Świętokrzyskie - atrakcje dla dzieci

Świętokrzyskie – atrakcje dla dzieci

Góry Świętokrzyskie to skarbnica geologicznych odkryć. Jako najstarsze góry w Polsce, tworzą jednocześnie jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Ich historia rozpoczyna się ok. 500 milionów lat temu, a najwyższe szczyty, takie jak Łysica i Łysa Góra, oferują wspaniałe widoki oraz szlaki atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Główne miasta regionu to m.in. Kielce, które stanowią świetny punkt wyjścia do odkrywania tajemnic Świętokrzyskiego, a także uroczy Sandomierz czy niewielkie Chęciny i ich okolice obfitujące w mnóstwo wspaniałych atrakcji dla rodzin. 


Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jodła, to jeden z najstarszych parków w Polsce. Swoim obszarem obejmuje ścisłe rezerwaty, jak ten na Łysej Górze, gdzie natura rozwija się bez ludzkiej ingerencji, rezerwaty leśne, jak Rezerwat Chełmowa Góra, który ochroną obejmuje drzewostan jodłowy, Rezerwat Mokry Bór, który chroni unikalną florę bagienną i torfowiska, a także słynne gołoborza, które świetnie widać z Łysej Góry. 

Warto odwiedzić Świętokrzyski Park Narodowy

Źródło zdjęcia: https://swpn.gov.pl/

W parku wytyczono wiele ścieżek edukacyjnych idealnych na wyprawy z dziećmi. Może i Wam do gustu przypadnie jedna z nich? 

  • „Pośród szumu świętokrzyskich jodeł i buków” – niebieski szlak o długości 1,8 km z Huty Szklanej na Łysą Górę. Na szczycie Łysej Góry warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dzieci poznają w nim geologiczną historię gór i leśny ekosystem. Dowiedzą się też, jakie zwierzęta żyły w regionie miliony lat temu.
  • „Jeden ze szczytów korony Gór Polski” – prowadzi niebieskim szlakiem o długości 2,5 km ze Świętej Katarzyny na Łysicę.
  • „Szlakiem mamucich jodeł” – żółta ścieżka dydaktyczna o długości 2,1 km z Trzcianki na Łysicę.

Wszystkie ścieżki są dobrze oznaczone, pełne ciekawostek przyrodniczych i na tyle krótkie, by dzieci bez problemu przeszły cały odcinek.  

Więcej informacji: https://swpn.gov.pl/

Współrzędne GPS: 50.89790, 20.91437


Łysica

Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich i jednocześnie najniższym, który domyka szlak 28 szczytów należących do Korony Gór Polski. I choć do Rysów wysokością jej daleko, zdobycie wierzchołka sięgającego 614 m n.p.m. daje dużo satysfakcji. Mimo że ostatnia na liście, Łysica może być pierwszą, od której Wasze pociechy zaczną swoją przygodę z górami.

Trasa na Łysicę rozpoczyna się w miejscowości Święta Katarzyna, gdzie możecie odwiedzić klasztor i skosztować wody o cudownych właściwościach ze źródełka św. Franciszka. W sam raz, by nabrać mocy przed wyjściem na szlak. A ten czerwoną wstęgą wije się wśród drzew Puszczy Jodłowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wspinając się coraz wyżej, aż osiągnie szczyt, na którym podobno czarownice organizowały swoje sabaty. 

Ścieżka jest przyjemna i różnorodna, przez co do jazdy wózkiem nie bardzo się nadaje. Za to samodzielne przedszkolaki doskonale poradzą sobie z kamienistymi podejściami i drewnianymi mostkami. Co jakiś czas możecie zatrzymać się, by odpoczywając poczytać ciekawostki umieszczone na tablicach edukacyjnych. Po trwającej ok. godzinę wędrówce pojawiają się gołoborza i ogromne głazy, które robią wrażenie i stanowią świetne tło do rodzinnych fotek. Spomiędzy drzew zalesionego szczytu można dostrzec pasma Gór Świętokrzyskich.

Współrzędne GPS: 50.89217, 20.89678


Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

U podnóża Łysicy znajduje się wspaniała atrakcja i nie ma chyba rodziny, która nie chciałaby z niej skorzystać. Pytanie tylko, kiedy – przed wejściem, czy po zejściu ze szczytu? Mowa o Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, którego największym hitem jest Aleja Miniatur „Cudowny Świat” prezentująca wersje najsłynniejszych budowli świata w skali 1:13. Spacer wśród dzieł architektury i kultury takich jak Koloseum, Taj Mahal, Bazylika św. Piotra, Katedra Notre Dame, czy Łuk Triumfalny to niecodzienne wrażenia. Dzieci na pewno rozpoznają słynną Wieżę Eiffla i nie pomylą jej z Krzywą Wieżą z Pizy. W mgnieniu oka przeniosą się z kontynentu na kontynent, by podziwiać wulkan Etna we Włoszech i wodospad Niagara na granicy USA i Kanady. Od Piramidy Heopsa, przez Statuę Wolności, po Wielki Mur Chiński – wszystko tu zachwyca pięknem i detalami. Przy każdym obiekcie znajdują się tabliczki z ciekawostkami, a dla chętnych organizowane są wycieczki z przewodnikiem. 

Zwiedzanie Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno
Spacerujemy po Alei Miniatur w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Źródło zdjęć: https://sabatkrajno.pl/

Po spacerze pełnym edukacyjnych ciekawostek można pomyśleć o rozrywce w tutejszym Parku Linowym, który dzięki specjalnej konstrukcji zapewnia bezpieczeństwo nawet najmłodszym uczestnikom. Na maluchy czeka strefa zabaw z łódeczkami, kulami Zorbing i dmuchanym zamkiem. Nieco starsze dzieci będą natomiast zachwycone trampolinami Eurobungee, skuterkami i rollercoasterem

Sabat Krajno – zabawa w parku linowym
Weekend z atrakcjami w Świętokrzyskim – Sabat Krajno
Rodzinny urlop w woj. świętokrzyskim – Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Źródło zdjęć: https://sabatkrajno.pl/

Zimą park zmienia się w centrum narciarskie z oświetlonym i ratrakowanym stokiem – najdłuższym w centralnej Polsce. Po wspaniałych, choć czasem wyczerpujących zabawach na świeżym powietrzu możecie udać się jeszcze do Kina 6 D, na seans filmowy o „Wyścigu Bałwanów”, „Parku Pluszaków”, „Balonowej Przygodzie” lub na spotkanie z kolorowymi pięknościami w Parku Papug. Ary, kakadu, lorysy i amazonki pochodzą z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, Nowej Gwinei, Wysp Salomona, Indonezji i innych egzotycznych zakątków świata. Wszystkie zachwycają kolorowym upierzeniem i niezwykłą osobowością.

Zimowe atrakcje w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Źródło zdjęcia: https://sabatkrajno.pl/

A na koniec pizza w „Magii Sabatu”. To restauracja, w której można zjeść rodzinny obiad w klimatycznym wnętrzu z widokiem na góry i odetchnąć po dniu pełnym wrażeń. 

Więcej informacji: https://sabatkrajno.pl/

Współrzędne GPS: 50.89659, 20.85646


Łysa Góra

Łysa Góra, zwana też Świętym Krzyżem, to obowiązkowy punkt wycieczek każdej rodziny odwiedzającej Góry Świętokrzyskie. Na szczyt o wysokości 594 m n.p.m. prowadzą dwie trasy. Pierwsza zaczyna się w miejscowości Szklana Huta, a jej przejście zajmuje ok. 40 minut. Szeroka, asfaltowa droga przyjazna dla wózków dziecięcych pozwala cieszyć się „wspinaczką” nawet maleńkim bobaskom. Pod górę podjadą też mali cykliści na rowerkach, a w razie potrzeby można skorzystać z meleksa. 

W miejscowości znajduje się też lokalna atrakcja, którą uwielbiają najmłodsi. To inspirowany świętokrzyskimi legendami plac zabaw o nazwie Babyjagowo. Dzieci mogą wejść do chatki na kurzej stopce, w której być może spotkają Babę Jagę, Jasia i Małgosię, zajrzeć do jaskini Zbója Madeja lub „wypłynąć na szerokie morze” pirackim statkiem. Całość znajduje się tuż przy granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a więc idealnie, by rozładować energię przed wspinaczką na Łysą Górę lub po zejściu ze szlaku.

Babyjagowo – ciekawa atrakcja dla dzieci w woj. świętokrzyskim

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/babyjagowo/?_rdr

Wyprawę ze starszymi i nieco bardziej samodzielnymi dziećmi można też zacząć w miejscowości Nowa Słupia, skąd przez 3,3 km na szczyt wiedzie trasa zwana Drogą Królewską. Drewniane schody, kamieniste ścieżki i przydrożne kapliczki ze scenami drogi krzyżowej urozmaicają szlak i sprawiają, że trwająca nieco ponad godzinę wędrówka będzie dla Was nie tylko przyrodniczą atrakcją, ale też okazją do refleksji i duchowej zadumy. 

Na szczycie znajduje się Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Przyrodnicze oraz taras widokowy, z którego widać gołoborza – rozległe rumowiska skalne charakterystyczne dla krajobrazu Gór Świętokrzyskich. 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi – Muzeum Przyrodnicze

Źródło zdjęcia: https://swpn.gov.pl/muzeum-przyrodnicze

Góry Świętokrzyskie – taras z widokiem na gołoborza

Źródło zdjęcia: https://swpn.gov.pl/galeria-widokowa-na-goloborzu

Więcej informacji: https://www.facebook.com/babyjagowo/?_rdr; https://swpn.gov.pl/muzeum-przyrodnicze; https://swpn.gov.pl/galeria-widokowa-na-goloborzu    

Współrzędne GPS: 50.86071, 21.04758


Park Legend – Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – „Łysa Góra”

W okolicy znajduje się jeszcze jedna wspaniała atrakcja, która gwarantuje przygodę pełną magii, smoków i czarów  – Park Legend – Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – „Łysa Góra”.

Park Legend – Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – warto odwiedzić podczas wakacji z dzieckiem

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063723828760

W jego nowoczesnych, multimedialnych salach, dzięki hologramom, projekcjom i animacjom, legendy świętokrzyskie ożywają i co chwilę zaskakują, a to spotkaniem z elfami, a to z czarownicami z Łysej Góry. Poznacie tu Legendę o Powstaniu Kielc, usłyszycie mroczne opowieści o cyklopach, a także wzruszające, jak ta o królewiczu Emeryku i jego spotkaniu z cudownym jeleniem. Dzieci będą się tu wyśmienicie bawić. Dzięki technologii VR „polecą” na miotle jak prawdziwe czarownice, a w kinie 3 D obejrzą film edukacyjny o najpiękniejszych miejscach regionu Świętokrzyskiego. 

Atrakcje dla dzieci w Parku Legend

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063723828760

Edukacyjno-rozrywkową przygodę możecie zakończyć w „Wesołej Kafce”, pałaszując lody i kolorowe desery.

Zwiedzanie Parku Legend odbywa się z pomocą wirtualnego przewodnika i trwa około półtorej godziny. Dzieci do lat 3 mogą wejść do Parku za symboliczną złotówkę. 

Więcej informacji: http://parklegend.pl/

Współrzędne GPS: 50.86143, 21.08306


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Kielce i okolice

Kielce to miasto z kamiennym rodowodem. Choć nie jest typowym miastem górniczym, ich historia nierozerwalnie wiąże się z wydobyciem wapieni i innych surowców. Dziś w dawnych kamieniołomach powstały wspaniałe rezerwaty przyrody nieożywionej, które koniecznie musicie pokazać dzieciom. Oprócz wędrówek śladami geologicznej przeszłości Ziemi, w Kielcach można także robić wiele innych rzeczy – na przykład odwiedzić z dziećmi Muzeum Zabawek lub wybrać się do pobliskiego skansenu, który przenosi w realia dawnej kieleckiej wsi.

 

Centrum Geoedukacji

Kieleckie Centrum Geoedukacji to miejsce, w którym nauka zmienia się w fascynującą przygodę. Nowoczesna, interaktywna ekspozycja, stylizowana na futurystyczną stację badawczą, sprawi, że Wasze dzieci poczują się jak prawdziwi odkrywcy, którzy w kapsule 5 D przeniosą się do czasów dewońskiego morza i potworów wodnych sprzed milionów lat. Nie tylko wystawa „Chronos” pozwoli Wam przeżyć podróż przez dzieje Ziemi. W Geolaboratorium dowiecie się, jak powstają skały i skamieniałości, a na warsztatach sami spróbujecie swoich sił w tworzeniu prac z kamienia. 

Zwiedzamy Geologiczny Ogród Doświadczeń w Kielcach

Źródło zdjęcia: https://geonatura-kielce.pl/

Zanim wybierzecie się na spacer po Kadzielni, Wietrzni lub Ślichowicach – jednym z trzech rezerwatów spod szyldu Geonatura Kielce, dzieci mogą pobawić się w Geologicznym Ogrodzie Doświadczeń, który angażuje wszystkie zmysły.

Więcej informacji: https://geonatura-kielce.pl/

 

Kadzielnia

Kadzielnia łączy piękno natury i historię z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Położona blisko centrum miasta, jest rezerwatem przyrody i parkiem krajobrazowym, który powstał w dawnym kamieniołomie. Największą jej atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna i jaskinie – Odkrywców, Prochownia i Szczelina. Odcinek udostępniony dla turystów pod opieką przewodnika jest dobrze oświetlony i dostosowany do zwiedzania z dziećmi. Liczy 140 m i zachwyca formacjami skalnymi. 

Wśród atrakcji znajduje się także sztuczny wodospad i wapienny ostaniec antropogeniczny objęty ochroną. To słynna Skałka Geologów, która ukazuje profil wapieni sprzed ok. 380 milionów lat. Dzieci mogą tu obejrzeć skamieniałości – koralowce, ramienionogi i ślimaki, co pozwala lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie na Ziemi w czasie dewonu, jednego z ważniejszych okresów w dziejach naszej planety.

Rezerwat Kadzielnia – wakacje z atrakcjami dla dzieci w Świętokrzyskim

Źródło zdjęcia: https://edat.geonatura-kielce.pl/index.php/rezerwat-kadzielnia/

Na terenie Kadzielni są też platformy widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta i pobliskie pasma górskie, a także śmiałków, którzy mkną tyrolką rozciągniętą nad dawnym kamieniołomem. Zwana Podniebną Trasą Widokową oferuje najdłuższy zjazd tyrolski w Polce z tak niepowtarzalnymi widokami. 

Na spacer możecie wybrać się również do Rezerwatu Wietrznia lub Ślichowice. 

 

Wietrznia

Spacerując ścieżką edukacyjną Rezerwatu Wietrznia, poznacie geologiczną przeszłość Ziemi. Trasa prowadzi przez dawne wyrobiska skalne, ukazując warstwy skał starsze niż dinozaury, skamieniałości i dawne tropikalne dno morskie. Tablice z zagadkami i ciekawostkami rozstawione na szlaku pobudzą wyobraźnię Waszych dzieci i odpowiedzą na wiele pytań związanych z  procesami geologicznymi, które kształtowały świętokrzyski obszar Polski.

Wycieczka z rodziną do Rezerwatu Wietrznia

Źródło zdjęcia: https://geonatura-kielce.pl/index.php/rezerwat-przyrody-wietrznia/

 

Ślichowice

Wizytówką Rezerwatu Ślichowice jest słynny fałd skalny, który stanowi prawdziwy fenomen geologiczny w skali Europy. Jego kształt przypominający plastelinę z pewnością zadziwi i zaskoczy Wasze pociechy. Dzięki tablicom edukacyjnym dzieci dowiedzą się, że ta niezwykła formacja jest wynikiem procesów geologicznych sprzed milionów lat. Na kamieniach można dostrzec skamieliny, które stanowią ślad po dawnych morzach, zalewających niegdyś ten obszar.

Świętokrzyskie na weekend z dziećmi – Rezerwat Ślichowice

Źródło zdjęcia: https://geonatura-kielce.pl/index.php/rezerwat-slichowice/

Więcej informacji: https://geonatura-kielce.pl/

Współrzędne GPS: 50.86128, 20.61751, 50.85466, 20.64526, 50.88677, 20.58798


Muzeum Zabawek i Zabawy

Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnych hal targowych Muzeum Zabawek i Zabawy jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Idea stworzenia tego miejsca związana jest z historią Kielc, które po wojnie stały się centrum produkcyjnym zabawek w Polsce. Dziś zabawki wyprodukowane w Kielcach, ale i w innych częściach świata, pochodzące z różnych epok, możecie obejrzeć na ogromnej liczącej kilka tysięcy zabawek wystawie. 

Atrakcje w Kielcach – Muzeum Zabawek i Zabawy
Podziwiamy zabytkowe eksponaty w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Źródło zdjęć: https://muzeumzabawek.kielce.eu/

Szczególne wrażenie robią wystawy tematyczne, takie jak „Miasto zabawek”, „Zabawki z PRL” czy „Bohaterowie polskich animacji”. Dzieci zobaczą na nich ołowiane żołnierzyki oraz zabytkowe lalki i ich miniaturowe domki. Marionetki, drewniane klocki, modele samochodów, samolotów i statków oraz wiele innych zabawek tworzą imponujący zbiór dzięki, któremu Wasze pociechy odkryją dziecięcy świat sprzed pokoleń. 

Czymże byłaby jednak wizyta w Muzeum Zabawek bez możliwości pobawienia się? Z myślą o naturalnej dziecięcej potrzebie zabawy Muzeum przygotowało kącik zabaw oraz stanowiska interaktywne, które pozwalają dotknąć eksponatów. Latem dodatkowe atrakcje czekają również na dziedzińcu.  

W poniedziałki muzeum jest zamknięte, więc wizytę trzeba zaplanować na inny dzień tygodnia, a najlepiej – na sobotę. W tym dniu do godz. 13 wszystkie ekspozycje możecie obejrzeć za darmo.

Więcej informacji: https://muzeumzabawek.kielce.eu/

Współrzędne GPS: 50.86833, 20.63485


Park Etnograficzny Wsi Kieleckiej w Tokarni

Jak wyglądało życie na wsi kilkaset lat temu? Dokładnie tak, jak to zaprezentowano w Parku Etnograficznym Wsi Kieleckiej w Tokarni. To położony wśród świętokrzyskiej przyrody skansen, który zaskakuje autentycznością, różnorodnością i historycznym klimatem. Wasze dzieci zobaczą tu, jak wyglądało życie bez pośpiechu i technologii, za to proste i zgodne z rytmem natury. Poznają realizm dawnych zwyczajów i tradycji, a biorąc udział w warsztatach, zgłębią dawne rzemiosła i spróbują własnoręcznie upiec chleb. 

Park Etnograficzny Wsi Kieleckiej – warto odwiedzić z rodziną

Źródło zdjęcia: http://www.mwk.com.pl/

To, jak wyglądały zajęcia mieszkańców XIX- wiecznej kieleckiej wsi dowiedzą się, zaglądając do wnętrza budynków, których na terenie parku jest aż 80. Drewniane chałupy, dwory, kościół, klasa szkolna, pracownia krawiecka, apteka, młyn, wiatrak, czy kuźnia wyglądają tak, jakby ich gospodarze dosłownie chwilkę temu gdzieś wyszli. Autentyzm tych miejsc sprawia, wrażenie, jakby życie nadal w nich się tliło. Dlatego śmiało można powiedzieć, że wizyta w parku to prawdziwa, żywa lekcja historii, którą możecie jeszcze lepiej przyswoić, biorąc udział w  grach terenowych. Park oferuje aż pięć ścieżek tematycznych, które prowadząc przez różne części obiektu, uczą i bawią. 

Atrakcje dla dzieci w Świętokrzyskim – Park Etnograficzny Wsi Kieleckiej

Źródło zdjęcia: http://www.mwk.com.pl/

Niezależnie od dnia dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Jeśli i Wy chcielibyście skorzystać z opcji bezpłatnego zwiedzania skansenu, najlepiej przyjdźcie w poniedziałek. Wtedy nikt nie płaci za bilet. 

Więcej informacji: http://www.mwk.com.pl/

Współrzędne GPS: 50.76265, 20.43753


Chęciny i okolice

Chęciny to niewielkie świętokrzyskie miasteczko położone niedaleko Kielc. Odwiedzając je, dowiecie się, że już siedem stuleci temu na chęcińskim zamku ukryto skarbiec koronny i skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. Mówi się też, że zamku można spotkać ducha królowej Bony. Część historyków uważa, że właśnie w Chęcinach odbył się pierwszy zjazd rycerstwa wszystkich ziem polskich, a Jerzy Hoffman nakręcił tu sceny do „Pana Wołodyjowskiego”.

 

Zamek Królewski

Średniowieczna warownia położona na chęcińskim wzgórzu to Zamek Królewski. Podczas zwiedzania dowiecie się, że monumentalna siedziba koronowanych głów pełniła w przeszłości wiele funkcji. Była m.in. skarbcem, rezydencją królewskich wdów, miejscem treningów wojów, schronem przed atakiem wroga, a także więzieniem dla krzyżackich jeńców. Dziś zamek zachwyca jako żywe muzeum historii, oferując mnóstwo atrakcji dla małych i dużych. 

Zainteresowani mogą zwiedzić zamek górny i dolny, zobaczyć lochy, skarbiec, studnię owianą legendą, a także wspiąć się na baszty, z których rozpościera się widok na Góry Świętokrzyskie. 

Zabytki w Świętokrzyskim – Zamek w Chęcinach
Źródło zdjęcia: https://zamek.checiny.pl/pl/

Dzieciom wiele radości sprawi potrzymanie prawdziwego miecza, przymiarka hełmu, zakucie w dyby, a także „Noc na Zamku” – letnia tradycja zabaw połączona z widowiskowym pokazem ogni, rycerskimi turniejami i spotkaniem z Białą Damą. Na uczestników czekają tańce, gry, konkursy, występy aktorów w strojach z epoki i wspólne biesiadowanie przy ognisku, na które możecie przynieść własne smakołyki. 

Zamek jest czynny przez cały rok, a dla maluchów do lat 4 przewidziano bezpłatne wejściówki.

Więcej informacji: https://zamek.checiny.pl/pl/

Współrzędne GPS: 50.79774, 20.45962


Jaskinia Raj

Zwiedziwszy chęciński zamek, warto wybrać się do Jaskini Raj, podziemnej perły Gór Świętokrzyskich, która skrywa niesamowite formy skalne i malownicze jeziorka. Stalaktyty, stalagminy, wapienne kolumny to prawdziwe dzieła sztuki, które natura w ukryciu rzeźbiła miliony lat. Możecie je podziwiać, wędrując trasą turystyczną o długości 180 m. Przemierzając 5 komór prezentujących geologiczne cuda, zobaczycie również szczątki mamuta i niedźwiedzia oraz pozostałości po prehistorycznych ludziach – narzędzia i obozowisko neandertalskie. 

Ciekawe atrakcje podczas urlopu w Górach Świętokrzyskich – Jaskinia Raj

Źródło zdjęcia: https://jaskiniaraj.pl/

Jaskinia jest dobrze oświetlona, jednak ze względów bezpieczeństwa mogą do niej wejść dzieci, które ukończyły 4 lata. Zwiedzanie zawsze odbywa się w towarzystwie przewodnika. Ze względu na niską temperaturę panującą wewnątrz nawet latem (ok. 9 °C), na wycieczkę warto ubrać coś cieplejszego.

Więcej informacji: https://jaskiniaraj.pl/

Współrzędne GPS: 50.82550, 20.49912


Jaskinia Piekło

W okolicy Chęcin na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym znajduje się również Jaskinia Piekło. Ukryta wśród wapiennych skał Góry Żakowej przyciąga naturalnym pięknem i tajemniczością, którą zawdzięcza lokalnym legendom. Podobno diabły miały tu swoje wrota do piekła, z którego wylatywały na sabat. Póki, co widać jedynie miejsce zabezpieczone kratami, które przypomina o prowadzonej tu niegdyś działalności górniczej. Mimo że korytarz, którym można przejść, wynosi zaledwie 20 m, eksplorowanie ciemnej jaskini, którą rozświetla światło latarki to prawdziwa gratka. Wewnątrz widać nacieki skalne i można spotkać nietoperze. 

Jaskinia dostępna jest przez całą dobę, a wejście do niej nie podlega żadnym opłatom, co czyni ją świetną opcją na rodzinny wypad o każdej porze.

Współrzędne GPS: 50.83329, 20.43210


Centrum Leonarda da Vinci 

Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu to nowoczesne centrum edukacyjne, które zamienia naukę w fascynującą przygodę. Dzięki interaktywnym stanowiskom i możliwościom eksperymentowania Wasze dzieci poczują się tu jak prawdziwi badacze i odkryją tajemnice związane z funkcjonowaniem ludzkiego ciała.

Wystawy koncentrują się wokół pięciu najważniejszych funkcji życiowych i pokazują m.in., jak bije serce, jak działa mózg, jak pracują płuca oraz, co wpływa na nasze zdrowie. Przy pomocy specjalnych symulatorów dzieci dowiedzą się, ile wprawy wymaga poruszanie się na wózku inwalidzkim i jak trudno utrzymać równowagę na rowerze, jadąc pod wpływem alkoholu.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci – dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/centrumnaukileonardo/

Podczas gdy starsze dzieci będą konstruować wynalazki inspirowane twórczością Leonarda da Vinci, maluszki mogą skakać na dmuchańcach i układać klocki w przytulnej bawialni. Co ważne – dzieci do 3. roku życia mają wstęp bezpłatny, więc to świetna okazja, by całą rodziną spędzić dzień pełen wrażeń.

Ekscytującą przygodę możecie zakończyć na dachu centrum, gdzie czeka przyjemna strefa relaksu z widokiem.

Centrum Leonarda da Vinci angażuje zmysły i wyobraźnię. Przestrzeń przygotowana z myślą o dzieciach bawi, uczy, inspiruje do zadawania pytań i samodzielnego odkrywania świata. Gdyby atrakcji było Wam mało, po sąsiedzku znajduje się zabytkowy Dwór Starostów Chęcińskich, który również warto odwiedzić.

Więcej informacji: https://cndavinci.pl/

Współrzędne GPS: 50.78272, 20.46616


Sandomierz i okolice

Położony na siedmiu wzgórzach nad Wisłą Sandomierz to klimatyczne miasto, często nazywane „małym Rzymem”. Zachwyci Was średniowieczną architekturą, gotyckim kościołem i monumentalnym zamkiem, z którego roztacza się panorama miasta. Odkryjecie tu tajemnice skrywane pod ziemią, poznacie bogate tradycje zielarskie i spotkacie znajome twarze z planu popularnego serialu.

 

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Sandomierzu to średniowieczna warownia z XIV w. Wzniesiony z polecenia Kazimierza Wielkiego na wysokim brzegu Wisły, zastąpił tamtejszy dawny gród obronny. Niestety w wyniku zniszczeń, jakich dokonali najeźdźcy – Szwedzi, zamek nie przetrwał w pierwotnej wersji i do czasów dzisiejszych zachowało się jedynie jego zachodnie skrzydło. Ocalała część budowli do dziś jednak imponuje swoją architekturą i ciekawą historią. Obecnie zamkowe mury są siedzibą Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, w którym poznacie dzieje miasta i regionu. 

Odwiedzamy Sandomierz z dziećmi

Więcej informacji: https://www.zamek-sandomierz.pl/

Współrzędne GPS: 50.67632, 21.74759


Świat Ojca Mateusza

Wiele lat temu Sandomierz zyskał sympatyków dzięki popularnemu serialowi „Ojciec Mateusz”, którego akcja toczy się w tym mieście. Choć postać tytułowego bohatera jest fikcyjna, to jak mało kto kojarzy się z Sandomierzem. Faktu tego nie można było bagatelizować, dlatego księdzu – detektywowi, który rozsławił Sandomierz, poświęcono specjalną wystawę. 

Sandomierz – oglądamy wystawę "Świat Ojca Mateusza"

Źródło zdjęcia: https://www.swiatojcamateusza.pl/

Wiernie odtworzone wnętrza z planu filmowego i woskowe figury serialowych bohaterów pozwalają zajrzeć za kulisy produkcji i poczuć się częścią jej ekipy. Co tym razem ugotowała Pani Natalia? Czy ksiądz Mateusz znów wygrał w szachy z aspirantem Noculem? Chcecie wiedzieć? Odwiedźcie wystawę „Świat ojca Mateusza” na sandomierskim rynku.

Więcej informacji: https://www.swiatojcamateusza.pl/

Współrzędne GPS: 50.67937, 21.74892


Podziemna Trasa Turystyczna

W samym sercu miasta, bo tuż pod sandomierskim rynkiem czeka na Was kolejna atrakcja – pełna tajemnic, historii i legend Podziemna Trasa Turystyczna. Wejście znajduje się pod adresem Rynek 10 w Kamienicy Oleśnickich.

Sieć korytarzy i komór, które kiedyś służyły kupcom jako magazyny, a w czasie zagrożenia – jako bezpieczne schronienie, pozwoli poczuć klimat dawnych wieków. 

Licząca prawie 500 m trasa wiedzie przez pomieszczenia, z których każde ma własną nazwę i opowiada inną historię. Wędrując, zobaczycie ślady po dawnych konstrukcjach i narzędziach, a przewodnik opowie Wam o niegdysiejszym handlu winem, solą i śledziami. Przybliży Wam codzienność sandomierzan, wspominając również o legendarnej Halinie Krępiance – lokalnej bohaterce, która poświęciła życie, by ratować mieszkańców Sandomierza przed najazdem Tatarów.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – interesująca atrakcja w Świętokrzyskim

Źródło zdjęcia: http://www.sandomierskiepodziemia.eu/

Podziemna Trasa Turystyczna jest dobrze oświetlona i można ją przemierzać razem z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi, które zwolnione są z opłat. Edukacyjna przygoda ze sporą dawką emocji może potrwać ok. 40 min. W związku z tym, że pod ziemią jest chłodno, warto wziąć cieplejsze odzienie. 

Więcej informacji: http://www.sandomierskiepodziemia.eu/

Współrzędne GPS: 50.67994, 21.74867


Czary Napary 

Na Rynku pod nr 4 jest jeszcze jeden „portal”, który zabierze Was w podróż w czasie. „Czary Napary” to nietypowa wystawa, która przeniesie Was w świat zielarstwa, leczniczych roślin i tajemniczych mikstur o niezwykłym działaniu. Na miejscu spotkacie się z Marcinem z Urzędowa – botanikiem i przewodnikiem po zielarskiej atrakcji. 

Pokaże Wam oryginalny „Herbarz polski” – „biblię zielarstwa” i zdradzi ciekawostki na temat ziół. Dzieci poznają tu właściwości roślin, dowiedzą się, które z nich są lecznicze, a które mogłyby swą mocą powalić konia. Zobaczą grządkę z roślinami, których lepiej nie dotykać i odkryją sekrety trujących eliksirów. 

Podczas gdy Wasze pociechy ucieszy zabawa w grzybowym labiryncie oraz zbieranie pieczątek z jadalnymi i trującymi grzybami, Wam z pewnością spodobają się ciekawostki o winoterapii, na temat trujących właściwości cukru czy nikotyny. 

Wystawa "Czary Napary" – warto zwiedzić z dziećmi w Sandomierzu
Źródło zdjęcia: https://www.czarynapary.pl/

Pełną animacji, zagadek i eksperymentów przyrodniczą przestrzeń przystosowano do zwiedzania z maluszkiem w wózku, a 3 latki i młodsze dzieci mogą ją zwiedzać za darmo. 

Więcej informacji: https://www.czarynapary.pl/

Współrzędne GPS: 50.67925, 21.74877


Bałtowski Kompleks Turystyczny

W odległości ok. 50 km od Sandomierza leży Bałtów – miejscowość, o której słyszał każdy miłośnik dinozaurów. Największą atrakcją Kompleksu Turystycznego, jaki się tu znajduje, jest Park Dinozaurów, który powstał w miejscu prawdziwych odkryć paleontologicznych, jako  pierwszy tego typu park w Polsce. 

Na terenie obiektu wytyczono kilometrową ścieżkę, na której można spotkać ponad 100 dinozaurów. Modele, które przedstawiają prehistoryczne gady w ich naturalnych rozmiarach, wyglądają niesamowicie realistycznie i robią ogromne wrażenie. Dzięki profesjonalnemu przewodnikowi niezapomniane emocje, które tu przeżyjecie, idą w parze z solidną porcją wiedzy — niezwykle przydatną w zrozumieniu rozwoju życia na Ziemi i zmian zachodzących w kolejnych epokach geologicznych. 

Jurapark Bałtów – atrakcje dla dzieci w woj. świętokrzyskim

Źródło zdjęcia: https://juraparkbaltow.pl/

 

Muzeum Dinozaurów

Wiedzę zdobytą podczas spaceru wspaniale uzupełniają ekspozycje w Muzeum Dinozaurów, w którym dzieci zobaczą skamieniałości z całego świata – zęby rekinów, kości dinozaurów, trylobity, muszle, minerały i inne. Największe jednak wrażenie robi model sejsmozaura – jednego z największych roślinożernych dinozaurów. Ścieżka muzealna prowadzi przez kolejne epoki geologiczne Ziemi od prekambru, przez mezozoik, po kenozoik, a całości dopełniają zdjęcia z ekspedycji naukowych, które rozbudzają odkrywczą pasję.

Podziwiamy eksponaty w Muzeum Dinozaurów

Źródło zdjęcia: https://juraparkbaltow.pl/

 

Oceanarium

Czasy panowania na Ziemi dinozaurów wspaniale „obrazuje” również Prehistoryczne Oceanarium, w którym główną rolę odgrywają wodne gady. To miejsce, które przenosi do podwodnego świata sprzed milionów lat i dzięki technologii 5 D umożliwia spotkanie oko w oko z megalodonem, ichtiozaurem i innymi morskimi gigantami. 

Prehistoryczne Oceanarium – warto zwiedzić z rodziną

Źródło zdjęcia: https://juraparkbaltow.pl/

 

I wiele więcej

Na terenie kompleksu znajduje się jeszcze wiele innych miejsc do odkrycia. Maluchom na pewno spodoba się w Parku Zabaw czy w Safari Parku z prawdziwymi zwierzętami. Starsze dzieci z pewnością zechcą przeżyć wirtualną przygodę w świecie dinozaurów dzięki technologii VR Adventure Planet lub odwiedzić Sabatówkę, w której wiedźma Hogata miesza magiczne eliksiry, zapraszając do świata czarów. 

Bałtów – Park Zabaw dla dzieci
Bałtowski kompleks turystyczny – Park Safari
Sabatówka – ciekawe atrakcje dla dzieci w Juraparku Bałtów

Źródło zdjęć: https://juraparkbaltow.pl/

Na wizytę w Bałtowskim Kompleksie turystycznym warto zaplanować cały dzień lub nawet weekend, gdyż na zwiedzających czekają jeszcze inne atrakcje – Słowiańskie Wzgórze, Żydowski Jar, Skansen Pszczeli, Park Miniatur, Nawiedzony Młyn i wodne atrakcje dla małych i dużych

Więcej informacji: https://juraparkbaltow.pl/

Współrzędne GPS: 51.03778, 21.54487


Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie

Godzinę jazdy samochodem od Kielc i mniej więcej tyle samo od Sandomierza leży Pacanów – miasto, które ponad 90 lat temu rozsławił Koziołek Matołek. Uwielbiany wśród dzieci i dorosłych bohater literacki miał wiele przygód, a teraz jego fani mogą przeżywać je razem z nim w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.

„Bajkowy Świat” Koziołka Matołka to interaktywna wystawa, której zwiedzanie zaczyna się od przejścia przez mysią dziurę. Dalej jest równie ciekawie, bo wśród bajkowych postaci dzieci spotkają Śnieżkę, Dzwoneczka i Małego Księcia.  

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie – urlop z dzieckiem w woj. świętokrzyskim
Rodzinny pobyt w Górach Świętokrzyskich z atrakcjami dla dzieci

Źródło zdjęć: http://centrumbajki.pl/

W tajemniczym ogrodzie konwalii przywitają się ze smokiem, przejadą się zaczarowanym pociągiem i poznają najskrytsze sekrety ukryte w wielkiej szufladzie. W Krainie Soria Moria zainteresowani zagrają w grę interaktywną, a w Małym Teatrze obejrzą lalkowe przedstawienia, które bawią całą rodzinę. Dodatkowo dzieci już od 3 roku życia mogą wziąć udział w tematycznych warsztatach.

 

Park Akademia Bajki

Obok Centrum znajduje się Park Akademia Bajki  – park edukacyjny na świeżym powietrzu z czterema ogrodami tematycznymi. Dzieci spotkają tu m.in. Szpaka Mateusza, zrobią zdjęcie z Don Pedro i pogłaszczą alpaki oraz małe kózki. Czas umilą im zabawy w geometrycznym labiryncie, pobyt w grocie solnej i figle w parku linowym.

Park Edukacyjny Akademia Bajki

Źródło zdjęcia: http://centrumbajki.pl/

Więcej informacji: http://centrumbajki.pl/

Współrzędne GPS: 50.39890, 21.04308


Osada neolityczna

Osada neolityczna w Kopcu to 14 zrekonstruowanych budynków otoczonych wiklinowym płotem, które wyglądają jak 5 tys. lat temu. Ducha przeszłości wskrzeszają tu animatorzy, którzy wcielają się w dawnych mieszkańców osady, trudniących się uprawą roli, garncarstwem, produkcją narzędzi i hodowlą zwierząt. Odziani w lniane koszule wyglądają jak pierwsi osadnicy na ziemiach sandomierskich, którzy na co dzień polowali, wypiekali placki w ogniu i łowili ryby.

Życie, jakie prowadzili, poznacie, biorąc udział w licznych warsztatach np. strzelania z łuku, neolitycznego rybołówstwa, zielarstwa czy lepienia garnków z gliny. Podczas takich żywych lekcji historii dowiecie się, jak pozyskiwano sól, produkowano dziegć i odlewano miedź. Zobaczycie, jak wyglądała neolityczna kuchnia i praca przy kamiennym żarnie. Dzieci dodatkowo mogą odwiedzić zwierzyniec i zaglądać do wnętrza chat, by przekonać się, jak mieszkali ich rówieśnicy sprzed wieków.

Osada Neolityczna w Kopcu – ciekawe miejsce na wycieczkę w Świętokrzyskim
Wakacje z atrakcjami dla rodzin w Górach Świętokrzyskich – Osada Neolityczna

Źródło zdjęć: http://osada-kopiec.pl/

Osada otwarta jest przez cały tydzień i  możecie ją zwiedzić z przewodnikiem lub samodzielnie. Pamiętajcie, że za wstęp dla dzieci poniżej 5 roku życia nie musicie nic płacić. 

Więcej informacji: http://osada-kopiec.pl/

Współrzędne GPS: 50.70645, 21.32529


Zamek Krzyżtopór

Wyobraźcie sobie zamek jak z bajki z korytarzami, po których chodzili rycerze i z salami, w których ucztowali możni panowie i damy w długich sukniach. Pomyślcie o największej w Europie rezydencji, która powstała, zanim zbudowano Wersal. Taki właśnie był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Niegdyś okazała posiadłość, dziś to malownicze ruiny, które przypominają o dawnej świetności, przepychu i fantazji swojego fundatora – Krzysztofa Ossolińskiego. 

Zamek Krzyżtopor – wizyta z dzieckiem

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/krzyztoporzamek/

O zamku do dziś krążą niesamowite opowieści. Znawcy architektury zwracają uwagę na to, że obiekt miał 4 wieże, 12 sal, 52 pokoje i 365 okien co odpowiada liczbie dni tygodnia, miesięcy oraz tygodni i dni w roku. Dzieci może zainteresować historia szklanego sufitu w jadalni, który był jednocześnie akwarium z egzotycznymi rybami, a także wyposażenie stajni, w której marmurowe żłoby dla koni nie szokowały tak bardzo, jak lustra umieszczone nad nimi. 

To tylko niektóre z opowieści niewiarygodne jak bajki nie z tej ziemi. Więcej ciekawostek odkryjecie, wędrując 5 trasami turystycznymi, spośród których szczególnie niebieska i zielona nadają się dla dzieci, czerwona natomiast dla śmiałków, którzy nie boją się ciemności. Szlak zielony poprowadzi Was trasą bastionów, które strzegły bezpieczeństwa zamku niczym figury szachowe strzegące swego króla. Idąc niebieskim – zgłębicie natomiast ciekawostki o pałacowych wnętrzach.

Atrakcje dla dzieci w Świętokrzyskim – Zamek Krzyżtopor

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/krzyztoporzamek/

Zamek możecie zwiedzić, kiedy chcecie, jednak w pierwszą niedzielę miesiąca od kwietnia do października można bezpłatnie dołączyć do grupowego zwiedzania z przewodnikiem.

Więcej informacji: https://www.krzyztopor.org.pl/

Współrzędne GPS: 50.71422, 21.31047



Wioska Indiańska „Bonanza” 

Jeśli Wasze pociechy lubią zabawę w Indian, ostatnia z proponowanych atrakcji na pewno przypadnie im do gustu. Niespełna 6 km od Ujazdu, w Zielonce znajduje się Wioska Indiańska „Bonanza”, w której już nic nie trzeba udawać, bo tutaj świat Indian staje się rzeczywistością, a nie tylko zabawą.

Na terenie obiektu stoją 4 indiańskie tipi. Zobaczycie w nich indiańskie przedmioty, zrelaksujecie się przy dźwiękach muzyki, obejrzycie film, a nawet przenocujecie.

Dzieci miło spędzą tu czas w towarzystwie animatorów, którzy organizują rozmaite gry i zabawy, skacząc na dmuchanym zamku, czy jeżdżąc na kucyku. Mogą też korzystać z toru przeszkód, bawić się na placu zabaw, strzelać z łuku lub odwiedzać zwierzątka w mini zoo. A wszystko w zasięgu Waszego wzroku. Atrakcje są płatne, jednak dzieci do 4 roku życia są uprzywilejowane i z części z nich mogą korzystać za darmo.

Na miejscu działa mała gastronomia, więc możecie zjeść coś ciepłego lub zorganizować rodzinny piknik w altanie.

Więcej informacji: https://swietokrzyskie.pl/atrakcje/dla-dzieci/wioska-indianska-bonanza/

Współrzędne GPS: 50.72882, 21.24804


Województwo świętokrzyskie to wspaniały region Polski, który oferuje wszystko, by wypocząć podczas rodzinnego urlopu. Góry obfitują w piękne krajobrazy, bogactwo przyrody, szlaki dostępne dla rodzin i wspaniałe ścieżki edukacyjne, które tłumaczą procesy geologiczne i trudne przyrodnicze zagadnienia. Nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale przede wszystkim wiele uczą o otaczającym świece. Okoliczne miejscowości natomiast zapewniają rozrywkę, która uczy, bawi i dostarcza niezapomnianych wrażeń. W Świętokrzyskiem czekają na Was przygody, które będą wspomnieniami na całe życie.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.
 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi