Muzeum Bursztynu - Manufaktura Bursztynu w Kołobrzegu
Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu
Dawno, dawno temu, za morzami, za górami w erze eocenu datowanej na 56 mln lat wstecz, na Ziemi pojawiło się "płynne złoto". Ssaki, z waleniami na czele „powracały” wtedy do wody, rodziły się pierwsze lemurowate, które pewnie możemy uznać za praprzodków Króla Juliana znanego z animowanej serii dla dzieci o Madagaskarze, rozpoczęła się ewolucja trąbowców, do których należą np. słonie i pojawiły pierwsze naczelne.
Na ziemi musiało być wtedy sporo grzybów i owadów nieprzyjaznych ówcześnie rosnącym sosnom. Iglaki w odpowiedzi na inwazję nieproszonych gości broniły się, wydzielając aromatyczną żywicę przypominającą płynne złoto. Żywica ta leczyła zranione drzewa. Wnikając w szczeliny uszkodzonych pni, chroniła je przed wnikaniem bakterii, grzybów i wirusów. Z biegiem czasu ten wspaniały drzewny sok przeobraził się w skamielinę zwaną dziś bursztynem.
Na świecie istnieje kilka dużych złóż bursztynu. Wśród regionów szczodrze obdarowanych przez naturę tą niezwykłą kopalną żywicą jest również Polska. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o niej czegoś więcej, zabierzcie dzieci do Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu, które mieści się przy ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5 w Kołobrzegu.
Witajcie w świecie „kropelki złotych marzeń”
W Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu dowiecie się, iż bursztyn znany był już w Starożytności. Dawno temu wykonywano z niego biżuterię, np. amulety, którym przypisywano moc ochronną. Jubilerski fach nie porzucił bursztynu i po dziś dzień wykonuje przepiękne naszyjniki, bransoletki, broszki i kolczyki. Najlepszym dowodem na to są dzieła, które powstają Pracowni Artystycznej działającej przy Muzeum.
-
Biżuteria i przedmioty dekoracyjne, czyli bursztynowe cuda
Kunszt rękodzielniczej pracy, kreatywność twórców i przede wszystkim różnorodność kolorystyczną bursztynu zobaczycie w muzealnych gablotach ekspozycyjnych. Tu latają maleńkie koliberki z zielonymi brzuszkami, które można przypiąć do bluzki, tam motyle trzepoczą pomarańczowymi skrzydełkami, które mogą być ozdobą uszu. Tu anioł w miodowej szacie czaruje blaskiem, tam pierścionek z oczkiem wiśniowej czerwieni czeka, być może na zaręczyny. Mnóstwo tu korali, wisiorków, amuletów, bransoletek, a jedne piękniejsze od drugich.
-
Pradziadek komara i prababka muchy, czyli owady w złotej klatce z bursztynu
Interesującą i bardzo cenną kolekcję eksponatów stanowią inkluzje, obok których z pewnością Wasze pociechy nie przejdą obojętnie. Mianem inkluzji określa się okazy fauny i flory zatopione w prehistorycznej żywicy. Kto je umieścił wewnątrz kamieni? Dlaczego to zrobił i w jaki sposób?
Eoceńskie bursztynodajne drzewa wydzielając leczniczą dla siebie żywicę, tworzyły jednocześnie zasadzkę dla ówcześnie żyjących roślin i owadów. Oblepiając lepką substancją liście, kawałki mchu, muchy, komary czy mrówki, na zawsze zamykały je w pułapce. Dlaczego w niektórych bursztynach znajdują się części owadów, a nie całe osobniki? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a poznacie ją, odwiedzając kołobrzeskie Muzeum.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Pokazy i warsztaty
Waszą rozbudzoną ciekawość zaspokoją świetnie przygotowane aplikacje multimedialne i prezentacje na żywo.
W ramach pokazów szlifierskich zobaczycie, jak pracują jubilerzy, choć trafniej byłoby określić ich mianem artystów. Dzieła ich rąk to niezwykły przejaw artyzmu zmaterializowany w postaci modnej biżuterii, stylowych dodatków, nie tylko przydatnych, ale i gustownych dewocjonaliów i przedmiotów, które mogą stanowić oryginalną pamiątkę z pobytu w Kołobrzegu.
Poznacie historię złocistych "kamyków", dowiecie się, czy bursztyn jest kamieniem łatwym w obróbce, od czego zależy jego przezroczystość, a także, dlaczego z czasem bryłki (ale też wykonana z bursztynu biżuteria) ciemnieją.
Największą jednak gratką mogą okazać się dla Was pokazy szlifierskie dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom, podczas których na własne oczy się przekonacie, jak wygląda obróbka bursztynu.
Jeżeli natomiast zamarzy Wam się jakiś oryginalny i jedyny w swoim rodzaju przedmiot, taki, którego nikt inny nie ma, Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu oferuje profesjonalne usługi jubilerskie.
Piękno z natury
Bursztyn znany też jako amber czy jantar, nazywany jest również płynnym złotem, złotem morza, złotem północy, tygrysią duszą, a nawet łzami bogów. A Wy macie dla niego swoją nazwę?
Licznym określeniom dorównuje równie bogata kolorystka tego szlachetnego kamienia. I tak na ekspozycji Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu zobaczycie go w rzadko występujących odmianach mlecznych, a także jasnożółtych i miodowo-żółtych. Nie brakuje też przedmiotów wykonanych z bursztynów o charakterystycznej koniakowej barwie, kolorze herbacianym oraz zabarwionych na zielono i czarno.
Niezależnie od koloru bursztyn wspaniale łączy się ze srebrem, tworząc niezwykłej urody ozdoby, które aż chciałoby się mieć na własność. Możecie być pewni, że Wasze dzieci zapragną mieć bursztynowy amulet albo bransoletkę z naturalnych bursztynowych koralików.
Czas na bursztynowe zakupy
Najpiękniejsze egzemplarze, które mogą ozdobić Wasze szyje i nadgarstki kupicie w sklepach firmowych Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu przy ul. Towarowej 18/1 oraz ul. Obrońców Westerplatte 18A.
Prócz najnowszej kolekcji biżuterii w ofercie znajdziecie również dewocjonalia w postaci różańców, figurek aniołów, krzyży, a także przedmioty dekoracyjne takie, jak np. drzewka szczęścia, szkatułki, świeczniki, lampy, figurki dekoracyjne, a nawet modele statków z bursztynowymi żaglami.
Nie zobaczycie na nich metki „Made in China”, sugerujących taśmową produkcję na drugim końcu świata. Wszystkie są piękne, jedyne w swoim rodzaju, ręcznie wykonane w Pracowni Artystycznej Muzeum.
Bursztynowe eksperymenty z dziećmi
Nabywając wyroby Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu, możecie być pewni ich jakości. Tego, że ten mały (czasem większy) kamyczek jest organiczną, prawdziwą cząstką naszej planety. Bursztyny niestety często są podrabiane, a wyroby określane mianem bursztynowych to nierzadko syntetyki. Autentyczności wyrobów Manufaktury Bursztynu nie musicie sprawdzać. Bursztyny kupione na nadmorskich bazarkach możecie jednak przetestować, robiąc z dziećmi domowe laboratorium.
Zanurzcie bursztyn w szklance wody uzupełnionej 5 łyżeczkami soli. Prawdziwy bursztyn będzie się unosił na powierzchni solanki, syntetyczny pójdzie na dno. Innym sposobem, na to, by sprawdzić, że nie daliście się oszukać, jest wykorzystanie elektrostatycznych właściwości bursztynu. Wystarczy naelektryzowany bursztyn przyłożyć do włosów lub drobnych ścinków papieru. Jeśli kamień będzie prawdziwy, zadziała jak magnes i je przyciągnie.
Dlaczego warto mieć bursztyn?
Bursztyn symbolizuje optymizm i sukces. Jest ciepły w dotyku i ma słoneczną barwę. Wykonana z niego biżuteria jest piękna – sami przecież widzieliście, a przedmioty – oryginalne.
Jednak bursztyn ma jeszcze szereg innych zalet przemawiających za tym, by mieć go przy sobie. W stanie nieoszlifowanym wykazuje właściwości lecznicze, sprzyjające np. gojeniu ran. Litoterapia mówi, że działa przeciwbólowo np. na dolegliwości reumatyczne, sprzyja leczeniu chorej tarczycy i gardła. Działa na organizm oczyszczająco i ochronnie, pomaga w powrocie do zdrowia i chroni przed działaniem negatywnej energii.
No i przede wszystkim, jak śpiewają Fasolki w piosence „Bursztynek”, kojarzy się z wakacjami.
Kierunek Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu
Jeżeli zechcecie wybrać się z dziećmi do Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu obierzcie kurs na ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5. To niedaleko Latarni Morskiej, Miasta Myszy i Ukrytej Krainy – innych ciekawych atrakcji dla dzieci. W pobliżu znajdują się parkingi, więc możecie przyjechać własnym samochodem lub zdecydować się na wycieczkę turystycznym busem, który dowiezie Was bezpośrednio przed Muzeum.
Ekspozycję możecie podziwiać przez cały tydzień. Będziecie zachwyceni.
Adres: ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5, 78-100 Kołobrzeg.
Godziny otwarcia:
poniedziałek 10:00 - 18:00
wtorek 11:00 - 18:00
środa 11:00 - 18:00
czwartek 11:00 - 18:00
piątek 11:00 - 18:00
sobota 11:00 - 16:00
niedziela 11:00 - 15:00
Nr telefonu: 535 625 099 (powołajcie się na portal DziecioChatki.pl)
Pozostałe informacje: Muzeum Bursztynu - Manufaktura Bursztynu w Kołobrzegu
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl