Roztocze z plusem
Roztocze z plusem
Lublin — Szczebrzeszyn — Zamość — Krasnobród — Susiec — Szumy na Tanwi — Huta Różaniecka — Zwierzyniec — Stawy Echo
W dniu piątych urodzin Kubusia przyszedł czas na odkrywanie Roztocza z dużym plusem. Przynajmniej jego sporej części. Pogoda w Kaliszu burzowa, zachmurzenie duże, 20 stopni ciepła. Patrzę na Szczebrzeszyn i Zwierzyniec, i jest słoneczko lekko zasłonięte chmurami. No to jedziemy! A po drodze same rarytasy… Poczytajcie!
Wizyta z rodziną w Lublinie i Szczebrzeszynie
Na początek (całkiem po drodze) solidny wjazd do Lublina. Z drogi szybkiego ruchu około pięć kilometrów do Starego Miasta.
Zaparkowaliśmy nieopodal miejsca docelowego i udaliśmy się w teren. Trafiliśmy na trwający Jarmark Jagielloński, który w Lublinie organizowany jest od 2007 roku. Historia Lublina jest związana z jarmarkami, którego początki sięgają XIV wieku. W 2007 roku przez jarmark przewinęło się prawdopodobnie ponad 100 tysięcy odwiedzających. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Przechodziliśmy obok Kamienia nieszczęścia, który leży niepozornie w zbiegu ulic Jezuickiej i Gruella. Szerokim łukiem go nie minęliśmy, ale z racji zagadkowego napisu nie dotykaliśmy go. Podobno kiedy się go dotknie, to pech nie ominie. Legenda mówi, że jest to dawny katowski kamień pod pieniek. Prawdopodobnie na nim ścięto głowę niewinnej osoby tak silnie, że pień się rozpadł, a miecz katowski wyszczerbił. Po jakimś czasie zauważono, że kamień przynosi nieszczęścia. Próbowano kamień wbudować w Bazylikę, przy ołtarzu, ale póki nie usunięto kamienia, prace nie szły tak jak trzeba.

Kamień nieszczęścia - Lublin
W Lublinie kręcone były sceny do filmu Juliusza Machulskiego „Volta” z 2017 roku. Choć krótka wizyta w Lublinie, ale wartościowa.
Czas ruszać w stronę Chrząszcza. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie — i Szczebrzeszyn z tego słynie”. Jan Brzechwa. W Szczebrzeszynie zaparkowaliśmy blisko pomnika Chrząszcza, przed, którym nie tylko my wykonywaliśmy fotografie.

Pomnik chrząszcza - Szczebrzeszyn
W mieście mieszka około pięć tysięcy osób. Miasto posiada bardzo bogatą historię i mnóstwo zabytków. Z Miachałowa koło Szczebrzeszyna wywodzi się ród Kaczorowskich — matki Jana Pawła II. Na cmentarzu katolickim znajduje się grób rodziny Kaczorowskich. W 1849 roku w Szczebrzeszynie został ochrzczony dziadek Papieża Jana Pawła II — Felix Paweł Kaczorowski.
Kiedy Arianie zostali wypędzeni z miasta, został postawiony kamienny obelisk z kapliczką na pamiątkę tego wydarzenia. Kapliczka postawiona została w 1655 roku, a odnowiona w 1880 roku. Bracia polscy, socynianie, antytrynitarze — to właśnie Arianie. Reprezentowali odłam kalwinizmu na ziemiach polskich. Pod koniec istnienia byli prześladowani przez kościół — finalnie wypędzeni z kraju. Odrzucali dogmat o Trójcy Świętej. Kierowali się równością społeczną i sprawiedliwością. Byli za zniesieniem poddaństwa. Podstawą doktryny Arian była Biblia.
Tuż obok rynku znajduje się Kościół św. Mikołaja, który jest częścią Szlaku Renesansu Lubelskiego. Świątynia została wzniesiona w latach 1610 — 1620. 11 lutego 1841 roku w Szczebrzeszynie urodził się Józef Brandt — polski malarz. Niewątpliwie największą atrakcją pozostaje słynny Chrząszcz Jana Brzechwy.

Ławeczka chrząszcza
Atrakcje w Zamościu i Krasnobrodzie
Kolejny przystanek wraz z noclegiem w samym sercu bogatego historycznie miasta — Zamościa. Miasto leży na historycznej Rusi Czerwonej, w dawnej ziemi chełmskiej, stanowiącej od XIV wieku część Królestwa Polskiego.

Zamość - rynek
Idąc w stronę ratusza, można spotkać krasnala Batiarygę, świadka historycznych wydarzeń lat 1918, 1943, 1945. Bohater szóstego tomu Księgi Roztoczańskich Krasnali.

Krasnal z Zamościa
Zasłużeni dla miasta Zamościa doczekali się swojej alei gwiazd — zespół VOX, Jan Englert, Jan Machulski. Na Rynku Wielkim podziwiamy ratusz oraz kamienice ormiańskie.

Pokaz zabytkowych aut - Zamość
Przed ratuszem w dniu 17 października 1922 roku Marszałek Józef Piłsudski wysłuchał mszy świętej. Przed pałacem Zamoyskich postawiony jest solidny pomnik Jana Zamoyskiego (1542 — 1605). Jan Zamoyski był kanclerzem i hetmanem wielkim koronnym i co najważniejsze - założycielem miasta Zamość.

Zamoyski - założyciel Zamościa
Będąc w Zamościu, obowiązkowo należy pójść do apteki. Nie taka byle jaka apteka, lecz mieszcząca się w renesansowym budynku najstarsza istniejąca. Szymon Piechowicz założył aptekę w 1609 roku i działa nieprzerwanie od 413 lat.

Najstarsza apteka w Polsce
Obowiązkowym punktem w Zamościu jest również ZOO im. Stefana Milera istniejące od 1918 roku. 19 czerwca 1927 roku ogród zoologiczny odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Tomasz Grabowski, dyrektor zamojskiego zoo w latach 1957 — 1963: „Zachowuj się w Ogrodzie tak, aby nie było wątpliwości, po której stronie siatki jest małpa”.

ZOO Zamość
Czas na Krasnobród. Naszymi punktami docelowymi w Krasnobrodzie są punkt widokowy oraz kościół. Krasnobród to Roztocze Środkowe. Bardzo atrakcyjny punkt widokowy to położony dość wysoko kamieniołom, na północ od zalewu, gdzie od niedawna znajduje się niewielka wieża, na którą można wejść w porze dnia i podziwiać widoki Roztocza w samym Krasnobrodzie. W sklepiku wieży można kupić oranżadę w butelce zwrotnej.

Krasnobród - punkt widokowy
Następnie zwiedziliśmy Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół został wybudowany w latach 1690 — 1699, w stylu barokowym, według projektu Jana Michała Linka. W kościele znajduje się dzwon (pęknięty) z 1754 roku wykonany w Gdańsku.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Krótki przystanek we wsi Susiec i okolicach
Z Krasnobrodu udaliśmy się do wsi Susiec. Miejscowość leży na pograniczu Roztocza Środkowego, Roztocza Wschodniego, Równiny Biłgorajskiej i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. 5 lipca 2009 roku odsłonięto w Suścu pomnik Kargula i Pawlaka — bohaterów trylogii filmowej Sylwestra Chęcińskiego, który urodził się w Suścu 21 maja 1930 roku (kiedyś w Skwarkach — dziś to ulica Długa).

Susiec - sami swoi
Kilka kilometrów od Suśca jest położony Rezerwat Przyrody Nad Tanwią, tuż obok wsi Rebizanty. Przez Rezerwat Nad Tanwią prowadzi ścieżka dydaktyczna „Szlak Szumów" wzdłuż brzegów rzeki. Na rzece Tanew było wyznaczone przejście graniczne pomiędzy zaborami rosyjskim i austriackim. Tą drogą w czerwcu 1901 roku został przeprowadzony Józef Piłsudski, który uciekł z więziennego szpitala w Petersburgu.

Szumi na Tanwi
Huta Różaniecka — to kolejne miejsce historyczne, do którego dotarliśmy. Ruiny Cerkwi pod wezwaniem świętego Mikołaja. Teren Cerkwi i cmentarza jest ogrodzony, ale udostępniony do zwiedzania. Warto poznać historię tego miejsca. Świątynia spłonęła 26 czerwca 1943 roku, podczas ataku niemieckiego samolotu.
Zwierzyniec
Czas na jedno z najlepszych miejsc na Roztoczu — miejscowość Zwierzyniec. To tu przenocowaliśmy w pensjonacie u Pana Tadeusza, który od 11 lat mieszka w Zwierzyńcu. Jak stwierdził — urzekły go te tereny i z Zamościa się przeprowadził. Obowiązkowym punktem naszego zwiedzania był kościół na wodzie pw. Św. Jana Nepomucena. Bardzo atrakcyjnym miejscem w Zwierzyńcu jest oczywiście Browar! Solidnie prezentuje się na zewnątrz i wewnątrz. Czuć historię tego miejsca. A samo piwo jest znakomite i najlepiej smakuje schłodzone.

Browar - Zwierzyniec
Pierwsze budynki wybudowano w latach 1805 — 1806 w miejscu dawnej rezydencji Zamoyskich. W latach 1806 — 1810 warzono w nim piwo angielskie. Dziś właścicielem browaru jest Skarb Państwa — dzierżawi Perła znana i lubiana. Browar Zwierzyniec mieści się na ulicy Browarnej 7.
Ostatnim przystankiem na pięknym Roztoczu były Stawy Echo. Około godziny siódmej rano udaliśmy się na spacer. Przed wejściem na ścieżkę przy Stawach Echo był rozbity namiot podróżników.
Roztoczański Park Narodowy został utworzony 10 maja 1974 roku. W Zwierzyńcu w Pałacu Plenipotenta dyrekcja parku ma swoją siedzibę.

Stawy Echo - Zwierzyniec
Roztocze jest warte doświadczenia i zobaczenia. Przynajmniej takiej części, którą mieliśmy zobaczyć w tak krótkim czasie.
Sierpień 2022 rok.
"Polska z dziećmi 2022"
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl