazywany 500+ na wakacje to ciekawe rozwiązanie, które niewątpliwie wesprze polskie rodziny, przy okazji pomagając rodzimej branży turystycznej i promując urlopy w Polsce. Jako twórcy portalu Dzieciochatki.pl i zwolennicy spędzania wakacji w kraju, w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji związanej z epidemią Covid-19, widzimy światełko w tunelu.

Bon turystyczny stwarza świetną okazję do pozostania w kraju i pokazania dzieciom piękna naszej ojczyzny. Jeśli szukacie inspiracji, gdzie wybrać się w rodzinną podróż po Polsce, przeczytajcie u nas relacje z wyjazdów: Ciekawe Miejsca Na Wyjazdy Z Dziećmi

Mamy przecież góry, morze, Mazury, Kaszuby, rzeki, lasy, miasta pełne atrakcji i wsie o sielskim klimacie. Mamy to na wyciągnięcie ręki. Wydaje się, że dzięki bonowi turystycznemu odwiedzenie tych miejsc (przynajmniej dla części z nas) nigdy nie była bardziej możliwa niż teraz. Polska jest niezwykła, być może właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by lepiej ją poznać.

Oficjalne grafiki akcji

Poniżej, przedstawiamy oficjalne grafiki, przygotowane przez Polską Organizację Turystyczną oraz udostępnione do wykorzystania przez wszystkie ośrodki wakacyjne akceptujące bon turystyczny: 

bon turystyczny - oficjalne oznaczenie ośrodka
bon turystyczny - oficjalne oznaczenie ośrodka


Gdzie znaleźć listę ośrodków przyjaznych dzieciom realizujących Bon Turystyczny?

Takie ośrodki znajdziecie w Dzieciochatkach. W naszym portalu znajdziecie ośrodki wakacyjne przyjazne dzieciom, akceptujące bon turystyczny:

LISTA OŚRODKÓW

- Ośrodki w górach akceptujące bon turystyczny

- Ośrodki nad jeziorem, rzeką, pod lasem akceptujące bon turystyczny

- Ośrodki nad morzem akceptujące bon turystyczny


- Wszystkie ośrodki z naszego portalu z atrakcjami dla dzieci w Polsce akceptujące bon turystyczny

Jeśli potrzebujecie więcej opcji wyboru (np szukacie domków w górach lub agroturystyki ze zwierzętami), wystarczy w wyszukiwarce szczegółowej wybrać kierunek rodzinnego wyjazdu oraz typ i rodzaj ośrodka, a następnie poniżej, w dodatkowych udogodnieniach kliknąć: pokaż więcej i wybrać (zaznaczyć) bon turystyczny, a następnie kliknąć: Szukaj. 
Zobaczycie wtedy listę ośrodków akceptujących bon turystyczny i Wasze dodatkowe kryteria wyboru.

Link do: Wyszukiwarki


Do kiedy jest ważny Bon Turystyczny:

WAŻNOŚĆ BONU TURYSTYCZNEGO PRZEDŁUŻONO DO: 31 MARCA 2023 r.

 

KONKURS... czyli szansa na kolejne, tym razem darmowe wakacje. 

Po powrocie z wakacyjnego wyjazdu warto opisać swoje wspomnienia i wysłać do nas na: Konkurs Na Relację z Rodzinnych Wakacji w Polsce organizowany przez portal Dzieciochatki.pl wraz z Pensjonatem Tylickie Wzgórze z Tylicza (akceptującym bon).

Wygrana to szansa na rodzinny weekend w górach w kameralnym pensjonacie idealnie wkomponowanym w pejzaż Beskidu Sądeckiego. Tutaj znajdziesz nowoczesny i wygodny design w góralskim wydaniu, inspirowany naturą i przyrodą zza progu. A wszystko po to, aby w tym miejscu z duszą rodziny z dziećmi czuły się jak najlepiej.

Zasady naszego Konkursu znajdziecie w linku poniżej. 

Link do: KONKURSU

 

Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020.

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.