Poleski Park Narodowy - nasze ulubione ścieżki
Poleski Park Narodowy jest częstym celem podróży naszej rodziny. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc województwa lubelskiego. W czasie, gdy syn był noszonym w chuście lub nosidle bobasem, wybieraliśmy inne ścieżki, inne gdy zwiedzaliśmy je, jadąc wózkiem. Najlepiej jednak jest teraz, gdy dzieci pokonują ścieżkę na własnych nogach, gdyż mogą skorzystać w bogatszy sposób z tego, co oferuje nam szlak.


Na szlaku w Poleskim Parku Narodowym
Zawsze zaczynamy naszą wizytę od zwiedzenia siedziby Parku w Urszulinie. Dla dzieci niezwykłą atrakcję stanowi oglądanie żółwia w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego.

Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego
Trasa "Dąb Dominik"
Później kupujemy bilety na miejscu lub on-line na stronie parku. Każda trasa ma w sobie wiele uroku. Najchętniej odwiedzanymi przez nas trasami są “Dąb Dominik” (długość trasy: ok. 2,5 - 3,5 km) oraz “Czahary” (długość trasy: ok. 6,5 km) Obie te trasy można pokonać z wózkiem. Największą atrakcją ścieżki “Dąb Dominik” stanowi oczywiście sam dąb, ale także zarastające Jezioro Moszne, liczne spotykane rosiczki, kwitnące storczyki, czy mnóstwo ptaków na jeziorze.


Ścieżka "Dąb Dominik"


Jezioro Moszne
Udało nam się spotkać także padalce oraz inne gady, płazy.



Zwierzęta spotkane na trasie
Zachwyt budzą także zawsze ważki, często siadające na naszych głowach, gdy wygrzewamy się w słońcu.

Ważka
Przy jeziorze znajduje się wiata, w której zawsze zajadamy się przygotowanymi w domu przekąskami.

Przekąska nad jeziorem
To czas w ciszy, z lornetką, aparatem w dłoni.

Obserwujemy przyrodę przez lornetkę

Uwieczniamy przyrodę aparatem
Próbujemy obserwować otaczającą nas przyrodę, zobaczyć i zapamiętywać jak najwięcej, jednocześnie pamiętając, że jesteśmy tu tylko gośćmi. Wracając, zawsze przystajemy przy Pszczelej Chatce i snujemy rozważania, jak dostać się można było do miodu.


Pszczela Chatka
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Ścieżka "Czahary"
Ścieżka “Czahary” jest nieco dłuższa. Jest jednak niewątpliwe warta tego, by się tam wybrać. Szczególnie, gdy chcemy być świadkami odlotów żurawi - ptaków z herbu Poleskiego Parku Narodowego. Ścieżka prowadzi przez tereny Bagna Bubnów.



Bagno Bubnów
Spacer kładkami jest bardzo atrakcyjny, daje możliwość poznania torfowisk z bliska. Tu także zawsze “chłoniemy przyrodę”. Przystajemy, nasłuchujemy, z zaciekawieniem czytamy tablice informacyjne oraz korzystając z punktów obserwacyjnych.

Punkt obserwacyjny
W okresie letnim nawiązujemy bliższą znajomość z komarami (niezbędny odstraszacz!).
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt
Kończąc wycieczkę, zawsze zaglądamy do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdzamy, co słychać u bocianów, które tam mieszkają, a także oglądamy wystawy w Muzeum.

Bociany

Muzeum - Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt
Na wycieczce z dziećmi nie może zabraknąć pamiątek. To też miejsce, gdzie można je zakupić. My najczęściej stawiamy na ciekawy magnes, ale największym must have była książka: gra paragrafowa na temat Poleskiego Parku Narodowego.


Książka na temat Poleskiego Parku Narodowego
Poleski Park Narodowy to miejsce, do którego wciąż wracamy i na pewno nigdy się nam nie znudzi, bo z każdą naszą wizytą jest inne, zawsze nas zaskakuje i ciekawi.
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl