Żelazowa Wola - odwiedziny u Fryderyka Chopina

Na spacerek do Fryderyka

Bardzo się zdziwiłam, gdy pewnego dnia po powrocie z przedszkola moja latorośl pyta: „Mamo, ty znasz Chopina?” „Hm, no wiesz, osobiście nie miałam okazji poznać, ale wiem, kim był Chopin.” „A włączysz mi jego muzykę?” „No pewnie” – odpowiadam, po czym przypadkowo natrafiam w internecie na Spring Waltz, przy którym Jasio każe mi się zatrzymać, bo słuchał tego w przedszkolu. Włączam więc… i zatracam się całkowicie w tych fortepianowych dźwiękach melodii, która wywołuje moje wzruszenie i zachwyt zarazem. Jeśli nie znacie tego utworu, gorąco polecam posłuchać, bez względu na to, czy lubicie klasykę, czy tak jak ja, średnio w niej gustujecie.

I ten Spring Waltz mnie nagle oświecił, że przecież Żelazowa Wola, w której najwybitniejszy polski kompozytor pojawił się na tym świecie, znajduje się zaledwie z 50 km od naszego domu. „Janek, w sobotę jedziemy na wycieczkę” – mówię. „Gdzie?” – Jaś pyta, a ja odpowiadam: „Na spacerek do Fryderyka.” wink „Gdzie???” No właśnie…

Odwiedzamy Żelazową Wolę z dzieckiem
„Żelazowa Wola jak z obrazka ”


Gdzie jest ta Żelazowa Wola i co faktycznie łączy ją z Fryderykiem?

Każdy kojarzy Żelazową Wolę z miejscem urodzenia Fryderyka Chopina, ale czy potrafilibyście wskazać ją na mapie? Przypuszczam, że dla osób spoza Mazowsza może być to problem, dlatego krótko objaśniam, że obierając tą miejscowość za cel podróży, należy kierować się na Sochaczew. Aby dotrzeć do wsi, trzeba krótko pokonać lokalną drogę zmierzającą od Sochaczewa w stronę Warszawy. A już w samej Żelazowej Woli nie sposób ominąć domu, w którym urodził się kompozytor. Ano właśnie, urodził się i co więcej? Otóż niewiele, ponieważ niedługo po narodzinach syna Chopinowie przeprowadzili się do Warszawy, a w kolejnych latach swojego życia, Fryderyk w Żelazowej Woli już tylko bywał. Tymczasem stała się ona miejscem jego największego kultu.

Co ciekawe, z Żelazową Wolą łączy się historia innego, choć mniej niż Chopin, także znanego Fryderyka. Kojarzycie może tytuł książki „Pamiętniki Fryderyka hrabiego Skarbka”?. Tak się składa, że autor ów pamiętników, uznany już w swojej epoce pisarz, polityk, historyk i ekonomista Fryderyk Skarbek był dzieckiem właścicielki majątku w Żelazowej Woli i (uwaga) uznaje się go za ojca chrzestnego Chopina. Losy obu panów splotły się w momencie, gdy Ludwika Skarbkowa (matka pisarza) zatrudniła do pomocy w prowadzeniu domu Justynę Krzyżanowską (przyszłą matkę kompozytora). W domu tym, w tamtym czasie pracował już jako guwernant piątki dzieci Ludwiki (w tym młodego Fryderyka Skarbka) Mikołaj Chopin. Był to rok 1805, a pięć lat później w Żelazowej Woli przywitano na świecie chłopca, który miał się okazać muzycznym geniuszem.

Polski pianista i kompozytor - Fryderyk Chopin
„Fotografia mistrza Fryderyka – zaledwie jedna z trzech, które ujrzał świat”
Źródło zdjęcia: Institut Polonais


Długo by tak można jeszcze o tej historii, ale dość już, bo teraz…


Jedziemy na wycieczkę

Wreszcie nadeszła sobota, na którą zaplanowaliśmy swoją jednodniową wycieczkę do Żelazowej Woli. Drogą nie zdążyliśmy się nawet znudzić, ponieważ trwała nie dłużej niż jedną godzinę, a i do celu trafiliśmy bez choćby najmniejszych problemów. Tuż przy parkingu powitały nas lokalne stragany, oferując różne pamiątki z motywem kompozytora. Proponuję jednak oprzeć się pierwszej pokusie zakupów i poczekać na dalszy rozwój wypadków.

Dalej do pokonania pieszo mieliśmy już tylko kilka kroków, przechodząc obok miejscowej, uroczej kafejki. I o ile przy straganach wykazaliśmy się silną wolą, tak polegliśmy na własnym niepohamowanym łakomstwie. Dobrze się jednak stało, ponieważ mieliśmy przez to powód, aby zajrzeć do jej środka. Okazało się, że przesympatyczna właścicielka kawiarni, oprócz słodkości i oczywiście kawy, sprzedaje również obrazy i własnoręcznie robione magnesy. Przypuszczam, że wielu z Was także przywozi magnesy, jako pamiątki ze swoich podróży. Ten z Żelazowej Woli, który dołączył do naszej skromnej kolekcji, jest naprawdę nietuzinkowy. Zresztą zobaczcie sami.

Nasze pamiątki z podróży
„Tak oto w naszym domu spotkał się Fryderyk z Kopernikiem”


Odwiedzamy Żelazową Wolę
„A to moja największa słodycz w Żelazowej Woli”

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


O rajuśku! Jak tu teraz pięknie!

Naprzeciwko kawiarni czekało już na nas wejście na teren kompleksu muzealnego i tabliczka informująca, że oto znaleźliśmy się w miejscu, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Nie pamiętam jak dawno, ale wiele lat do tyłu przekraczałam już ten sam próg, tymczasem poczułam się tak, jakbym była tu po raz pierwszy. W 2010 roku cały zespół muzealno-parkowy przeszedł (i tu trudne do wypowiedzenia słowo) rewaloryzację, a mówiąc rzeczowo i krótko – zmienił się nie do poznania. Żeby móc opowiedzieć Wam o Żelazowej Woli dawniej i dziś, znów muszę sięgnąć do historii.

Zacznę od tej dalekiej, czyli od czasów Fryderyka Chopina, który niestety nie mógł przechadzać się po obecnym parku w Żelazowej Woli, ponieważ ten park w XIX wieku jeszcze w takim kształcie nie istniał. Co więcej, obiekt nazywany obecnie dworkiem chopinowskim, wówczas faktycznie dworkiem nie był. Dwór należący do rodziny Skarbków spłonął w 1812 roku. Od pożaru uratowały się natomiast dwie oficyny, w tym ta, którą zajmowała rodzina Chopinów, zanim z półrocznym Fryderykiem przeprowadziła się do Warszawy.

W latach 20. XX wieku rozparcelowany majątek Skarbków wykupiono od prywatnych właścicieli na rzecz stworzenia muzeum. Nie było już wtedy śladów po dawnym parku, ponieważ został on doszczętnie zdewastowany. Kolejny pożar strawił też drugą oficynę, jednak ta, w której urodził się Fryderyk, nadal stała (!). Prace zaczęły się więc od jej gruntownego remontu, po którym zrujnowany obiekt miał stać się staropolskim dworkiem.

Żelazowa Wola - gdzie mieszkał Fryderyk Chopin?
„Oficyna, która awansowała na dworek”

Zabrano się też za odbudowę parku, czemu przewodził znany profesor architektury Franciszek Krzywda-Polkowski. Park miał szansę powstać w nowym kształcie, ponieważ różne szkółki ogrodnicze z całego świata przekazały (za darmo!) na rzecz jego utworzenia całe mnóstwo najrozmaitszych roślin. Przez to, pół żartem, pół serio można powiedzieć, że park w Żelazowej Woli jest dziełem stworzonym w ogólnoświatowym czynie społecznym. smile

I teraz wyobraźcie sobie, jak tu musi być pięknie, skoro na 7 hektarach terenu rośnie 10 tysięcy gatunków drzew, krzewów, bylin i czego tam jeszcze. W ich otoczeniu swoją drugą młodość przeżywa muzeum Chopina, ponieważ po ostatniej (i znów to słowo) rewaloryzacji to miejsce stało się super nowoczesnym kompleksem.


Może tak wreszcie do rzeczy…

No tak, ja tu gadu, gadu, ale przecież Wy chcecie wiedzieć, dlaczego do Żelazowej Woli warto wybrać się z dziećmi. Jednym tchem mogłabym odpowiedzieć, że to wspaniały spacer, ciekawa lekcja botaniki, ważna lekcja historii i cudowne zajęcia z muzykologii. Ale to przede wszystkim nieoceniony czas spędzony z rodziną, w otoczeniu pięknej przyrody, z genialną muzyką w tle. Do tego często bywa tu tak, że ta muzyka grana jest na żywo. Takie koncerty chopinowskie są w tym parku długoletnią tradycją, zapoczątkowaną przez samego mistrza.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Mazowieckiem<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

I już na koniec kilka praktycznych informacji i wskazówek. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Żelazową Wolę, radzę zabrać kosz piknikowy i duży kocyk potrzebny po to, aby wygodnie rozsiąść się na trawie, jeśli pozwoli na to pogoda. Jeśli ktoś z Was zapomni zabrać ze sobą czegoś „na ząb”, proszę się nie martwić, gdyż na terenie kompleksu jest czynna restauracja. Choć nie próbowałam, podobno karmią tu smacznie. W budynku obsługi turystów jest też fajny sklepik z pamiątkami. A oto jedna z nich…

Pamiątka z Żelazowej Woli
„W zastępstwie za Marilyn Monroe” 

Co więcej? Żelazowa Wola to miejsce, w którym przydaje się telefon komórkowy. Dokładnie tak jest. Po rewaloryzacji muzeum pamięci Chopina dostosowano do realiów XXI wieku i zrobiono z niego instytucję multimedialną. Park i oficynę można obecnie zwiedzać ze słuchawkami na uszach, w których lektor opowiada ich historię, ale też np. nazywa po imieniu napotkane gatunki roślin. Nośnikiem przekazu tych informacji jest właśnie osobista komórka zwiedzających.

Kolejną wartą zwrócenia uwagi sprawą jest to, że w aktualnej ofercie muzeum znajduje się kilka ciekawych zajęć dla dzieci. Wszystkie tematy zajęć powiązane są z tym miejscem i wykorzystują jego największe atuty – muzykę Fryderyka Chopina oraz przyrodę, która otacza dom jego narodzin. Udział w zajęciach jest dodatkowo płatny, niemniej rezygnując z nich, moim zdaniem i tak warto odwiedzić ten skrawek raju w centrum Polski. Jeśli nie wierzycie, sami oceńcie…

Piknik w Żelazowej Woli
„Skrawek raju w ujęciu pierwszym”


Piękny park w Żelazowej Woli
„Skrawek raju w drugim ujęciu”

 

Autorka zdjęć i tekstu: Anna Piórkowska

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi