Legnica - atrakcje dla dzieci
Legnica zwiedzanie z dziećmi
Legnica to miasto położone nad rzeką Kaczawą w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się od słowiańskiego słowa „łęg”, które oznacza podmokłe łąki.
Wielowiekowe dzieje Legnicy, wraz z zabytkami, architekturą pełną kontrastów oraz atrakcjami czynią ją interesującym kierunkiem rodzinnych wypraw. Historyczne dziedzictwo przypomina o dawnych czasach prosperity, wydarzenia kulturalne zapewniają rozrywkę, a tereny zielone stanowią doskonałą przestrzeń do rekreacji z dziećmi na świeżym powietrzu. Legnica daje wiele możliwości relaksu i aktywnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. To sprawia, że jest destynacją idealną na krótsze i dłuższe wyjazdy z dziećmi.
Legenda o powstaniu Legnicy
Historia ta wydarzyła się tysiące lat temu. Wtedy, gdy świat pełen był tajemniczych krain niezasiedlonych przez żadne ludy. Trzej bracia Lech, Czech i Rus, wyruszyli w daleką podróż. Rus odłączył się od braci i poszedł w kierunku wschodnim, by tam założyć swoje królestwo. Dwaj pozostali w poszukiwaniu ziem, które mogliby zasiedlić, wędrowali dalej, wzdłuż rzek i lasów, aż dotarli do wielkiej rzeki Odry.
Na horyzoncie rysowały się góry, które wydawały się sięgać nieba. Zachwycony ich majestatem i pięknem Czech zapragnął się na nie wspiąć, by na równinie po drugiej stronie założyć swój dom. W podróży tej chciał mu towarzyszyć Lech, lecz młodszy brat zatrzymał go, rzekłszy, że przyszedł czas, by się rozstać i pójście własną drogą.
Lech spojrzał na rzekę, po której pływały dzikie kaczki i oznajmił, że tu u podnóża gór założy gród, który nazwie na cześć brata. Czech jednak znów się sprzeciwił, twierdząc, że to miejsce jest Lecha i to właśnie jego imię powinien nosić dom, który tu zbuduje. Po czym ruszył w kierunku własnego przeznaczenia.
Lech zgodził się na propozycję brata i tak nad rzeką Kaczawą, wśród zielonych łąk powstała Lechnica, która rosła, piękniała, zmieniała się, aż stała się dziś Legnicą, którą z każdym dniem Waszego rodzinnego pobytu będziecie coraz lepiej poznawać. Podczas odkrywania jej przeszłości i tajemnic nie zapomnijcie o sile braterskiej miłości, która wciąż w tym mieście żyje, przypominając o i ich wspólnej wędrówce.
Zwiedzanie miasta z dziećmi
Legnica, miasto, które przez wieki rosło w siłę, skrywa wiele tajemnic, które możecie odkryć, spacerując ze swoimi dziećmi wąskimi uliczkami. To tutaj, pośród pełnej kontrastów architektury, monumentalnych kościołów i zabytków odkryjecie historię grodu Lecha. Pasjonującą wycieczkę razem z Waszymi małymi odkrywcami możecie zacząć w okolicy Rynku, wokół którego koncentrują się najbardziej znane obiekty.
Wieżę Kościoła Marii Panny widać z daleka, a co widać z wieży? Wspinaczka, w ramach której trzeba pokonać 2000 schodów prowadzących na szczyt to spore wyzwanie. Warto je jednak podjąć, by przekonać się, jak pięknie wygląda miejska panorama. Na pewno wszyscy będziecie zachwyceni możliwością spojrzenia na miasto z takiej perspektywy. Być może wśród wijących się uliczek, zielonych skwerów i dachów starych kamienic dostrzeżecie zabytki, które zaraz po zejściu z wieży zwiedzicie.
Gdy już nacieszycie się widokami, możecie udać się w kierunku Bramy Głogowskiej z XV w., która stanowi pozostałość po XIV- wiecznych miejskich fortyfikacjach obronnych. W Bramie znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, w którym możecie sprawdzić, co ciekawego jest w Legnicy. Idąc dalej, miniecie figurę św. Jana Nepomucena i okazały Zamek Piastowski, aż dojdziecie do pięknego kościoła św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy XVIII w., który wznosi się tuż przy Rynku.
Sam Rynek również pełen jest ciekawych obiektów. Zainteresowanie Waszych dzieci wzbudzi na pewno nowoczesna studnia zakochanych oraz kula z brązu, przedstawiająca przestrzenną panoramę Legnicy z XVIII w., którą znajdziecie w północno-wschodniej części Rynku.
Waszą uwagę zwrócą również Stary i Nowy Ratusz, pomiędzy którymi wznosi się katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła – perła gotyckiej architektury oraz największa świątynia w Legnicy. Jej wnętrza wypełnione witrażami, przyprawiają o zachwyt. Obok kościoła tryska Fontanna Neptuna, przy której na pewno z chęcią się zatrzymacie w upalny dzień.
Niedaleko, przy Galerii Sztuki, spotkacie Julka – pomnik chłopca, być może rówieśnika Waszych dzieci. Julek ma na plecach tornister, a na głowie papierową czapkę i nigdzie się spod Galerii nie rusza. Dlatego jeśli zechcecie zrobić sobie z nim zdjęcie, będzie tu niezależnie od tego, kiedy przyjdziecie.
Spacerując po Rynku, miniecie odrestaurowane Śledziówki. To 8 kolorowych i pełnych uroku kamienic z podcieniami i szczytami, z których część ma renesansowy, a część klasyczny kształt. Nazwa Śledziówek nie nawiązuje wcale do ich „chudej” bryły, przypominającej śledzie położone jeden na drugim, a do kramów, na których w czasach średniowiecza handlowano tymi rybami.
Przypominają one trochę, znane z poznańskiego rynku domki budnicze, zwane budami śledziowymi, które trudniły się handlem rybami, solą i świecami. Kolorowe Śledziówki odwołują się do bogatej historii Legnicy i niewątpliwie mają swój niepowtarzalny urok. Podobnie jak okazałe gmachy Akademii Rycerskiej i Muzeum Miedzi, które koniecznie musicie zwiedzić. Zanim jednak wybierzecie się z dziećmi na wystawy, pospacerujcie jeszcze wokół Rynku, chłonąc atmosferę legnickiej starówki.
Mała Moskwa
Legnicka starówka, która jest częścią historycznego miasta, ale też inne części Legnicy nie ucierpiały mocno podczas II wojny światowej. Mimo to wiele historycznych budynków już nie istnieje.
Wyburzono je w latach w latach 60. XX w. Na domiar tego dekadę wcześniej Sowici, którzy stacjonowali w mieście, zaczęli wpływać na jego architekturę, zmieniając charakter miejskiej zabudowy. Chcąc zrozumieć, dlaczego Legnica jest pełna kontrastów, warto wiedzieć czym była „Mała Moskwa”.
Legnica zyskała to miano po II wojnie światowej. Wtedy to stała się ważnym ośrodkiem dla wojsk radzieckich, które przejęły kontrolę nad dużą częścią terenów i wieloma budynkami – szkołami, urzędami, szpitalami, a nawet całymi dzielnicami. Przykładem może być ekskluzywny Tarninów, dzielnica na terenie, której utworzono zamknięty, strzeżony kompleks zwany „Kwadratem”. Mieszkali w nim rosyjscy oficerowie, którzy stworzyli sobie miasto w mieście, z własnymi sklepami, bankami, kinami i infrastrukturą niedostępną dla legniczan. Obecność kilkudziesięciu tysięcy radzieckich żołnierzy na ulicach Legnicy była codziennością. Jedni zauważali w tym korzyści, inni nie.
Faktem jest, iż sytuacja trwała prawie 50 lat. Mimo że wojska radzieckie napędzały lokalną gospodarkę, dochodziło do licznych protestów, które były wyrazem sprzeciwu wobec ograniczeń suwerenności miasta.
Dziś rosyjskich wojsk nie ma już w Legnicy. Ślady ich obecności i pozostawionego dziedzictwa są jednak niepodważalne i wciąż widoczne na ulicach miasta. Choć wiele obiektów, które kiedyś służyły obcym wojskom pełni dziś nową funkcję, spacerując po Legnicy, zauważycie wiele budynków w charakterystycznym, surowym radzieckim stylu.
Waszym „przewodnikiem” po Legnicy może być film „Mała Moskwa”, którego akcja rozgrywa się w mieście nad Kaczawą. Film ukazuje złożone relacje polsko-radzieckie. Ważnym wątkiem tej opowieści jest również miłość, jaka zrodziła się między polskim oficerem a żoną radzieckiego pilota. Poruszająca historia ich zakazanego uczucia rozgrywa się w trudnych realiach pełnych napięć i niepewności. Sama zaś Legnica jest zarówno tłem dla tej miłosnej historii, jak i jej cichym świadkiem.
Muzeum Miedzi
Muzeum Miedzi znajduje się w pięknym barokowym pałacu dawnych opatów cysterskich z XVIII w. To miejsce pełne fascynujących eksponatów, które opowiadają historię jednego z najważniejszych surowców na świecie – miedzi. Ponad 30 tysięcy przedmiotów miedzianych i ceramicznych, a do tego narzędzia, sztandary i niezwykłe minerały miedzi z różnych stron globu robią naprawdę spore wrażenie.

Źródło zdjęcia: https://muzeum-miedzi.art.pl/
Dzieci z pewnością zainteresują się wystawą „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”. Ekspozycja wykorzystuje multimedia, tablety, filmy i hologramy, za pomocą których w prosty, ale interesujący i przede wszystkim zrozumiały dla małego odbiorcy sposób edukuje o miedzi. Dzięki temu dzieciom łatwiej będzie zrozumieć, jak ten cenny surowiec wpływał na rozwój cywilizacji i zmieniał świat od starożytności aż do współcześnie znanych technologii.









Źródło zdję: https://muzeum-miedzi.art.pl/
Wirtualna wycieczka do kopalni w specjalnych okularach HTC oraz hologramy, które przenoszą w głąb ziemi i pozwalają poczuć się jak prawdziwi górnicy, sprawią, że Waszych pociech nie trzeba będzie dwa razy namawiać na wizytę w muzeum. Same będą chciały je odwiedzić, aby poszerzyć horyzonty i przy okazji świetnie się bawić.
Co jeszcze czyni to miejsce idealnym celem rodzinnych wycieczek? Bezpłatne wejście na wystawę. Jednak, by wejść za darmo, trzeba spełnić jeden warunek – odwiedzić muzeum w środę.
Więcej informacji: https://muzeum-miedzi.art.pl/
Współrzędne GPS: 51.20909, 16.15924

Źródło zdjęcia: https://muzeum-miedzi.art.pl/
Akademia Rycerska
Kolejnym miejscem, które również możecie nieodpłatnie zwiedzić, jest wspaniała Akademia Rycerska. Dniem, w którym możecie obejrzeć ekspozycję za darmo, również jest środa. Gdyby jednak połowa tygodnia nie była dla Was najlepszym terminem, wiedzcie, że kupując bilet do Muzeum Miedzi, możecie w dowolnym dniu tygodnia jednocześnie zwiedzić Akademię Rycerską, która, choć zlokalizowana w innym budynku, stanowi część muzeum.
Akademia Rycerska to dawna elitarna szkoła, która niegdyś kształciła młodych szlachciców na przyszłych oficerów i urzędników państwowych. Uczniowie poznawali tu tajniki tu prawa, historii, filozofii. Uczyli się literatury niemieckiej, architektury cywilnej i militarnej, geografii i matematyki, a także tańca i strzelania z broni palnej. Jeździli konno, uprawiali woltyżerkę i fechtunek. Pobierali edukację w zakresie sztuki konwersacji i dworskiej etykiety.
Źródło zdjęcia: https://muzeum-miedzi.art.pl/
Na edukację w tej prestiżowej szkole, w której wykładali wybitni nauczyciele, mogli pozwolić sobie nieliczni. Wśród nich byli m.in. Zamoyscy, Lubomirscy, Ossolińscy, Szembekowie, czy Ponińscy.
Akademia Rycerska to miejsce, w którym panuje unikalna atmosfera, która uświadamia, jak wszechstronne wykształcenie zdobywali potomkowie szlacheckich rodów i jak wyglądała edukacja w XVIII i XIX w. dostępna jedynie studentom pochodzącym z zamożnych rodzin wyższych warstw społecznych.
Więcej informacji: https://muzeum-miedzi.art.pl/
Współrzędne GPS: 51.20831, 16.15870
Zamek Piastowski
W planie Waszego rodzinnego zwiedzania nie może zabraknąć Zamku Piastowskiego – najstarszego murowanego zamku w Polsce. Ta niezwykła, majestatyczna budowla wyglądała niegdyś inaczej niż obecnie, choć niektóre jej elementy przetrwały do dziś.
Odpowiedzialnym za wprowadzenie wielu architektonicznych zmian jest Henryk Brodaty, który w XII w. rozpoczął rozbudowę zamku, wznosząc m.in. dwie wieże obronne – wieżę św. Piotra oraz wieżę św. Jadwigi. Podczas gdy wyższe kondygnacje wież przeznaczono na izby mieszkalne, na dolnych powstało więzienie, w którym osadzano skazańców.




Źródło zdjęć: www.muzeum-miedzi.art.pl/obiekty-muzeum-miedzi/449-zamek-piastowski
To dzięki Henrykowi Brodatemu zamek przybrał kształt silnej warowni, która wraz z kolejnymi epokami ulegała dalszym modyfikacjom. Wzniesione na cześć patrona Legnicy oraz żony księcia wieże, do dziś jednak stanowią integralną część zamku.
W swojej wielowiekowej historii zamek ten był świadkiem wielu wydarzeń. Zbudowany jako siedziba Piastów legnickich, później pełnił funkcję siedziby urzędników habsburskich oraz pruskich i niemieckich urzędów rejencyjnych.


Źródło zdjęć: www.muzeum-miedzi.art.pl/obiekty-muzeum-miedzi/449-zamek-piastowski
Zwiedzanie zamku to prawdziwa przygoda. W trakcie wycieczki możecie odwiedzić pawilon z reliktami kaplicy romańskiej odkrytej w XX w., które są jednym z najstarszych zabytków na zamku. Prawdziwą gratką może okazać się również wspinaczka na wspomnianą wieżę św. Piotra zwieńczoną tarasem widokowym. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama Legnicy, która stanowi niesamowite tło do rodzinnych fotografii.
Zielona Komnata
Za aparat pewnie chwycicie też, zwiedzając komnatę w wieży małżonki głównego architekta Zamku Piastowskiego. Ufundowana przez księcia Ludwika II na początku nazywana była „Starym mieszkaniem świętej Jadwigi”, później „Komnatą Różaną”, by wreszcie stać się „Komnatą Zieloną”.

Źródło zdjęcia: www.muzeum-miedzi.art.pl/obiekty-muzeum-miedzi/449-zamek-piastowski
Wnętrze przeszło kilka renowacji, w ramach których udało się ocalić freski w odcieniach malachitowej zieleni – w tamtych czasach bardzo drogiego barwnika.
Zamek Piastowski, kaplicę, wieże św. Piotra oraz św. Jadwigi można zwiedzać od kwietnia do października. Jeśli chcielibyście zaoszczędzić na zakupie biletów, wizytę w Zamku zaplanujcie na środę. W tym dniu obiekty można zwiedzać za darmo. To świetny sposób, by spędzić rodzinny dzień z historią, architekturą i ciekawymi opowieściami w roli głównej.
Więcej informacji: www.muzeum-miedzi.art.pl/obiekty-muzeum-miedzi/449-zamek-piastowski
Współrzędne GPS: 51.21140, 16.16.291
Park Bielański
Spędzanie czasu na łonie natury jest bardzo ważnym czynnikiem wspierającym prawidłowy rozwój dzieci. Przebywanie w Parku Bielańskim przyniesie Wam i Waszym dzieciom nie tylko korzyści zdrowotne, ale też dostarczy rozrywki i rekreacji w estetyce zadbanej, miejskiej oazy zieleni.
Na młodsze dzieci czeka tu wspaniały plac zabaw. Pełen atrakcji, takich jak huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, bujane koniki oraz kogucik, zagwarantuje im mnóstwo aktywności i radości, która płynie z huśtania się, kręcenia i zjeżdżania. Dzieci mogą też wspinać się na wieżę oraz ściankę wspinaczkową, w bezpiecznych warunkach rozwijając sprawność fizyczną.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Pozostałe atrakcje zadowolą i małych, i dużych. Mowa m.in. o jednym z najnowocześniejszych w Polsce skateparku. Obiekt przyciąga miłośników sportów ekstremalnych nie tylko z kraju, ale i Europy, stwarzając wspaniałe warunki do zabawy i trenowania. Jeśli Wasze dzieciaki jeżdżą na desce lub hulajnodze, lepszego miejsca do ewolucji niż to w Parku Bielańskim nie znajdą w całej Legnicy.
Obok fanów sportów ekstremalnych, którzy skaczą na rampach, spotykają się miłośnicy ćwiczeń siłowych. O formę podczas rodzinnego spaceru pozwolą Wam zadbać siłownia plenerowa z urządzeniami do ćwiczeń takimi, jak stepper czy narciarz biegowy, a także urządzenia do street workoutu z licznymi drążkami do podciągania i zwisania. Tylko pamiętajcie, by za bardzo się nie sforsować i zachować siły na spacer i podziwianie tutejszej przyrody.
Zainteresować Was może również udział w imprezie plenerowej, jakie odbywają się w parku. Niezależnie na jaką formę spędzania czasu się tu zdecydujecie, na pewno będzie to czas dobrze wykorzystany.
Współrzędne GPS: 51.20280, 16.19300
Park Miejski
Położony w sercu miasta Park Miejski zachwyca o każdej porze roku. To jeden z najstarszych i największych parków w regionie, a jego zabytkowy charakter nadaje mu wyjątkowego uroku.
Zagospodarowany na obszarze 50 ha stwarza zieloną przestrzeń, gdzie odetchniecie i miło spędzicie czas z dziećmi na świeżym powietrzu.
Wasze pociechy pokochają tutejszy plac zabaw, na którym znajdą domki ze zjeżdżalniami, pajęczynę do wspinaczki, drążki, drabinki, a także kilka huśtawek ze specjalnymi zabezpieczeniami dla maluszków. Usytuowany na piaszczystym podłożu i ukryty w cieniu drzew sprawia, że dzieci mogą się tu bezpiecznie bawić nawet w upalne dni.
W Parku Miejskim jest jeszcze kilka miejsc, z których mogą skorzystać Wasze dzieci. W skateparku mogą poćwiczyć ewolucje na hulajnodze lub deskorolce, na boisku sportowym – pograć w piłkę, a gdy spadnie śnieg – zaszaleć na górce saneczkowej. Warto również zatrzymać się przy Stadionie Miejskim im. Orła Białego, który tętni sportowym życiem. Być może traficie na jedną z imprez, które przyciągają młodszych, jak i starszych kibiców.
Gdy już Wasze rozbrykane tygryski zaspokoją pierwotną potrzebę zabawy, możecie zwiedzić park, ciesząc się jego urokami. W okolicy Gaju Muz zagracie w szachy, a w części parku zaprojektowanej w stylu francuskim, gdzie są multimedialne fontanny, odpoczniecie, uczestnicząc w niesamowitym spektaklu łączącym wodę, światło i dźwięk. Ścieżki wzdłuż Kaczawy zachęcają do spaceru, a Kozi Staw do podziwiania widoków, które pozwalają odetchnąć i nacieszyć się pięknem roślinnych kompozycji w stylu angielskim. Na brzegu wznosi się budynek restauracji, która wyglądem nawiązuje do dawnego pawilonu pijalni mleka.
Na terenie Parku znajduje się również Palmiarnia, która wprowadza do rodzimej zieleni egzotyczne akcenty oraz dawny Dom Strzelecki przekształcony w nowoczesne Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona, które łączy rozrywkę z edukacją. Niezależnie od tego, czy planujecie aktywnie spędzić czas, czy po prostu odpocząć na łonie natury, legnicki Park Miejski na pewno przypadnie Wam do gustu.
Współrzędne GPS: 51.20277, 16.16.850
Multimedialne Fontanny w Parku Miejskim
Fontanny multimedialne cieszą się dużym zainteresowaniem. Są nie tylko ciekawym elementem wzbogacającym miejską architekturę, ale także wspaniałą atrakcją, która zawsze zachwyca dzieci.
Jeśli Wasze pociechy nigdy wcześniej nie widziały takiej fontanny, legnicki wodotrysk na pewno wzbudzi ich entuzjazm.
Woda podświetlana kolorowymi światłami, strzelająca kaskadami w powietrze wygląda magicznie. A w połączeniu z muzyką tworzy spektakl, którego nie możecie przegapić. Seanse z muzyką np. z „Władcy Pierścieni”, „Pięknej i Bestii”, czy „Odysei Kosmicznej 2001” odbywają się wieczorami. Wtedy połączenie światła, muzyki i wody staje się artystycznym dziełem. Pokazy za dnia również są interesujące. Zwykle trwają ok. 10 minut, to wystarczy, by pobudzić wyobraźnię Waszych pociech i jednocześnie nie nakładać na nie presji zbyt długiego skupiania się na jednej czynności.
Współrzędne GPS: 51.19884, 16.16524
Palmiarnia
Legnicka Palmiarnia, choć nie jest otwartym terenem zielonym, obfituje w roślinność, której mógłby jej pozazdrościć niejeden miejski park. Powstała pod koniec XIX w. i szybko zyskała miano jednego z najwspanialszych tego typu miejsc w naszej części Europy.
Pełna roślin sprowadzonych z malowniczej włoskiej Riwiery przyciągała tłumy zainteresowanych spragnionych kontaktu z egzotyczną roślinnością. To był jej złoty wiek, lata świetności, o których dziś możemy powiedzieć – minione. Obecnie dawna duma Legnicy ma silną konkurencję, gdyż palmiarni rozsławionych w świecie przybyło.
Mimo to legnicka oaza zieleni nadal jest miejscem wyjątkowym, które łączy w sobie piękno egzotycznej roślinności oraz różnorodną faunę.



Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/PalmiarniaLegnica?locale=pl_PL
Rodzinom z dziećmi często imponują okazałe drzewa, sięgające 12 m palmy, różne gatunki kaktusów i kwiaty z tropikalnych zakątków świata. Spacerując pośród bujnej zieleni, zobaczycie ciekawe gatunki egzotycznych ptaków, takie jak kakadu biała, ara ararauna, nimfa, aleksandretta czy amadyna diamentowa, które szybko zyskują nie tylko zainteresowanie, ale i sympatię odwiedzających. Barwne rybki pływające w oczkach wodnych na pewno również spodobają się Waszym dzieciom.
Wizyta w Palmiarni to doskonała okazja, by odkryć piękno świata fauny i flory w bezpośrednim kontakcie z naturą, tak egzotyczną i w większości niespotykaną w naszych warunkach klimatycznych. To również właściwe miejsce, jeśli chcielibyście wziąć udział w interesującym wydarzeniu kulturalnym – od wystaw i kameralnych koncertów po konkursy, zajęcia edukacyjne, które kształtują w najmłodszych wrażliwość na otaczający nas świat przyrody.
Współrzędne GPS: 51.20350, 16.16634

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/PalmiarniaLegnica?locale=pl_PL
Jump Heaven – park trampolin
Pobyt wśród zieleni naładował Wam baterie? Wasze dzieci rozpiera energia? To świetna wiadomość, bo w Legnicy nie brakuje miejsc, w których Wasze dzieci mogą tę energię dobrze spożytkować. Jednym z nich jest Park Trampolin Jump Heaven.
Obiekt o powierzchni 1500 m², który oferuje atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych.



Źródło zdjęć: www.jumpheaven.pl/legnica
Najmłodsze dzieci w specjalnej strefie „Figloraj” poczują się tak swobodnie, jak w domu, z tą różnicą, że w domu pewnie nie mają trzypiętrowej konstrukcji z labiryntami i zjeżdżalnią prowadzącą prosto do basenu z kolorowymi kulkami. Podczas gdy maluchy będą grały w piłkę na mini boisku, starszaki mogą spróbować swoich sił na torze przeszkód, na którym przetestują swoją sprawność fizyczną.
Sportowych wyzwań, które na nie czekają, jest tu jednak znacznie więcej – strefa, w której można grać w koszykówkę, szarfy do ćwiczenia akrobatyki powietrznej, ścieżka gimnastyczna do wykonywania różnych tricków, a nawet ścianka dla miłośników wspinania. Jak na park trampolinowy przystało, muszą być i trampoliny. Jeśli Wasze dzieci lubią szalone podskoki, do wyboru będą miały aż kilka trampolin – rekreacyjne, sportowe, skośne i z hopkami, czyli przeszkodami do ćwiczenia akrobacji, a także dmuchaną, powietrzną poduchę i basen z gąbkami, w których lądowanie zawsze jest miękkie i bezpieczne. Dodatkowej frajdy Waszym pociechom dostarczą multimedialne ścianki, które wprowadzają interaktywny akcent do zabawy.


Źródło zdjęć: www.jumpheaven.pl/legnica
Jump Heaven to miejsce pełne radości, w którym razem z dziećmi możecie rozwijać swoją sprawność fizyczną, uczyć się nowych sportowych tricków i po prostu wyśmienicie bawić niezależnie od wieku.
Więcej informacji: www.jumpheaven.pl/legnica
Współrzędne GPS: 51.20636, 16.17551
Ścianka Wspinaczkowa GO UP
Nie tylko parki miejskie i park trampolin oferują możliwość wspinania się. Kameralną atmosferę i spokojniejsze warunki do uprawiania wspinaczki panują w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym – na ściance GO UP.
Obiekt oferuje duży wybór tras dla dzieci i dorosłych, dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania. Niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi zdobywcami szczytów, czy macie już jakieś osiągnięcia w tym zakresie, znajdziecie odpowiednią dla siebie trasę.




Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/profile.php?id=100086972290038
Z pomocą przyjdą Wam profesjonalni instruktorzy, którzy na specjalnym kursie wspinaczkowym przygotują Was do wyzwania i zadbają o to, by Wasze pociechy czuły się pewnie i miały dużo frajdy podczas wspinaczki. Jeżeli stwierdzicie, że podczas samodzielnego wchodzenia Waszym dzieciom przydałaby się asekuracja, możecie skorzystać ze wsparcia instruktora, który będzie asekurował małego wspinacza i dbał o jego bezpieczeństwo.
Ścianka wspinaczkowa to ciekawe miejsce, by spędzić trochę czasu z najbliższymi. Rodzinne wyjście wzbogaci Wasze wspinaczkowe doświadczenia i zapewni mnóstwo sportowych emocji.
Więcej informacji: www.goup.legnica.pl
Współrzędne GPS: 51.21468, 16.16.555
Kąpielisko Kormoran
Naturalną potrzebą w ciepły letni dzień jest potrzeba ochłodzenia się i relaksu w jakimś przyjemnym miejscu. Doskonałym miejscem, w którym wypoczniecie z dziećmi, robiąc sobie przerwę w zwiedzaniu Legnicy, jest położone w granicach miasta Kąpielisko Kormoran.


Źródło zdjęć: https://osir.legnica.eu/p,92,kapielisko-kormoran
Kąpielisko wraz z piaszczystą plażą, na której dzieci mogą bawić w piasku, a starsi odpoczywać na leżakach, jest strzeżone. To gwarantuje bezpieczny pobyt i beztroską zabawę w brodziku oraz na wodnych zjeżdżalniach. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas na wodzie, na miejscu wypożyczycie kajaki, którymi wypłyniecie na jezioro, odkrywając uroki pobytu nad wodą.
Ze starszymi dziećmi możecie rozegrać mecz piłki plażowej lub siatkowej, po którym wszyscy z pewnością zechcecie odpocząć. Do wyboru macie dwie opcje – kawiarnię, w której serwowane są napoje i przekąski oraz grilla w rodzinnym gronie. Na miejscu znajduje się przestrzeń do grillowania, w której możecie spędzić czas, ciesząc się rodzinnym posiłkiem.
Dla komfortu całodziennego plażowania teren kąpieliska odpowiednio zagospodarowano, zapewniając wypoczywającym przebieralnie i sanitariaty. W pobliżu znajduje się również bezpłatny parking, na którym możecie pozostawić auto na czas pobytu na kąpielisku.
Współrzędne GPS: 51.21542, 16.15184
Aqua Fun – park wodny
Aqua Fun to miejsce, w którym woda odgrywa główną rolę, a wodne atrakcje są źródłem wspaniałej zabawy i wrażeń, które długo pozostawią Was w dobrym humorze i w stanie podekscytowania.
Obiekt otwarty jest sezonowo, jednak wtedy gdy działa, tętni energią, a zabawom nie ma w nim końca.



Źródło zdjęć: www.aquafun.legnica.eu
Jeśli dobrze pływacie i chcecie potrenować, w 6- torowym basenie sportowym znajdzie się sporo miejsca, gdyż większość rodzin z dziećmi zazwyczaj spędza czas na zabawach w basenie rekreacyjnym. W tym basenie z kolei skorzystacie z atrakcji takich, jak wodna huśtawka, masażery, gejzery, wodne ściany i rwąca rzeka o długości aż 56 m.
Równie dużą popularnością cieszą się zjeżdżalnie wodne. Multislide (niebieska) to trójtorowa zjeżdżalnia, świetna do organizowania rodzinnych wyścigów, które dostarczą Wam mnóstwa radości i zdrowej rywalizacji. Jeśli emocje wezmą górę, zabawę możecie kontynuować na zjeżdżalni pontonowej (żółtej), która zapewni Wam zjazdy pełne wrażeń i ekstremalne przeżycia. A to nie koniec. Na prawdziwych śmiałków czeka niemal pionowa zjeżdżalnia kamikaze (czerwona). Zjazd na niej to prawdziwy sprawdzian odwagi i solidna dawka adrenaliny.
Z najmłodszymi pociechami możecie wybrać się na wodny plac zabaw, na którym tryskające wodą kwiaty i ruchome armatki wodne gwarantują prawdziwą frajdę. Dodatkowych wrażeń dostarczają animacje, podczas których dzieciom towarzyszyć będzie sympatyczna maskotka ośmiorniczka.



Źródło zdjęć: www.aquafun.legnica.eu
Aqua Fun to wspaniały wodny park, w którym dzieci nie chcą wychodzić z wody. Spędzicie w nim czas w pełni zanurzeni w doskonałej zabawie.
Więcej informacji: www.aquafun.legnica.eu
Współrzędne GPS: 51.19472, 16.16532
Baseny kryte Bąbelek i Delfinek
Jeśli po sezonie nadal będziecie mieć ochotę na wodne szaleństwa, kryte baseny Bąbelek i Delfinek, idealnie nadają się na wodną przygodę w rodzinnym gronie i to niezależnie od pogody, czy pory roku.
- Basen Bąbelek oferuje zabawę w basenie rekreacyjnym o głębokości od 0,6 do 0,9 m, która zapewni Waszym dzieciom komfort i swobodę podczas wodnych szaleństw. Dysze z hydromasażem, wodne masaże stóp i gejzery jeszcze bardziej uatrakcyjnią czas spędzony w basenie i podkręcą pozytywne emocje. Dodatkowo w strefie relaksu czeka Was błogi odpoczynek w jacuzzi oraz saunie. Zwieńczeniem Waszej wodnej przygody może być wizyta w grocie solnej i tężni solankowej, gdzie razem z dziećmi zregenerujecie siły i odprężycie się w spokojnej atmosferze.
Więcej informacji: www.osir.legnica.eu/p,71,basen-babelek
Współrzędne GPS: 51.20018,16.20803
- Basen Delfinek to kolejna propozycja, w której dzieci poczują się jak rybki w wodzie! Obiekt dysponuje basenem rekreacyjnym z wodnymi masażami, gejzerami i leżakami. Temperatura w basenie wynosi 32°C, dzięki czemu kąpiel staje się przyjemnym doznaniem nawet dla maluchów. Na miejscu możecie również skorzystać z saun oraz jacuzzi z naprzemiennym masażem wodnym i powietrznym, by razem z dziećmi zrelaksować ciało po wysiłku w wodzie.
Więcej informacji: www.osir.legnica.eu/p,62,basen-delfinek
Współrzędne GPS: 51.20897, 16.18382
Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona
Dzięki najnowszej absolutnie wyjątkowej atrakcji, jaką jest Centrum Witelona, Wasze rodzinne zwiedzanie Legnicy nabierze zupełnie nowego wymiaru. To miejsce, które z pomocą interaktywnych wystaw przeniesie Was to świata nauki, technologii i kreatywności.

Źródło zdjęcia: www.portal.legnica.eu/centrum-witelona-kghm
Wasi mali odkrywcy pokochają je już od samego progu, między innymi dlatego, że wszystkiego można tu dotykać, ze wszystkim eksperymentować, by samodzielnie, po swojemu doświadczać i poznawać naukowe zjawiska, które dawno temu odkrył słynny polski naukowiec Witelon.
Wystawy podzielone na tematyczne strefy ułatwią Wam wszystkim przyswojenie naukowej wiedzy. Na początek dowiecie się, jak działa światło i dlaczego jest tak ważne w naszym życiu. Z wystawy „Kto zgasił światło?” przejdziecie do kolejnej. Co widzi „Szkiełko i oko”? Dzieci będą mogły eksperymentować z soczewkami, by zobaczyć, jak zmieniają one obraz i wpływają na nasze postrzeganie świata. Po tym jak odkryjecie tajemnice optyki, pewnie zechcecie dowiedzieć się „Co widzi mózg”.
Zaskakujące eksperymenty, jakie odbywają się w tej strefie pomogą Wam zrozumieć jak ludzki umysł interpretuje obrazy.

Źródło zdjęcia: www.portal.legnica.eu/centrum-witelona-kghm
Ofertę Centrum uzupełniają 2 kolejne wystawy „Trzecie oko – bliżej natury” i „Trzecie oko – nowe technologie”, które w równie przystępny i atrakcyjny sposób edukują i inspirują do odkrywania świata.
Na myśli i dzieła Witelona powoływali się Mikołaj Kopernik i Leonardo da Vinci, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Po wizycie w centrum imienia polskiego naukowca teraz i Wy będziecie mogli inspirować się jego geniuszem i zabłysnąć wiedzą, która jest naukowa, potwierdzona i choć powszechna, to przecież nie wszystkim znana.
Więcej informacji: www.portal.legnica.eu/centrum-witelona-kghm
Współrzędne GPS: 51.20398, 16.16768
Jeden, dwa, trzy, a może więcej? Ile dni potrwa Wasza rodzinna przygoda w Legnicy?
Odkrywanie uroków miasta nad Kaczawą może być fascynujące i pełne niespodzianek. Muzea, dzięki którym przeżyjecie podróż w czasie, urocze oazy zieleni, które dają wytchnienie, atrakcje dla najmłodszych będące źródłem dziecięcej radości – oferta propozycji na ciekawe spędzenie czasu z rodziną jest na tyle różnorodna, by każdy, bez względu na wiek wybrał coś, co sprawi mu największą przyjemność. Co to będzie?
Co Wam sprawi największą radość i dostarczy niezapomnianych wspomnień? Możecie to sprawdzić.
Niezależnie od tego, czy planujecie krótki wypad, czy dłuższy pobyt, Legnica z pewnością Was mile zaskoczy!
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl