Bieszczadzkie perełki

BIESZCZADZKIE PEREŁKI

Rodzinna wycieczka w Bieszczady

Atrakcje w Bieszczadach

Połoniny, buczyny, serpentyny... Rozległe panoramy, górskie strumyki i wielkie zbiorniki. Wioski "na końcu świata" i cerkwie pośród pól. Smolnicy, stromizny i sery owcze. O takiej krainie, czytając, marzyliśmy i taką ją zastaliśmy. Nie tak dziką i "nieosiągalną" jak dawniej, jednak nadal czarującą, tajemniczą, nostalgiczną i spokojną (choć nie wiemy jak jest w pełni sezonu). 

Warto odwiedzić Bieszczady z dziećmi

Bieszczadzki krajobraz

Za bazę obieramy Ustrzyki Górne (pod nr 12) i zostajemy tam 5 nocy, a na następne 2 noce naszym schronieniem staje się Zagroda Chryszczata w Smolniku. Pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem różne miejsca zwiedzamy, odwiedzamy i zdobywamy:


SZCZYTY

Wielka i Mała Rawka, a pomiędzy Krzemieniec, Połonina Caryńska z najwyższym punktem - Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.) i wisienka na torcie - Tarnica, Krzemień oraz Szeroki Wierch. 

Jednego dnia zdobywamy popularne Rawki, które można "podejść" na kilka sposobów. My wybieramy drogę dość długą (ponad 20 km), lecz bardzo widowiskową. Początek jest słaby, bo z Ustrzyk człapiemy długo asfaltem, lecz jak tylko niebieski szlak skręca w las, to zaczyna się magia smile. Wokół tajemnicze buki i formacje skalne (wyżłobione przez strumyk), urocze mostki i przede wszystkim tabliczki z opisem przyrodniczych cenności.

Z dziećmi na szlaku na Rawki

Wejście na Rawki przez las

 

Co warto zobaczyć będąc w Bieszczadach?

Szlak prowadzący przez las

Ze szlakiem pokrywa się przebieg ścieżki przyrodniczej, więc zmierzając ku kolejnym ponumerowanym tablicom czujemy, że brniemy pomału do przodu. Z każdym krokiem jest bowiem trudniej, bo jak to w Bieszczadach robi się coraz bardziej stromo. A gdy tylko opuszczamy najwyższe piętro roślinne - niezwykle wietrznie. Za to panorama zapierająca dech w piersiach! 

Podziwiamy widoki na Bieszczady

Panorama na góry

Dzień jest pogodny, a przyroda wokół soczyście zielona. Chcąc cieszyć oczy tym pięknem jak najdłużej decydujemy się, mimo dużego już zmęczenia, "uderzyć" na Kremenaros (Krzemieniec), a tym samym "dotknąć" trójstyku granic: polskiej, słowackiej i ukraińskiej.

Trasa na Krzemieniec z dziećmi

Trójstyk polsko-słowacko-ukraiński

Ciekawe to doświadczenie, zwłaszcza iż mijając kolejne słupki graniczne z Ukrainą (również odliczając je, by dodać sobie animuszu) uzmysławiamy sobie z każdym krokiem, że niedaleko stąd toczy się wojna... Córka młodsza z tatą rezygnują w połowie drogi, bo trudno już dzielnej wędrowczyni i widoki nie takie jak wcześniej... 

Bieszczady - górska wyprawa z dziećmi

Widok na Bieszczady

Spotykamy się wszyscy ponownie na szczycie Wielkiej Rawki i "przedeptując" Małą Rawką, otoczeni wciąż spektakularną panoramą, docieramy do Bacówki pod Małą Rawką, a następnie do parkingu przy szosie, skąd PKSem dostajemy się do Ustrzyk Górnych smile.

Warto odwiedzić Bacówkę pod Małą Rawką

Bacówka pod Małą Rawką

Innego dnia podejmujemy wyzwanie przejścia Połoniną Caryńską. Ponownie korzystamy z podwózki PKSu i startujemy z parkingu w Brzegach Górnych. Podobno wejście od tej strony jest mniej strome... Na początku takie odnosimy wrażenie, lecz zasoby sił mamy pełne i zapasy jedzonka wciąż duże. Na czerwonym szlaku jest uroczo i przyjemnie chłodno (wyjątkowo jak na Bieszczady nie pada, a za to jest upalnie!), lecz gdy zbliżamy się do granicy połoniny, to robi się niemiłosiernie gorąco i stromo... 

Bieszczady - aktywne wczasy z rodziną

Połonina Caryńska

 

Szlak przez Połoninę Caryńską

Przez Połoninę Caryńską

 

Oglądamy bieszczadzki krajobraz podczas przejścia przez Połoninę Caryńską

Spacer przez Połoninę Caryńską

Oczywiście zdobycie szczytu wynagradza wszelkie trudy, a spacer "po równym" Połoniną Caryńską to namiastka raju! Brakuje tylko jesiennych kolorów ... Obiecujemy sobie powrócić tu w październiku smile. Wędrówkę kończymy w Ustrzykach Górnych i pałaszujemy zasłużoną pizzę zamówioną na dowóz w Wołosatem, które zresztą nazajutrz odwiedzamy smile.

Tego dnia przychodzi bowiem czas na zdobycie królowej bieszczadzkich szczytów (po polskiej stronie) - Tarnicy (1346 m n.p.m.). Dokonujemy tego walcząc oczywiście po drodze z bólem nóżki, rączki, główki, etc., ze stromiznami (choć wiele ułatwiają schody) i ponownie z upałem ...

Wspinaczka na Tarnicę z dziećmi

Wejście na Tarnicę

 

Zdobywamy bieszczadzkie szczyty

Tarnica

Mamy kolejny pogodny dzień, więc widoczność na szczycie jest naturalnie niesamowita i chcąc nacieszyć się nią dłużej zbaczamy z drogi powrotnej do Ustrzyk wybierając szlak na Bukowe Berdo przez Krzemień (tam opadają z sił dziewczyny).

Spacer po bieszczadzkich szlakach z dziećmi

Szlak na Bukowe Berdo

Panowie relacjonują, że z Bukowego już mniej spektakularne widoki, lecz oczywiście warte podejścia (bo to zaledwie 15 minut od Krzemienia). Powracamy ochoczo do Przełęczy pod Tarnicą, bo wiemy, że wciąż długa droga powrotna przed nami... Nie sposób jednak odmówić sobie sesji widokowej z wysokości Szerokiego Wierchu

Szeroki Wierch - warto zobaczyć w Bieszczadach

Szeroki Wierch

Przysiadamy więc na dłużej i żal nam bardzo opuszczać tę bajeczną krainę i choć czas nas nie ogranicza (jest pogodnie i do zmroku jeszcze kilka godzin), to jednak głód i zmęczenie biorą górę. 

Widok na Bieszczady podczas górskiej wyprawy

Szlaki w Bieszczadach

 

Warto zobaczyć Bieszczady z dziećmi

Odpoczynek z pięknym krajobrazem w tle

Dalsza część szlaku do Ustrzyk Górnych jest zachwycająca, jednak zapamiętamy ją na długo jako ekstremalnie długą ... 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


WODOSPADY, REZERWATY, JEZIORA, MUZEA I NIEZWYKŁE POJAZDY

Przyrodniczych perełek na terenie Bieszczad jest z pewnością całe mnóstwo. Nasze odkrycia to:

  • wodospad Szepit na Potoku Hylatym

By do niego dotrzeć kierujemy się na Zatwarnicę - przykład bieszczadzkiej wioski na końcu świata. Okolica jest niezwykle sielska, z płynącym wzdłuż drogi Sanem i widokiem na Połoninę Wetlińską oraz tajemnicze pasmo Otrytu. A wodospad Szepit wymaga krótkiego spaceru z miejsca gdzie zostawiamy auto - bardzo ciekawego, bo odkrywamy dziko rosnące storczyki smile.

Wycieczka do wodospadu Szepit

Wodospad Szepit


  • rezerwat Sine Wiry 

To również zachwycające progi skalne - dużo niższe, lecz liczniejsze, które utworzyły się na krętej rzece Wetlinie. Woda z hukiem przebija się przez progi, a my obserwujemy to piękne zjawisko siedząc w samym "centrum wydarzeń". Do tego czarownego miejsca spacerujemy ok. 0,5 h z parkingu w Polankach mijając po drodze wiatę turystyczną i liczne stanowiska dzikiej mięty, zawiązki orzechów laskowych, a nawet lisa przyzwyczajonego widocznie do dokarmiania przez ludzi;

Rezerwat Silne Wiry - warto odwiedzić w Bieszczadach

Rezerwat Silne Wiry


  • jeziorka Duszatyńskie 

Nie tak łatwo do nich trafić - do wyboru jest droga ze Smolnika przez brody wodne lub od strony Komańczy droga leśników, lecz udostępniona turystom.

Rodzinny urlop z atrakcjami w Bieszczadach

W drodze do jeziorek Duszatyńskich

Wędrówkę planujemy zacząć w Duszatynie i wchodząc na czerwony szlak (Główny Szlak Beskidzki) przekraczamy bramę (w rzeczywistości mostek) do innego świata wąską ścieżką w towarzystwie urokliwego strumyka i otoczeni starym lasem kroczymy z kamienia na kamień lub gałąź omijając zdradzieckie błoto (po pierwszej od dawna deszczowej nocy).

Wypoczynek z dziećmi w Bieszczadach

Na czerwonym szlaku

Trasa nie jest wbrew pozorom lekka (jak wydawać by się mogło po niedawnym zdobyciu Tarnicy), bo jeziorka znajdują się na zboczach Chryszczatej (997 m n.p.m.) - szczytu jakby nie było również wysokiego. Docieramy wreszcie do pierwszego jeziorka obchodząc je z lewej strony i po kilku minutach również do drugiego. Jest tu tak przepięknie i uroczo, że aż strach! 

Jeziorka Duszatyńskie - warto zobaczyć w Bieszczadach

Jedno z jeziorek Duszatyńskich

Według legendy jeziorka powstały na skutek trafienia ognistym pociskiem w zbocze góry przez samego diabła. W błogiej ciszy i tajemniczej aurze konsumujemy drugie śniadanie i ruszamy w drogę powrotną. Na końcu trasy wspinamy się na wiadukt z torami dawnej kolejki, studiujemy tablice przy parkingu (z informacją o Wielkiej Wojnie w tym regionie) oraz myślimy o odwiedzeniu sklepiku i baru w jednym - „Dusza Jeziorek”.

Aktywne wakacje z rodziną w Bieszczadach

Dusza Jeziorek

Decydujemy się jednak na większy obiad w naszej Zagrodzie Chryszczatej (polecamy pierogi!).

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Zagroda Chryszczata

A po drodze podziwiając wciąż w dole przepiękne przełomy rzeki Osławy mijamy oznaczenia świadczące o tym, że znajdujemy się na pograniczu Karpat Wschodnich i Zachodnich;


  • jezioro Solińskie 

Utworzone na rzece San po zbudowaniu gigantycznej zapory wodnej (największa budowla hydrotechniczna w Polsce). Spacerujemy jej grzbietem, a potem podziwiamy z lotu ptaka korzystając z najnowszej atrakcji miejscowości Polańczyk - kolei gondolowej smile. Zachwyca nas jak pięknym zbiornikiem jest jezioro Solińskie, mimo że sztucznym, z licznymi wyspami i nieregularną linią brzegową, całe usiane białymi żaglami. Opuszczamy dość szybko jezioro, bo głównym naszym celem dziś jest ...

Zapora wodna na rzece San - warto zobaczyć z dziećmi

Zapora wodna 


  • Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w pobliskich Ustrzykach Dolnych.

Potwierdza się to co o nim czytaliśmy: jest nowoczesne, interaktywne, pełne przepięknych fotografii i ekspozycji wystaw czasowych. Do pochłonięcia mamy niezwykłą ilość wiedzy z zakresu paleontologii, geologii, geomorfologii, a także flory i fauny Bieszczad, przyrody pogórza, regla dolnego czy połonin. Urządzono tu też dzikie królestwo rysia Pędzelka, gdzie dzieci świetnie się bawią i rozwiązują quizy;

Warto zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego


  • innym ciekawym muzeum jest świeżo otwarte "Na wypale", czyli ekomuzeum na świeżym powietrzu gdzie można zapoznać się z całym procesem wypału węgla drzewnego oraz specyfiką pracy bieszczadzkiego smolarza.

Znajduje się w miejscowości Radoszyce blisko Komańczy, czyli naszego drugiego noclegu - w Zagrodzie Chryszczatej. Niestety deszcz udaremnia nam "zwiedzanie", więc musimy zadowolić się widokiem z auta oraz oględzinami pieca do wypału spotkanego podczas spaceru z Zagrody Chryszczatej przez wieś Smolnik.

Odwiedzamy z dziećmi wieś Smolnik

Spacer przez wieś Smolnik

Mimo deszczu odwiedzamy inną atrakcję Radoszyc - kapliczkę postawioną nieopodal wypływu cudownego źródełka, z którym związane są liczne legendy. Przynosi nam szczęście – koniec deszczu smile.

Radoszyce - warto zobaczyć kapliczkę niedaleko cudownego źródełka

Kapliczka w pobliżu cudownego źródełka w Radoszycach


  • po wycieczce gondolą mamy ochotę na jeszcze jeden ciekawy pojazd - drezynę, bo przejazdy tą maszyną oferują Ustrzyki Dolne. Przybywamy już jednak za późno, by z nich skorzystać. 

Udaje nam się za to przejazd słynną wąskotorową Bieszczadzką Kolejką Leśną i dodatkowo za parowozem, który to kurs tego dnia, 31 sierpnia, realizowany jest po raz ostatni z racji kończących się wakacji. Trochę okopceni węglowym pyłem, ale też zachwyceni obłokami pary zmierzamy w kierunku Cisnej (obok słynnej Siekierezady) aż do Dołżycy, a po krótkim postoju i sesji foto z lokomotywą ruszamy w drogę powrotną.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - Wąskotorowa Bieszczadzka Kolej Leśna

Wąskotorowa Bieszczadzka Kolej Leśna

Otacza nas Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, który stanowi otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego od strony zachodniej. A od południa przez granicę państwową sąsiaduje ze słowackim parkiem narodowym "Połoniny" i wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie";


  • najmilej zaś wspominamy przejazd meleksem z Ustrzyk Górnych do Wołosatego po tym jak uciekł nam PKS. Jadąc niespiesznym tempem podziwiamy piękną okolicę i delektujemy się pierwszymi promykami słońca tego dnia. Bardzo miło nastraja nas to na resztę dnia i trudne podejście na Tarnicę.


CERKWIE, CMENTARZE, KOŚCIOŁY

Przemierzając Bieszczady mijamy co niemiara świątyń różnego typu, głównie drewniane cerkiewki, tak charakterystyczne dla tych okolic. Nie sposób zatrzymać się przy każdej, wybieramy więc te najcenniejsze i zaliczane do światowego dziedzictwa UNESCO, a więc:

  • kościół rzymskokatolicki w miejscowości BLIZNE - cały drewniany i imponujący rozmiarami o ciekawej historii;
Wycieczka z dziećmi do kościoła rzymskokatolickiego w miejscowości Blizne

Drewniany kościół w miejscowości Blizne


  • cerkiew w SMOLNIKU nad Sanem (dziś część parafii rzymskokatolickiej) - jedna z czterech zachowanych w Polsce cerkwi zbudowanych w tzw. stylu bojkowskim. Jest oczywiście świątynią drewnianą i pięknie położoną - u stóp Trohańca, nieopodal szlaków pieszych i konnych. Tablica przy cerkwi dokumentuje ciekawe zdarzenie - "atak" niedźwiedzicy z młodymi na budynek cerkwi (wciąż znać ślady zadrapań) w poszukiwaniu pożywienia;
Smolnik - warto odwiedzić cerkiew

Cerkiew w Smolniku


  • cerkiew w TURZAŃSKU - to piękna łemkowska świątynia pw. św. Michała Archanioła z początku XIX w. Jak wiele innych jest położona na uboczu, otoczona zielenią i cmentarzem z nagrobkami dawnymi oraz współczesnymi różniącymi się pisownią i symboliką od znanych nam na co dzień. Pięknie prezentuje się dzwonnica tuż przy cerkwi, która ma opinię najwyższej wolnostojącej dzwonnicy w Karpatach Wschodnich.
Wizyta w cerkwi w Turzańsku z dziećmi

Łemkowska cerkiew w Turzańsku


Jeszcze większe skarby kryją pewnie wnętrza wspomnianych świątyń, lecz tylko cerkiew w Smolniku otwarła swoje wrota dla turystów. Odwiedzamy jeszcze dwie cerkwie (już poza szlakiem UNESCO): w Smolniku i Komańczy.


  • ta w SMOLNIKU (dziś kościół pw. św. Mikołaja) jest w zasięgu krótkiego spaceru od naszego noclegu w Zagrodzie Chryszczatej. Zapamiętamy na długo tę uroczą wieś - bardzo sielską i usianą punktami sprzedaży lokalnych produktów, jak np. „Bieszczadzkie smaki” czy owcze sery od gospodarza. Cerkiewka położona jest na wzniesieniu, a towarzyszy jej dzwonnica i niewielki cmentarz. Bez przeszkód można sięgnąć wzrokiem hen, daleko na soczystą zieleń łąk, różnobarwne wody strumyczka wijącego się wzdłuż drogi, żółte bele siana okolicznych pól czy pasące się krowy.
Rodzinny urlop w Bieszczadach

Sielska panorama

Zauważamy też tablice informujące, że przez wieś przebiega Transgraniczna Trasa Rowerowa.

W Smolniku odbywa się co roku ciekawy Festiwal Wdzięczności, więc możliwe, że przyciągnie nas w te strony ponownie smile;


  • ostatnia cerkiew, którą podziwiamy w Bieszczadach, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, to ta w KOMAŃCZY. Jest ogromna, a jej wystrój zachwyca nas bardzo! Tuż obok można zaopatrzyć się w ciekawe i piękne, ręcznie wykonane, pamiątki - tylko trzeba mieć przy sobie gotówkę...
Bieszczady - warto zwiedzić cerkiew w Komańczy

Wnętrze cerkwi w Komańczy

Komańcza jest ciekawą wsią łemkowską na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, gdzie przecina się sporo interesujących szlaków turystycznych. Funkcjonują tu parafie trzech wyznań: rzymskokatolicka, greckokatolicka i prawosławna. 

PS: A w drodze powrotnej do domu odwiedzamy po raz pierwszy Lublin i spacerując wąskimi uliczkami Starego Miasta jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Czasu starcza nam jedynie, by przejść w stronę Zamku i z powrotem, lecz to już wystarcza, by urósł nasz apetyt na odwiedzenie tego miasta w ramach osobnej wycieczki smile .

Rodzinna wycieczka do Lublina

Lublin

 

Autorka tekstu i zdjęć: Danuta Gawałkiewicz

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi