Hydropolis dla dzieci

HYDROPOLIS Wrocław


Wrocław, bo o nim, a raczej do niego chciałbym Was zaprosić, to miasto którego nie da się nie kochać. Darzyć je WIELKĄ MIŁOŚCIĄ można za pełne uroku uliczki, za niepowtarzalne murale zdobiące fasady kamienic i murów, za jego wielokulturowość i różnorodność artystyczną. Ale dziś przedstawię Wam Wrocław z nieco innej strony, bowiem nie zabieram Was do typowych turystycznych miejsc z jakich słynie to miasto. Nie odwiedzimy ZOO, Afrykarium czy też niepowtarzalnego Kolejkowa. Dziś zabieram Was do HYDROPOLIS, czyli Centrum wiedzy o wodzie. Miejsca które naszpikowane jest różnorodną technologią multimedialną, ekranami dotykowymi, wieloma interaktywnymi instalacjami oraz wiernymi replikami i modelami istot, o których Wam się nie śniło.

Hydropolis to stosunkowo młode Centrum, powstało bowiem w grudniu 2015 r. i jest jedynym takim miejscem w Polsce i nielicznym na świecie. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, iż znajduje się ono w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku czystej wody i liczy 4000 m2.

Co możemy tu zobaczyć? Wiele, a nawet bardzo wiele, ponieważ wystawa składa się z 9 stref, które ukazują wodę w różnych, fascynujących perspektywach.

PLANETA WODY – pierwszy etap zwiedzania wystawy. Już na wejściu zaczyna dziać się magia. To tutaj na ogromnym, bo 65-metrowym ekranie wyświetlany jest 10-minutowy film opowiadający o powstaniu wody na ziemi. To właśnie w tej strefie znaleźć można odpowiedzi na takie pytania jak powstała woda oraz jak dużo jest jej we wszechświecie.
To co zachwyciło naszego Dziedzica, to umiejscowiony pośrodku sali ogromnych rozmiarów obraz kuli ziemskiej, ukazujący pływy wody naszej planety.

Obraz kuli ziemskiej, ukazujący pływy wody

Obraz kuli ziemskiej, ukazujący pływy wody

STAN WODY – Już najmłodsze dzieci orientują się, że woda występuje w trzech stanach skupienia i to czyni ją niezwykle interesującą substancją. I tu czekają dodatkowe atrakcje, jakim są gry interaktywne.

GŁEBINY – Ojjjjjjjjjjjj bardzo ciekawa strefa 😉 Prócz imponujących rozmiarów batyskafu (do którego można wejść, o ile ktoś się ośmieli) można stanąć oko w oko z najbardziej przerażającymi i odrażającymi stworzeniami żyjącymi w najciemniejszych odmętach mórz i oceanów. Muszę przyznać, że wystawa ta bardzo działa na wyobraźnię. Ciekawe jest to, że modele potworów z głębin zostały przedstawione w skali 1:1. Obok znajdują się ich opisy wraz z miejscem gdzie żyją i na jakich głębokościach oraz jakie osiągają rozmiary.
Naprawdę CZAD.

Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach
Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach
Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach
Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach
Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach
Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach
Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach
Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach

Hydropolis - stworzenia żyjące w głębinach mórz i oceanów

Niezwykle dużo frajdy sprawiło nam odkrywanie zatopionych wraków statków. Ojjjjjj od tego panelu dotykowego wprost nie mogliśmy się oderwać.

OCEAN ŻYCIA – Już samo wkroczenie do tej strefy dostarcza wielu emocji, bowiem tuż nad głowami rozciąga się ogromnych rozmiarów żarłacz tygrysi polujący na ławicę tuńczyków. Brawa za pomysł i wykonanie. A samym tematem tej strefy jest ewolucja życia, ukazująca min. bogactwo wodnego życia oraz raf koralowych.

Ocean pełen życia
Ocean pełen życia

STREFA RELAKSU – ojjjjjj bajeczna strefa, w której można odpocząć i odprężyć się na kuszących swym kształtem i kolorem leżakach. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nasz wzrok skupia się na ścianie pokrytej najprawdziwszym mchem. To nic innego jak obraz lasów deszczowych Amazonki.

Strefa relaksu w Hydropolis
Strefa relaksu w Hydropolis
Strefa relaksu w Hydropolis

Strefa relaksu w Hydropolis

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

CZŁOWIEK I WODA – W tej strefie można poznać jakie funkcje w organizmie człowieka pełni woda. I tu króluje niepowtarzalna kopia rzeźby „Dawid” Michała Anioła. Symbolikę wody w ciele człowieka oddano za pomocą transparentności samej rzeźby. Podobnie jak w innych strefach, tak i tutaj znajduje się panel multimedialny, który w doskonały sposób uzupełnia naszą widzę.

Strefa: Człowiek i Woda
Strefa: Człowiek i Woda
Strefa: Człowiek i Woda
Strefa: Człowiek i Woda
Strefa: Człowiek i Woda

Strefa: Człowiek i Woda


WYSTAWY CZASOWE

HISTORIA INŻYNIERII WODNEJ – to tutaj można sprawdzić działanie starożytnych wynalazków wodnych takich jak: koło i zegar wodny, śruby Archimedesa czy też turbiny. Doskonałym przykładem tego, jak ważną rolę w każdej cywilizacji odgrywa woda, jest przykład Egiptu i Nilu.

Najdłuższe rzeki świata

Najdłuższe rzeki świata

Rola woda dla życia, na przykład Egiptu i Nilu.

Rola wody dla życia, na przykład Egiptu i Nilu.

Makiety statków

Makiety statków

Mapa drogowa oceanów

Mapa drogowa oceanów

MIASTO I WODA – Jeśli nurtują Was takie pytania jak: ile średnio litrów wody dziennie zużywa miasto Wrocław na jednego swego mieszkańca, w porównaniu do takich gigantów jak Londyn, czy też jak wygląd proces produkcji i dostarczania wody oraz oczyszczania ścieków, to z całą pewnością tutaj znajdziecie na nie odpowiedzi.

Nam bardzo spodobała się (szczególnie młodemu 😉) satelitarna mapa Wrocławia, która prezentuje wizualizację powodzi tysiąclecia, która w lipcu 1997 r. przeszła przez Polskę.

Makieta powodzi tysiąclecia we Wrocławiu

Makieta powodzi tysiąclecia we Wrocławiu

Schematy oczyszczania i transportu wody

Schematy oczyszczania i transportu wody

Działanie oczyszczalni ścieków

Działanie oczyszczalni ścieków

STREFA DLA DZIECI – strefa, w której specjalnie dla najmłodszych zostały przygotowane multimedialne gry, w których mogą poznać zasady powstawania cząsteczki wody a tym samym wytworzyć grad, śnieg czy też mgłę. To właśnie w tej strefie znajdują się cztery sale kinowe, w których wyświetlane są filmy traktujące o morskim kamuflażu czy też odkrywaniu głębin.

Multimedialne gry dla najmłodszych
Multimedialne gry dla najmłodszych
Multimedialne gry dla najmłodszych
Multimedialne gry dla najmłodszych


Na koniec garść ogólnych informacji:
Przed wejściem do Hydropolis znajduje się ……………………… drukarka wodna !!!!! Tak, tak, dobrze czytacie. Jest to najdłuższa taka instalacja wodna w Europie i liczy 46,5 m. długości. Jest to MEGA frajda dla dzieciaków (ale i nie tylko dla nich 😉). Spadająca z góry kaskadami woda układa się w różne wzory i napisy noooooo i jest niezwykle kusząca. Bo czyż nie lepiej podjąć wyzwanie i wyjść z niego suchym lub całkowicie przemoczonym? Także drodzy Rodzice, koniecznie weźcie swoim pociechom ubrania na zmianę 😉

Wodna drukarka przed wejściem do Hydropolis

Wodna drukarka przed wejściem do Hydropolis

Ceny biletów (2019r.) kształtują się następująco:
Bilet normalny – 27 zł., natomiast ulgowy to koszt – 18 zł. Istnieje też możliwość zakupu biletów rodzinnych, voucherów oraz biletów łączonych z możliwością wejścia do ZOO czy też Aquaparku. Więcej informacji o tych i innych znajdziecie w poniższym linku.
https://bilety.hydropolis.pl/cennik.html

Jeśli chodzi o możliwość zaparkowania, to wiem tyle co z informacji zamieszczonych na stronie Centrum. Ponieważ mieszkaliśmy w bliskim sąsiedztwie Hydropolis, na miejsce dotarliśmy z przysłowiowego buta. Niemniej jednak parking znajdujący się bezpośrednio na terenie Hydropolis dostępny jest tylko i wyłącznie dla zorganizowanych grup przyjeżdżających autokarem oraz dla osób niepełnosprawnych.
Ale niech Was to nie zrazi, bowiem na miejsce można dojechać zarówno tramwajami jak i autobusami miejskimi.

Na pewno zastanawiacie się ile czasu zajmie Wam zwiedzanie centrum. Otóż, średni czas zwiedzania to ok. 2 godzin. Od razu Wam mówię …….. my zakotwiczyliśmy tu na znacznie dłużej. Odwiedzający na samym początku otrzymują mapę z krótkim opisem poszczególnych stref wystawy. Ponadto w każdej ze stref właśnie przy pomocy multimediów, można dodatkowo zgłębić swoją wiedzę. No i oczywiście nieocenionym źródłem wiedzy są pracownicy, którzy chętnie odpowiadają na zadawane im pytania.

Jeśli kolekcjonujecie pamiątki, to na terenie wrocławskiego Hydropolis znajduje się sklepik z upominkami oraz kawiarenka, gdzie można odsapnąć i podładować akumulatory po dniu pełnym wrażeń.

Mam nadzieję, że swoją krótką prezentacją, zasiałem w Was ziarno ciekawości, fascynacji oraz chęci odwiedzenia Hydropolis czyli Centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu. Nie od dziś wiadomo, że wiedza najlepiej przyswajana jest w momencie, kiedy można ją dotknąć, poczuć czy też jej zasmakować. I to jest właśnie magia tego miejsca. Nauka tutaj jest namacalna a to za sprawą ponad 60 ekranów dotykowych, a sama scenografia i klimat panujący we wnętrzu dopełniają reszty.

Gorąco POLECAM – Tomek Zaleski

autor zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2019"
 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Chronione przez Copyscape

 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.