Etno Roztocze z dziećmi

PIERWSZE RODZINNE WAKACJE NA ROZTOCZU, CZYLI NAMIOTY I OGRÓD ZABAW W ETNO ROZTOCZU (OKOLICE ZWIERZYŃCA)

Wierzycie w przeznaczenie? My coraz bardziej. W ubiegłym roku postanowiliśmy, że część wakacji spędzimy na Roztoczu. Pierwszy raz w życiu.

Odpaliliśmy zasoby Internetu i przypadkiem lub zrządzeniem losu właśnie, jednym z pierwszych miejsc, które znaleźliśmy, wpisując hasło „Roztocze z dziećmi” było Etno Roztocze. Choć nie jest to rezerwat, ścieżka tematyczna ani ciekawy park (a tego typu naturalnych atrakcji szukamy najpierw, szczególnie teraz w dobie popularnego wirusa), od razu wiedzieliśmy, że będziemy chcieli to miejsce odwiedzić.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Kiedy jeszcze okazało się, że można się tam zatrzymać z namiotem, wiedzieliśmy, że to zdecydowanie zrządzenie losu. Mieliśmy pewność, że nasze zakwaterowanie i baza wypadowa będą miejscem, które dzieci pokochają. Czas pokazał, że nie myliliśmy się ani trochę.

 

Co to jest ETNO ROZTOCZE?

Etno Roztocze to ogród zabaw, Pracownia Radosnej Twórczości i kameralne pole namiotowe, skupione wokół pięknego budynku starej roztoczańskiej szkoły, któremu właściciele - Ola i Jarek - nadali drugie życie. Spostrzegawczy obserwator nawet bez czytania informacji na stronie internetowej zauważy kilka myśli przewodnich, które towarzyszą temu miejscu. A są to: rodzicielstwo bliskości i pozwolenie dzieciom na to, żeby były dziećmi bez zbędnej ingerencji dorosłych, troska o środowisko naturalne, w tym bycie blisko natury, na tyle, na ile jest to możliwe - w zabawie i w codziennym postępowaniu.

Rozpoczynamy przygodę w Etno Roztoczu z dziećmi
Pracownia Radosnej Twórczości dla rodzin z dziećmi

 

OGRÓD ZABAW - jak wygląda?

Tutejszy ogród zabaw to nie plastikowy, kolorowy małpi gaj. Królują tu naturalne materiały: drewno, kamienie, piasek, szyszki.

Dzieci znajdą tu przepiękne kuchnie błotne, których wyposażenie jest prawie w całości wzięte żywcem ze starych roztoczańskich kuchni (piękne garnuszki, drewniane deski do krojenia i łyżki do mieszania, małe patelenki itp.). Pojemniki z wodą są jedynym (albo my nie zauważyliśmy innych) plastikowym elementem w ogrodzie, choć tak naprawdę wyglądają jakby były szklane.

Miejsce zabaw dla dzieci w ogrodzie
Kuchnia błotna w Ogrodzie Zabaw

Znajdziecie tu również duży drewniany domek wśród drzew z niespodziankami w środku, a pod nim hamako-huśtawki dla małych miłośników bujania. Zaraz obok są dwie tradycyjne huśtawki, najbardziej klasyczny sprzęt w ogrodzie.

Drewniany domek dla dzieci w Etno Roztoczu
Hamak w Ogrodzie Zabaw w Etno Roztoczu

Jest tu też ścieżka bosych stóp oraz mały drewniany sklepik, w którym dzieci sprzedają wszystko, co przyjdzie im do głowy - od kamyków, przez szyszki, po piaskowe babki. Jest rura - tunel w specjalnie przygotowanym pagórku i zjeżdżalnia z tego pagórka właśnie. Jest też ścieżka z drewnianych pachołków, na których można ćwiczyć równowagę i zręczność. Nieostrożni (jak nasz syn) mogą sobie nabić guza i zdobyć cenną lekcję na przyszłość.

Atrakcje dla dzieci na urlopie na Roztoczu
Ogród Zabaw - tunel dla maluchów
Etno Roztocze - miejsce przyjazne dzieciom pełne atrakcji
Wypoczynek dla rodzin z dziećmi na Roztoczu
Atrakcje dla najmłodszych na wakacjach rodzinnych
Urlop z dziećmi na świeżym powietrzu

Maluszki mogą dodatkowo posiedzieć w drewnianym samochodzie, a starszaki poprosić o drewniany zestaw majsterkowicza. Wszyscy mogą biegać i szaleć do woli. Nikogo nie dziwi tu, że dziecko biega boso, ma brudne ręce i buzię lub jest mokre. Pewnie właśnie bawiło się w kuchni błotnej.

Kącik dla maluchów

Dla rodziców są tu ławki i stoliki oraz leżaki i hamaki rozwieszone między drzewami. Fajne jest to, że w ogrodzie znajdziecie sporo cienia nawet w upalne dni.

Wakacje na Roztoczu - wypoczynek rodzinny

W ogrodzie jest też budynek z toaletą i nocnikiem oraz przewijakiem, do którego można wjechać wózkiem dziecięcym, jeśli jest taka potrzeba.

 

STARA SZKOŁA- co się w niej kryje?

W drewnianym budynku szkoły znajduje się letnie mieszkanie właścicieli (a my po cichu marzymy, że kiedyś będą tu pokoje do wynajęcia), ciucholand, czyli sklep z używaną odzieżą dobrej jakości i o dobrym składzie (co wpisuje się w myśl propagowanego tutaj recyklingu i troski o środowisko) oraz pamiątkami typu drewniane magnesy czy kolczyki. Jest także duża aula.

Ciucholand na Roztoczu
Pamiątki dla całej rodziny z Etno Roztocza

W przypadku deszczu to w niej odbywają się warsztaty, które przy dobrej pogodzie są organizowane na zewnątrz i to tu można szybko ewakuować się z ogrodu w razie niepogody. Aula ma ponad 100 m2 i sprzyja takim aktywnościom, jak zabawa w teatr, turnieje w piłkarzyki, granie w karty czy gry planszowe. Można tu też biegać i skakać albo wykonać prace z mniej lub bardziej recyklingowych elementów. Możecie też urządzić tu swojemu dziecku imprezę urodzinową.

W szkole (a dokładniej na jej werandzie) działa też minisklepik z przekąskami i napojami oraz lodami. Kupicie tu znane łakocie, ale również zdrowe, pełnoziarniste ciasteczka. Z wyprzedzeniem  możecie nawet zamówić kosz piknikowy, którego zawartość umili Wam pobyt w ogrodzie, szczególnie, że po zakupie biletu nie ma limitu czasowego na ten pobyt i bardzo możliwe, że Wasze dzieci nie będą chciały Etno Roztocza opuścić zbyt szybko wink.

 

RADOSNA TWÓRCZOŚĆ - czyli co dokładnie?

W Etno Roztoczu odbywają się różnego rodzaju warsztaty dla grup zorganizowanych. W wakacje jest stały grafik zajęć (codziennie inne), można też zamówić warsztaty dla grupy (dzieci od lat 3 wzwyż), która może liczyć nawet… 100 osób!

Dla najmłodszych proponowane są takie aktywności, jak malowanie figurek zwierzaków lub wyklejanie ich włóczką, jeśli swobodna zabawa to według opiekunów niewystarczająca atrakcja. Dla dzieci powyżej 7 lat organizowane są między innymi: malowanie włóczką, tworzenie patyczaków (czyli postaci z patyków ubranych we włóczkę), tworzenie „gobelinów natury”, czyli tkanie darami natury i tworzenie krajobrazów z  trawy, liści, patyków itp., tworzenie konstrukcji z drewna recyklingowego, gdzie w ruch idą gwoździe, wkręty i młotki oraz  inne tego typu narzędzia. W ofercie są nawet warsztaty dla młodzieży 14+!

Warsztaty rodzinne w Etno Roztoczu

 

KEMPING - ostatnie, ale bardzo ważne udogodnienie w tym miejscu

To opcja, która nam spadła jak z nieba, ponieważ w każde wakacje staramy się spędzić kilka dni pod namiotem. Nie jesteśmy zaprawionymi w boju „namiotowcami”, jednak lubimy pokazywać dzieciom różnorodne formy zakwaterowania oraz ich plusy i minusy. Nawet jeśli sami wolelibyśmy wyspać się w wygodnym łóżku, wiemy, że pobyt pod namiotem to jedna z największych atrakcji wakacyjnych dla naszych dzieci. Stąd motywacja, żeby podczas każdego wakacyjnego wyjazdu spędzić kilka nocy właśnie w taki sposób.

Staramy się dokładnie wybrać miejsce, gdzie nasz materiałowy dom chcemy rozbić. Nie lubimy wielkich, zatłoczonych i często głośnych pól namiotowych przy dużych miastach lub popularnych destynacjach turystycznych. Wioska Topólcza i jej kameralny kemping od razu nam się spodobały i po krótkiej rozmowie telefonicznej z właścicielką, zapadła decyzja, że to tu spędzimy 4 noce podczas pobytu na Roztoczu.

Wakacje pod namiotem z dziećmi
Kemping przyjazny dzieciom
Wczasy na Roztoczu pod namiotem
Udogodnienia na polu namiotowym

 

Jak wygląda etnoroztoczański kemping?

  • jest kameralny. Z reguły rozbija się tu ok. 6 rodzin z dziećmi,
  • ma dostęp do toalety w budynku na dworze (tej, która stoi w ogrodzie), prysznica pod chmurką, a w razie potrzeby czy zimnej pogody również do dwóch pryszniców i toalet wewnątrz budynku szkoły,
  • jest możliwość podpięcia do prądu,
  • jest dostęp do lodówki i mikrofalówki,
  • są polowe umywalnie z suszarką do naczyń i zimną wodą,
  • będąc jego gościem, ma się nieograniczony dostęp do ogrodu zabaw w celach rozrywkowych właśnie. Właściciele uprzejmie, acz stanowczo proszą, żeby życie namiotowe tj. gotowanie, jedzenie itp. odbywało się na polu namiotowym, gdzie są ku temu bardzo dobre warunki. Dla nas ta prośba jest zrozumiała i logiczna. Namiotowcy mogą też korzystać z ogrodu po godzinach jego otwarcia, ale obowiązuje wtedy ścisła zasada posprzątania przestrzeni po skończonej zabawie,
  • w razie deszczu można korzystać z auli w szkole, ale tylko w godzinach jej funkcjonowania (takich jak otwarcie ogrodu zabaw),
  • zakwaterowanie odbywa się codziennie oprócz poniedziałku, który jest wolnym, rodzinnym dniem właścicieli.

Dlaczego tak się nam podobało na kempingu w ETNO ROZTOCZU?

Powodów jest kilka...

Po pierwsze - jest to piękne, naturalne i przyjazne rodzinie miejsce, gdzie spotkaliśmy świetnych ludzi (tylko rodziny z dziećmi), z którymi od razu udało nam się nawiązać pozytywny kontakt. Rankami, późnymi popołudniami i wieczorami, czyli wtedy, kiedy bywaliśmy na terenie Etno Roztocza, każdy z nas miał zapewnione towarzystwo rówieśników wink.

Po drugie, nasze dzieci po raz pierwszy miały okazję spędzić wieczory przy ognisku i… gitarze! Ogniska organizujemy często, ale w naszym otoczeniu nie mamy nikogo, kto gra na gitarze. Tu w Etno Roztoczu spotkaliśmy gitarowych zapaleńców, dzięki którym Iwo i Gaja poznali klasyki ogniskowe, takie jak piosenki Starego Dobrego Małżeństwa, Dżemu, Heya czy zespołu T.Love. Nie wspominając o tym, że my - rodzice bardzo urośliśmy w ich oczach  (Mamo, tato skąd Wy znacie te wszystkie piosenki?).

Po trzecie, czuliśmy się tu dobrze i na miejscu. Właściciele jasno określają zasady pobytu, więc nie ma miejsca na niedomówienia. Z drugiej strony są bardzo przyjaźnie i otwarcie nastawieni, cierpliwie odpowiadają na pytania i doradzają, jeśli takiej rady potrzebujecie.

Po czwarte, Etno Roztocze stanowiło dobrą bazę wypadową do okolicznych atrakcji, o których w wielkim skrócie napiszemy na samym końcu.

Jedynym minusem był fakt, że… nasze dzieci nie były zbytnio chętne, żeby opuszczać teren ogrodu zabaw i trochę przez to okroiliśmy nasze plany zwiedzaniowe. Z drugiej strony, miało to również małe plusy - w końcu wypoczynek na hamaku z ulubioną książką albo w towarzystwie innych rodziców też jest przyjemny.

 

KILKA PRAKTYCZNYCH KWESTII:

 

CO JEST POTRZEBNE, ŻEBY SPĘDZIĆ KILKA DNI POD NAMIOTEM (w jakimkolwiek miejscu)?

W zasadzie z rzeczy koniecznych potrzebujecie namiot, karimaty i śpiwory, ręczniki oraz czołówkę lub inną latarkę na ewentualne nocne eskapady do toalety. Dla wygody przydadzą się też małe poduszki typu jaśki. Inne gadżety typu stoliki, krzesła czy kuchenka gazowa są zbędne, jeśli jest to początek Waszej przygody, jeśli pakujecie się w mały samochód lub jeśli zamierzacie spędzać dzień na zwiedzaniu i jeść w lokalnych restauracjach i knajpkach (my tak właśnie robimy, bo szkoda nam czasu na gotowanie), czyli poza polem namiotowym.

Na pierwszy raz nie warto nawet kupować namiotu, jeśli macie od kogo go pożyczyć. Nie wiadomo, czy spodoba się Wam taka forma spędzania wakacji, więc lepiej najpierw to sprawdzić.

Warto spróbować raz czy dwa i jeśli złapiecie bakcyla, sami będziecie wiedzieli, jakich rzeczy Wam brakowało i w co warto się doposażyć.

My pod namiot, oprócz wymienionych wyżej podstawowych rzeczy, zabieramy też zawsze bieliznę termiczną na chłodne noce (tą samą, którą zabieramy na narty), dwa - trzy plastikowe lub bambusowe talerzyki i miseczki, dwa metalowe kubki na kawę, deseczkę do krojenia, małą szybkoschnącą ściereczkę, sztućce (w ilości podstawowej, np. jeden porządny nóż, dwie duże łyżki do jedzenia płatków, widelec i małą łyżeczkę) oraz nasz wakacyjny luksus - kawiarkę elektryczną. Jeśli stwierdzamy, że czegoś nam brakuje - albo szybko przechodzimy nad brakiem do porządku dziennego, albo zaopatrujemy się w brakującą rzecz w najbliższym sklepie. Nie dajemy się w każdym razie zwariować.

Pole namiotowe w Etno Roztoczu bardzo polecamy tym, którzy mają ochotę spróbować przygody z namiotem, ale również tym, którzy lubią kameralne, niebanalne miejsca noclegowe, prowadzone przez nietuzinkowych i przyjaznych ludzi.

 

CO MOŻNA ZWIEDZIĆ W OKOLICY ETNO ROZTOCZA?

W samej wiosce Topólcza znajduje się niewielki wąwóz. Jest urokliwy, niestety przejście strasznie uprzykrzyły nam całe chmary komarów. Niemniej jednak polecamy. Nie jest to długi spacer, więc nawet w niechcianym towarzystwie dacie radę.

Wąwóz w wiosce Topólcza

 

Zwierzyniec

Znajduje się ok. 5 kilometrów od Etno Roztocza. Możecie tu zwiedzić browar, przejść się bulwarem wzdłuż ładnego stawu z charakterystyczną wysepką na środku, pobawić się w Parku Linowym Lemur albo podejść lub podjechać samochodem lub rowerami do Stawów Echo. Woda w stawach Echo jest stosunkowo czysta, do tego płytka, więc bezpieczna dla dzieci. W upalne dni są tu tłumy.

My przyjeżdżaliśmy na plażę wieczorami. Wciąż było przyjemnie, a raczej pustawo. W pobliskich lasach znajdują się liczne ścieżki spacerowo – rowerowe, a ok. 500 metrów od stawów znajduje się mała wieża widokowa. Przy odrobinie szczęścia wypatrzycie z niej koniki polskie.

Park linowy dla rodzin z dziećmi w Zwierzyńcu
Ciekawe miejsce na wypoczynek rodzinny
Stawy Echo okolice Zwierzyńca
Idealne miejsce na rower z dziećmi
Atrakcje w okolicach Topólczy
Zwiedzamy Roztocze na wakacjach pod namiotem z dziećmi
Plaża przyjazna dzieciom

W Zwierzyńcu znajduje się też rezerwat przyrody o nazwie Bukowa Góra. To przyjemne, zacienione miejsce na spacer. Na szczycie znajduje się naturalny taras widokowy, z którego rozpościera się ładny widok na okolicę.

Odwiedziny całą rodziną w rezerwacie przyrody Bukowa Góra w Zwierzyńcu
Wakacje na Roztoczu
Podziwiamy rezerwat przyrody Bukowa Góra

 

Zamość

To śliczne, kolorowe miasteczko, gdzie warto wybrać się choćby na spacer po rynku i okolicznych urokliwych uliczkach. Miłośnikom historii polecamy wizytę w Twierdzy Zamość, gdzie oprócz zwiedzania z przewodnikiem czekają na Was dodatkowe atrakcje, np. strzelanie z łuku.

Zwiedzamy Zamość całą rodziną
Wypoczynek z dziećmi w Zamościu
Atrakcje dla całej rodziny

 

Susiec

To tutaj rozpoczyna się ścieżka spacerowa wzdłuż rzeki Tanew, na terenie Rezerwatu Przyrody nad Tanwią. Tanew to podobno jedna z najpiękniejszych rzek w południowo - wschodniej Polsce, a sam spacer wiedzie w dużej mierze po mostkach, które dodają wycieczce uroku. Na rzece znajdują się liczne niskie progi zwane szumami, od dźwięku spadającej z nich wody. Szumy wyglądają jak mini-wodospady i jest ich tu naprawdę sporo. Woda w rzece jest płytka, czysta i orzeźwiająca, dlatego wiele rodzin decyduje się przejść przez rzekę w kilku miejscach na druga stronę - dla przygody i zabawy.

Ścieżka spacerowa wzdłuż rzeki na Roztoczu
Rezerwat Przyrody nad Tanwią
Spacer z dziećmi w rezerwacie przyrody w okolicach Etno Roztocza

W trakcie spaceru odbiliśmy za znakami do wodospadu na rzece Jeleń. Nie jest on duży, ale warto tu zajrzeć. Woda jest dużo zimniejsza niż w Tanwi!

Wodospad na rzece Jeleń

 

Szczebrzeszyn 

My zajrzeliśmy tu po drodze, żeby znaleźć przysłowiowego chrząszcza. Udało nam się znaleźć nawet dwa okazy.

 

Zagroda Guciów

To kultowe miejsce na Roztoczu, jednak… nas nie ujęło. Może inaczej - zagroda jest ładna, miniskansen urokliwy i kolorowy, a restauracja oferuje regionalne dania, ale… są tu tłumy, ciężko znaleźć stolik, na jedzenie czeka się w sezonie długo, porcje są maleńkie, a ceny jedzenia i biletów do zagrody były w wakacje 2020 przesadnie wygórowane. Mieliśmy poczucie, że zmarnowaliśmy tu czas. Warto oczywiście opinię wyrobić sobie samemu.

Atrakcja dla dzieci Zagroda Guciów

 

Restauracja Mama w wiosce Jacnia 

Jeśli tylko będziecie w okolicy, koniecznie tu zajrzyjcie. My nadłożyliśmy drogi, żeby do niej dotrzeć i nie żałowaliśmy. Miejsce jest śliczne i z duszą. Menu proste i sezonowe. Ceny przystępne. Obsługa miła. Wszystko nam tu pasowało. Porcje okazały się wielkie i smaczne. Polecamy pierogi i pyszne placki z cukinii. Zupy również godne uwagi. Spędziliśmy tu więcej czasu niż trzeba było, żeby zjeść obiad.

Restauracja Mama w wiosce Jacnia idealna dla rodzin
Przystanek na rodzinne jedzenie na Roztoczu
Menu w restauracji Mama przyjazne dzieciom

Podsumowując: polecamy Etno Roztocze i jako miejsce docelowe – takie, gdzie spędzicie część rodzinnych wakacji i jako miejsce, w którym można spędzić aktywny, rodzinny dzień, a także jako miejsce na pierwszą w życiu przygodę z namiotami. My przywieźliśmy stąd same dobre wspomnienia, choć dosłownie przetrwaliśmy tu (w namiocie) niejedną nocną burzę.

 

KILKA PRAKTYCZNYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH ETNO ROZTOCZA:

  • wszystkie sprzęty w ogrodzie zabaw posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty,
  • gdybyście chcieli zatrzymać się tu pod namiotem, KONIECZNIE musicie miejsce wcześniej zarezerwować, ponieważ pole jest małe, a cieszy się dużym zainteresowaniem,
  • zakwaterowanie na kempingu odbywa się od wtorku, od godziny 14, do niedzieli (poniedziałek to rodzinny dzień właścicieli),
  • ogród zabaw działa dla zwiedzających w godzinach od 10 do 18 od środy do piątku oraz od 10 do 19 w soboty i niedziele,
  • za dodatkową opłatą możecie zorganizować tu ognisko albo w trakcie pobytu w ogrodzie zabaw, albo wieczorem jako goście kempingu,
  • właściciele pomogą Wam też zamówić domowy obiad czy pizzę, które możecie zjeść na terenie ogrodu,
  • jeśli wybieracie się do ogrodu zabaw z maluszkami, warto wziąć dla nich ubrania na zmianę wink
  • wszystkie informacje dotyczące tego miejsca znajdziecie na stronie internetowej: https://etnoroztocze.pl/

To jak? Jest pomysł na wakacyjny dzień, weekend lub dłuższy pobyt podczas wizyty na Roztoczu? smile

My gorąco polecamy Wam Roztocze jako region oraz Etno Roztocze jako bazę wypadową!

 

Autorka tekstu i zdjęć: Aleksandra Horzela-Chrost

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.
 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi