Sanok - Miasto Sztuki

SMS – Sanok Miasto Sztuki

Nasz wyjazd w Bieszczady dał nam szansę na to, aby poznawać ten region Polski z różnych perspektyw. Jeden dzień zdecydowaliśmy się spędzić w Sanoku. Jeden dzień to bardzo mało, aby w pełni poznać to miasto. Zdecydowaliśmy, że spośród bogatej oferty tego miasta zwiedzimy dwa tylko miejsca.

 

Muzeum Budownictwa Ludowego

Wybór pierwszego miejsca był dość oczywisty. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to miejsce, w którym swobodnie można spędzić cały dzień. Już po wejściu na teren Skansenu czujemy się tak, jak gdyby czas zatrzymał się. Wchodzimy na teren miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. Można przysiąść sobie na ławeczce przed domem, przez okno zaglądamy do pracowni krawca. Koniecznie trzeba sprawdzić, co sprzedaje kupiec w sklepie kolonialnym…

Wycieczka z dzieckiem do Skansenu w Sanoku

Skansen w Sanoku

 

Rodzinne zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum Budownictwa Ludowego

 

Atrakcje dla dzieci w Sanoku

Sklep kolonialny

Galicyjski rynek to pierwsza część rozległej ekspozycji Skansenu w Sanoku. Celem Galicyjskiego Rynku jest pokazanie odbiorcom tego, jak wyglądały miasteczka galicyjskie z początku XX wieku. Chodząc po nim, zaglądamy zatem do domów będących rekonstrukcją typowych obiektów tego czasu. Zaglądamy do chat specjalistów – widzimy dom nauczyciela, zwiedzamy pracownię krawiecką, pracownię zegarmistrza, odwiedzamy sklep kolonialny. Urząd gminy, apteka i stolarnia także otwierają przed nami swoje drzwi.

Ciekawą częścią wystawy prezentowanej na Galicyjskim Rynku jest Dom Żydowski – rekonstrukcja miejsca, w którym modlili się Żydzi. Wszystkie ekspozycje w Skansenie są bardzo dobrze opisane. Wędrując po kolejnych domach, możemy dokładnie poznać warunki życia z początków XX wieku. Chodząc po rynku, zaglądamy także do typowych domów z tego czasu, poznajemy, w jakich warunkach dawniej żyli ludzie

Poznajemy życie dawnych ludzi

Jak żyli dawni ludzie?

Po zwiedzeniu Galicyjskiego Rynku, czas na dalsze zaglądanie do dawno minionego świata. Sektor pasterski pokazuje nam, w jakich warunkach odbywał się wypas owiec. Pokazuje, jak wyglądały schronienia, z których korzystali pasterze w trakcie wielomiesięcznego mieszkania poza wsią. Atrakcją sektora pasterskiego jest również przeniesiony tam XVIII-wieczny zespół cerkiewny z powiatu bieszczadzkiego. Możemy zajrzeć do prawdziwej wiejskiej cerkwi. Oglądamy także dzwonnicę kościelną.

Spacer po Muzeum Budownictwa Ludowego

Dzwonnica kościelna 

Po opuszczeniu przestrzeni pasterskiej rozpoczynamy dalszy etap naszej podróży po kulturach i dawnych światach. Kolejno oglądamy wsie Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Wizyty w kolejnych chatach pozwalają nam dowiedzieć się więcej o tych grupach, poznać ich kulturę, sposób życia. Odwiedzając kolejne wiejskie chaty, kościoły, dowiadujemy się też więcej o charakterystycznym dla danej kultury sposobie życia, spędzania czasu, ważnych zawodach, sposobach zdobienia domów.

Oglądamy chaty w Skansenie

Wiejskie chaty

W trakcie naszej wycieczki zaglądamy do biedniejszych chat i oglądamy także domy zamożniejszych członków społeczności.

Sanok z dzieckiem
Chata

 

Muzeum Budownictwa Ludowego - odwiedzamy z rodziną

Chaty w Skansenie

Wędrując przez krainy Łemków i Bojków, docieramy do zespołu pałacowego – dworu w Święcanach. Wyposażenie dworu jest świetnie zrekonstruowane. Zaletą tej rekonstrukcji jest bardzo precyzyjne pokazanie zarówno części mieszkalnej, będącej własnością właścicieli dworu, pokojów dziecięcych, jak i części przeznaczonej dla służby.

Dwór w Święcanach

Wyposażenie dworu

 

Podziwiamy wnętrze dworu

Rekonstrukcja dworu

Wędrując po dworze, widzimy zatem, jak wychowywano dzieci, w jakich warunkach mieszkali właściciele dworu, możemy też łatwo wyobrazić sobie jakie mieli zainteresowania – panowie kochali myślistwo, panie lubiły wydawanie przyjęć.

Na terenie skansenu znajduje się również wystawa, na której zgromadzono maszyny i pojazdy wykorzystywane w przemyśle naftowym. Możemy zatem zobaczyć, jak wyglądało wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej.

Podróż z dzieckiem do Sanoka

Wystawa maszyn

Spacer po skansenie jest trochę jak wycieczka w czasie, a trochę jak spacer po pięknej wsi. Przez cały czas towarzyszą nam piękne pejzaże.

Skansen w Sanoku - ciekawe miejsce dla rodzin

Piękne widoki podczas spaceru po Skansenie

Możemy zobaczyć takie typowe urządzenia, jak wiatrak, ale także zaglądamy do wozowni i podziwiamy kolekcję pojazdów i sań.

Spacerujemy po skansenie

Wiatrak

 

Zwiedzanie wozowni z dzieckiem

Wozownia

Wycieczka do Skansenu w Sanoku jest atrakcyjna w każdym wieku. My zwiedzaliśmy Skansen z córką – uczennicą klasy piątej. Wycieczka do Skansenu, dokładne go zwiedzanie dało możliwość poruszenia wielu tematów – pokazało zakres zmian historycznych, pozwoliło wejść w temat mniejszości etnicznych i religijnych. Odwiedzając chaty Łemków i Bojków, zaglądając do cerkwi i domu żydowskich modlitw, oglądamy przecież fragmenty świata, który już nie istnieje. Tym samym można rozmawiać o tym, co sprawiło, że otaczający świat zmienił się tak mocno.

Wizyta w dworze w Święcanach, zobaczenie, jak bardzo różniły się warunki życia służby od warunków, w jakich żyli właściciele dworu, daje przyczynek do rozmowy o nierównościach społecznych.

Na zwiedzanie Skansenu można przeznaczyć nawet cały dzień. Na szczęście siły nadwyrężone długim spacerem można odbudować, jedząc świeżo pieczone pieczywo (możemy oglądać jego wyrabianie) czy odpoczywając w karczmie z daniami regionalnymi.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Muzeum Historyczne w Sanoku

Po ponad połowie dnia spędzonej w Skansenie pojechaliśmy do Muzeum Historycznego w Sanoku. Swoją uwagę skoncentrowaliśmy na dwóch wystawach. Pierwsza wystawa obejmuje zbiory ikon od wieku XII do XX oraz zbiory sztuki religijnej.

Na wystawie tej możemy poznać zmiany stylów tworzenia ikon. Najstarsze ikony prezentowane na tej wystawie pochodzą z XII wieku. Zbiory zgromadzone w Sanoku prezentują różne style twórczości.

Muzeum Historyczne w Sanoku - wizyta z rodziną

Zbiór ikon

Poznając tę wystawę, widzimy, w jaki sposób przedstawiano najważniejsze wydarzenia biblijne, jak prezentowano najpopularniejsze wizerunki świętych.

Oglądamy wystawę sztuki religijnej w Sanoku

Zbiory sztuki religijnej

Oglądamy zatem ikony Matki Boskiej, Jezusa i najważniejsze sceny biblijne

Sanok - zwiedzamy z dzieckiem

Wystawa w Muzeum Historycznym

Zbiory prezentowane na tej wystawie należą do najbogatszych w Polsce. Na tę wystawę warto iść, aby zobaczyć, jak zmieniały się style w sztuce religijnej. Zaletą jest pokazywanie zarówno znanych ikon, jak i wizerunków pochodzących z małych, wiejskich świątyń.

Druga wystawa, która nas bardzo zainteresowała to Galeria twórczości Zdzisława Beksińskiego. Zdzisław Beksiński wszystkie zbiory zapisał w testamencie temu właśnie muzeum. W galerii znajduje się ponad 600 prac pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Beksińskiego. Na wystawie poznajemy zdjęcia dotyczące życia Beksińskiego w Sanoku.

Wystawa w Muzeum Historycznym

Sanok - Muzeum Historyczne

Bardzo poruszające było dla nas zobaczenie zrekonstruowanej pracowni Beksińskiego.

Oglądamy pracownię Beksińskiego

Zrekonstruowana pracownia Beksińskiego

Zaprezentowano także zdjęcia jego mieszkania.

Rodzinnie w Sanoku

Zdjęcia mieszkania Beksińskiego

Cała nasza trójka bardzo lubi twórczość Zdzisława Beksińskiego, jeździmy na jego wystawy. Tak więc największa w Polsce wystawa pozwoliła nam zobaczyć oryginały prac, które dotąd znaliśmy tylko z reprodukcji.

Sanok - podziwiamy wystawę Beksińskiego

Wystawa twórczości Beksińskiego

Atrakcją dla nas była możliwość zobaczenia "na żywo" tych obrazów, które dotąd oglądaliśmy tylko na reprodukcjach, ale które najbardziej nam się podobały. 

Wycieczka do Muzeum Historycznego

Prace Beksińskiego

Dla córki wizyta w tej galerii była szansą, aby zobaczyć obrazy pochodzące z różnych okresów twórczości. Mogła także zobaczyć obraz, którego dużą reprodukcję sama sobie wybrała.

Wypoczynek z atrakcjami w Sanoku

Twórczość Beksińskiego

 

Sanok - warto odwiedzić z dziećmi

Dzieła Beksińskiego w Muzeum Historycznym

Zaletą wystawy było zgromadzenie dużych zbiorów twórczości komputerowej.

Przyglądamy się zbiorom w Muzeum Historycznym

Muzeum Historyczne w Sanoku

Szczególnym doświadczeniem tej wystawy jest ekspozycja ostatniego obrazu – obrazu, który Beksiński ukończył w dniu śmierci.

Wycieczka z dzieckiem na wystawę w galerii Zdzisława Beksińskiego jest bardzo wartościowa, pozwala poznać różne techniki malarskie oraz zapoznać się z fotografią i fotografią komputerową. Pozwala także zaobserwować zjawisko istnienia różnych stylów i okresów twórczości. Ze względu na specyfikę twórczości Beksińskiego, jest to raczej wystawa dla dzieci szkolnych.

Naszą wycieczkę w Sanoku zakończyliśmy spacerem po rynku i odwiedzinami pod pomnikiem Zdzisława Beksińskiego.

Odwiedzamy Sanom z dzieckiem

Sanok - pomnik Zdzisława Beksińskiego


Do Sanoka – Miasta Sztuki na pewno jeszcze wrócimy. Jeden dzień w Sanoku pokazał nam piękno tego miasta i zachęcił, aby znowu tam wrócić.

 

Ewa Bujoczek

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.