Chełm - atrakcje dla dzieci
Chełm – zwiedzanie z dziećmi
Położony na Lubelszczyźnie Chełm jest idealnym miejscem na rodzinny weekend. Swoimi historycznymi zabytkami, malowniczymi krajobrazami oraz atrakcjami dla najmłodszych zachęca do aktywnego spędzania czasu, oraz wspólnego odkrywania tajemnic przeszłości.
Fakty historyczne przeplatają się tu z legendami, które ożywają zarówno w miejskich podziemiach, jak i na ulicach miasta. W niezwykłych kredowych kopalniach Waszym przewodnikiem będzie tajemniczy Bieluch, który odkryje przed Wami świat ukrytych skarbów. Na ulicach Chełma w rolę lokalnych przewodników wcielają się natomiast Misie Chełmisie, które wprowadzą dzieci w niezwykłą atmosferę zabawy i odkryć.
Którego przewodnika wybierzecie najpierw, zależy od Was. Jedno jest pewne: warto spotkać się z każdym z nich, ponieważ każdy odkryje przed Wami inne oblicze miasta nad Uherką.
Góra Chełmska
Góra Chełmska (zwana w późniejszym czasie również Zamkową lub Katedralną) to wyjątkowe miejsce, które od wieków odgrywało kluczową rolę w dziejach Chełma. Historia i piękne widoki łączą się tu w fascynującą całość, tworząc idealne miejsce na rodzinną wycieczkę i relaks na łonie natury. Już ponad 1000 lat temu znajdowała się tu osada, która z czasem wzbogaciła się o zamek i inne budowle, mające dziś status zabytków.
Jednym z nich jest Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, widoczna nawet z kilkudziesięciu kilometrów przed Chełmem. Jej piękne barokowe wnętrza oraz obraz Matki Boskiej Chełmskiej, do którego pielgrzymują wierni już od XIV wieku, na pewno zrobią na Was wrażenie.
Równie duże „wow” wywołuje panorama miasta, którą możecie podziwiać z tarasu widokowego dzwonnicy sąsiadującej z bazyliką. Widok na siatkę ulic w centrum to świetna okazja do zabawy we wskazywanie kolejnych zabytków, które warto zobaczyć, oraz atrakcji, z których chcielibyście skorzystać. Zanim jednak wybierzecie się na poszukiwanie przygód w labiryncie miejskich ulic, pozostańcie jeszcze trochę na Górze Chełmskiej, gdyż jest tu jeszcze kilka interesujących obiektów.
Pałac Biskupów Unickich, klasztor bazylianów, Brama Uściługska i pomnik prymasa Wyszyńskiego to dziedzictwo, które dopełnia historię najważniejszego wzgórza w mieście.
Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji na Górze możecie zejść do miasta schodami prowadzącymi na ulicę Lubelską, gdzie czekają na Was kolejne zabytki i atrakcje Chełma.
Współrzędne GPS: 51.13207, 23.48039
Plac Łuczkowskiego
Plac Łuczkowskiego to tętniące życiem serce miasta, miejsce towarzyskich spotkań, rodzinnych spacerów i odpoczynku przy kawie i deserze. Rodziny z dziećmi chętnie tutaj przychodzą, by zrelaksować się w ogródku restauracyjnym, delektować się lokalnymi przysmakami, złapać chwilę wytchnienia, a przy okazji zobaczyć kilka zabytków.
W otoczeniu zabytkowych kamienic zbudowanych po wielkim pożarze, który w XVIII w. zniszczył zabudowę placu, wznoszą się pozostałości Bramy Lubelskiej, pomnik Poległych za Ojczyznę, odrestaurowana studnia, z której w średniowieczu mieszkańcy Chełma czerpali wodę oraz drewniany kiosk, będący pamiątką po historycznym targu żydowskim, który niegdyś funkcjonował w tym miejscu.
Te architektoniczne odwołania do historii są świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o tym, jak ważna była studnia w kontekście braku bieżącej wody w domach oraz o tym, że targ stanowił kiedyś centrum życia społecznego i wymiany handlowej. Tego typu rozmowy mogą pomóc Waszym dzieciom lepiej zrozumieć trudniejsze warunki życia panujące w dawnych czasach i być może jeszcze bardziej docenić dostęp do różnych możliwości oraz udogodnień, które są na wyciągnięcie ręki w dzisiejszym świecie.
Ciekawym elementem Placu Łuczkowskiego jest także Ailant gruczołowaty, zwany bożodrzewem. Legenda głosi, że to stare drzewo, dziś będące pomnikiem przyrody, „korzeniami sięga” czasów Kazimierza Wielkiego. Gdyby to była prawda, miałoby dziś ponad 650 lat! Czy to możliwe?
Współrzędne GPS: 51.13280, 23.47382
Zwiedzanie z dziećmi
Bazylika pw. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej, choć jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych, nie jest jedyną tego typu budowlą w mieście.



Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/bazylika.chelm/photos_by
Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na Cerkiew św. Jana Teologa z ciekawymi ikonami, Zespół Reformatorów oraz jeden z największych zabytków na Lubelszczyźnie – Zespół Popijarski z późnobarokowym kościołem pw. Rozesłania św. Apostołów.
Kościoły różnych wyznań świadczą o wielokulturowym charakterze Chełma, podobnie jak żydowskie kamienice, z których większość znajduje się na ul. Lubelskiej. Część z tych kamienic (podobnie jak kamienice w Radomiu, o których pisaliśmy tutaj) posiada dobudówki zwane kuczkami, nawiązujące do żydowskiego święta Sukkot.


Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/prokatedra.chelm/photos
Zwiedzając miasto, zwróćcie też uwagę na Osiedle Dyrekcji, które stanowi unikalny przykład architektury i urbanistyki z okresu międzywojennego. Budowę kompleksu w latach 20. i 30. XX w. zleciły Polskie Koleje Państwowe.
Osiedle, zaprojektowane jako miasto-ogród, powstało w pobliżu dworca kolejowego. Tworzyło harmonijną przestrzeń do życia, oferując dogodne warunki mieszkaniowe pracownikom Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, którzy przybyli tu z Radomia. Część osiedla zachowała swój oryginalny charakter i nadal służy celom mieszkaniowym, część została zaadaptowana na instytucje administracyjne.
Misie Chełmisie
Alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania miasta może być spacer misiowym szlakiem, połączony ze zwiedzaniem ciekawych miejsc Chełma. Wycieczka „Tropem Misia Chełmisia” z pewnością rozbudzi ciekawość Waszych dzieci i sprawi, że zwiedzanie stanie się prawdziwą przygodą. Misie czekają na Was w różnych zakątkach miasta, a ich odnajdywanie będzie gratką nie tylko dla małych poszukiwaczy.
Trasa rozpoczyna się przy miejskiej fontannie, gdzie spotkacie misia z parasolką, który przypomina przewodnika wycieczek – takiego, który również używa kolorowego parasola, aby łatwo wyróżniać się w tłumie turystów.
We wskazanych punktach szlaku spotkacie inne misie. Przy Chełmskim Parku Wodnym zobaczycie misia z kołem ratunkowym, który z pewnością podąża na basen. Przy Urzędzie Stanu Cywilnego młoda misiowa para właśnie świętuje zaślubiny, po których pewnie będzie żyła długo i szczęśliwie, jak w bajkach. Kilkaset metrów dalej, miś w eleganckim garniturze i z teczką podąża do Urzędu Miasta. Być może śpieszy się na spotkanie z prezydentem?
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Wędrując między urzędami, miniecie jeszcze jednego Misia Chełmisia. Przebrany za legendarnego Ducha Bielucha stoi w okolicy Chełmskich Podziemi Kredowych.
Choć Miejską Bibliotekę i Dom Kultury dzieli odcinek o długości nieco ponad kilometra, warto odwiedzić oba te miejsca. W pierwszym Miś bibliotekarz zachęca do czytania i przeżywania niezwykłych przygód z bohaterami literackimi, w drugim natomiast Miś wciela się w rolę ulicznego grajka.
Pozostałych Misiów Chełmisiów poszukajcie już sami. Niech spotkania z nimi będą dla Was niespodzianką i okazją do odkrywania kolejnych zakątków miasta.
Muzeum Ziemi Chełmskiej
Muzeum Ziemi Chełmskiej prezentuje bogatą historię Chełma, jednocześnie zachęcając do zgłębiania wiedzy z zakresu archeologii, etnografii, sztuki współczesnej, numizmatyki, fauny i flory, a także tradycji i kultury lokalnej społeczności.

Źródło zdjęcia: www.mzch.pl
Różnorodność, która zaspokoi ciekawe umysły Waszych małych odkrywców, prezentują wystawy, o których krótko Wam opowiemy. Każda z nich oferuje wyjątkowe spojrzenie na przeszłość i kulturę regionu, zachęcając do poszerzania horyzontów wiedzy i dalszego odkrywania dziedzictwa Chełma.
Wystawa „Chełm jest jego imię”
Wystawa „Chełm jest jego imię” opowiada dzieje Chełma od X do XX w. Dzieci z pewnością będą zachwycone, odkrywając pierwsze ślady życia w okolicy Chełma, a następnie śledząc jego rozwój od czasów prehistorycznych aż po współczesne. Dowiedzą się, jak wyglądało osadnictwo w epoce neolitu, brązu i żelaza, a następnie w średniowieczu, kiedy to Chełm był ważnym ośrodkiem osadniczym, oraz w kolejnych epokach.






Źródło zdjęć: www.mzch.pl
Być może ekspozycja dotycząca różnorodności etnicznej Chełma zachęci je do rozmów o przedstawicielach różnych narodowości i ich odmienności kulturowej, a wątki o zaborach i II wojnie światowej – do refleksji na temat wolności i niepodległości.
Kończąc zwiedzanie, przeniesiecie się jeszcze do czasów PRL, by zobaczyć, jak miasto podnosiło się po wojennych zniszczeniach i jak wyglądały realia ówczesnego życia. Zdjęcia i przedmioty codziennego użytku z tamtych lat uruchomią na pewno wyobraźnię Waszych dzieci i pomogą zrozumieć czas przemian oraz ich wpływ na kształtowanie teraźniejszości Chełma.

Źródło zdjęcia: www.mzch.pl
Wystawa "Skarby Przyrody"
Przy niesprzyjającej pogodzie, która uniemożliwi Wam pobyt na łonie natury, kontakt z przyrodą, choć w nieco innej formie, zapewni Wam wystawa Muzeum Ziemi Chełmskiej – „Skarby Przyrody”.
Ekspozycja prezentująca bogactwo fauny i flory Lubelszczyzny oraz ich znaczenie w naszym codziennym życiu.

Źródło zdjęcia: www.mzch.pl
Wystawa zatytułowana „Skarbiec Przyrody” przedstawia siedliska stepowe i stwarza okazję do podziwiania rzadkich gatunków zwierząt w ich naturalnych środowiskach. Wspominając dropa, który niegdyś żył w Polsce i susła perełkowanego, uświadamia, jak ważna jest ochrona zagrożonych zwierząt i ich naturalnych siedlisk.
W dalszej części dzieci będą mogły odkryć świat mieszkańców bagien i torfowisk, poznając żółwia błotnego oraz ptaki takie jak bąk, bocian czarny, czapla czy żuraw. Być może to spotkanie rozbudzi w nich ciekawość do obserwowania tych zwierząt w naturze?

Źródło zdjęcia: www.mzch.pl
W „Gabinecie osobliwości” czeka na Was ponad stuletni niedźwiedź brunatny, a dalej – podróż w czasie do okresu prehistorycznego, z którego pochodzą niesamowite skamieniałości. Odciski roślin sprzed milionów lat, skamielina drewna, czaszki mamutów i innych zwierząt plejstoceńskich, to eksponaty, które na pewno wzbudzą zainteresowanie Waszych dzieci.

Źródło zdjęcia: www.mzch.pl
"Powrót do przeszłości"
„Powrót do przeszłości” oferuje również kolejna wystawa, dzięki której poznacie codzienne życie przodków. Zgłębiając tajniki zbieractwa, myślistwa i rybołówstwa, dzieci odkryją różne metody pozyskiwania pokarmu w czasach neolitu. Idąc dalej, przekonają się, jak narzędzia do uprawy roli i rolnictwo zmieniły wcześniejsze formy zdobywania żywności i wpłynęły na rozwój cywilizacji. W części wystawy poświęconej garncarstwu i przetwórstwu żywności zobaczą ręcznie wykonane naczynia i dowiedzą się, jak w dawnych czasach przygotowywano jedzenie w domach.
Kolejną interesującą sekcją jest dział tkactwa, który prezentuje misterny proces przędzenia i tkania, a także bogatą kolekcję materiałów wykorzystywanych do szycia ubrań, w tym strój mieszkańców wsi chełmskiej z przełomu XIX i XX w.
„Powrót do przeszłości” to pouczająca wystawa, która uzmysławia, że dawno temu jedzenia nie można było kupić w sklepie, a jego zdobycie oraz przygotowanie wymagało specjalnych umiejętności. Podobnie było z ubraniami, do produkcji których potrzebny był nie tylko talent, ale także czas i cierpliwość.
Rodzinna wizyta w muzeum, czy to na jednej, czy na kilku wystawach, to inspirująca lekcja historii, która pomoże Waszym dzieciom zrozumieć zmiany zachodzące w świecie i być może skłoni do refleksji nad tym, jak wiele osiągnęliśmy jako ludzkość w porównaniu do dawnych społeczności.
Więcej informacji: www.mzch.pl
Współrzędne GPS: 51.13291, 23.47160
Chełmskie Podziemia Kredowe
Po wizycie w Muzeum Ziemi Chełmskiej możecie udać się z dziećmi do jednej z największych atrakcji Chełma – Zabytkowej Kopalni Kredy, zwanej Chełmskimi Podziemiami Kredowymi. Zanim jednak dotrzecie do celu, skorzystajcie z okazji, by opowiedzieć im o tym, jak wielki wpływ na rozwój miasta miały złoża kredowe, które wykorzystywano jako surowiec w budownictwie i przemyśle.

Źródło zdjęcia: https://podziemiakredowe.com.pl/
Wielkie wyrobiska kredy, które powstały pod powierzchnią Chełma pełne były krętych korytarzy, które łączyły się z piwnicami prywatnych domostw dzięki przejściom wydrążonym przez ich właścicieli.
W miarę jak kredowe wyrobiska przynosiły korzyści chełmianom i ich miastu, podziemny labirynt stale się rozrastał. Dopiero w XIX w. władze miasta postanowiły wstrzymać wydobywanie kredy, widząc w tym realne zagrożenie dla Chełma w postaci zapadlisk w niektórych jego częściach.
Wydrążone korytarze z czasem zaczęto przekształcać w atrakcję turystyczną, która obecnie jest jedną z największych atrakcji miasta. Zachęcając do wspólnego odkrywania skarbów ukrytych w chełmskiej ziemi, obiecuje pasjonującą wyprawę w dawne czasy, która z pewnością spodoba się Wam, jak i Waszym dzieciom.
Labirynt korytarzy przeniesie Was w odległą przeszłość i pozwoli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy. Wasze dzieci z pewnością będą zafascynowane tym, co można zobaczyć po drodze i tym, że mogą dotykać kredowych ścian, czując ich fakturę i temperaturę.

Źródło zdjęcia: https://podziemiakredowe.com.pl/
Liczne zakręty, komory, nisze zobrazują im warunki pracy górników kredowych, którzy ręcznie wykuwali cenny surowiec z podziemnych warstw, jednocześnie ukazując ogrom wysiłku, jaki wkładali w swoją pracę.
Podczas zwiedzania zobaczyć fascynujące ekspozycje geologiczne i archeologiczne, które będą podsycać Waszą ciekawość. Jedną z atrakcji jest szyb staromiejskiej studni – przykład dawnej infrastruktury miejskiej, nawiązujący do sposobów zaopatrywania mieszkańców w wodę.
Podziemia skrywają też niespodziankę – w jednej z komór można spotkać Ducha Bielucha, legendarnego opiekuna kopalni. Wiedząc o jego obecności, dzieci z pewnością będą go wypatrywały przez całą wycieczkę, aż w końcu nadejdzie ten moment i Duch Bieluch pojawi się na ich drodze. Legenda głosi, że spełnia powierzane mu życzenia. Dzięki niemu wycieczka staje się jeszcze bardziej ekscytująca i towarzyszy jej dreszczyk emocji.
Trasa jest oświetlona, a jej przejście zajmie Wam około godziny. Pod ziemią panuje stała temperatura 9°C, dlatego zaopatrzcie się w cieplejsze ubrania. Możecie też zabrać aparat fotograficzny, by uwiecznić podziemną wycieczkę na rodzinnych fotografiach.
Chełmska Kopalnia Kredowa to atrakcja, która udowadnia, że historia może być fascynująca, a jej odkrywanie – pełne przygód i radości.

Źródło zdjęcia: https://podziemiakredowe.com.pl/
Kim jest Bieluch?
W dawnych czasach, kiedy Chełm był jeszcze małym grodem, na szczycie Chełmskiej Góry żył niedźwiedź o brązowym futrze. Kolor jego umaszczenia zmienił się jednak z biegiem czasu, przybierając barwę śniegu. Wszystko za sprawą kredowych jaskiń, w których przebywał. Mieszkańcy, którzy wcześniej bali się dzikiego zwierza, przyzwyczaili się do jego obecności i zaczęli go traktować jak sąsiada i przyjaciela, który nad nimi czuwa.
Pewnego dnia osadę napadli groźni najeźdźcy, którzy chcieli zdobyć święty ogień strzeżony przez młode kapłanki. Mimo dzielnej walki mieszkańcom było jednak bliżej do porażki niż zwycięstwa. Wtedy na arenę walk wkroczył śnieżnobiały niedźwiedź, który rozgromił napastników, ratując sąsiadów przed agresją. Stanąwszy między trzema dębami, odpoczywał po walce i właśnie wtedy, gdy stał tak w chwili chwały, jego sylwetkę oświetliły promienie słońca. Mieszkańcy zrozumieli, że gdyby nie ich wybawca, nie poradziliby sobie.
Od tego czasu biały niedźwiedź stał się Bieluchem – symbolem miasta, którego duch zamieszkał w podziemiach i do dziś opiekuje się Chełmem, jego mieszkańcami i gośćmi, którzy wpadają z wizytą do jego kredowego domu.
Więcej informacji: www.podziemiakredowe.com.pl
Współrzędne GPS: 51.13363, 23.47125

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/ChelmPodziemiaKredowe
Park Miejski
Jeśli dzieci będą potrzebowały odpocząć, możecie przerwać zwiedzanie i na chwilę wstąpić do Parku Miejskiego, który po modernizacji stał się przyjemnym miejscem na rodzinny wypoczynek.
Pięknie odnowione alejki zachęcają do spacerów, a strefa do street workoutu, skatepark i plac zabaw na bezpiecznym piaszczystym podłożu – do wypróbowania zjeżdżalni, tuneli, mostków i karuzeli.
Bocianie gniazdo do bujania, drewniane domki, ścianka wspinaczkowa oraz drążki sprawiają, że kolorowa przestrzeń dla dzieci staje się miejscem niekończących się zabaw i aktywności fizycznej.
Współrzędne GPS: 51.13641, 23.46437
Huta Szkła „Marta 2”
Huta Szkła „Marta 2” to nie tylko zakład produkcyjny, ale także prawdziwe laboratorium sztuki, w którym powstają szklane dzieła.


Źródło zdjęć: www.marta2.pl
Słowo „artysta” zwykle kojarzy się z malarzem, muzykiem czy rzeźbiarzem, ale przekraczając próg huty, przekonacie się o jego znacznie szerszym znaczeniu. Czy kiedykolwiek powiedzielibyście, że hutnik jest artystą?
Po tym, co tu zobaczycie, na pewno już zawsze będziecie postrzegać go jako utalentowanego twórcę, który w oparciu o swoją wiedzę z niezwykłą pasją przekształca surowe szkło w dzieła sztuki o finezyjnych kształtach i kolorach. Zobaczycie, jak gorąca masa szkła zamienia się w piękne naczynia, eleganckie kieliszki, karafki, misy, wazony czy świeczniki, nie tylko o walorach dekoracyjnych, ale także użytkowych.



Źródło zdjęć: www.marta2.pl
Kreatywność, wyobraźnia, nieprzeciętna precyzja i zaangażowanie, jakie hutnik wykorzystuje w swojej pracy, robią nie mniejsze wrażenie niż wyroby, które tworzy. Widok takiego mistrza przy pracy może być dla Waszych dzieci fascynującym i inspirującym doświadczeniem. To doskonała okazja, by pokazać im, jak pasja i zaangażowanie w to, co się robi, mogą przynieść wspaniałe efekty. To także lekcja, która uświadamia, jak ważna jest praca rąk ludzkich, jaki duży ma w sobie potencjał i jak wartościowe może być rękodzieło.
Hutnicze arcydzieła możecie kupić w firmowym sklepiku. Mają je już m.in. Król Hiszpanii Juan Carlos, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, a nawet Hillary Clinton, małżonka Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Dlaczego więc Wy nie mielibyście ich mieć we własnym domu?
Więcej informacji: www.marta2.pl
Współrzędne GPS:51.13172, 23.51573


Źródło zdjęć: www.marta2.pl
Chełmski Park Wodny
Wizyta w Chełmskim Parku Wodnym to wspaniały sposób na rodzinne spędzenie czasu, zwłaszcza że na dzieci czeka tu sporo atrakcji. Jedną z nich jest brodzik, w którym Wasze maluchy mogą bezpiecznie się pluskać, korzystając ze zjeżdżalni w kształcie słonika, fontanny, jeżyka tryskającego wodą i wodnych armatek, które mogą samodzielnie obsługiwać.


Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.488237043497265&type=3
Starsze dzieci z pewnością przyciągnie strefa rekreacyjna, w której baseny o urozmaiconym dnie i różnej głębokości gwarantują miejsce tak do pływania, jak i do zabawy. Wodne gejzery, masaże ścienne, pióropusze wody sprawiają, że zabawa jest tu pełna atrakcji i emocji, które podkręca jeszcze bardziej rwąca rzeka. Pływanie pod prąd lub poddawanie się nurtowi rzeki dostarczą sporej dawki adrenaliny.
Dodatkowych wrażeń możecie poszukać na opuszczanym torze przeszkód Aquacross, który wymaga od uczestników zabawy równowagi i sprytu, aby przejść nad wodą. Chwil relaksu natomiast zaznacie w części kompleksu z leżankami, które prócz funkcji wypoczynkowej jaką pełnią, stanowią dobry punkt, z którego możecie obserwować postępy Waszych pociech podczas lekcji pływania.



Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.488237043497265&type=3
W kompleksie Chełmskiego Parku Wodnego można również skorzystać z oferty saun, a także wybrać się z dziećmi do tężni solankowej, w której panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, podobny do tego z nadmorskiego brzegu.


Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.488237043497265&type=3
Więcej informacji: www.parkwodnychelm.pl
Współrzędne GPS: 51.14025, 23.45424

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.488237043497265&type=3
Jump Planet
A może tym razem, zamiast wskakiwać do basenu, wolelibyście wskoczyć na trampolinę? Do zabawy w podskokach zaprasza Park Trampolin Jump Planet, w którym możecie liczyć na rozrywkę od beztroskiego skakania na trampolinach po ekscytujące lekcje akrobatyki. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy naukę wykonywania powietrznych ewolucji przeplatają z rozmaitymi animacjami, dzięki czemu dzieci ani przez chwile nie będą się nudzić.
Wasze pociechy mogą tu rozwijać swoją aktywność fizyczną i motorykę, korzystając z infrastruktury, która została zaprojektowana z myślą o ich potrzebach. W specjalnej strefie do gier zespołowych mogą spróbować swoich sił w grach takich jak zbijak, czy siatkówka. Na torze ninja poczują się jak prawdziwi wojownicy stawiający czoła wyzwaniom, a na ściance wspinaczkowej – jak zdobywcy najwyższych szczytów.
Jest jeszcze jedna rzecz, którą z pewnością docenią – basen z gąbkami obok, którego mało kto przechodzi obojętnie, nie zanurzywszy się w gąbkowej miękkości.
W Jump Planet czas minie Wam niepostrzeżenie szybko na wspaniałej zabawie pełnej śmiechu i radości.
Więcej informacji: www.jumpplanet.pl/atrakcje/dotyczy-parku/chelm/
Współrzędne GPS: 51.14219, 23.49368
Zwiedzanie Chełma z dziećmi to wspaniała szansa na naukę poprzez zabawę i budowanie wspólnych wspomnień. Odkrywanie miejskich tajemnic, fotki z Misiami Chełmisiami, magiczne legendy z niezwykłymi bohaterami sprawią, że Wasza rodzinna wyprawa nabierze rumieńców, a wspomnienia będą pełne radości i uśmiechu.
Niech każda chwila spędzona w tym mieście będzie dla Was inspiracją do kolejnych rodzinnych Wycieczek po Lubelszczyźnie.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl