Giżycko - atrakcje dla dzieci
Giżycko – atrakcje dla dzieci
Rządy Zakonu Krzyżackiego, najazd Tatarów, pożary, dżuma, straszna bieda – wszystkie te nieszczęścia można przypisać jednemu miastu, Giżycku, które jeszcze do niedawna, bo do II połowy XX w. nazywało się Łuczany. Naznaczona nieszczęściami historia zdawała się przesądzać o smutnym końcu tego miasta. Moneta losu jednak obróciła się na jego korzyść.
Dziś Giżycko pisze nowy rozdział w swoich dziejach jako Żeglarska Stolica Polski (tytuł ten dzieli z Mikołajkami), miasto pięknie ulokowane nad mazurskimi jeziorami, bogate w zabytki i ofertę atrakcji turystycznych, z której chętnie korzystają rodziny z dziećmi.

Co zatem urozmaici Wasz familijny pobyt w Giżycku? Jakie atrakcje na Was czekają?
Proponujemy zacząć od zapoznania się z powodem, dla którego większość turystów wybiera Mazury na rodzinny urlop, czyli z jeziorami i ofertą możliwości spędzenia czasu nad wodą, a następnie przejść do atrakcji, które dodają temu wakacyjnemu kurortowi dodatkowych rumieńców.
Jezioro Niegocin
Niegocin, trzecie pod względem wielkości jezioro na Mazurach, to raj dla żeglarzy i wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Jego rozległe wody przecinają liczne szlaki żeglarskie i kajakarski szlak Galindów, oferujące przygodę, energetyczną dawkę ruchu oraz możliwość odkrywania uroków mazurskiej przyrody.
Nad jeziorem znajduje się Port Żeglugi Mazurskiej organizujący rejsy wycieczkowe do pobliskich miejscowości i na wyspy mazurskich jezior, plaża z molo, a także zaopatrzona w infrastrukturę wodną, nowoczesna Ekomarina.

Port Żeglugi Mazurskiej
Port Żeglugi Mazurskiej na jeziorze Niegocin to centrum turystyczne z bogatą ofertą rejsów statkami. Jest jak brama do nieodkrytych zakątków Mazur. Właśnie tu swój rejs rozpoczynają statki, które zabierają turystów w niezapomniane rejsy po najpiękniejszych mazurskich akwenach i kanałach (Łuczański, Niegociński, czy Piękna Góra). Statki pływają po jeziorach Niegocin, Kisajno, Dargiń, Śniardwy, Mamry, Mikołajskie, Boczne, Jagodne, Szymoneckie, Szymon, Tałtowisko, Tałty, Ryńskie, Bełdany, Mała Guzianka, czy Wielka Guzianka.
Docierając do malowniczych zakątków Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, roztaczają przed podróżnymi piękno regionu.

Źródło zdjęcia: https://www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy/
Jeziorem Kisajno dopłyniecie do Węgorzewa lub Sztynortu. Wody Niegocina dowiodą Was natomiast do Rydzewa, ale możecie też obrać inny kierunek, np. Ruciane-Nida, czy Mikołajki.
W ofercie dostępne są też rejsy Szlakiem Łabędzim na jeziorze Kisajno, a także na dwie wyspy. Jednym z kierunków jest Wyspa Kormoranów będącą kolonią lęgową kormoranów i czapli na Jeziorze Dobskim, drugim – Wyspa Miłości na jeziorze Niegocin.

Źródło zdjęcia: https://www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy/
Prócz standardowych rejsów po jeziorach, możecie skorzystać z oferty rejsu wieczornego, który stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów. Przyroda, która za dnia prezentuje się w pełnej krasie, o zmierzchu ustępuje miejsca miastu, które w blasku latarni i nocnych świateł pokazuje swoją drugą, bardziej romantyczną i tajemniczą twarz. Oświetlony port widziany ze statku wygląda magicznie, a sama wycieczka nabiera niepowtarzalnego uroku.
Jeśli lubicie wycieczki statkiem, giżyckie propozycje zwiedzania Mazur z perspektywy wody na pewno Was nie zawiodą. Taki rejs to okazja, by cieszyć się niezapomnianymi widokami i wspaniałą przyrodą. Przy okazji dłuższych rejsów połączonych ze zwiedzaniem miasteczek nie musicie martwić się o posiłek. W razie potrzeby znajdujące się na statkach knajpki nakarmią Was do syta.
Więcej informacji: www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy
Współrzędne GPS: 53.03226, 21.76910

Źródło zdjęcia: https://www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy/
Ekomarina
Ekomarina to nowoczesny port nad jeziorem Niegocin, który doskonale odpowiada potrzebom żeglarzy. Jej oferta uwzględnia cumowanie aż 138 jednostek pływających, korzystanie z kuchni, pralni i sanitariatów, a także energii elektrycznej i wody. Wypożyczycie w niej również łódź motorową czy żaglówkę, którą możecie wypłynąć z rodziną w rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Wypoczynek w Ekomarinie to czysta przyjemność. Do dyspozycji macie taras widokowy, restaurację, możliwość korzystania z Wi-Fi, plac zabaw, na którym Wasze szkraby mogą podokazywać, a także bezpłatne toalety, co jako rodzice małych dzieci z pewnością docenicie.
Odwiedzając Ekomarinę, można nie tylko korzystać z bogatej infrastruktury portowej, ale także uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Organizowane tu pokazy z konkursami dla dzieci, koncerty i imprezy o tematyce żeglarskiej przyciągają nad jezioro zarówno mieszkańców Giżycka, jak i turystów, którzy doskonale czują atmosferę tego miejsca.
Więcej informacji: www.mosir.gizycko.pl
Współrzędne GPS: 54.03208, 21.77283
Plaża
Plaża nad jeziorem Niegocin w Giżycku to doskonałe miejsce na letni wypoczynek dla całej rodziny. Jest jedną z największych na Mazurach i korzystać z niej możecie bez ponoszenia opłat wstępu. Znajduje się niedaleko Portu Żeglugi Mazurskiej i zapewnia mnóstwo miejsca do zabawy.
Woda przy brzegu jest na tyle płytka, by młodsze dzieci mogły swobodnie się pluskać. Mimo to kąpielisko jest dobrze oznakowane, a nad bezpieczeństwem wypoczywających wodniaków w okresie wakacyjnym czuwają ratownicy.
Dzieci miło spędzą tu czas na zjeżdżalniach wodnych, budując zamki z piasku czy korzystając z infrastruktury sportowej. Na plaży wydzielono strefę rekreacyjną z boiskami do piłki siatkowej, nożnej i koszykówki. Nie zabrakło również toru dla miłośników jazdy na rolkach, gastronomi i sklepu z pamiątkami.
Molo
Giżyckie molo jest jednym z najdłuższych wiszących molo w Polsce. Sięgając nieco ponad 400 m długości, plasuje się drugiej pozycji pod względem długości w kraju (dłuższe jest tylko molo w Sopocie). Wybudowano je pod koniec XX w. jako falochron dla Portu Żeglugi Mazurskiej. Po ok. 40 latach zostało powiększone i unowocześnione.

Dzięki temu pełni dziś funkcję nie tylko zabezpieczającą, ale również turystyczną, zachęcając do spacerów widokowych nad jeziorem Niegocin.
Piękno okolicy możecie pokazać dzieciom również z kładki odbiegającej od molo. Widać z niej jezioro, pływające po nim statki i jachty, a także panoramę miasta. Dużym plusem jest fakt, iż prócz schodów kładka ta została wyposażona w windy ułatwiające rodzicom z dziećmi przemieszczanie się między poziomami.
Jezioro Kisajno
Jezioro Kisajno to jezioro tranzytowe, w którym woda ma charakter przepływowy, co oznacza, że jest częścią większego systemu wodnego zwanego Kompleksem Mamr. Tworzy go 6 połączonych ze sobą jezior, w tym właśnie Kisajno, którego wody rozlewają się pomiędzy jeziorami Mamry i Niegocin.
Malowniczo położone zachwyca urozmaiconą linią brzegową bogatą w liczne zatoki i aż kilkanaście wysp, które nadają mu niepowtarzalnego charakteru i dzielą je na dwie części.
Część północna stanowi szlak żeglugowy pomiędzy Giżyckiem, Sztynortem i Węgorzewem. Jest mniej urozmaicona przyrodniczo i głębsza, co szczególnie doceniają miłośnicy żeglarstwa. W sezonie letnim panuje tu spore zagęszczenie łodzi.
Zdecydowanie spokojniej jest w południowej części jeziora, gdzie linia brzegowa jest bardziej urozmaicona, woda płytsza, a roślinność bujna. Sporo tu wysp i przesmyków tworzących naturalny labirynt, w którym trzeba umiejętnie manewrować, co czyni rejs bardziej ekscytującym. To właśnie w tej części jeziora w przesmyku między wyspami Mały i Duży Ostrów (na której archeolodzy znaleźli dowody istnienia średniowiecznego plemienia Galindów), zaczyna się słynny Łabędzi Szlak.
To szlak znajdujący się na trasie dłuższego rejsu, w który możecie udać się na statku Żeglugi Mazurskiej. Łabędzi Szlak to najbardziej urokliwy obszar na jeziorze Kisajno, zamieszkały przez różne gatunki ptaków takich jak łabędzie, bociany czarne, czaple siwe, perkozy, żurawie, gągoły, orliki krzykliwe, rybitwy, bieliki, w sumie ponad 100 gatunków ptaków. Ze względu na licznych skrzydlatych mieszkańców na wyspach utworzono rezerwaty przyrody, a to oznacza, że nie możecie przy nich cumować.
Plaża
Alternatywę dla żeglarskich wypraw stanowi odpoczynek na miejskiej plaży. Zlokalizowana przy Centralnym Ośrodku Sportu Przygotowań Olimpijskich w Giżycku oferuje wszystko, co gwarantuje przyjemny pobyt z dziećmi nad wodą.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Oprócz strzeżonego kąpieliska z dwoma torami pływackimi i dwoma pomostami, w cieniu drzew na dzieci czeka całkiem przyjemny plac zabaw. W najbliższym sąsiedztwie nie zabrakło również boiska sportowego, kortów tenisowych, a także miejsca, przy którym można zorganizować rodzinne ognisko. Otoczenie zatoki stanowią natomiast domki letniskowe, hotele, restauracje port, jacht club i stanica, w których możecie wyczarterować jacht, wypożyczyć kajaki, czy rower wodny.
Współrzędne GPS: 54.04074, 21.73879
Lunapark Bajka
Tuż przy samej plaży nad malowniczym jeziorem Niegocin, stanęło wielkie, wysokie na 12 pięter koło młyńskie, z którego roztacza się widok na panoramę Giżycka i jezioro.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL
Widziane już z daleka zachęca turystów do eksplorowania rozrywkowo – rekreacyjnej strefy, która doskonale wpisała się w tę część miasta oraz do szalonej zabawy. Koło jest bowiem jedną z wielu atrakcji nowoczesnego, bezpiecznego i kolorowego parku rozrywki – Lunaparku Bajka.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL
Lunapark Bajka to kraina przygody dla dzieci. Wasze pociechy na pewno znajdą tu coś dla siebie, a i Wy z pewnością dacie się porwać i wpadniecie tu w wir dobrej zabawy.
Młodsze dzieci mogą cieszyć się rozmaitymi atrakcjami, takimi jak popularne samochodziki, które gwarantują radosne przejażdżki, czy kultowe dmuchańce, na których mogą wyskakać energię. Bezpieczną i ekscytującą zabawę zapewnią im też karuzela wenecka, circus train, konwój, czy latający dywan. Na starsze dzieci czekają niesamowite przeżycia na strzelnicy, a także przejażdżka na karuzeli weneckiej i samochodzikami.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL
Dla wielbicieli mocniejszych wrażeń też coś się znajdzie. Wszystkim, którzy muszą karmić się adrenaliną, by czuć, że naprawdę żyją, do gustu przypadnie perspektywa zabawy na blisko 20 wzbudzających dreszczyk emocji atrakcjach.
Spring Tower, Mega Mix, Voyager i Top Spin to tylko niektóre z nich. Resztę poznacie, odwiedzając Lunapark.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL
Na terenie parku znajduje się także strefa relaksu dla rodziców, w której możecie cieszyć się chwilą spokoju, obserwując bawiące się wesoło pociechy. Wypoczynek umili Wam pięknie zaprojektowana przestrzeń utrzymana w żeglarskim stylu.
Fontanna, wodospad, drzewa – nowo nasadzone i stare, które ocalono przed wycinką na etapie budowy parku, kwiatowe klomby i nocne oświetlenie, kreują przyjemną atmosferę i tworzą w tym miejscu przyjemny, relaksujący klimat.
Jeśli lubicie dobrą zabawę, tutaj, nad brzegiem jeziora Niegocin poczujecie się jak w bajce.
Więcej informacji: www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL
Współrzędne GPS: 54.03370, 21.76571

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LunaparkBajka?locale=pl_PL
Twierdza Boyen
Wśród skojarzeń na temat Giżycka, które odwołują się do Wielkich Jezior Mazurskich i stolicy polskiego żeglarstwa nie może zabraknąć Twierdzy Boyen. Zna ją lub przynajmniej o niej słyszał każdy fan historii i militariów.

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/
Jest najsłynniejszą twierdzą na terenie Mazur i jedną z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji w Polsce. Ma bogatą historię i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu Mazur.

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/
Wzniesiona została z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Jako strategiczny obiekt fortyfikacyjny w przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno miała stanowić główne ogniwo w łańcuchu umocnień wschodniopruskiej linii obrony utrudniającej dostęp na teren państwa pruskiego.

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/
Na mapach prezentujących twierdzę zauważycie, że zbudowano ją na planie przypominającym gwiazdę z dziedzińcem w środku, na który prowadzą bramy wjazdowe: Kętrzyńska, Giżycka, Prochowa i Wodna. Silne zabezpieczenia w postaci wału, fosy, kamienno-ceglanego muru Carnota ze strzelnicami karabinowymi oraz oddziałem 300 żołnierzy, uczyniły ten ziemno-murowany fort artyleryjski twierdzą nie do zdobycia.
Dzięki temu fort i znajdujące się na jego terenie obiekty zachowały się w dobrym stanie i dziś możecie je zwiedzać. A do wyboru macie 3 trasy.
- Szlak niebieski – najprostszy z możliwych, bez schodów ani stromych podjazdów. Przejdziecie go w ok. godzinę. Jest odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi, również tymi w wózkach.
- Szlak czerwony – to trudniejsza, 1,5-godzinna trasa, na której czekają Was przejścia po wałach i pokonywanie schodów. Podążając nią, zobaczycie wszystkie ważne punkty fortyfikacji.
- Szlak zielony – to najdłuższy i najtrudniejszy odcinek ze wszystkich. Jest idealny dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które gustują w długich spacerach i lubią przygody. Na jego przejście zarezerwujcie sobie ok. 2 godzin. Po drodze odkryjecie korytarze i pomieszczenia, które najlepiej eksplorować z latarką.

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/
W zależności od wybranej trasy zobaczycie m.in.:
- piekarnie, w których ostały się 2 piece do wypieku chleba,
- laboratorium prochowe z wystawą o wschodniopruskich twierdzach i z eksponatami militarnymi,
- budynek koszar zaadaptowany na muzeum poświęcone tematyce Giżycka i słynnej twierdzy,
- kaponierę będącą umocnieniem obronnym, z którego prowadzono ostrzały w dwóch przeciwnych kierunkach,
- warsztat z ekspozycją uzbrojenia oraz wyposażenia wojskowego, która prezentuje m.in. mundury i hełmy,
- spichlerze, w których przechowywano zapasy dla żołnierzy gwarantujące im przetrwanie bez dostaw nawet na kilka miesięcy,
- a także infrastrukturę i budynki, które świadczą o architektonicznym rozmachu obiektu takie, jak: drogi, wspomniane wcześniej bramy wjazdowe, kuźnia, stajnia, budynek ćwiczeń, studnia, stanowisko peryskopowe, magazyny, schrony koszarowe.

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/
Warto odwiedzić Twierdzę Boyen z dziećmi nie tylko ze względu na jej historyczne znaczenie, ale także ze względu na możliwość uczestniczenia w letnich wydarzeniach kulturalnych.

Źródło zdjęcia: https://twierdza.gizycko.pl/
W amfiteatrze przy Bramie Prochowej co roku odbywają się rozmaite koncerty, eventy i festiwale, które sprawiają, że wizyta w Twierdzy Boyen staje się niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.
Więcej informacji: www.twierdza.gizycko.pl
Współrzędne GPS: 54.03476, 21.74998
Boyen Water Park
Kilka lat temu zaniedbany teren nad jeziorem Popówka Mała w okolicy Twierdzy Boyen przeszedł diametralną metamorfozę, o której mówili nie tylko giżycczanie, ale całe Mazury. Wywieziono 2 tiry śmieci i krzaków i tak powstał WakePark Giżycko, który po zmianie właściciela dziś funkcjonuje pod nazwą Boyen Water Park.
Kompleks oferuje atrakcje, które podbiją serca miłośników sportów wodnych, aktywności fizycznej i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Spędzicie tu niezapomniane chwile, korzystając z wake parku, bawiąc się na wodnym torze przeszkód, odpoczywając na plaży i zajadając pysznościami.
Wodny tor przeszkód
Jedną z największych atrakcji Boyen Water Parku jest pływający tor wodny, który jest jednocześnie jedną z największych tego typu atrakcji w Polsce. Licząc prawie 3 tys. m, stwarza ogromną przestrzeń do niezapomnianej zabawy, która może być udziałem tak dzieci, jak i dorosłych. Miano obowiązkowego punktu na liście atrakcji dla dzieci w Giżycku zdobył jednak nie tylko w odniesieniu do swoich gabarytów, ale przede wszystkim ze względu na unikalny charakter i liczne atrakcje.
Tor przeszkód składa się z 30 dmuchanych elementów oraz trwałych konstrukcji unoszących się na wodzie. Dmuchane przeszkody, zjeżdżalnie, trampoliny, huśtawki i wiele innych urządzeń zapewniają mnóstwo radości i emocji.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/BoyenWaterPark/
Zabawę w gronie rodzinnym możecie tu połączyć z aktywnością fizyczną i niecodziennymi doświadczeniami.
Bez względu na wiek i umiejętności każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie. Dzieci na pewno będą zadowolone z atrakcji dostępnych na bezpiecznym, dmuchanym placu zabaw, Wy natomiast możecie spróbować swoich sił w pokonywaniu przeszkód.
Wake Park
Wake Park oferuje wyciągi dwusłupowe do jazdy na nartach wodnych oraz do wakeboardingu. Z torów tych, długich na 230 oraz 180 m mogą korzystać zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.
Na miejscu możecie doskonalić umiejętności lub dopiero poznawać tajniki ekscytującego sportu i podjąć pierwsze próby pływania na desce. Radości z wykonania pierwszych trików na pewno długo nie zapomnicie.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/BoyenWaterPark/
W razie potrzeby możecie liczyć na pomoc personelu i instruktorów Boyen Water Parku, którzy udzielą niezbędnych instrukcji i pomogą dobrać odpowiedni sprzęt. Wypożyczalnia zaopatrzy Was w sprzęt wakeboardingowy adekwatny do poziomu zaawansowania, na którym obecnie jesteście, a także stylu jazdy oraz wagi. Dzięki temu pewniej poczujecie się w nowej sytuacji i z pewnością nabierzecie jeszcze większej ochoty na wspaniałą przygodę na jeziorze.
Niedługo pokonywanie przeszkód w postaci kickerów, rooftopów i sliderów, będzie stanowiło dla Was nie tyle wyzwanie nie do osiągnięcia, ile źródło frajdy, adrenaliny i emocjonujących doznań.
Wakeboarding mogą uprawiać nawet małe dzieci. To dyscyplina, która oferuje wiele korzyści. Od zabawy i radości przebywania nad wodą po wzmocnienie ciała i poprawę kondycji fizycznej.
Plaża
Na plaży Boyen Water Parku zanurzycie stopy w złocistym piasku i zrelaksujecie się z dala od miejskiego zgiełku. Podczas gdy najmłodsze dzieci będą bawić się w kąciku zabaw, Wy możecie odpocząć na leżakach lub w hamakach, oddając się lekturze magazynu albo książki dostępnych w wypożyczalni parku wodnego.
A jeśli zapragniecie jeszcze bliższego kontaktu z naturą, możecie zabrać ze sobą swój własny kocyk i urządzić rodzinny piknik na piasku. Prowiant możecie zabrać własny lub skorzystać z oferty plażowego baru. W menu letnich smaków widnieją m.in. napoje, smoothie’s, przekąski, jedzenie street food i orzeźwiające lody.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/BoyenWaterPark/
Jeśli nie lubicie długiego lenistwa, zapewne szybko znajdziecie coś dla siebie wśród sportowych propozycji, takich jak siatkówka, ping-pong czy bule. Gdyby pobyt na plaży przeciągnął Wam się do wieczora, zachód słońca nad jeziorem podziwiany przy dźwiękach chillout’owej muzyki i wakacyjny nastój przekonają Was, że lepszego zakończenia dnia nie mogliście sobie wymarzyć.
Więcej informacji: www.boyenpark.pl
Współrzędne GPS: 54.03814, 21.75331
Park Linowy Wiewióra
Park Linowy Wiewióra to największy park linowy na Mazurach, który stanowi jedną z głównych atrakcji dla dzieci w Giżycku. Wyróżnia się nie tylko swoim rozmiarem, ale także unikalną ofertą rozrywki, która zadowoli rodziny zarówno te aktywne ruchowo na co dzień, jak i od święta.
Zróżnicowane pod względem stopnia trudności trasy linowe dadzą Wam możliwość wyboru adekwatnej do Waszej kondycji i aspiracji sportowych.

Źródło zdjęcia: www.parkwiewiora.pl
W parku dostępne są 4 trasy z przeszkodami i 1 zjazdowa. Dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat i osób, które nie mają jeszcze wprawy w przechodzeniu po ruchomych mostkach i platformach, najlepsza będzie trasa z 13 przeszkodami, które od ziemi dzieli odległość 3 m.
Trasa dla dzieci stanowi świetną rozgrzewkę przed wejściem na bardziej wymagającą trasę średnią.

Źródło zdjęcia: www.parkwiewiora.pl
Trasa średnia to tzw. trasa kompromisowa. Mogą z niej korzystać ci, którzy mają już jakieś doświadczenie w zachowywaniu równowagi na ruchomych, nierzadko bujających się elementach parkowej infrastruktury, która w tym przypadku liczy 18 przeszkód zawieszonych na zróżnicowanej wysokości od 6 do 9 m nad ziemią.
Trasa wysoka to propozycja dla osób, które nie mają lęku wysokości. W związku z tym, że minimalny wymagany wzrost wynosi 160 cm, zmagania z przeszkodami zawieszonymi na wysokości 8 m nad ziemią mogą podjąć jedynie starsze dzieci i dorośli. Nagrodą za trud włożony w pokonanie pierwszego etapu trasy jest fenomenalny zjazd tyrolski nad jeziorem, który rozbudza apetyt na więcej tego typu atrakcji. Miłośników tyrolek usatysfakcjonuje fakt, iż na terenie obiektu znajduje się też trasa prawie w całości składająca się ze zjazdów.

Źródło zdjęcia: www.parkwiewiora.pl
By najmłodsze dzieci mogły w pełni skorzystać z pobytu w Parku Wiewióra specjalnie dla nich powstała trasa maluch. W całości zabezpieczona barierkami i siatkami asekuracyjnymi umożliwi Waszym milusińskim pokonywanie trasy w kasku, ale bez uprzęży, które wymagane są na pozostałych trasach. Nawet trzylatki mogą podjąć to wyzwanie, pokonując tor przeszkód składający się z 10 elementów zawieszonych na wysokości 3 m nad ziemią.
Największą jednak radość sprawi im na pewno „nurkowanie” w basenie z kolorowymi piłeczkami. Piłeczki wykonane są z nietoksycznego tworzywa, a sama zabawa w basenie na pewno pozostawi po sobie niezapomniane wspomnienia.
Jeśli poszukujecie przygód, znajdziecie je między drzewami lasu nad jeziorem Popówka Mała. Park Linowy Wiewióra zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, zapewniając przy tym pełne bezpieczeństwo i opiekę wykwalifikowanych instruktorów. Pozwala delektować się pięknem przyrody, bliskością jeziora i towarzystwem najbliższych.
Więcej informacji: www.parkwiewiora.pl
Współrzędne GPS: 54.03528, 21.74961
Most obrotowy
Most Obrotowy na kanale Łuczańskim powstał w 2 połowie XIX w., by ułatwić połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Choć od tego czasu minęło ponad 160 lat, most nadal jest w użytku. Wiekowa konstrukcja widnieje obecnie we wpisie rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego jako zabytek techniki, który jednak nadal sprawnie działa.
Co ciekawe most ten otwiera się w bok pod kątem 90o, co odróżnia go od większości typowych mostów otwieranych do góry. To konstrukcja unikatowa nie tylko w Polsce. W całej Europie jest zaledwie kilka takich mostów.

Konstrukcja waży aż 100 ton, jednak jej inżynieryjny fenomen pozwala na ręczną obsługę. Kilka razy w ciągu dnia jeden człowiek siłą własnych mięśni otwiera i zamyka most, a robi to po to, by podróżujące po kanale statki mogły kontynuować rejs. Proces trwa kilka minut. Jeśli chcielibyście z dziećmi zobaczyć, jak działa ten cud techniki, łatwo przewidzieć moment, kiedy będzie otwierany. Most otwiera się i zamyka zgodnie z rozkładem rejsów białej floty Żeglugi Mazurskiej.
Współrzędne GPS: 54.03626, 21.76067
Zamek Krzyżacki
Zamek krzyżacki w Giżycku wybudowany ok. 1341 r. jest jednym z pięciu zamków, które w przeszłości pełniły funkcję pogranicznych fortyfikacji będących punktem inwazji na Litwę. Takie strażnice znajdowały się jeszcze w Piszu, Ełku, Węgorzewie i Rynie.
Historia przypomina jednak, że to właśnie wojska litewskie przechytrzyły Krzyżaków i kilka wieków temu spaliły majestatyczną budowlę komturii. Mimo to 30 lat później krzyżowi zakonnicy odbudowali twierdzę, która w dziejach regionu zapisała się jako miejsce, przy którym w XV w. zaczęła kształtować się Nowa Wieś. I to właśnie ona dała początek dzisiejszemu Giżycku.

Źródło zdjęcia: www.hotelstbruno.pl
Mimo iż potężny, zamek ten na przestrzeni wieków nie oparł się zniszczeniom, licznym modyfikacjom i zaspokajaniu aktualnych wówczas architektonicznych gustów. W konsekwencji w XVI i XVII w. trudno było szukać jego pierwotnych, gotyckich cech typowych dla krzyżackich warowni.
Mimo że dziś budowla nie przypomina wizji swoich architektów, wciąż budzi zainteresowanie szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Pozostałości krzyżackiej twierdzy wraz z 4-kondygnacyjnym skrzydłem mieszkalnym z XV w. zaadaptowano na hotel St. Bruno (Święty Bruno). Nie tylko zatem wielowiekowa historia obiektu, ale przede wszystkim atrakcje, jakie czekają na Was w hotelu, czynią go wartym uwagi.

Źródło zdjęcia: www.hotelstbruno.pl
Zatrzymując się tu na nocleg, możecie zwiedzić historyczne wnętrza, by poczuć atmosferę średniowiecznej warowni i lepiej poznać dzieje regionu. Nie zawiedzie Was również różnorodność oferty. Prócz basenu z jacuzzi i z brodzikiem dla dzieci oraz strefy SPA możecie korzystać z kręgielni, bilarda, stołów do tenisa i piłkarzyków.
Dzieci z pewnością będą uradowane możliwością spędzenia czasu na placu zabaw wyposażonym w dmuchany zamek, trampolinę, zjeżdżalnię i piaskownicę. Gdy pogoda nie dopisze, nudę rozpędzą kanały telewizyjne z programami dla dzieci, gry na X-box’ie, zabawa mega klockami oraz pobyt w sali zabaw, w której w każdą sobotę profesjonalni animatorzy organizują kreatywne zajęcia.

Źródło zdjęcia: www.hotelstbruno.pl

Źródło zdjęcia: www.hotelstbruno.pl
Możecie też liczyć na szereg udogodnień w pokojach, które ułatwią Wam opiekę nad dziećmi podczas wyjazdu, a także specjalne menu dla dzieci w restauracji.
Zamkowe mury pełniące niegdyś funkcję fortyfikacji wojennej, dziś sprawdzają się w roli obiektu przyjaznego rodzinie, który harmonijnie łączy przeszłość z teraźniejszością i oczekiwaniami turystów.
Więcej informacji: www.hotelstbruno.pl
Współrzędne GPS: 54.03609, 21.76018
Źródło zdjęcia: www.hotelstbruno.pl
Wieża ciśnień
Monumentalna konstrukcja sygnowana herbami Giżycka oraz Mazur zbudowana z charakterystycznej czerwonej cegły to giżycka wieża ciśnień z 1900 r. Pnąca się 25 m ku niebu jest dziś symbolem wodociągowej historii miasta. Wyposażona w zbiornik, który mieścił w sobie ok. 200 m3 wody, przez 96 lat zaopatrywała mieszkańców w wodę. Dziś odpoczywa i zamiast wody jej wnętrze wypełniają turyści.
Neogotyckie mury wieży kryją w sobie nie tylko bogatą historię, ale także wiele atrakcji dla turystów.

Źródło zdjęcia: www.wieza-gizycko.pl
Poszczególne kondygnacje budowli zaadaptowano na przestrzeń muzealną, która prezentuje eksponaty związane z historią regionu oraz ukazujące życie dawnych mieszkańców Giżycka. Na miejscu znajduje się również sklepik z pamiątkami, w którym możecie zakupić unikatowe upominki.
Wieża ciśnień zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem oraz widokami, jakie można podziwiać z jej tarasu. Jest wspaniałym połączeniem przeszłości z nowoczesnością. I jako propozycja na rodzinną wycieczkę gwarantuje nie tylko walory edukacyjne i krajobrazowe, ale też smakowe i rekreacyjne. O ile na te ostatnie w ogóle się zdecydujecie. Wspięcie się na szczyt zajmie Wam chwilę, bo do pokonania macie 120 schodów. Jeśli wolelibyście pominąć ten wysiłkowy punkt programu Waszej wycieczki, na taras widokowy wjedziecie też windą.

Źródło zdjęcia: www.wieza-gizycko.pl
To rozwiązanie w szczególności cenią sobie rodzice małych dzieci, którzy z powodu schodów nie chcą rezygnować z oglądania panoramy Giżycka. A ta otoczona wodami jezior Niegocin, Kisajno i kilku mniejszych, prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Zanim zejdziecie na dół, pozwólcie sobie na przeżycie niezapomnianych chwil, delektując się aromatyczną kawą i pysznym ciastem z kawiarni na szczycie wieży.
Dzieci do lat 7 mogą zwiedzać wieżę za darmo.
Więcej informacji: www.wieza-gizycko.pl
Współrzędne GPS: 54.03658, 21.77932
Lodowisko
W nowoczesnej hali sportowej należącej do Mazurskiego Centrum Sportów Lodowych w Giżycku mieści się całoroczne lodowisko z bogatą ofertą sportów lodowych dla całej rodziny oraz kompletną infrastrukturą. Na pełnowymiarowej tafli można uprawiać łyżwiarstwo figurowe, short tracka, grać w hokeja lub rekreacyjnie pojeździć z dziećmi.

Źródło zdjęcia: www.lodowiskogizycko.pl/o-lodowisku
Na miejscu znajduje się wypożyczalnia łyżew, jednak nie ma obowiązku korzystania z niej, jeśli macie własne łyżwy. Przed wejściem na lodowisko możecie oddać je do serwisu i fachowego przygotowania, by po wejściu na lód cieszyć się płynną i bezproblemową jazdą. Pamiętajcie, że obiekt często wykorzystywany jest przez szkoły i kluby sportowe, dlatego przed wizytą warto sprawdzić grafik dostępności tafli.
Więcej informacji: www.lodowiskogizycko.pl/o-lodowisku
Współrzędne GPS: 54.04368, 21.78584
Pływalnia
Choć w Giżycku miejsce do zabawy w wodzie nie brakuje, trudno mówić o kąpieli, gdy nie sprzyjają temu albo pogoda, albo pora roku. Jednakże podobnie jak z lodowiska, tak i z pływalni krytej należącej do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Giżycku możecie korzystać przez cały rok.
6-torowy basen o głębokości od 1,2 do 1,9 m stwarza wystarczająco dużo miejsca dla pływaków. A jeśli ktoś nie opanował techniki pływania, instruktorzy ze szkółki pływackiej zapraszają na zajęcia zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Na miejscu możecie odprężyć się też w brodziku z hydromasażem, skorzystać z sauny suchej, siłowni, a także oferty kawiarni znajdującej się na piętrze.
Pływalnia spełni Wasze oczekiwania dotyczące zarówno aktywności fizycznej, jak i relaksu. Pamiętajcie jednak, że zgodnie z informacjami na stronie www obiektu, z niecek basenowych nie mogą korzystać dzieci do lat 3. Zakaz wynika z „Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach”. Planując wizytę na basenie, weźcie to pod uwagę.
Więcej informacji: www.plywalnia.gizycko.pl
Współrzędne GPS: 54.03871, 21.76350
Imprezy, eventy, wydarzenia
W Giżycku odbywa się wiele różnych wydarzeń, takich jak festiwale, koncerty, jarmarki, konkursy, czy pokazy. W kalendarzu corocznych imprez nie może zabraknąć Otwarcia Sezonu Żeglarskiego, Letniego Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego oraz Święta Twierdzy Boyen, w których i Wy możecie uczestniczyć.
- Otwarcie Sezonu Żeglarskiego odbywa się w majówkę i jest jedną z najpopularniejszych imprez żeglarskich na Mazurach. To niezwykłe widowisko, podczas którego zobaczycie Paradą Jednostek Pływających. Program wzbogacają występy artystyczne, familijne spektakle teatrów ulicznych, rozmaite warsztaty, konkursy i koncerty zespołów szantowych, z którymi możecie sobie pośpiewać.
- Letni Międzynarodowy Zlot Motocyklowy to przede wszystkim warkot dużych, pięknych, kojarzących się z wolnością i przygodą maszyn, które przyciągają nie tylko fanów motoryzacji. Motocykliści z całej polski na przełomie lipca i sierpnia przejeżdżają w uroczystej paradzie ulicami miasta, by świętować w utworzonym na terenie Twierdzy Boyen motocyklowym miasteczku. Imprezie towarzyszą koncerty, konkursy, ognisko, rozmaite zabawy i wspaniała atmosfera.
- Święto Twierdzy Boyen odbywa się co roku mniej więcej w połowie sierpnia. Możecie spodziewać się wielu atrakcji takich jak np. kiermasz rozmaitości, giełda militariów, warsztaty malarskie i rzeźbiarskie, historyczne dioramy, jarmark z regionalnymi produktami, kino plenerowe i gwóźdź programu – inscenizacja Bój o Twierdzę Boyen.
Wybierając się na rodzinne wakacje do Giżycka, otworzycie drzwi do niezliczonych możliwości spędzania czasu. Malownicza okolica z pewnością Was oczaruje, zabytki wzbogacą w wiedzę o pięknym mazurskim regionie Polski, a liczne atrakcje zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi dostarczą mnóstwo zabawy i radości.
Giżycko nie tylko zapewni Wam niezapomniane wakacyjne przeżycia, ale także stanie się miejscem, do którego będziecie chcieli powracać, być może w ramach urlopu, być może we wspomnieniach, które na pewno wywołają uśmiech na twarzy u każdego z członków Waszej rodziny.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl