Biała Podlaska - atrakcje dla dzieci
Biała Podlaska – atrakcje dla dzieci
Położona na malowniczym Podlasiu Biała Podlaska to oaza spokoju, która zachwyca piękną lokalizacją, bogatą historią i wyjątkową atmosferą nietypową dla dzisiejszego pędu życia. To właśnie tutaj, w otoczeniu zieleni, nad rzeką Krzną można głęboko odetchnąć i zatracić się w spokojnym rytmie miasta, które poleca się na rodzinny wypad z dziećmi.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeumbiala/photos_by
Jak każde miasto, również Biała Podlaska posiada swoją historię i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nawiązuje do nich herb i opowieść o dzielnym rycerzu i jego żonie, która stała się inspiracją do utworzenia nazwy Biała Podlaska.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska
Legenda o Białej Podlaskiej
Legenda mówi o tym, że dawno temu nad Krzną wznosił się mały drewniany gródek. Mieszkał w nim dzielny rycerz wraz z żoną. Była to piękna i dobra kobieta, którą sąsiedzi bardzo lubili i szanowali. Ze względu na kolor włosów nazywano ją Białą Panią. A miłość, jaką darzyła męża z wzajemnością, była dla wszystkich wzorem godnym podziwu i naśladowania. Wkrótce po tym, jak kobieta oznajmiła, że spodziewa się dziecka, mąż postanowił dać kres najazdom rabusiów i złoczyńców, którzy od dawna zakłócali spokój grodu i jego mieszkańców.
Wyruszył wraz ze swoimi kompanami na nieprzyjaciela, a żona, obiecując bogom ofiary, modliła się o jego szybki powrót. Mijały dni, a wojowie nie wracali. Wreszcie zawitali do wioski z informacją o zwycięstwie. Mimo triumfu na ich twarzach malował się jednak smutek, ponieważ ich dzielny przywódca poległ w heroicznej walce. Usłyszawszy to Biała Pani, wkrótce zmarła, wydając na świat owoc miłości do męża. Córeczka była mała i chorowita, jednak dzięki opiece społeczności, która kochała jej matkę, wyrosła na piękną kobietę.
Pewnego razu usłyszał o niej młody rycerz, który jak tylko przybył do grodu, zakochał się w niej od pierwszego spojrzenia. Ich miłość przyniosła nową nadzieję dla całej okolicy i rozwój grodu, który dziś jest Białą Podlaską.
Legenda przez wieki opowiadana w Białej Podlaskiej nawiązuje do miłości, waleczności i ludzkiej dobroci. To właśnie te cnoty stanowią fundament dzisiejszego miasta, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Jeśli chcecie poznać je bliżej i przekonać się jak historia splata się tu z architekturą, rozrywką i serdecznością mieszkańców zacznijcie od zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów – posiadłości, która wraz z Białą Podlaską przez ponad 3 stulecia należała do znamienitego rodu i jego spadkobierców.
Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów
Dawna posiadłość Radziwiłłów w Białej Podlaskiej była majestatycznym kompleksem pałacowo-parkowym. W czasach rozkwitu stała się symbolem potęgi i bogactwa rodu. Gdyby zachowała się w stanie, do jakiego doprowadzili ją ówcześni właściciele, zachwyciłaby Was zarówno fasadą z licznymi loggiami, jak i bogactwem wnętrza.
Posiadłość trafiła w ręce znamienitego rodu Radziwiłłów pod koniec XVI w. Wkrótce po tym właściciele przystąpili do jej rozbudowy, nadając jej nowe imponujące elementy architektoniczne. Zbudowano m.in.: bastiony, fosę i wał ziemny, czyniąc z rezydencji kompleks obronny. Powstały również nowe wnętrza takie jak sala rycerska, sala lustrzana, buduar, sypialnia książęca, galeria obrazów, gabinet chiński, sala teatralna oraz lochy. Wszystkie te pomieszczenia nadawały pałacowi niezwykły charakter, prestiż i podziw elity ówczesnej epoki
Wraz ze śmiercią ostatniego z rodu Radziwiłłów zespół pałacowy zaczął niszczeć. Na szczęście niektóre elementy świadczące o jego świetności udało się zachować i mimo upływu czasu nadal wzbudzają zainteresowanie. Oficyny, brama wjazdowa w kształcie łuku triumfalnego, fortyfikacje ziemne budowane według „szkoły staroholenderskiej”, ogród z fontanną, wieżyczką wschodnią i kaplicą św. Jozafata to cenne dziedzictwo Białej Podlaskiej mówiące o dawnej wspaniałości tego miejsca.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat rodu Radziwiłłów oraz samej Białej Podlaskiej wstąpcie do Muzeum Południowego Podlasia, które właśnie tutaj, w jednej z zachowanych oficyn ma swoją siedzibę.
Współrzędne GPS: 52.03115, 23.11497
Muzeum Południowego Podlasia
Muzeum Południowego Podlasia gromadzi i chroni dziedzictwo kulturowe, zarówno w postaci materialnej, jak i niematerialnej.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeumbiala/photos_by
Wiedzą o zebranych muzealiach dzieli się ze wszystkimi, którzy chcą poznać i lepiej zrozumieć historię, naukę, tradycje i bogactwo różnorodnych kultur. A robi to za pomocą ekspozycji stałych prezentowanych w kilku działach.

Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/

Każdy z nich wnosi coś ciekawego. Możecie odwiedzić je wszystkie lub wybrać ten, który wyda Wam się najbardziej interesujący.
- Dział Etnograficzny to bogactwo kultury materialnej i sztuki ludowej, zaprezentowane w ilości ponad 3500 eksponatów. Tradycje dokumentują tu rysunki, fotografie, wywiady, nagrania magnetofonowe i rzeźby. Waszą uwagę na pewno zwrócą kolorowe wycinanki, ozdoby, którymi dekorowano choinkę, akcesoria kolędników czy pisanki malowane woskiem w technice zwanej batikiem.

Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/
- Dział Archeologiczny „zabierze Was na wykopaliska”. Artefakty znalezione na terenie Podlasia Południowego snują w tej części muzeum opowieść o dziejach regionu, która zaczyna się dawno, dawno temu. Jej bohaterami są m.in. przedmioty codziennego użytku takie jak elementy uzbrojenia i stroju, broń, przedmioty z gliny, narzędzia krzemienne, zabawki, a nawet dary grobowe.

Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/
- Dział Numizmatyki i Medalierstwa to wspaniała kolekcja, która pokazuje jakich monet używano w różnych częściach świata i jak na przestrzeni dziejów zmieniał się ich wygląd. Najstarsze pamiętają Cesarstwo Rzymskie, a te najcenniejsze, w postaci 7 dukatów pobłyskują złotem szlachetnego kruszcu. Historię pieniądza i kultury poszczególnych regionów świata odczytacie tu również za pomocą medali, odznaczeń, pieczęci, którymi sygnowano korespondencję i ważne dokumenty.
- Dział Sztuki to kolekcja mebli, szkła, srebra i ceramiki, w której znajdują się egzemplarze z XVIII w. Perłą w koronie wystawy jest jednak bogaty zbiór ikon, które odzwierciedlają różnorodność, styl i technikę sztuki sakralnej Ukrainy, Białorusi i Rosji. To, co sprawia, że są jeszcze bardziej fascynujące to fakt, iż wszystkie zostały przechwycone z nielegalnych źródeł przez Urząd Celny w Terespolu.

Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/

Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/


Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/

- Dział Martyrologiczno-Historyczny to przestrzeń, która nawiązując do wydarzeń z II Wojny Światowej, wspomina martyrologiczną przeszłość ludności Podlasia. Dział ten znajduje się w budynku przy ul. Łomaskiej. Zanim budynek zajęło muzeum, była tu siedziba niemieckiej Tajnej Policji – Gestapo. Obejrzycie tu m.in. dokumenty, prasę NSZZ „Solidarność”, militaria w postaci luf moździerzowych i armatnich, a także liczne odznaczenia wojskowe.
- Muzealna Akademia Dziecięca to cykl edukacyjny adresowany do rodzin z dziećmi. A więc coś w sam raz dla Waszej paczki. Program dostosowany do potrzeb i zainteresowań dzieci w wieku od 3 do 6 lat wprowadzi Wasze pociechy w tematykę i fascynujący świat muzeum. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielę o godz. 12:00 i trwają 60 minut. To wystarczająco długo, by przekazać dzieciom ciekawostki historyczne, a jednocześnie nie przytłoczyć ich nadmiarem informacji i nie zanudzić. Podczas spotkania będziecie przemierzać sale wystawowe, poznając ich ekspozycje, a następnie płynnie przejdziecie do kolejnego punktu programu, jakim są interaktywne zajęcia pełne kreatywnych zabaw.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeumbiala/photos_by

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeumbiala/photos_by
Propozycja Muzealnej Akademii Dziecięcej to ciekawa forma zaznajomienia dzieci z muzeum jako instytucją kultury, a także sposób na rozbudzenie ich ciekawości, rozwijanie zdolności plastycznych i miłą zabawę w gronie rodzinnym.
W Muzeum Południowego Podlasia zobaczycie też herb miasta przedstawiający Michała Archanioła stojącego na smoku. Według legendy to właśnie Archanioł pomógł Leszkowi Czarnemu pokonać dzikie plemiona Jaćwingów, które zagrażały miastu. Na pamiątkę tego wydarzenia jego wizerunek umieszczono w miejskim herbie.

Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/

Źródło zdjęcia: https://muzeumbiala.pl/
Więcej informacji: www.muzeumbiala.pl
Współrzędne GPS: 52.03210, 23.11417
Barwna Biblioteka
Parafrazując słynne słowa Foresta Gumpa o życiu, które jest jak pudełko czekoladek i o tym, że nigdy nie wiadomo, co ci się trafi, można powiedzieć, że książki są jak kuferek pełen niespodzianek – nigdy nie wiadomo, na jaką przygodę zabierze małego czytelnika, jakie drzwi przed nim otworzy, jaką fascynującą historię opowie i jakiego nowego przyjaciela postawi na drodze rozwoju. Dzięki książkom dzieci uczą się nie tylko czytać, ale także myśleć kreatywnie i rozwijać wyobraźnię. I mogą to robić niezależnie od tego, czy chodzą do przedszkola, czy szkoły. Czy są w domu, czy na wakacjach. Miło jest poczytać coś ciekawego podczas wyjazdu. Dzięki propozycjom Barwnej Biblioteki możecie to zrobić, nawet jeśli zapomnieliście zabrać książkę z domu.
Barwna Biblioteka to multimedialny dział biblioteczny, który znajduje się w pięknej oficynie zespołu pałacowego Radziwiłłów tuż obok budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jej przyjazne, estetyczne i emanujące kolorami i energią wnętrza zachęcają do eksplorowania barwnego świata literatury i mediów. Prócz rozmaitych książek, które wypożyczycie tu jak w każdej innej bibliotece, możecie korzystać z oferty różnorodnych multimediów. Znajdziecie w niej filmy, muzykę, audiobooki oraz gry komputerowe i na konsolę Play Station.
Czytelnictwo to magiczny klucz do bogactwa świata wiedzy i wyobraźni. Warto dzieciom, nawet tym najmłodszym, pokazać, jakie ten wspomniany klucz otwiera perspektywy i odwiedzić z nimi Barwną Bibliotekę. A powodów jest co najmniej kilka.
- jeśli w miejscowości, w której mieszkacie, nie ma biblioteki,
- jeśli Wasze dzieci są jak mole książkowe, które pochłaniają książki, a Wy nie nadążacie z kupowaniem nowych,
- jeśli Wasze dzieci kochają czytać, biblioteka staje się prawdziwym rajem, w którym znajdą ulubione tytuły i odkryją nowe, fascynujące historie,
- jeśli wolą słuchać, oferta audiobooków stanowi świetną alternatywę i nieco odmienny sposób na poznawanie bohaterów literackich oraz ich przygód,
- jeśli chcielibyście wypróbować jakąś grę na Play Station przed jej zakupem,
- jeśli lubicie muzykę, znajdziecie tu albumy z brzmieniem od klasycznego po najnowsze przeboje oraz dziecięce hity.
Warto odwiedzić Barwną Bibliotekę m.in. ze względu na bogactwo oferty książek i multimediów oraz fakt, że ze wszystkich tych zasobów możecie korzystać zupełnie za darmo. To spora oszczędność i jednocześnie możliwość eksploracji bez ograniczeń. Barwna Biblioteka zabierze Was na barwną stronę mocy.

Źródło zdjęcia: www.mbp.org.pl/strona-glowna
Więcej informacji: www.mbp.org.pl/strona-glowna
Współrzędne GPS: 52.03152, 23.11344
Multicentrum
Miejska Biblioteka Publiczna to nie tylko półki z książkami. To również nauka i zabawa, które pod wspólną nazwą Multicentrum stwarzają i dzieciom i ich rodzicom okazję do odkrywania tajemnic nauki i technologii w niezwykle ciekawej formie.
Dzięki nowoczesnym technologiom, multimedialnemu oprogramowaniu, trójwymiarowym pomocom naukowym i modelom robotów Wasze dzieci mogą się tu wcielić się w rolę małych naukowców i inżynierów eksplorujących nowe dziedziny w interaktywny i naprawdę angażujący sposób.

Źródło zdjęcia: www.mbp.org.pl/strona-glowna
W Multicentrum Wasze pociechy przekonają się, że świat nauki obfituje w wiedzę, która fascynuje i dzięki odpowiedniemu przekazowi może być całkiem przystępna i możliwa do zrozumienia. Eksperymentowanie i doświadczanie różnorodnych zjawisk i procesów naukowych, pomoże im rozwijać kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz ciekawość świata. To świetny fundament dla ich dalszego intelektualnego wzrostu.
Popołudniowe, bezpłatne zajęcia dla wszystkich głodnych wiedzy odbywają się we wtorki i czwartki. Nie przegapcie ich i zapiszcie się, by wspólnie z dziećmi odkrywać fascynujący świat nauki.
Więcej informacji: www.mbp.org.pl/p,103,multicentrum
Współrzędne GPS: 52.03119, 23.11327
Bialskie Centrum Kultury
Bialskie Centrum Kultury to ważna instytucja w Białej Podlaskiej, która zajmuje się organizacją różnorodnych wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i kulturalnych. Zróżnicowana i szeroka oferta BCK obejmuje koncerty, warsztaty, spektakle teatralne, rozmaite eventy i jarmarki. Pod skrzydłami Centrum spotykają się pasjonaci sztuki, zarówno dzieci, jak i dorośli.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/kulturawbialej/photos_by

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/kulturawbialej/photos_by

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/kulturawbialej/photos_by
-
Warsztaty dla rodzin
Wśród licznych propozycji BCK rodziny z dziećmi mogą uczestniczyć w cyklicznie organizowanych warsztatach o nawie Lepimy z gliny. To zajęcia, podczas których poznacie podstawy lepienia z gliny oraz różne techniki modelowania. Łącząc wiedzę z własną wyobraźnią, wykonacie unikalne ceramiczne przedmioty. Czy to będzie figurka, kubek, czy miseczka zależy tylko od Was. Eksperymentując z gliną oraz innymi materiałami takimi, jak szkło, szkliwo i barwniki ceramiczne stworzycie własne mini dzieła sztuki, które mogą stać się ozdobą domu, biżuterią lub przedmiotem użytkowym, z którego będziecie na co dzień korzystać.
Efekty Waszej pracy zostaną utrwalone. To znaczy, że wszystkie powstałe podczas warsztatów przedmioty są wypalane w prawdziwym piecu ceramicznym, co nadaje im trwałość i użytkową wartość. Przekonacie się, że oczekiwanie na efekt swojej pracy jest równie ekscytujące, jak samo tworzenie. Warsztaty lepienia z gliny to okazja do rozwijania plastycznych umiejętności Waszych pociech i spędzenia czasu w twórczy i inspirujący sposób.
Więcej informacji: www.bck24.pl
Współrzędne GPS: 52.03291, 23.11416
Jarmarki
Bialskie Centrum Kultury pełni również rolę organizatora jarmarków. Jarmark Michałowy, Wielkanocny i Bożonarodzeniowy to imprezy, które na stałe zagościły w kulturalnym kalendarzu miejskich wydarzeń. Przyciągają liczne grono miłośników sztuki, rękodzieła, tradycji i co roku cieszą się dużą popularnością.
Jarmark Wielkanocny
Odbywa się w okresie wielkanocnym na bialskim Placu Wolności. To niepowtarzalne święto tradycji i kultury, oprawione kolorami wiosny i budzącą się do życia przyrodą.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Na stoiskach zobaczycie duży wybór tradycyjnych produktów regionalnych, wyroby sztuki ludowej, rękodzieło, pisanki, palemki i inne piękne świąteczne ozdoby. Imprezie towarzyszą warsztaty, podczas których wykonacie własną palmę czy wielkanocny stroik.
Współrzędne GPS:52.03378, 23.11869
Jarmark Michałowy
Jarmark Michałowy to niezwykłe święto kultury i tradycji związane z obchodami Dni Patrona Miasta Białej Podlaskiej, św. Michała Archanioła. Jeśli w tym dniu będziecie w Białej Podlaskiej, zobaczycie, jak Plac Wolności zamienia się w wielki targ, na którym możecie zaopatrzyć się w wyjątkowe lokalne produkty, rękodzieło artystyczne i przedmioty związane ze sztuką ludową.
Imprezę wzbogacają występy artystyczne i koncerty zespołów ludowych, które dodają kolorów i radości wspólnemu świętowaniu. Nastrój, który wypełnia przestrzeń śpiewem i aromatem regionalnych przysmaków jest wprost niepowtarzalny. Jarmark Michałowy to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną w miłej i pełnej życia atmosferze, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.
Współrzędne GPS:52.03378, 23.11869
Jarmark Bożonarodzeniowy
Kiedy bialski Plac Wolności rozbłyska kolorowymi światełkami i przyciąga korzennym zapachem pierniczków, to może oznaczać tylko jedno. Właśnie rozpoczął się coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy – największa tego typu impreza w regionie.
To doskonała okazja dla rodzin, aby wspólnie spędzić czas, kupić prezenty na święta oraz delektować się magią nadchodzącego Bożego Narodzenia. A sprzyja temu niesamowity klimat. Na stoiskach znajdziecie mnóstwo wspaniałych rzeczy: od wyrobów rzemieślniczych i jedynego w swoim rodzaju rękodzieła, po produkty tradycyjne, sztukę ludową i piękne świąteczne dekoracje. Całą atmosferę wypełnia świąteczny gwar i kolędy, które zachęcają do wspólnego podśpiewywania, co wprowadza jeszcze więcej radości i rozgrzewa grudniową aurę.
Współrzędne GPS:52.03378, 23.11869
Imprezy plenerowe
Bialskie Centrum Kultury organizuje nie tylko jarmarki. Zaprasza również do udziału w innych ciekawych wydarzeniach. Miłośnikom gier gwarantuje świetną zabawę podczas Europejskiego Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw, kinomanom natomiast dostarcza filmowych wrażeń w trakcie Letniego Kina.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska
Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw
Jakiś czas temu Biała Podlaska znalazła pomysł na oderwanie dzieci od Netflixa, Xboxa i smartfonów. Eureką okazał się Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw. Event organizowany w Parku Radziwiłłów zachęca do udziału we wspólnych międzypokoleniowych grach i zabawach.
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska
Uczestnictwo w imprezie jest bezpłatne, a propozycje na spędzenie czasu zaskakują bogactwem i różnorodnością.
W czasie trwania festiwalu zagracie m.in.: w ringo przez siatkę, laserowy paintball, gumę, czy ciuciubabkę. Możecie też skorzystać z oferty rozmaitych warsztatów. Nauka tkania, makrama, origami, ludowe rękodzieło, czy wyplatanie wianków wspaniale rozwijają kreatywność i umiejętności manualne. A to tylko niektóre spośród licznych atrakcji, jakie czekają na Wasze pociechy.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska
Festiwal jest swego rodzaju podróżą w czasie. Wasze dzieci dowiedzą się, w co bawili się ich rodzice i dziadkowie. Zagrają w swoje ulubione gry podwórkowe i na pewno poznają nowe, dzięki którym będą mogły rywalizować, współpracować i wspólnie z rówieśnikami doświadczać wielu sportowych emocji.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/europejskifestiwalbialapodlaska
Współrzędne GPS: 52.03115, 23.11497
Kino Letnie
Wraz z nadejściem wakacji w Parku Radziwiłłów rozpoczyna się sezon dla kinomanów, czyli Letnie Kino w amfiteatrze. To 2 miesiące niezapomnianych wieczorów spędzonych w towarzystwie filmowych arcydzieł i to zupełnie za darmo. Repertuar ustalany jest z góry, więc zawsze będziecie wiedzieć, jaki film zostanie pokazany danego dnia.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/kulturawbialej/photos_by
Seanse odbywają się w poniedziałki i wtorki. Poniedziałki stanowią okazję do wspólnego oglądania komedii, dramatów, filmów science fiction, fantasy i akcji raczej ze starszymi dziećmi. Wtorkowe seanse dedykowano natomiast młodszym widzom, którzy wraz z rodzicami mogą przeżywać przygody ulubionych bohaterów bajek i filmów familijnych.
Letnie Kino w Parku Radziwiłłów to świetna okazja do spędzenia czasu w wyjątkowej atmosferze. Możecie być pewni, że żaden seans nie zostanie odwołany. Filmy wyświetlane są pod dachem amfiteatru, więc nawet deszcz nie pokrzyżuje planów Waszej familijnej wyprawy do Letniego Kina. Weźcie kocyki, poduszki i wygodnie rozsiądźcie się przed ekranem. Filmy rozpoczynają się punktualnie o godz. 20:00.
Współrzędne GPS: 52.03135, 23.11279
Klub Dobrej Zabawy u Tygryska
Klub Dobrej Zabawy u Tygryska to 2 przestronne sale pełne wspaniałych zabawek, kreatywności i dziecięcego śmiechu. Możecie tu przyjść, by miło spędzić czas ze swoimi pociechami zarówno tymi młodszymi, jak i trochę starszymi.

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw
Sala przeznaczona dla maluszków to przestrzeń wypełniona grami planszowymi, pluszakami i zabawkami, które wspierają rozwój motoryki małej, wyobraźni i spostrzegawczości. Propozycje, które dzieci znajdą w drugiej, większej sali łączą natomiast zabawę z nauką, wykorzystując do tego aż 65 różnych gier. Prawdziwym hitem są tu magiczne podłogi, które zachęcają do aktywnej zabawy – tańców, wygibasów i podskoków. Alternatywę stanowią gry do nauki języka angielskiego i ścianka wspinaczkowa, na której dzieci mogą poćwiczyć koordynację ruchową i mięśnie.

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw
Klub Dobrej Zabawy u Tygryska to kameralna, ale bogato wyposażona przestrzeń, w której Wasze dzieci nie będą narzekać na nudę. Ich radosne brykanie możecie obserwować z małego baru, w którym w komfortowych warunkach wypijecie kawę i zjecie pyszne ciasto.

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw

Źródło zdjęcia: https://www.klubtygryska.pl/zdjecia-sali-zabaw
Więcej informacji: www.klubtygryska.pl
Współrzędne GPS: 52.03394, 23, 12045
City Laser
City Laser to centrum rozrywki i akcji, które nigdy się nie kończą. Każde rodzinne wyjście staje się tu ekscytującą przygodą pełną emocji i zabawy. W fascynujący świat laserowej rozrywki wciągnie Was tu aż 5 tematycznych gier.

Źródło zdjęcia: biala.lasercity.pl

Źródło zdjęcia: biala.lasercity.pl
Laser Tag, znany też jako Laserowy Paintball, to pełna emocji gra, która polega na trafieniu przeciwnika laserem. Rywalizacja odbywa się w wirtualnej rzeczywistości, a o zwycięstwo powalczycie bez ryzyka siniaków czy zabrudzenia odzieży. W zmaganiach towarzyszyć Wam będą kolorowe światła, niesamowita oprawa dźwiękowa i dym, który dodaje całości dramatyzmu i futurystycznego klimatu.

Źródło zdjęcia: biala.lasercity.pl
Precyzje strzałów potrenujecie również, grając w Laser Shot, w którym wygrywa ta drużyna, która zestrzeli najwięcej punktów. W tym przypadku również liczą się refleks i celne oko.

Źródło zdjęcia: biala.lasercity.pl
Saper Box, czyli Magiczna Walizka zaprosi Was do gry wymagającej logicznego myślenia i postawi przed Wami wyzwanie współpracy. Waszym zadaniem będzie rozbrojenie walizki przed upływem wyznaczonego czasu. Saperska precyzja i opanowanie będą tu na wagę złota.

Źródło zdjęcia: biala.lasercity.pl
W Laserowym Labiryncie Laser Maze gracze muszą manewrować między laserowymi przeszkodami tak, by dotrzeć na drugą stronę pomieszczenia i powrócić do punktu wyjścia unikając przerwania wiązki światła. To niełatwe zadanie wymagające od Was nie lada zręczności i precyzji, zwłaszcza że z każdym poziomem ilość wiązek światła wzrasta, sprawiając, że gra staje się coraz bardziej wymagająca.
Piątkę gier, w których emocje sięgają zenitu, zamyka VR – wirtualna rzeczywistość. Zastosowana tu technologia przeniesie Was w komputerowo wygenerowane światy, w których granica między rzeczywistością a fantazją staje się niewyraźna. W trójwymiarowym otoczeniu doświadczycie nowych doznań, które wciągną Was w wir przygody i zapewnią niezapomniane doznania.

Źródło zdjęcia: biala.lasercity.pl
W Laser City rywalizacja i współpraca nabierają nowego wymiaru, sprawiając, że każde odwiedziny stają się niezapomnianym przeżyciem.

Źródło zdjęcia: biala.lasercity.pl
Współrzędne GPS: 52.03734, 23.13986
Więcej informacji: biala.lasercity.pl
Park Małpi Gaj
Park Małpi Gaj to miejsce, które łączy w sobie rekreację, edukację i aktywność fizyczną. Powstał na terenach, na których w latach 60 XX w. było miejsce spacerowe. Z upływem czasu straciło ono jednak na znaczeniu i przekształciło się w nieużytek. I pewnie byłoby nim nadal, gdyby nie fakt, iż lokalna społeczność postanowiła tchnąć w to miejsce nowe życie.
I tak w ramach projektu wykorzystania walorów przyrodniczych Doliny Krzny narodziła się koncepcja utworzenia parku, w którym rodziny z dziećmi mogłyby spędzać aktywnie czas. Zgodnie z tą myślą na miejscu utworzono plac zabaw, kładkę w koronach drzew zawieszoną na wysokości 5 m nad ziemią i wieżę widokową wysoką na 10 m, z której roztacza się piękny widok na okolicę.
Ładnie utrzymany tern zachęca do zabaw i odpoczynku na ławkach, na których dzięki monitoringowi i oświetleniu możecie bezpiecznie przesiadywać tu aż do wieczora.
Park z Małpim Gajem tętni życiem i słychać w nim radosny śmiech dzieci, które bawiąc się, mogą jednocześnie poznawać walory przyrodnicze Doliny Krzny. Na miejscu postawiono figury zwierząt i hotel dla owadów, który umożliwia dzieciom obserwowanie trzmieli, motyli i innych latających stworzeń. Dodatkowo posadzono różne gatunki drzew, które zapewniają przyjemny cień w upalne dni, utworzono ogród roślin i kwiatów oraz wytyczono ścieżki, które zapraszają do spokojnych spacerów lub jazdy na rowerze w otoczeniu pięknej przyrody.
Dla rowerzystów przewidziano punkt serwisowy z kompresorem powietrza i niezbędnymi narzędziami, aby mogli cieszyć się swoją aktywnością bez obaw o ewentualne usterki roweru. Park jest integralną częścią szlaku edukacyjnego prowadzącego wzdłuż rzeki Krzny. Wyznaczone na nim przystanki pozwolą Wam chwilę odetchnąć i zapoznać się z lokalną fauną i florą zaprezentowaną na specjalnych tablicach.
Współrzędne GPS: 52.02877, 23.11995
Fit Park
Kolejnym niezagospodarowanym terenem, któremu Biała Podlaska nadała nowego znaczenia, jest działka w centrum miasta, na której powstał Fit Park Zdrowia. To miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, korzystając z dostępnych sprzętów i ciesząc się zielonym otoczeniem.
Znajdziecie tu 2 zestawy do ćwiczeń typu street workout, które umożliwiają rozwijanie siły i wytrzymałości mięśni. Co Wy na to, by porobić pompki, przysiady, brzuszki i inne ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała w samym centrum Białej Podlaskiej? Po treningu możecie odpocząć na ławkach, a następnie powtórzyć serię ćwiczeń lub udać się w poszukiwaniu kolejnych ciekawych miejsc.
Współrzędne GPS: ul. Bieńkowskiego
Park linowy pod dębami
Mieszkańcy Białej Podlaskiej wiedzą, że w zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego po raz kolejny swój głos w ramach budżetu obywatelskiego oddali na inwestycję sprzyjającą aktywności na świeżym powietrzu. Tak powstał park linowy pod dębami. Inwestycja ta zadowala nie tylko lokalną społeczność, ale także przyciąga turystów, którzy mogą korzystać z niego bezpłatnie. Jeżeli więc przyjdzie Wam ochota, na to, by trochę pobrykać wśród drzew, platformy z przeszkodami i trampoliny rzucają Wam wyzwanie.
Do zdobycia będziecie mieć 15 platform z 21 przeszkodami. A gdy już się z nimi uporacie, możecie poskakać. 9 trampolin zainstalowanych na poziomie gruntu stanowi atrakcyjną alternatywę dla ćwiczeń na wysokości.
Dzięki różnym modułom infrastruktury parku na udaną zabawę mogą tu liczyć nie tylko młodsze i starsze dzieci, ale także rodzice.
Całości dopełniają ławki, na których możecie chwilę odpocząć. Park linowy pod dębami to przyjemne miejsce, które dzięki temu, iż na etapie budowy nie ucierpiało żadne drzewo, zachowuje swój naturalny charakter sprzyjający relaksowi. Czas, który tu spędzicie, będzie wartościowy dla zdrowia, a jednocześnie dostarczy Wam mnóstwo radości i zabawy.
Współrzędne GPS: 52.02987, 23.14477
Pływalnia kryta
Na krytej pływalni należącej do Zamiejscowego Wydziału Wychowania Fizycznego AWF w Warszawie możecie zanurzyć się w świecie relaksu, aktywności i wodnych zabaw.
Pamiętajcie tylko, że 6- torowy basen sportowy ma aż 4 m głębokości. Warto to wziąć pod uwagę planując rodzinną wizytę. Chociaż nie jest to aquapark z mnóstwem atrakcji, dzieciom, które potrafią pływać, pływanie różnymi technikami oraz zabawa na wodnej zjeżdżalni dostarczy wiele radości.
Dopełnieniem basenowej infrastruktury są tu sauny, jacuzzi i strefa SPA, z których możecie również skorzystać.
Pływalnia zwykle otwarta jest w godzinach popołudniowych, jednak ze względu na grupy szkolne, które uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, może być w danym dniu niedostępna. Warto więc sprawdzić dostępność torów na bieżąco w kasie pływalni. Jeżeli jednak dotrzecie na miejsce i nie będziecie mogli skorzystać z basenu, być może spodoba Wam się oferta sportowych propozycji na lądzie. Boisko umożliwia grę w piłkę, korty – w tenisa ziemnego, siłownia natomiast pomoże zadbać o kondycję.
Więcej informacji: www.awf-bp.edu.pl/plywalnia-2
Współrzędne GPS: 52.03616, 23.10509
Letni park wodny
W gorące lato, kiedy dzieci marzą o ochłodzie, nic nie uszczęśliwi ich bardziej niż zabawa w wodzie. W letnim parku wodnym, który jest wspaniałą strefą rozrywki dla najmłodszych, Wasze pociechy będą miały jak w raju.
Umiejętność pływania nie jest tu potrzebna, ponieważ niecka jest płytka i służy bardziej do pluskania niż pływania. Stroje kąpielowe lub przynajmniej odzież na zmianę jak najbardziej się jednak przydadzą.
Woda systematycznie kontrolowana przez sanepid spełnia normy czystości wody basenowej, co gwarantuje bezpieczeństwo zabaw. Wodne grzybki, tunel, kwiat tryskający wodą sprawiają, że spędzone tu chwile staną się wspaniałą przygodą dla Waszych najmłodszych pociech. Podczas gdy one będą beztrosko pluskać się w wodzie, Wy możecie dyskretnie obserwować je siedząc na ławce.
Współrzędne GPS: ul. Terebelska
Spędzając rodzinny urlop w Białej Podlaskiej, nie będziecie się nudzić. Każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie, bo atrakcji i propozycji na spędzenie niezapomnianych chwil wystarczy, by wypełnić kilka dni różnorodnymi aktywnościami i zwiedzaniem.
Białą Podlaską warto odwiedzić, nie tylko ze względu na urokliwe jarmarki, wodne atrakcje, muzea, parki i sale zabaw, ale również ze względu na przyjazną atmosferę tego miasta. To miejsce, które zapada w pamięć na długo tak jak smaki, zapachy i najlepsze wspomnienia z dzieciństwa.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl