Muzeum Bursztynu - Manufaktura Bursztynu w Kołobrzegu

Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu

Dawno, dawno temu, za morzami, za górami w erze eocenu datowanej na 56 mln lat wstecz, na Ziemi pojawiło się "płynne złoto". Ssaki, z waleniami na czele „powracały” wtedy do wody, rodziły się pierwsze lemurowate, które pewnie możemy uznać za praprzodków Króla Juliana znanego z animowanej serii dla dzieci o Madagaskarze, rozpoczęła się ewolucja trąbowców, do których należą np. słonie i pojawiły pierwsze naczelne. 

wycieczka z dziećmi do Muzeum Bursztynu
Atrakcje dla rodzin z dziećmi w Kołobrzegu

Na ziemi musiało być wtedy sporo grzybów i owadów nieprzyjaznych ówcześnie rosnącym sosnom. Iglaki w odpowiedzi na inwazję nieproszonych gości broniły się, wydzielając aromatyczną żywicę przypominającą płynne złoto. Żywica ta leczyła zranione drzewa. Wnikając w szczeliny uszkodzonych pni, chroniła je przed wnikaniem bakterii, grzybów i wirusów. Z biegiem czasu ten wspaniały drzewny sok przeobraził się w skamielinę zwaną dziś bursztynem.

Manufaktura Bursztynu - warto odwiedzić nad morzem
Rodzinnie w Kołobrzegu - wizyta w Muzeum Bursztynu

Na świecie istnieje kilka dużych złóż bursztynu. Wśród regionów szczodrze obdarowanych przez naturę tą niezwykłą kopalną żywicą jest również Polska. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o niej czegoś więcej, zabierzcie dzieci do Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu, które mieści się przy ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5 w Kołobrzegu

Manufaktura Bursztynu - ciekawe miejsce w Kołobrzegu
Podziwiamy z dziećmi eksponaty

 

Witajcie w świecie „kropelki złotych marzeń”

W Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu dowiecie się, iż bursztyn znany był już w Starożytności. Dawno temu wykonywano z niego biżuterię, np. amulety, którym przypisywano moc ochronną. Jubilerski fach nie porzucił bursztynu i po dziś dzień wykonuje przepiękne naszyjniki, bransoletki, broszki i kolczyki. Najlepszym dowodem na to są dzieła, które powstają Pracowni Artystycznej działającej przy Muzeum.  

Biżuteria wykonana z bursztynu
Urlop z atrakcjami w Kołobrzegu

 

  • Biżuteria i przedmioty dekoracyjne, czyli bursztynowe cuda

Kunszt rękodzielniczej pracy, kreatywność twórców i przede wszystkim różnorodność kolorystyczną bursztynu zobaczycie w muzealnych gablotach ekspozycyjnych. Tu latają maleńkie koliberki z zielonymi brzuszkami, które można przypiąć do bluzki, tam motyle trzepoczą pomarańczowymi skrzydełkami, które mogą być ozdobą uszu. Tu anioł w miodowej szacie czaruje blaskiem, tam pierścionek z oczkiem wiśniowej czerwieni czeka, być może na zaręczyny. Mnóstwo tu korali, wisiorków, amuletów, bransoletek, a jedne piękniejsze od drugich.  

Podziwiamy bursztynową biżuterię
Zwiedzamy Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu

 

  • Pradziadek komara i prababka muchy, czyli owady w złotej klatce z bursztynu

Interesującą i bardzo cenną kolekcję eksponatów stanowią inkluzje, obok których z pewnością Wasze pociechy nie przejdą obojętnie. Mianem inkluzji określa się okazy fauny i flory zatopione w prehistorycznej żywicy. Kto je umieścił wewnątrz kamieni? Dlaczego to zrobił i w jaki sposób? 

Owady w bursztynie
Oglądamy eksponaty w Muzeum Bursztynu
Kołobrzeg - odwiedzamy Manufakturę Bursztynu

Eoceńskie bursztynodajne drzewa wydzielając leczniczą dla siebie żywicę, tworzyły jednocześnie zasadzkę dla ówcześnie żyjących roślin i owadów. Oblepiając lepką substancją liście, kawałki mchu, muchy, komary czy mrówki, na zawsze zamykały je w pułapce. Dlaczego w niektórych bursztynach znajdują się części owadów, a nie całe osobniki? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a poznacie ją, odwiedzając kołobrzeskie Muzeum. 

Wycieczka z dziećmi do Kołobrzegu
Z rodziną w Kołobrzegu

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Pokazy i warsztaty

Waszą rozbudzoną ciekawość zaspokoją świetnie przygotowane aplikacje multimedialne i prezentacje na żywo.

W ramach pokazów szlifierskich zobaczycie, jak pracują jubilerzy, choć trafniej byłoby określić ich mianem artystów. Dzieła ich rąk to niezwykły przejaw artyzmu zmaterializowany w postaci modnej biżuterii, stylowych dodatków, nie tylko przydatnych, ale i gustownych dewocjonaliów i przedmiotów, które mogą stanowić oryginalną pamiątkę z pobytu w Kołobrzegu. 

Pokazy w Muzeum Bursztynu
Wycieczka do Manufaktury Bursztynu

Poznacie historię złocistych "kamyków", dowiecie się, czy bursztyn jest kamieniem łatwym w obróbce, od czego zależy jego przezroczystość, a także, dlaczego z czasem bryłki (ale też wykonana z bursztynu biżuteria) ciemnieją. 

Ciekawe informacje o bursztynie
Wystawa w Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu

Największą jednak gratką mogą okazać się dla Was pokazy szlifierskie dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom, podczas których na własne oczy się przekonacie, jak wygląda obróbka bursztynu.

Jeżeli natomiast zamarzy Wam się jakiś oryginalny i jedyny w swoim rodzaju przedmiot, taki, którego nikt inny nie ma, Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu oferuje profesjonalne usługi jubilerskie.

Warsztaty obróbki bursztynu
Bierzemy udział w warsztatach w Manufakturze Bursztynu
Kołobrzeg - atrakcje dla rodzin w muzeum

 

Piękno z natury

Bursztyn znany też jako amber czy jantar, nazywany jest również płynnym złotem, złotem morza, złotem północy, tygrysią duszą, a nawet łzami bogów. A Wy macie dla niego swoją nazwę? 

Odwiedziny w Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu
Lampa wykonana z naturalnego kamienia

Licznym określeniom dorównuje równie bogata kolorystka tego szlachetnego kamienia. I tak na ekspozycji Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu zobaczycie go w rzadko występujących odmianach mlecznych, a także jasnożółtych i miodowo-żółtych. Nie brakuje też przedmiotów wykonanych z bursztynów o charakterystycznej koniakowej barwie, kolorze herbacianym oraz zabarwionych na zielono i czarno.

Niezależnie od koloru bursztyn wspaniale łączy się ze srebrem, tworząc niezwykłej urody ozdoby, które aż chciałoby się mieć na własność. Możecie być pewni, że Wasze dzieci zapragną mieć bursztynowy amulet albo bransoletkę z naturalnych bursztynowych koralików.

Ekspozycja rzadkich odmian bursztynu
Bransoletki z bursztynu

 

Czas na bursztynowe zakupy

Najpiękniejsze egzemplarze, które mogą ozdobić Wasze szyje i nadgarstki kupicie w sklepach firmowych Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu przy ul. Towarowej 18/1 oraz ul. Obrońców Westerplatte 18A.

Prócz najnowszej kolekcji biżuterii w ofercie znajdziecie również dewocjonalia w postaci różańców, figurek aniołów, krzyży, a także przedmioty dekoracyjne takie, jak np. drzewka szczęścia, szkatułki, świeczniki, lampy, figurki dekoracyjne, a nawet modele statków z bursztynowymi żaglami.

Nie zobaczycie na nich metki „Made in China”, sugerujących taśmową produkcję na drugim końcu świata. Wszystkie są piękne, jedyne w swoim rodzaju, ręcznie wykonane w Pracowni Artystycznej Muzeum.

Zakupy w Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu
Rodzinna wizyta w Muzeum Bursztynu
Z dzieckiem w Kołobrzegu - Manufaktura Bursztynu

Bursztynowe eksperymenty z dziećmi

Nabywając wyroby Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu, możecie być pewni ich jakości. Tego, że ten mały (czasem większy) kamyczek jest organiczną, prawdziwą cząstką naszej planety. Bursztyny niestety często są podrabiane, a wyroby określane mianem bursztynowych to nierzadko syntetyki. Autentyczności wyrobów Manufaktury Bursztynu nie musicie sprawdzać. Bursztyny kupione na nadmorskich bazarkach możecie jednak przetestować, robiąc z dziećmi domowe laboratorium. 

Urlop w Kołobrzegu z dziećmi
Ciekawe miejsce w Kołobrzegu

Zanurzcie bursztyn w szklance wody uzupełnionej 5 łyżeczkami soli. Prawdziwy bursztyn będzie się unosił na powierzchni solanki, syntetyczny pójdzie na dno. Innym sposobem, na to, by sprawdzić, że nie daliście się oszukać, jest wykorzystanie elektrostatycznych właściwości bursztynu. Wystarczy naelektryzowany bursztyn przyłożyć do włosów lub drobnych ścinków papieru. Jeśli kamień będzie prawdziwy, zadziała jak magnes i je przyciągnie.

Oglądamy wyroby z bursztynu w Kołobrzegu

Dlaczego warto mieć bursztyn?

Bursztyn symbolizuje optymizm i sukces. Jest ciepły w dotyku i ma słoneczną barwę. Wykonana z niego biżuteria jest piękna – sami przecież widzieliście, a przedmioty – oryginalne.

Jednak bursztyn ma jeszcze szereg innych zalet przemawiających za tym, by mieć go przy sobie. W stanie nieoszlifowanym wykazuje właściwości lecznicze, sprzyjające np. gojeniu ran. Litoterapia mówi, że działa przeciwbólowo np. na dolegliwości reumatyczne, sprzyja leczeniu chorej tarczycy i gardła. Działa na organizm oczyszczająco i ochronnie, pomaga w powrocie do zdrowia i chroni przed działaniem negatywnej energii.

No i przede wszystkim, jak śpiewają Fasolki w piosence „Bursztynek”, kojarzy się z wakacjami.

Warto odwiedzić Muzeum Bursztynu z dziećmi
Rodzinna wizyta w Kołobrzegu

Kierunek Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu

Jeżeli zechcecie wybrać się z dziećmi do Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu obierzcie kurs na ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5. To niedaleko Latarni Morskiej, Miasta Myszy i Ukrytej Krainy – innych ciekawych atrakcji dla dzieci. W pobliżu znajdują się parkingi, więc możecie przyjechać własnym samochodem lub zdecydować się na wycieczkę turystycznym busem, który dowiezie Was bezpośrednio przed Muzeum.

Ekspozycję możecie podziwiać przez cały tydzień. Będziecie zachwyceni.

Z dziećmi w Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu
Zwiedzanie Manufaktury Bursztynu


Adres: ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 18B/U5, 78-100 Kołobrzeg.

Godziny otwarcia:

poniedziałek 10:00 - 18:00
wtorek 11:00 - 18:00
środa 11:00 - 18:00
czwartek 11:00 - 18:00
piątek 11:00 - 18:00
sobota 11:00 - 16:00
niedziela 11:00 - 15:00

Nr telefonu: 535 625 099 (powołajcie się na portal DziecioChatki.pl)

Pozostałe informacje: Muzeum Bursztynu - Manufaktura Bursztynu w Kołobrzegu

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.