Centrum Nauki Keplera i Planetarium Wenus w Zielonej Górze

Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze z dziećmi

Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze to kolejne miejsce w Polsce, w którym w przyjaznej i swobodnej atmosferze najmłodsi otrzymują potężną dawkę wiedzy.

Na obiekt składają się dwie placówki: Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus, gdzie można m.in. samodzielnie przeprowadzać eksperymenty naukowe czy obejrzeć zapierające dech w piersiach pokazy gwiaździstego nieba. Zdecydowanie więc jest to placówka, która powinna znaleźć się na Waszej mapie punktów obowiązkowych w trakcie wizyty w zachodniej części Polski.

Nauka przez zabawę dla dzieci w centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

Źródło zdjęcia:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

 

Historia patrona zielonogórskiego Centrum Nauki

Centrum Nauki w Zielonej Górze nosi imię Johannesa Keplera, niemieckiego matematyka, astronoma i astrologa, który uznawany jest za jedną z czołowych postaci rewolucji naukowej XVII wieku. Do jego najbardziej znanych odkryć należą astronomiczne prawa Keplera opisujące ruch planet wokół Słońca. Zwolennik teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika, Kepler, pracując przez wiele lat z duńskim astronomem Tychonem Brahe, po śmierci mentora odziedziczył jego badania dotyczące położenia Marsa.

Na ich podstawie graficznie wyznaczył orbitę Marsa względem orbity Ziemi, uściślił, że porusza się on po krzywej zwaną elipsą oraz precyzyjnie określił zmienną prędkość orbitalną planety. Były to dwa pierwsze prawa Keplera o ruchu planet, opublikowane przez niego w 1609 roku, a potwierdzone przez obserwacje księżyców Jowisza, których dokonał Galileusz rok później. To dzięki nim Kepler sformułował i opublikował w 1619 roku trzecie prawo dotyczące z kolei zależności między okresem obiegu planety wokół Słońca a jej odległością od niego. Uzasadnieniem dla praw Keplera jest natomiast powszechne prawo ciążenia, które odkrył i opisał dopiero w 1687 roku Isaac Newton. „Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów” – napisał Newton w jednym ze swoich listów, doceniając w ten sposób m.in. odkrycia dokonane przez Keplera.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Każdy słyszał w szkole o prawach Keplera, jednak pewnie już zdecydowanie mniej z nas wie, że dwa ostatnie lata życia matematyk spędził w pobliżu Zielonej Góry, w miejscowości Żagań. W 1628 roku znalazł tu schronienie przed prześladowaniami za wyznanie protestanckie w katolickim państwie Habsburgów. Otrzymał mieszkanie, roczne stypendium i obietnicę wybudowania obserwatorium astronomicznego od księcia żagańskiego – Albrechta Wallensteina.

Niestety, hojność księcia szybko się skończyła, kiedy zaczął tracić własne dochody w efekcie prowadzonych działań wojennych i popadł w niełaskę cesarza na skutek niepowodzeń w wojnie trzydziestoletniej. Sam Kepler zmarł natomiast dwa lata po osiedleniu się w Żaganiu, w efekcie zapalenia płuc po podróży do Ratyzbony, odbytej w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jednak pamięć o wybitnym uczonym jest żywa i w samym Żaganiu, i w niedalekiej Zielonej Górze, gdzie stał się patronem Centrum Nauki.

Centrum Nauki Keplera przyjazne młodzieży i dzieciom

Źródło zdjęcia:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

 

Budynki Centrum Nauki Keplera

Również budynki, w których otwarto w 2015 roku Centrum Nauki Keplera, mają za sobą ciekawą i długą historię. Centrum Przyrodnicze przy ulicy generała Józefa Dąbrowskiego mieści się w dawnej fabryce sukna z lat 60. XIX wieku, która została następnie przekształcona w filię nowosolskich zakładów tekstylnych produkujących m.in. nici lniane, nici konopne i powrozy. W okresie II wojny światowej zakład pod nazwą OPTA-RADIO stał się natomiast fabryką zbrojeniową i produkował sprzęt radiotechniczny dla niemieckiego wojska i marynarki wojennej.

Dawna zielonogórska fabryka

Miejsce fabryki na mapie Zielonej Góy

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

Pod koniec lat 50. XX wieku w budynku otwarto drugi zakład przemysłowy zielonogórskiego Lumelu, w którym znajdowała się odlewnia i bakieliciarnia. Przez lata mieściły się tutaj wydział mechaniczny, wydział odlewni ciśnieniowej, galwanizernia, dział głównego mechanika, gospodarki narzędziowej, a także zaopatrzenia i sprzedaży. W 2009 roku budynek przeszedł na własność urzędu miasta Zielona Góra, który zdecydował o jego rewitalizacji i przeznaczeniu na działalność edukacyjno-naukową.

Historia budynków Centrum Nauki Keplera
Dawne czasy - budynek Centrum Nauki Keplera jako fabryka

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

Z kolei Planetarium Wenus zostało otwarte w dawnym kinie o tej samej nazwie, działającym od 1961 do 2008 roku. Kino Wenus należało do najpopularniejszych miejsc w Zielonej Górze, posiadając największą widownię, największy neon i najdroższe bilety w mieście. Po zmianach z 1989 roku przegrało jednak walkę z nowoczesnymi multipleksami i stało puste. Na szczęście, po odnowieniu może dalej służyć mieszkańcom i turystom odwiedzającym województwo lubuskie, jako największe planetarium w zachodniej części Polski.

Centrum Przyrodnicze – atrakcje dla dzieci

Podobnie jak w warszawskim Centrum Nauki Kopernik czy toruńskim Młynie Wiedzy, Centrum Przyrodnicze zostało przygotowane zgodnie z zasadami współczesnego muzealnictwa zachęcającego zwiedzających do wchodzenia w bezpośrednią interakcję z eksponatami. W największej atrakcji dla dzieci w Centrum Przyrodniczym - Sali Stanowisk Interaktywnych mogą one samodzielnie przeprowadzać eksperymenty na w sumie 87 stanowiskach, przybliżających w atrakcyjny sposób wiedzę z zakresu fizyki, biologii, geografii czy chemii.

Zabawa dla dzieci w Sali Stanowisk Interaktywnych
Oglądamy eksponaty na stanowiskach w Centrum Przyrodniczym

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

W Centrum Przyrodniczym dzieci znajdą więc m.in. kulę, w której obserwuje się sznury plazmowe zagęszczające się w miejscu przyłożenia dłoni; stworzą baterię generującą prąd z dłoni; zbadają lepkość cieczy; zobaczą wnętrze ludzkiego ciała na zdjęciach prezentowanych na przeglądarce rentgenowskiej; osłuchają klatkę piersiową człowieka; stworzą modele 3D poprzez odciskanie ciała lub dowolnego przedmiotu na ścianie ze szpilkami; sprawdzą działo powietrzne, mikroskopy czy turbiny wiatrowe demonstrujące sposób wykorzystania jednego z odnawialnych źródeł energii.

Podziwiamy eksponaty z dziedzin biologicznych w Centrum Nauki Keplera
Interaktywne wystawy dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

Wszystkie stanowiska w Centrum Przyrodniczym zostały przygotowane w taki sposób, aby zachęcić zwiedzających do samodzielnej aktywności, stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi poprzez wykonywanie określonych czynności. Można korzystać z nich samodzielnie, bez wcześniejszego przygotowania, dzięki umieszczonym tuż obok pomocniczym instrukcjom. Z pomocą przychodzą również chętnie specjaliści pracujący w Centrum Przyrodniczym, którzy wyjaśniają i demonstrują zasady działania poszczególnych urządzeń.

Doświadczenia w Centrum Przyrodniczym
Interaktywne ekspozycje w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

Poza zwiedzaniem indywidualnym, w Centrum Przyrodniczym odbywają się zajęcia dla grup zorganizowanych, maksymalnie do 25 osób (uwaga: zajęcia „Magiczna woda” przewidziane są dla 20 dzieci). Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku, co godzina, od godz. 12:30 do 14:30, mogą więc stanowić doskonałą alternatywę dla lekcji szkolnych.

Trwają ok. 45 minut, a wśród proponowanych tematów zajęć znajdują się m.in. „Fascynujące owady”, „Pod napięciem”, „Dino świat”, „Wirusy, bakterie i inne potwory”, „Chemia na talerzu”, „Świat brył” czy „Matematyka w przyrodzie”.

Regularnie odbywają się tutaj także zajęcia z cyklu Akademia Młodego Biologa, Spotkania Przyrodników, Akademia Zwierzaka dla Szkolniaka, Akademia Młodych Projektantów czy spotkania z doświadczonymi globtroterami - Duże podróże za pieniądze (nie)duże.

Lekcja dla dziecina temat owadów
Zajęcia dla najmłodszych w Zielonej Górze

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

Centrum oferuje również możliwość zorganizowania niezapomnianych urodzin dzieci w jednej ze swoich sal. W ich trakcie zaproszeni goście mogą skorzystać ze stanowisk interaktywnych, co nie tylko zapewni im dobrą zabawę, ale również ogrom informacji naukowych.

Wspólna zabawa dla całej rodziny w Centrum Przyrodniczym

Źródło zdjęcia:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

Jeśli Waszym dzieciom jeszcze będzie mało wiedzy zdobytej w trakcie wizyty w Centrum Przyrodniczym, na jego stronie internetowej znajdziecie też atrakcyjne filmy przygotowane z myślą o młodych naukowcach. Dzięki nim będą mogli samodzielnie przeprowadzać w domu eksperymenty związane z barwnikami występującymi w przyrodzie, odrzutowymi samochodzikami, wybuchowymi balonami czy kakao zmieszanym z olejem.

Serie filmów zostały podzielone, w zależności od wieku i doświadczenia młodych badaczy. Na wszelki wypadek pamiętajcie jednak o odpowiednim zabezpieczeniu ścian kuchni czy innych pomieszczeń, w których prowadzone będą naukowe prace domowe!

Filmowa strona Centrum Nauki Keplera dostępna dla dorosłych i dzieci
Wycieczka do Centrum Nauki

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

 

Informacje praktyczne o Centrum Przyrodniczym

Centrum Przyrodnicze znajduje się przy ulicy gen. J. Dąbrowskiego, ok. 10-15 min. piechotą od Starego Rynku czy dworca PKS i PKP. Przy budynku zlokalizowany jest przystanek MZK linii nr 6 (ul. Dąbrowskiego). Można tu również dojechać liniami 12, 19 i 23 do przystanku Urząd Kontroli Skarbowej przy ulicy Batorego i dojść pieszo (droga zajmuje ok. 5 minut). Przed budynkiem znajduje się parking dla samochodów, stojaki dla rowerów, a także wyznaczone miejsca dla autobusów turystycznych.

Centrum Przyrodnicze należące do Centrum Nauki Keplera

Źródło zdjęcia:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

W poniedziałki Centrum Przyrodnicze jest nieczynne. Od wtorku do piątku zwiedzicie je w godzinach 12.30-18.00, a w weekendy w godzinach 10:00-18:00. Bilety dla turystów indywidualnych kosztują od 7 do 10 zł.

Dzięki rewitalizacji budynku dawnej fabryki, w którym znajduje się Centrum Przyrodnicze, zostało ono przystosowane w całości dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach czy też osób niewidomych. Dostępna jest dla nich winda, barierki i przyciski znajdujące się na odpowiednich wysokościach czy napisy w alfabecie Braille’a. Przemyślane udogodnienia Centrum zostały docenione w ósmej edycji konkursu urbanistycznego „Zielona Góra bez barier” na najlepiej dostosowane obiekty i przestrzenie publiczne dla osób z różnego typu niepełnosprawnością.

Udogodnienia dla odwiedzających Centrum Nauki Keplera
Centrum Przyrodnicze Keplera nocą

Źródło zdjęć:  http://centrumprzyrodnicze.pl/ 

 

Planetarium Wenus – podróże w gwiazdy z dziećmi

Zielonogórskie Planetarium Wenus – druga placówka Centrum Naukowego Keplera – może jako jedno z tylko trzech na świecie poszczycić się ruchomą kopułą, która w trakcie pokazu zmienia kąt nachylenia względem widowni. Nowoczesny system zastosowany w Planetarium pozwala na wyświetlanie projekcji w technice fulldome i 3D, a wysoka rozdzielczość 4K i kąt widzenia 180 stopni gwarantują niezapomniane wrażenia przy oglądaniu prezentowanych tutaj seansów.

Odwiedziny z dziećmi Planetarium Wenus w Zielonej Górze
Opowieści dla maluchów podczas zwiedzania Planetarium

Źródło zdjęć:  http://planetariumwenus.pl/ 

Co można obejrzeć w Planetarium Wenus? Oczywiście w repertuarze nie mogło zabraknąć filmów związanych z Kosmosem, jak „Europa ku gwiazdom” przedstawiający historię powstawania Europejskiego Obserwatorium Południowego; „Explore” – przybliżający przełomowe odkrycia Mikołaja Kopernika i Johannesa Keplera czy „Nasz Wszechświat”, który opowiada o rozwoju astronomii obserwacyjnej. Dla najmłodszych widzów przygotowano animowane filmy o „Małej Gwiazdce” przemierzającej Wszechświat w poszukiwaniu planety, którą mogłaby oświetlić, „Polaris” – o spotkaniu podróżującego pingwina z Bieguna Południowego i białego niedźwiedzia z Bieguna Północnego na lodowej krze lub „Życie drzew” wciągającego w niesamowity świat roślin.

Nieco starszych widzów z pewnością ucieszy natomiast możliwość wysłuchania ulubionych utworów Metalliki, The Rolling Stones, Aerosmith czy Guns’n’Roses i podziwiania zmieniających się kosmicznych obrazów w „Space Rock Symphony”. W Planetarium odbywają się też projekcje filmowe „na żywo”, z prelekcjami specjalistów opowiadających o tajemnicach Ziemi, Marsa i innych układów planetarnych znajdujących się poza Układem Słonecznym.

Wystawy dla starszych widzów w Planetarium

Źródło zdjęcia:  http://planetariumwenus.pl/ 

W budynku Planetarium Wenus młodociani astronomowie mogą także zobaczyć ekspozycję Układ Słoneczny prezentującą jego planety, meteoryty, Słońce i Księżyc i wystawę poświęconą patronowi Centrum – Johannesowi Keplerowi. Prezentowany jest tu również zbiór ponad 100 meteorytów wypożyczonych przez mieszkańców Zielonej Góry – członków Polskiego Towarzystwa Meteorologicznego. W mieszczącym się w Planetarium laboratorium optycznym Jaskinia Światła można natomiast poznać takie zjawiska, jak optyka falowa, optyka geometryczna czy rozszczepienie światła białego przez pryzmat.

Warsztaty dla grup w Planetarium w Zielonej Górze

Źródło zdjęcia:  http://planetariumwenus.pl/ 

 

Planetarium Wenus – informacje praktyczne

Planetarium Wenus mieści się przy ulicy gen. W. Sikorskiego w Zielonej Górze, 15-20 minut spacerem od Centrum Przyrodniczego. Budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ciekawe zajęcia w Centrum Nauki

Źródło zdjęcia:  http://planetariumwenus.pl/ 

Planetarium jest nieczynne w poniedziałek, a w pozostałe dni otwarte w godzinach:

od wtorku do czwartku – 11.30 – 17.30

w piątek – 11.30 – 18.30

sobota – 10.30 – 18.30

niedziela – 10.30 – 17.30.

Bilety dla widzów indywidualnych kosztują od 7 do 10 zł na pokazy 2D i od 9 do 12 zł na pokazy 3D.


Jeżeli wybieracie się na wycieczkę po województwie lubuskim, nie zapomnijcie odwiedzić Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Zostało ono bowiem stworzone z myślą o przekonaniu najmłodszych, że nauka jest fascynującą dziedziną wiedzy i w pełni realizuje ten cel.

Niezapomniane atrakcje dla dzieci w Centrum Nauki Keplera

Źródło zdjęcia:  http://planetariumwenus.pl/ 

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi