Mikołaj Kopernik z plusem - wyprawa przez Warmię i Mazury

Mikołaj Kopernik z plusem

Ostróda — Stępień — Braniewo — FROMBORK — Ignalin — Lidzbark Warmiński — Kętrzyn — GIERŁOŻ — Olsztyn

Czas na warmińsko-mazurskie województwo. Jest pogoda, siedzieć w domu szkoda, ruszyć w drogę czas!

Kolejny udany weekend, kolejne fantastyczne miejsca w Polsce zwiedzone, zobaczone, doświadczone. Po raz kolejny stwierdzić należy, iż Polska to piękny kraj — mnóstwo do odkrycia jest jeszcze. Rezerwy na zwiedzanie są.

Główny cel to fantastyczne miasteczko o nazwie Frombork oraz Wilczy Szaniec. A po drodze wjazd do Ostródy, nocleg we wsi Stępień, poranna solidna wizyta w Braniewie.

Ostróda leży na Mazurach w historycznych Prusach Górnych. Od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku w Ostródzie mieszkał Napoleon Bonaparte. W Ostródzie trafiliśmy na muzykę na żywo na samej promenadzie. Choć niewielka, ale urok swój ma. W trasie miejscowość o ciekawej nazwie MOKRZK (przeczytaj to płynnie) oraz Kurowo Braniewskie (tak aby o Kurowie przy Bobolicach nie zapomnieć).

 

Frombork 

Po przenocowaniu we wsi Stępień ruszyliśmy w stronę Fromborka, odwiedzając po drodze Braniewo. Wizyta na stacji benzynowej i - dzięki Kubusiowi - Panie z obsługi miały lepszy dzień smile.

Braniewo jest najstarszym miastem na Warmii — jej pierwszą stolicą. Zwiedziliśmy Bazylikę św. Katarzyny Aleksandryjskiej — kościół z lat 1343 — 1442 oraz spacerowaliśmy w pobliskim parku, w którym jest posadzony DĄB PAMIĘCI dla uhonorowania Generała Dywizji Rudolfa Pricha ur. 6 sierpnia 1881 roku w Opawie. Zamordowanego przez NKWD na terenie Ukrainy w 1940 roku.

Po krótkiej lecz solidnej wizycie w Braniewie udaliśmy się do oczekiwanego Fromborka.

Zwiedzanie Fromborka - pomnik Mikołaja Kopernika

Przed pomnikiem Kopernika - Frombork

Godzina 9 rano. Póki co tłumów na razie nie widać. Zaparkowaliśmy na pobliskim parkingu przy Wzgórzu Katedralnym i udaliśmy się w pierwszej kolejności do Muzeum Mikołaja Kopernika, które powstało 5 września 1948 roku w dawnym pałacu biskupim. Tego dnia byliśmy pierwszymi zwiedzającymi muzeum. Choć bilety zakupione, wejście do muzeum bez zbędnych formalności — jedna z Pań stwierdziła, że po twarzy widać, że bilety mamy — dziś wejście na tzw. „buzię”.

Warmińsko-mazurskie - atrakcje w Fromborku

Pomnik Kopernika przed kinem

 

Weekendowa wycieczka z rodziną do Fromborka

Kino Fregata - Frombork

Ma Pan bilet?

Tak mam.

Proszę wejść…

Ulica Katedralna 8. Ponad 4400 eksponatów — jest co oglądać!

Obowiązkowe zdjęcie przy obrazie Jana Matejki z 1873 roku. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

Dom Mikołaja Kopernika - wizyta z dzieckiem

Dom Kopernika - Frombork

Na obiad udaliśmy się do Domu Mikołaja Kopernika. W latach 1514 — 1543 Mikołaj Kopernik tu mieszkał, tu napisał „O obrotach sfer niebieskich” i tu umarł. Został pochowany w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Bazylika była kolejnym punktem do doświadczenia. Obejrzeliśmy miejsce spoczynku Mikołaja Kopernika oraz zwiedziliśmy katedrę. O godzinie 13 zostały zaprezentowane organy kościelne z historią w tle. Marek organista wykonał kilka utworów, m.in. zaprezentował muzykę filmową Céline Dion — My Heart Will Go On. Warto było…

Gotycki kościół przy Katedralnej 8 został zbudowany w latach 1329 — 1388.

Frombork - warto odwiedzić w woj. warmińsko-mazurskim

Wnętrze katedry we Fromborku


Frombork — miasteczko historią pachnące z wtulonym w wody Zalewu Wiślanego portem. Głośne po południu, głos ścisza wieczorem. Sielankowa atmosfera warmińskiej prowincji.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Gierłoż - Wilczy Szaniec

Kolejny Główny Przystanek to miejscowość Gierłoż, czyli Wilczy Szaniec. A po drodze Ignalin, Lidzbark Warmiński i Kętrzyn.

Rodzinna wyprawa do Wilczego Szańca

Wilczy Szaniec - zwiedzanie

W Wilczym Szańcu spędziliśmy mocne popołudnie, silny wieczór i odprężający poranek. I zwiedzanie popołudniowe, zwiedzanie nocą i poprawka z samego rana. Całkiem przyzwoite warunki noclegowe. Przy wykupieniu noclegu, zwiedzanie bez ograniczeń w cenie. Tak więc korzystaliśmy z dobrodziejstw turystycznych. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest zwiedzanie nocne. Trochę nietoperzy fruwało nad głowami, trzeba było uważać, aby we włosy się nie wplątały.

Wyjazd z dzieckiem w ciekawe miejsce w woj. warmińsko-mazurskim

Wilczy Szaniec - bunkry

Wilczy Szaniec w latach 1941 — 1944 pełnił funkcję głównej kwatery Adolfa Hitlera. Kwatera został wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 roku Płk Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera.

Wilczy Szaniec - rodzinna wyprawa

Wilczy Szaniec - miejsce zamachu

W 2008 roku powstał dramat historyczny „Walkiria” w reżyserii B. Singera z udziałem Toma Cruise’a w roli Stauffenberga. Wilczy Szaniec położony jest w osadzie leśnej Gierłoż — województwo warmińsko — mazurskie, powiat kętrzyński.

 

Olsztyn

W drodze powrotnej warto było zajrzeć do Olsztyna na słoneczny rynek oraz odwiedzić Kopernika przy Muzeum Warmii i Mazur.

Spacerujemy z dzieckiem po Olsztynie

Na rynku w Olsztynie

 

ODwiedzamy Muzeum Warmii i Mazur

Kopernik przy Muzeum Warmii i Mazur

 

Paweł Lewiński

autor zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi