Spacer po Świdnicy

Jesteśmy podróżniczą rodzinką z Małopolski, którą bawią niezwykłe wycieczki i odkrywanie ciekawych miejsc. Tak dzieje się w każdy wolny weekend, ferie czy wakacje, a że bliska okolica mniej więcej poznana, to wakacje planujemy na dalsze wyjazdy. I tak od kliku lat. W tym roku wybór padł na Dolny Śląsk, dlatego też Jezioro Bystrzyckie i domek Przy Hotelu Maria Antonina zarezerwowaliśmy już wiosną. Piękna okolica i dzika przyroda potrafi porządnie naładować baterie. 

Dzisiaj w kierunku wschodnim skierujemy swe nogi, powiatowe miasto Świdnica otwiera przed Nami swe progi. Miasto o prawie 800-letniej historii na pewno skrywa coś ciekawego. Zatrzymujemy się na parkingu przy Biblioteki Miejskiej gmachu, ruszamy na podbój malowniczego szlaku. Już za rogiem pierwsze ciekawostki spotykamy. Stado dzików w centrum miasta, to jest rzadkość. Po zbadaniu sprawy okazuje się że herb Świdnicy z tymi zwierzętami jest też związany. Czas na zwierząt ujeżdżanie i fotografowanie.

Wycieczka z rodziną do Świdnicy
Świdnica - zwiedzanie z dziećmi
Weekend na Dolnym Śląsku w Świdnicy

Dziki w Świdnicy

Nieopodal piękna na murze ozdoba, mural propagujący szczytne cele, w tym mieście obrazów ciekawych jest podobno wiele. Babci skrzydła przyprawiamy i „siostrzaną” ulicą dalej podążamy. 

Świdnica - dobre miejsce na spacer z rodziną

Świdnica, babcia

W prawo w ulicę Bohaterów Getta skręcamy, a tu jakie zapachy!!! Obiadek ciepły, jak domowy, Bar Mania tutaj prosperuje, pyszne jedzonko serwuje. Polecamy skierować tu swoje kroki, głodni nie wyjdziecie, a i od cen nie oszalejecie. Potem ulica Pułaskiego na Rynek wchodzimy, piękne zabytkowe kamienice i fontanny od razu zobaczycie. Na wprost wysoka kolumna w kolorze czerwonym, ze złotymi zdobieniami - to kolumna Świętej Trójcy. Zaraz za nią fontanna z widłami, te Neptun – Pan włada tymi wodami. Na zdjęciach trzeba uwiecznić piękne budowle.

Odwiedzamy rynek

Rynek, Kolumna Świętej Trójcy

 

Przy fontannie na rynku
Fontanna Neptuna

Zaraz za rogiem zabudowań rynkowych ławeczka stoi, ale na niej ktoś już od lat siedzi. To pomnik Marii Kunic – śląskiej astronomki, od czterech wieków upamiętnianej, teraz na fotografie z dziećmi przygotowanej.

Z dziećmi na Dolnym Śląsku - Świdnica
Wyprawa z dzieckiem do Świdnicy

Pomnik Marii Kunic

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Jeszcze spacer dookoła rynku, kamienic kolorowych, pięknie odnowionych jest tu bez liku. Kilka jeszcze na remont czeka, ale jest już bardzo ładnie. Szczególnie trzy w południowo-wschodnim narożniku przykuwają uwagę, każda z myślą przewodnią na fasadzie.

Spacerujemy dookoła rynku
Podziwiamy rynek w Świdnicy
Atrakcje dla dzieci w woj. dolnośląskim
Świdnica - rodzinne zwiedzanie

Kamienice przy Rynku w Świdnicy

Wychodzimy koło pomnika z Atlasem, na ulicę Łukową kierujemy kroki. Na rogu kamienica „Rzepicha” urocza, w podwórku drzewiej beczki z piwem stały.

Podziwiamy budynki w Świdnicy

Kamienica Rzepicha

Dochodzimy zabytkowym szlakiem do Alei Niepodległości, skręcamy w lewo koło sądu i sławnego więzienia maszerujemy. Po drugiej stronie drogi zabytkowy budynek banku polskiego można dostrzec, a mural na ścianie historię obiektu przybliża.

Rodzinnie na Dolnym Śląsku

Zabytkowy budynek PKO w Świdnicy

Aleją wcześniej wspomnianą podążamy na wschód aż do placu 1000-lecia Państwa Polskiego, na którym dumnie wznosi się pomnik pod tym samym wezwaniem.

Wizyta w Świdnicy z dziećmi

Plac 1000-lecia Państwa Polskiego

Gdy już cześć oddamy, do najbliższego skrzyżowania wracamy. W ulicę Trybunalską w praw skręcamy i Spółdzielczą żwawo podążamy. Tutaj po prawej wielki mural sławnego reżysera, ale przy placu jest też mniejszy, który nie tylko kolorowe dzieci pokazuje. 

Oglądamy z rodziną mural

Mural

Zaraz obok przez niewielki murek widać kres naszej podróży, piękna wieża nad budynkami góruje, to pewnie katedra nad miastem panuje.

Spacer z dziećmi po Świdnicy

Widok na katedrę

Dalej ruszamy na wschód ulicą do Placu Świętego, na którym stoi wielki pomnik Jana Pawła II. Po prawej stronie okazała budowla, gotycka świątynia historię wielu wieków już skrywa, odwiedzić jej wnętrze to historia niesamowita. Perełka architektury, jakich w tym mieście jest niemało, zapraszamy do Świdnicy, przyjechać tu naprawdę warto.

Świdnica - weekend z dziećmi
Dolny Śląsk z dzieckiem - Świdnica

Archikatedra w Świdnicy

 

Damian Kazaniecki

autor zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi