Królowa Beskidów poleca się na wakacje
Królowa Beskidów poleca się na wakacje
Beskid Żywiecki to jeden z tych rejonów Polski, który od dawna zamierzaliśmy bliżej poznać. W tym roku wybór padł właśnie na ten region.
Beskid Żywiecki jest drugim co do wysokości pasmem górskim w Polsce (po Tatrach) i słynie z takich szczytów jak Babia Góra, Pilsko, Polica czy Romanka.
Przez Beskid Żywiecki przebiega Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Ponadto, przebiega tu Główny Szlak Beskidzki. Rejon służy turystyce górskiej, czemu sprzyja duża ilość schronisk, połączonych szlakami.

Nad Beskidem Żywieckim króluje Babia Góra, która jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, jak i całych Beskidów. Szczyt Babiej Góry – Diablak mierzy 1725 m n.p.m. i zalicza się go do Korony Gór Polski. To również, poza Tatrami, najwyższy szczyt kraju. Babia Góra była jednym z głównych celów tej wyprawy.
Ale po kolei…
Dzień 1 – Hala Krawcula i Krawców Wierch
Na pierwszy ogień, żeby rozruszać ekipę, zaproponowałam zdobycie Hali Krawculi i jej szczytu Krawców Wierch. Wybraliśmy szlak niebieski z Przełęczy Glinki – tuż przy przejściu granicznym ze Słowacją.
Praktycznie pusty parking dawał nadzieję na spokój na trasie i tak też było. Szlak niebieski rozpoczyna się tuż przy parkingu przy znaku Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Droga wiodła najpierw płasko po kamyczkach, w końcu zaczęła piąć się w górę przez las. Po około godzinie dotarliśmy na Halę Krawculę, skąd rozpościerały się piękne widoki na Beskid i słowacką Małą Fatrę.

Hala Krawcula

Na Hali działa schronisko PTTK Krawców Wierch (1038 m.n.p.m.), gdzie można zjeść coś ciepłego i przybić pieczątki.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Na Kali Krawculi nie brakuje ławeczek, jest wiata ogniskowa oraz zabytkowy krzyż. Można tu miło spędzić czas, ciesząc się pięknem Beskidów.

Zdjęcie nr 6
Dzień 2 – Rysianka i Lipowski Wierch
Drugiego dnia ruszyliśmy do Złatnej Huty, skąd rozpoczyna się szlak na Rysiankę i Lipowski Wierch. Będąc w Beskidzie Żywieckim musieliśmy odwiedzić te miejsca.
Zdjęcie nr 7-
Zdjęcie nr 8-
Postanowiliśmy zrobić pętlę na szlaku, która łącznie wyniosła ok 16 km. Przygodę rozpoczęliśmy przy przystanku Złatna Huta i ruszyliśmy czarnym szlakiem w kierunku Hali Rysianka. Po około 1,5 h dotarliśmy na piękną halę ze schroniskiem Rysianka.
Zdjęcie nr 9-
Trasa troszkę dała nam w kość, więc każdy chętnie zjadł drugie śniadanie, po odpoczynku ruszyliśmy na Halę Lipowską, oddaloną ok 15 minut drogi.
Zdjęcie nr 10-
W nowym schronisku, zjedliśmy pyszny obiad, dzieciaki pobiegły na plac zabaw, a my nabraliśmy sił na dalszą drogę. Z Hali Lipowskiej do Zlatnej Huty czekał nas jeszcze 1,5h marsz.
Zdjęcie nr 11-Schronisko na Hali Lipowskiej
Zdjęcie nr 12-
Zdjęcie nr 13-
Dzień 3 – Babia Góra
Kolejnego dnia zaplanowaliśmy zdobycie Babiej Góry. Na Babią Górę wiedzie kilka szlaków. Najkrótszy i najładniejszy od strony polskiej to czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki. Wstępnie planowaliśmy wejść na szczyt właśnie tym szlakiem, jednak szlak był zamknięty z powodu remontu, dlatego jako alternatywę wybraliśmy żółty szlak od strony słowackiej z Chaty Slana Voda.
Zdjęcie nr 14-
Zdjęcie nr 15-
Ważnym elementem masywu Babiej Góry jest unikalna przyroda. Z tego względu w 1954r. na masywie Babiej Góry utworzono Babiogórski Park Narodowy. Wstęp na teren BPN jest możliwy po zakupie biletu zgodnie z cennikiem parku. Od strony słowackiej bilety nie są wymagane.
Zdjęcie nr 16-
Zdjęcie nr 17-
Na szlaku mijaliśmy również 2 wieże widokowe, z których mogliśmy podziwiać okoliczne szczyty.
Zdjęcie nr 18-
Zdjęcie nr 19-
Babia Góra nazywana jest Kapryśnicą lub Matką Niepogód, gdyż słynie ze szczególnie nieprzewidywalnej pogody oraz silnych wiatrów. Trzeba o tym pamiętać, planując wyprawę na szczyt by zadbać o odpowiednie ubranie oraz sprzęt. Nam pogoda na szczęście dopisała .
Zdjęcie nr 20-
Zdjęcie nr 21-
Dzień 4 – Pilsko
Drugim szczytem Beskidu Żywieckiego pod względem wysokości jest Pilsko (1557m). Na Pilsko wiedzie kilka szlaków z Korbielowa lub Sopotni Wielkiej. Przejście nimi wymaga około 3,5-4 h. My postanowiliśmy skorzystać z opcji kolejki krzesełkowej Buczynka, która pozwoliła nam jeszcze bardziej nacieszyć się widokami okolicy, a przede wszystkim dostarczyła dodatkowych atrakcji i pozwoliła zaoszczędzić siły.
Zdjęcie nr 22-
Kolejka w okresie letnim kursuje tylko w weekendy, a stacja znajduje się przy hotelu Jontek. Kolejka znacznie skróciła nam drogę na szczyt, ale mimo to gdy zsiedliśmy pozostało nam do przejścia jeszcze około do Schroniska na Hali Miziowej, a następnie na sam szczyt. Po kilku dniach górskich wędrówek, spodziewałam się po naszych dzieciakach raczej marudzenia niż sielskiej wędrówki, ale chłopcy nas zaskoczyli i poganiali, a ostatecznie zostawili w tyle i pierwsi dotarli zarówno do schroniska, jak i na sam szczyt.
Zdjęcie nr 23-
Zdjęcie nr 24-
Masyw Pilska ma dwa szczyty: polski to Góra Pięciu Kopców (1542m) i główny słowacki – Pilsko (1557m). Górę Pięciu Kopców charakteryzują liczne kopczyki z kamieni, które są tutaj układane przez turystów.
Szczerze mówiąc, zarówno droga na Pilsko, jak i widoki ze szczytu to chyba najpiękniejsze wspomnienia z tych wakacji i na pewno tam jeszcze wrócimy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w schronisku by coś zjeść i zebrać pieczątki. A potem ruszyliśmy w dół, by zdążyć na powrót wyciągiem do Korbielowa.
Zdjęcie nr 25-
Zdjęcie nr 26-
A co oprócz gór?
Poza pięknymi górskimi szlakami, Żywiecczyzna oferuje mnóstwo innych atrakcji. Mieści się tutaj najwyższy wodospad Beskidów i województwa śląskiego. Wodospad w Sopotni Wielkiej ma 12 m wysokości i jest uznawany za pomnik przyrody.
Zdjęcie nr 27-
Głównym miastem regionu jest Żywiec, gdzie warto zwiedzieć:
- Stary Zamek i muzeum miejskie w Żywcu;
- Stajnia Miejska i mini ZOO,
- Park Miniatur w Żywcu,
- Rynek w Żywcu,
- Muzeum Browaru Żywieckiego,
- Jezioro Żywieckie,
- Aquapark Leśna
Zdjęcie nr 28-
Zdjęcie nr 29-
Poza Żywcem również znajdziemy ciekawe miejsca do odwiedzenia. Są to między innymi:
- Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi;
- Geo-Park Glinka w Ujsołach-kąpielisko, park linowy i ścianka wspinaczkowa w jednym miejscu,
- dwa skanseny w Cięcinie;
- Leśny Gród w Milówce,
- Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS w Sopotnii Wielkiej,
- Regionalna Chata w Węgierskiej Górce;
- Muzeum-Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej,
- Izba Regionalna Stara Chałupa w Milówce;
- Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej w Koconiu;
- Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie;
- tor motocrossowy w Osielcu;
- obiekty wojskowe, np. ciężki schron bojowy „Wędrowiec” z czasów II wojny światowej w Węgierskiej Górce.
- liczne stacje narciarskie i trasy biegowe zimą.
Jak widzicie, Beskid Żywiecki to niesamowite miejsce, które warto poznać. Można tu rozkoszować się pięknem przyrody i spokojem na szlaku, jak i skorzystać z wielu rozrywek regionu.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl