Polanica Zdrój - atrakcje dla dzieci
Polanica - zwiedzanie z dziećmi
Polanica-Zdrój to pełne uroku miasteczko na Dolnym Śląsku, które zachwyca piękną lokalizacją i niepowtarzalnym charakterem. Położone między Górami Bystrzyckimi i Stołowymi, nie bez kozery nazywana jest perłą Doliny Kłodzkiej.
W Polanicy czas zdaje się płynąć wolniej – każdy łyk mineralnej wody przynosi witalność, a każdy oddech napełnia spokojem i energią. Widok na łagodne górskie zbocza porośnięte lasami pozwala cieszyć się bliskością natury, a uzdrowiskowa atmosfera przestawia odwiedzających na tryb slow.
Polanica to nie tylko jednak walory przyrodnicze i lecznicze bogactwo czerpane ze źródeł ziemi. To również wspaniałe miejsce z licznymi propozycjami dla dzieci. Choć większość miast o uzdrowiskowym profilu nastawionych jest na kuracjuszy, Polanica nie zapomina o najmłodszych. Łącząc to, co najlepsze – piękno górskiej natury, bogatą historię oraz właściwości lecznicze swoich wód z atrakcjami dla rodzin, stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku z dziećmi.

Źródło zdjęcia: https://www.polanica.pl/turysta/
Historia Polanicy
Polanica, jak każde miasto „wykiełkowała z nasionka”. Dawno temu była niewielką osadą, o której wspominano już w XIV w. Jej wielowiekowe losy splatają się z prywatnymi właścicielami i zakonami kościelnymi. Jednym z nich był zakon jezuitów, który przyczynił się do rozwoju osady, wznosząc m.in. dwór, który służył pierwszym kuracjuszom. Dzięki zakonowi Polanica przeistaczała się w prężnie działający folwark i pewnie rosłaby w siłę, gdyby nie najazd Szwedów, który zaprzepaścił wszystko.
Dopiero w XIX w. kiedy nowy, prywatny właściciel ocembrował (otoczył murem) źródło wody mineralnej, o którym wspominano już w XVI w., nazywając je kwaśnymi wodami, Polanica zaczęła odżywać. Źródło wody od imienia właściciela „ochrzczono” imieniem Józef, a do małej pijalni wód, którą wybudował, zaczęli przyjeżdżać kuracjusze, którzy chętnie korzystali z leczniczych właściwości „Józefa”.
Nowoczesny Dom Zdrojowy, teatr, pensjonaty wzorowane na architekturze malowniczych szwajcarskich domków i ogród zdrojowy, który zazielenił się i zakwitł u podnóża Piekielnej Góry, przyspieszyły tempo rozwoju Polanicy. Jednak to doprowadzenie linii kolejowej do miasteczka jeszcze bardziej wspomogło jego ekspansję. Dzięki połączeniu kolejowemu i prowadzonym na dużą skalę działaniom reklamowym nowego właściciela miejscowości, z uroków Polanicy i jej uzdrowiskowego charakteru mógł skorzystać każdy.
Luksusowy Dom Zdrojowy znany obecnie jako sanatorium „Wielka Pieniawa”, sanatorium kardiologiczne z pijalnią, halą spacerowo-koncertową, kawiarnią oraz miejscami noclegowymi dla kuracjuszy rozsławiły Polanicę nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nawet I i II wojna światowa nie zatrzymały jej na drodze do zdobycia tytułu jednego z ulubionych uzdrowisk w kraju i za granicą. I tak jest do dziś.
Czas mija, a dobra reputacja Polanicy wciąż trwa, przyciągając kolejne pokolenia kuracjuszy, turystów i rodzin z dziećmi, które pragną wypoczynku z dostępem do licznych atrakcji, które nie rywalizują, a harmonizują z ciszą, spokojem i przyrodą tego miasta.
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy to miejsce, którego nie musicie szukać. Ono samo znajduje turystów. To właśnie wokół tej oazy zieleni wpisanej do rejestru zabytków rozrosła się Polanica.




Źródło zdjęć: https://www.polanica.pl/turysta/co-zobaczyc/park-zdrojowy.html?source=25
Już od ponad 100 lat Park Zdrojowy zachwyca swoim pięknem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jego przestronny, liczący 13 hektarów teren jest jednym z największych i jednocześnie najpiękniejszych otwartych terenów w mieście.
Centralną część Parku stanowią szerokie promenady. Jedne z nich skrywają ciekawe obiekty, inne zachwycają naturalnym pięknem. Obsadzone drzewami i kwitnącymi klombami z pewnością zachęcą Was do spaceru i eksplorowania parkowych zakątków.



Źródło zdjęć: https://www.polanica.pl/turysta/co-zobaczyc/park-zdrojowy.html?source=25
Miejscem, w którym przyroda nie ma sobie równych, jest wysunięta na północ część parku zwana potocznie pachnącym ogrodem. Od maja do czerwca turyści „lecą tam jak pszczoły do miodu”. Wszystko za sprawą przepięknie kwitnących różaneczników, których nie da się zignorować. W Parku rośnie wiele kwiatów, jednak to właśnie te obsypane kwieciem krzewy są bohaterami wiosennego spektaklu przyrody.
Parkowe alejki doprowadzą Was do letniego amfiteatru, muszli koncertowej, w której odbywają się wydarzenia kulturalne, Teatru Zdrojowego, kultowego sanatorium „Wielka Pieniawa”, kolorowej fontanny, a także do altany z ujęciem wody mineralnej „Wielkiej Pieniawy” i Pijalni Wód Mineralnych. Jeśli więc podczas spaceru poczujecie pragnienie, możecie je ugasić w altanie. Woda dostępna jest tam za darmo, dlatego turyści ochoczo napełniają nią swoje butelki. „Wielkiej Pieniawy” posmakujecie również w Pijalni, jednak tam trzeba uiścić niewielką opłatę.


Źródło zdjęć: https://www.polanica.pl/turysta/co-zobaczyc/park-zdrojowy.html?source=25
Gra terenowa
Ogromna przestrzeń Parku Zdrojowego stwarza wspaniałe możliwości nie tylko do podziwiania przyrody czy architektury, ale także rodzinnej zabawy, w której możecie wcielić się w poszukiwaczy skarbów.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Jeśli Wasi mali odkrywcy lubią gry terenowe, udział w zabawie „Zielony Patrol” na pewno im się spodoba. Quest angażuje uczestników do rozwiązywania zagadek, odkrywania ukrytych skarbów i zgłębiania historii Polanicy.
W ten sposób dzieci uczą się, bawią i spędzają czas w towarzystwie rodziców, a to wszystko w pięknym przyrodniczym otoczeniu. Przyznacie, że to idealne połączenie?
Fontanna
Po emocjonującej grze na pewno zechcecie odpocząć. Dlatego, jeśli nie będziecie odczuwać jeszcze głodu, skierujcie swe kroki ku Kolorowej Fontannie, przy której zrelaksujecie się, ciesząc chwilą spokoju i wodno-kolorowym spektaklem.
Znajdziecie ją bez problemu. Fontanna jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Parku Zdrojowego i znajduje się w sąsiedztwie sanatorium „Wielka Pieniawa”. Woda z jej kilkuset dysz strzela aż na 12 m w górę, jednak nie to jest najbardziej spektakularne. Największe wrażenie na pewno zrobi na Was pokaz, który łączy siłę i piękno żywiołu z muzyką i kolorowymi światłami.
Fontanna, która za dnia jest po prostu ciekawym elementem wzbogacającym parkowy krajobraz, o zmierzchu roztacza wokół siebie magiczną atmosferę, oferując całej rodzinie niecodzienne doznania.
Spektakle polanickiej Kolorowej Fontanny odbywają się od maja do października w godzinach od 20:00 do 22:00 i niezależnie od pory roku zawsze przyciągają zainteresowanych w każdym wieku.




Źródło zdjęć: https://www.polanica.pl/turysta/co-zobaczyc/kolorowa-fontanna.html?source=25
Choć Kolorowa Fontanna bez wątpienia jest królową wodotrysków w Polanicy, to wiedzieć musicie, że nie ona jedyna zdobi to górskie miasteczko. W całej Polanicy jest łącznie 17 tego typu obiektów.
Fontanny słupowe, liniowe, kaskadowe, w kształcie dzbanów, chłopca siedzącego na niedźwiedziu, obrotowej kuli i wiele innych – każda z nich ma niepowtarzalny charakter i dodaje miastu wyjątkowego uroku. Ich różnorodność sprawia, że Polanica zdaje się tryskającym energią miejscem, które nie przestaje zachwycać.
Współrzędne GPS: 50.40993, 16.50952
Pijalnia Wód Mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych zbudowana w XX w. urzeka swym klasycystycznym stylem i secesyjnymi detalami, co wyróżnia ją nie tylko na tle zieleni Parku Zdrojowego, ale też innych polanickich budowli. Wnętrze, podobnie jak fasada oczarowuje elegancją.


Źródło zdjęć: https://www.polanica.pl/turysta/
W przestronnej hali spacerowej znajduje się przytulna kawiarnia idealna na chwilę relaksu, szczególnie po długim spacerze po Parku Zdrojowym, a także sklepik z pamiątkami. Możecie zaopatrzyć się w nim w pijałki – charakterystyczne kubki zintegrowane ze słomkami, przez które popija się wodę mineralną. „Wielką Pieniawę” – napój o zdrowotnych właściwościach pobierzecie prosto ze źródła. Bogata w minerały, takie jak magnez, wapń, żelazo czy potas, wesprze Wasze zdrowie, tak jak od lat pomaga kuracjuszom odwiedzającym Polanicę.
Pijalnia Wód Mineralnych to serce Polanicy, w którym bije źródło zdrowia prosto z wnętrza ziemi. To miejsce, które łączy historię i walory zdrowotne – idealne na rodzinny wypoczynek, nieprawdaż?
Współrzędne GPS: 50.40909, 16.51177
Park Szachowy
Park Szachowy znajduje się między ulicami Kryniczną i Matuszewskiego i jest przedłużeniem Parku Zdrojowego, choć jest od niego zdecydowanie bardziej kameralny. Jego symetrycznie zaprojektowane alejki wspaniale uzupełnia plenerowa szachownica i ławeczka z postacią skupionego na grze Akiby Rubinsteina – wybitnego polskiego szachisty okresu międzywojnia, który był związany z Polanicą.
Na miłośników szachów czeka tu nie lada gratka. W centralnej części parku rozciąga się ogromna szachownica. Plansza z równie dużymi figurami szachowymi przyciąga wzrok i zachęca do gry zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Co Wy na to, by rozegrać mini partyjkę mega szachami? To niepowtarzalna okazja, by poczuć się jak mistrz szachowy. Poznając historię parku, ciesząc się jego pięknem i wspólną zabawą miło spędzicie tu czas na świeżym powietrzu.
Współrzędne GPS: 50.40810, 16.50851
Polanicki Express
Niegdyś polanickich kuracjuszy i turystów po mieście woziły dorożki i omnibusy. Później na ulicach coraz częściej zaczęły pojawiać się autokary. Z końcem lat 40. XX w. zastąpił je samochód ciężarowy przeznaczony do przewozu osób o nazwie „Ekspres Turystyka”. Dziś wszystkie te środki transportu są wspomnieniem, a turystów na zwiedzanie pięknego uzdrowiska zabiera „Polonica Express” – parowóz stylizowany na XIX- wieczną lokomotywę z dwoma retro wagonikami.
Ta niezwykła ciuchcia zabierze Was w wyjątkową podróż po Polanicy. Podczas trwającej ok. 30 minut przejażdżki zobaczycie najciekawsze miejsca opatrzone barwnymi opowieściami lektora, które przybliżą Wam historię miasteczka. Dzieci na pewno będą zachwycone nietypowym środkiem transportu. Korzystając z oferty „Polonica Express” zwiedzicie miasto i zrelaksujecie się, ciesząc wspólnymi chwilami. Być może poczujecie się jak dawni kuracjusze, którzy w przeszłości zwiedzali kurort dorożkami.
Przystanek „Polonica Express”, znajduje się tuż obok Parku Szachowego. To tu rozpoczniecie swoją podróż w czasie, pełną magii, nostalgii i radości.
Współrzędne GPS: 50.40905, 16.509952
Bulwary
Bystrzyca Dusznicka – rzeka przepływająca przez Polanicę-Zdrój – niejako wyznaczyła miejsce, w którym powstał miejski deptak. Wzdłuż jej koryta, po obu stronach, rozciągają się malownicze aleje spacerowe. Kładki i mostki, łączące brzegi, nadają bulwarom wyjątkowego uroku, czyniąc całą trasę reprezentacyjną częścią miasta jednocześnie idealną czy to na romantyczny spacer we dwoje, czy przechadzkę z dziećmi.
Podążając bulwarami, możecie podziwiać architekturę okolicznych willi i pensjonatów, inspirowanych stylem szwajcarskim. Przy ul. Bystrzyckiej uwagę przyciąga Aleja Gwiazd Koszykówki, będąca formą hołdu oddanego polskim legendom tego sportu. Nieco dalej z pewnością na jakiś czas zatrzymają Was dwie kolejne atrakcje – ścianka wspinaczkowa i plac zabaw.
Ścianka wspinaczkowa
Ścianka wspinaczkowa utworzona na naturalnej skale piaskowej sięga 4 m w górę. Została wyposażona w specjalne chwyty, które ułatwiają wspinanie oraz miękkie tartanowe podłoże zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu korzystać z niej mogą zarówno dzieci, osoby początkujące, jak i zaawansowani wspinacze.
Ścianka znajduje się na bulwarach na prawym brzegu rzeki i można ją użytkować za darmo.
Obiekt zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Podejmując wyzwanie, z każdym centymetrem, który pozwala piąć się wyżej, Wasze pociechy mogą nie tylko ćwiczyć koordynację, siłę mięśni i zwinność, ale również budować pewność siebie, czerpiąc przy tym radość z osiągania wyznaczonych celów.
Postawiony obok ścianki pomnik Ludzi Gór, który upamiętnia polanickich wspinaczy wysokogórskich, może być dla Was dodatkowym „punktem zaczepienia” i okazją do rozmów z dziećmi na temat pasji, przygody i odpowiedzialności związanej ze zdobywaniem górskich szczytów.
Plac zabaw nr 1
Podążając w kierunku ul. Rybnej, natraficie na plac zabaw. To bezpłatna atrakcja, z której dzieci zawsze przecież chętnie korzystają, dlatego warto wiedzieć, gdzie się znajduje. Ogrodzony, usytuowany na trawiastym podłożu oferuje zabawę w piaskownicy, na zjeżdżalni, w domku z drabinką oraz na huśtawkach i bujakach.
Znając dziecięce upodobanie do brykania w takich miejscach, od razu podpowiemy Wam gdzie szukać innego placu zabaw.
Plac zabaw nr 2
Przestrzeń dająca dzieciom mnóstwo frajdy znajduje się za Parkiem Szachowym. Hitem jest tam statek, który „buja w morzu piasku”. Nie ustępuje mu zjeżdżalnia ze skrzydłami smoka, który zapewne wyłonił się z piaszczystej morskiej toni i ukrył za zjeżdżalnią, zapominając jednak o schowaniu skrzydeł.
Chwil beztroski dostarcza również zabawa na bujakach, huśtawkach, w drewnianym domku, czy przy stolikach szachowych, przy których można rozegrać partyjkę królewskiej gry. Sprzęty usytuowane na bezpiecznym piaszczystym podłożu, pod kątem dziecięcej rozrywki na świeżym powietrzu, czynią to miejsce po prostu idealnym.
Misiowy Szlak
Spacerując uliczkami uzdrowiska, z pewnością natraficie na rzeźby sympatycznych misiów, które tworzą wyjątkowy Misiowy Szlak. Trasa liczy 4,5 km i jest oznaczona odciskami niedźwiedzich łap, które posłużą Wam jako wskazówki wyznaczające kierunek wędrówki.
Słodkie misiaki czekają na Was w kilku w miejscach Polanicy: przy Pijalni Wód Mineralnych w Parku Zdrojowym, w Parku Szachowym, przed Teatrem Zdrojowym, obok siedziby Towarzystwa Miłośników Polanicy oraz przed budynkiem przedszkola.
Którego z nich spotkacie jako pierwszego? Może będzie to miś z pijałką, delektujący się wodą mineralną albo miś z mikrofonem, który wciela się w rolę artysty scenicznego? A może Waszą uwagę przyciągnie miś – przyjaciel dzieci, miś z tablicą TMP zachęcający do poznawania lokalnych tradycji albo para misiów pochłoniętych grą w szachy?
Dzieciom z pewnością spodoba się wycieczka tropem niedźwiedzich łap, pełna ciekawych odkryć, które pozwolą im zgłębić tajemnice legend i historii tego pięknego regionu.
Urocze niedźwiadki stały się symbolem Polanicy-Zdroju, jednak ich obecność w przestrzeni miasta wcale nie jest przypadkowa. Chcecie wiedzieć, jak narodził się pomysł na misiowe rzeźby? Odpowiedź znajdziecie w lokalnej legendzie.
Legendarne opowieści
Niedźwiedź jest bohaterem lokalnej legendy. Zgodnie z jej treścią tereny Polanicy porastała gęsta puszcza, którą przemierzał pewien gajowy. Zmęczony upałem nachylił się nad źródełkiem, by zaczerpnąć wody i wtedy ujrzał ogromnego niedźwiedzia. Gotowy do ataku już miał się rzucić na futrzastego kolosa, gdy ten nagle przemówił ludzkim głosem, prosząc, by go nie zabijał.
W zamian za darowanie życia wskazał mężczyźnie polanę ze źródełkiem, z którego płynęła jeszcze smaczniejsza woda. Jej niezwykłe właściwości szybko przywróciły gajowemu witalność i siłę. A niedźwiedź? Jak się pojawił, tak samo niespodziewanie zniknął. Wieść o cudownym źródle szybko jednak rozeszła się po okolicy, przyciągając ludzi, którzy założyli przy nim swoją osadę – dzisiejszą Polanicę-Zdrój.
Historyczne ślady
Jest też inne wytłumaczenie obecności misiów w Polanicy-Zdroju. Nawiązuje ono do wydarzenia, które miało miejsce bardzo dawno temu i przypomina o ostatnim zlodowaceniu plejstoceńskim. Według naukowców właśnie w tym okresie dziejów naszej planety w okolicy Polanicy-Zdroju zatrzymał się lądolód. Na pamiątkę tego wydarzenia w Parku Leśnym postawiono rzeźbę przedstawiającą niedźwiedzia, który czuwa nad tym miejscem od 1910 roku.
Do słynnej rzeźby prowadzi trasa turystyczna o długości 4,5 km, znana jako „Szlak niedźwiadka”. Swój bieg rozpoczyna na ul. Parkowej, skąd wiedzie przez Park Zdrojowy, a następnie ul. Chrobrego prowadzi na teren Parku Leśnego, gdzie zobaczycie rzeźbę niedźwiedzia. Dalej szlak kieruje się w stronę ul. Górskiej, po czym skręca w ul. Jana Pawła II. Idąc nią aż do końca, dotrzecie do ul. Krynicznej, gdzie w pobliżu Letniego Toru Saneczkowego kończy się wycieczka.
Letni Tor Saneczkowy "Góralka"
Przejażdżka retro koleją przypadła Wam do gustu? A co powiecie na jazdę bez ograniczeń – nawet tych pogodowych – na sankach? Choć zabawa na sankach w górskim miasteczku nie wydaje się niczym zaskakującym, polanicki tor saneczkowy to atrakcja, która wymyka się zimowym schematom.
„Góralka”, bo tak nazywa się ten letni tor saneczkowy, zaprasza do zabawy niezależnie od pogody, oferując emocjonujące zjazdy, które spodobają się całej Waszej rodzinie. Funkcję zimowego stoku pełni tu stalowa rynna. Sankami zaś są pojazdy, które na trasie długiej na 450 m mogą mknąć z prędkością nawet 40 km/h.


Źródło zdjęć: https://torpolanica.pl/tor-saneczkowy
Wyposażone w hamulce pozwolą Wam jednak dostosować prędkość do własnych potrzeb i zwolnić w razie potrzeby, by nie ominęły Was piękne widoki mijane na trasie.
Sezon na saneczkowe szaleństwo trwa w Polanicy od kwietnia do października. Atrakcja dostępna jest dla każdego, a najmłodsze dzieci do lat 3 mogą z niej korzystać za darmo.
Współrzędne GPS: 50.40335, 16.50567
Fun Park
Kolejnym miejscem, które zadowoli zarówno dzieci, jak i rodziców jest Fun Park. To sporych rozmiarów park rozrywki usytuowany pod chmurką, który prócz fantastycznej zabawy, jaką gwarantuje, pozwoli Waszym dzieciom cieszyć się ruchem na świeżym powietrzu.



Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/funkparkpolanica/photos_by
Na powierzchni wielkości 2 boisk piłkarskich na dzieci w wieku od 2 do 12 lat czeka aż 14 niesamowitych atrakcji dostosowanych do ich możliwości, potrzeb i zainteresowań.
Wasze pociechy mogą tu korzystać z huśtawek, zjeżdżalni i piaskownicy. Maluszki wyszaleją się w brodziku z łódeczkami, a wraz ze starszym rodzeństwem – wyskaczą na dmuchańcach, sprawdzając swoją zwinność na pompowanym torze przeszkód.
Ofertę atrakcji uzupełniają strefy tematyczne. Podczas gdy Piracka Przygoda zachęca do wcielenia się w postaci wilków morskich, Zaginiona Dżungla pełna jest palmowych drzew. Sporą dawkę adrenaliny zapewniają tyrolka oraz plac z wieżyczkami i mostami linowymi, które zachęcają do wspinaczki i zabaw z rówieśnikami.





Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/funkparkpolanica/photos_by
Dla zmęczonych zabawą przygotowano specjalną zacienioną strefę wypoczynkową, a dla łasuchów – menu, w którym królują uwielbiane wśród dzieci gofry i lody.
Fun Park to bardzo przyjemne miejsce, w którym możecie spędzić mnóstwo czasu, ciesząc się różnorodnymi atrakcjami.
Więcej informacji: www.funpark-polanica.pl
Współrzędna GPS: 50.41180, 16.51994


Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/funkparkpolanica/photos_by
Manufaktura Szkła Barbara
Barbara to Huta Szkła, która działała w Polanicy-Zdroju do 2018 r. Jednak już 4 lata później wróciła do życia. Tym razem jako Manufaktura Szkła Barbara. Polanicka huta przez wiele lat była jednym z najbardziej cenionych ośrodków szklarskich w kraju i symbolem polskiego rzemiosła. Powstawały w niej szklane arcydzieła, które zachwycały unikalnym designem i wysoką jakością, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dziś, po wielkiej transformacji nowa Barbara z pasją pielęgnuje tradycję wytwarzana szklanych dzieł, zachęcając jednocześnie do zgłębiania procesu ich produkcji podczas specjalnych pokazów i warsztatów. To miejsce, gdzie można podziwiać estetykę i funkcjonalność szklanych wyrobów, jak również aktywnie uczestniczyć w ich tworzeniu.
Biorąc udział w pokazie na żywo, odkryjecie, jak powstają szklane dzieła. Podczas procesu formowania szkła na gorąco zobaczycie, jak niezwykle plastyczny jest to materiał i jakie cuda można z niego stworzyć. Jeśli zauroczy Was widok misternie tworzonych kształtów inspirowanych fauną, florą czy bajkowymi postaciami, możecie spróbować swoich sił na warsztatach kreatywnych. Choć samodzielne formowanie szkła to zadanie dla doświadczonych w tym fachu szklarzy, możliwość ozdobienia wykonanych przez nich przedmiotów pozwoli Wam poczuć się częścią tego artystycznego procesu.
Pokaz na żywo to fascynująca lekcja rzemiosła i okazja, by zobaczyć artystów szklarzy przy pracy. Udział w warsztatach to natomiast szansa na nadanie gotowym wyrobom osobistego charakteru i sposób na kreatywną zabawę w rodzinnym gronie.


Źródło zdjęć: https://manufakturabarbara.pl/
Do domu możecie zabrać własnoręcznie wykonane pamiątki lub wybrać coś z bogatej oferty sklepiku. Wśród dostępnych wyrobów znajdziecie urocze figurki ptaków i zwierząt, eleganckie kieliszki i wazony o finezyjnych kształtach. Które z nich pojadą z Wami do domu?
Więcej informacji: www.manufakturabarbara.pl
Współrzędne GPS: 50.39886, 16.50318
Park Wodny
Nowoczesny Park Wodny powstał w miejscu, w którym dawniej było miejskie kąpielisko. Po zniszczeniach, jakich dokonała powódź pod koniec lat 90 XX w., ulubione miejsce małych polaniczan przestało funkcjonować. Dziś na szczęście znów słychać w nim radosny śmiech dzieci.
Obiekt podzielony jest na dwie strefy, które zapewnią świetną zabawę i relaks zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
Strefa basenowa to ogromny plac, który stwarza wprost wymarzoną, kolorową wodną przestrzeń do zabaw dla najmłodszych. Zjeżdżalnie, armatki wodne, tunel, kwiaty tryskające wodą sprawiają, że zabawom nie ma końca.
Tuż obok znajdują się 3 niecki basenowe o zróżnicowanej głębokości, co daje Wam możliwość wyboru basenu adekwatnie do własnych potrzeb i umiejętności pływackich. Drugą strefę wyznacza duży akwen rekreacyjny przeznaczony do pływania na rowerkach wodnych. To przyjemne miejsce, w którym jest nieco spokojniej, ale równie przyjemnie. Dzięki udogodnieniom w postaci szatni i patroli ratowniczych będziecie się tu czuć bezpiecznie i komfortowo.

Źródło zdjęcia: https://osirpolanica.pl/nowy-park-wodny-polanica-zdroj-basen-obok-osir/
A food truck i restauracja zadbają o to, byście mogli delektować się smakołykami, które zaspokoją Wasz głód i umożliwią zabawę przez kolejnych kilka godzin. Warto zostać dłużej, zwłaszcza że dzieci do 5 roku życia mogą korzystać z infrastruktury Parku Wodnego zupełnie za darmo.
Więcej informacji: www.osirpolanica.pl/nowy-park-wodny-polanica-zdroj-basen-obok-osir/
Współrzędne GPS: 50.41620, 16.51283
Trasa spacerowa „Dzieciak”
Trasa spacerowa „Dzieciak”, jak dobrze się domyślacie to trasa przyjazna rodzinom z dziećmi, również tymi, które jeszcze nie potrafią samodzielnie chodzić. Pokonacie ją spokojnie z maluszkiem w wózku, przejeżdżając przez 3 polanickie parki.
Liczący 6 km trakt spacerowy rozpoczyna się przy ul. Parkowej obok Biura Informacji Turystycznej. Po okrążeniu Parku Szachowego znów znajdziecie się w punkcie wyjściowym, by następnie z ul. Piastowskiej pójść w kierunku Parku Leśnego na spotkanie z rzeźbą słynnego niedźwiedzia. Tu ponownie zatoczycie pętlę i schodząc z ul. Parkowej, dotrzecie do Parku Zdrojowego.
Przetniecie Park różaneczników, miniecie Pijalnię Wód Mineralnych, po czym dotrzecie do deptaku, który ciągnie się wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej tworząc nadrzeczne bulwary. Następnie odcinek spacerowy Corso, deptak, ul. Parkowa i już. Po spacerze. Spójrzcie na uśmiechy swoich dzieci – one najlepiej powiedzą, czy spacer się udał.
Współrzędne GPS: 50.40887, 16.50946
Szlak serduszkowy
Trasa Serduszkowa jest jedną z piękniejszych tras Polanicy. Liczy aż 26 km, co czyni ją również najdłuższą spacerową pętlą w mieście. Przejście całej ścieżki zajmuje ok. 8 godzin, co dla rodzin z dziećmi może być sporym wyzwaniem. Ale kto powiedział, że trzeba pokonać ją w całości?
Wystarczy wybrać krótszy odcinek, by w pełni cieszyć się urokami tego niezwykłego szlaku oraz widokami na Góry Bystrzyckie i Stołowe. Oznaczony czerwonym symbolem serca trakt, wiedzie przez malownicze zakątki, prowadząc po urozmaiconym terenie – asfaltowym, szutrowym, leśnym. Dzięki temu każdy odcinek jest inny, a przez to również i ciekawy.
W kilku miejscach trasa spotyka się z innymi ścieżkami wiodącymi w kierunku Piekielnej Góry, Zbójeckich Skał czy Wysokiego Kamienia. To świetna okazja, by w trakcie wycieczki obrać nowy cel i odkryć kolejne zakątki Polanicy-Zdroju.
Po drodze spotkacie wielu miłośników przyrody, zarówno tych, którzy uprawiają piesze wycieczki, spacerują z kijkami nordic walking, jak i tych, którzy preferują ruch i zwiedzanie na rowerach. Niezależnie od wybranego sposobu pokonania trasy, możecie liczyć na przyjemny spacer na łonie natury i wspaniałe widoki na okoliczne góry.
Swoją rodzinną przygodę możecie rozpocząć z okolic platformy widokowej znajdującej się mniej więcej na wysokości ul. Hutniczej, pomiędzy Letnim Torem Saneczkowym a Hutą Szkła Barbara zwaną dziś Manufakturą Szkła Barbara.
Współrzędne GPS: 50.40111,16.50229
Wieża ornitologiczna na Wzgórzu Marii
Jeśli jeszcze nie znudziły Wam się piesze wycieczki, koniecznie zabierzcie dzieci w jeszcze jedno ciekawe miejsce. Do niedawna było zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych pielgrzymów, którzy przybywali, by pomodlić się przy tamtejszej kapliczce. Dziś to zupełnie inne miejsce. I choć lokalizacja – Wzgórze Marii – pozostała ta sama, dzięki rewitalizacji przeszła niesamowitą metamorfozę i teraz zachwyca mieszkańców, turystów, pielgrzymów i rodziny z dziećmi.
Odnowiona kapliczka nadal przyciąga wiernych. Tym, co natomiast zachęca rodziny do wspięcia się na wysokość 428 m n.p.m, jest przede wszystkim wieża ornitologiczno-meteorologiczna oraz widoki, jakie się z niej rozpościerają.
Licząca 2,5 km trasa na szczyt jest świetnie przygotowana dla rodzin. Wiedzie granitowymi schodami i oświetlonymi leśnymi duktami, oferując przyjemny spacer wśród zieleni.
Na szczycie znajduje się drewniana wieża, z której rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Wspinając się po kolejnych kondygnacjach konstrukcji, dostrzeżecie ptaki ukryte w koronach drzew.



Źródło zdjęć: https://www.polanica.pl/turysta/co-zobaczyc/inne-atrakcje/wieza-ornitologiczno-meteorologiczna.html?source=29
Możliwość obserwowania ich w ich naturalnym środowisku to fascynujące doświadczenie. Widząc ptasie budki lęgowe, nie będziecie mogli oprzeć się wrażeniu, że sami przebywacie w drewnianym domku na drzewie. To niecodzienne doświadczenie z pewnością odeśle Was wspomnieniami do dzieciństwa, a Waszym dzieciom pozwoli poczuć się jak prawdziwi badacze przyrody.
Rodzinna wycieczka na Wzgórze Marii to nie tylko relaks – to także bliski kontakt z naturą i okazja do tego, by uczyć dzieci szacunku do otaczającego świata.
Współrzędne GPS: 50.40125, 16.51670
Ciepłe lata, łagodne zimy, leśna otulina i górskie szczyty, których widok koi zmysły niezależnie od pory roku sprawiają, że Polanica będzie dla Was miejscem idealnym. To piękna lokalizacja, która dzięki ofercie atrakcji turystycznych dla najmłodszych jeszcze bardziej zachęca do przyjazdu, obiecując dzieciom radość zabaw i przygody na świeżym powietrzu.
Jeśli marzycie o niezapomnianym urlopie z bliskimi, Polanica oferuje wszystko, czego potrzebujecie. Jesteście o krok od tego, by cieszyć się harmonią górskiej przyrody i cywilizacyjnych udogodnień, pięknem wędrówek ścieżkami pachnącymi igliwiem i odgłosem śmiechu Waszych dzieci pochłoniętych beztroską zabawą. Wystarczy spakować to, co niezbędne, wsiąść do auta i odwiedzić to wyjątkowe miasto, by doświadczyć niezapomnianych chwil w gronie najbliższych.
Moje Miejsce Polanica-Zdrój – rodzinne apartamenty z widokiem na Kotlinę Kłodzką
Chcecie oderwać się od codzienności i spędzić czas razem – w swoim tempie, w otoczeniu natury i bez kompromisów jeśli chodzi o wygodę? Moje Miejsce będzie dokładnie tym, czego potrzebujecie. Ten kompleks całorocznych apartamentów znajduje się w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, zaledwie kilka minut drogi od centrum Polanicy-Zdroju. Wokół rozciągają się górskie krajobrazy, pachnące lasy i trasy spacerowe – idealne na rodzinne wędrówki i rowerowe wycieczki.
W ośrodku czekają na Was przestronne, w pełni wyposażone apartamenty, zaprojektowane z myślą o wypoczynku rodzin – zarówno z maluchami, jak i starszymi dziećmi. Możecie wybierać spośród apartamentów z jedną, dwiema lub trzema sypialniami – we wszystkich znajdziecie komfortowe łóżka hotelowe, duży salon z aneksem kuchennym i jadalnią, łazienkę z wanną lub prysznicem walk-in, a dodatkowo również taras lub balkon oraz prywatny ogródek (w części apartamentów). Ten ostatni to prawdziwa gratka dla rodzin z dziećmi – ogrodzona przestrzeń daje swobodę zabawy, a rodzicom – spokój ducha. Na miejscu serwowane są także śniadania w cenie pobytu, przygotowywane ze świeżych, lokalnych produktów.
Nie musicie się martwić o czas wolny – zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Na terenie ośrodka znajduje się duży teren rekreacyjny z placem zabaw i trampolinami oraz basenem z podgrzewaną wodą (czynny w sezonie letnim). W ciepłe dni warto wypożyczyć rowery, korzystać z hamaków oraz miejsc na ognisko. Własny ogródek przy apartamencie to także idealne miejsce na wieczorne grillowanie. Dla małych odkrywców (i ich rodziców) organizowane są terenowe gry.
Ośrodek oferuje bezpłatny pobyt dzieci do lat 4 oraz zniżki na Kartę Dużej Rodziny.



Więcej informacji: Moje Miejsce Polanica-Zdrój
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl