Beskid Niski w sezonie niskim

Beskid Niski w sezonie niskim

Beskid Niski na weekend po sezonie

Beskid Niski

Czytając przed wyjazdem o Beskidzie Niskim mamy wielki apetyt na całą jego ofertę: Krosno, Zamek Kamieniec, Rezerwat Przyrody Prządki, Magurski Park Narodowy, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, kościoły w Bliznem i Haczowie, Rymanów- i Iwonicz-Zdrój, wieżę widokową na Cergowej, Jasło, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, by wymienić najważniejsze. Udaje nam się odwiedzić zaledwie połowę tych miejsc, ale już to wystarcza, by przeżyć miłość od pierwszego wejrzenia smile.

W pierwszych dniach wiosny kierujemy się ku wiosce Myscowa (40 km od Jasła), gdzie zamierzamy spędzić 3 noce w Domku "Magurska Dolina".

 

Rezerwat Przyrody Prządki 

Rodzinna wycieczka w góry - Beskid Niski

Przy wejściu na szlak - Rezerwat Przyrody Prządki

Jeszcze po drodze zatrzymujemy się przy Rezerwacie Przyrody Prządki. Intrygującą nazwę wyjaśnia tablica tuż przy wejściu na szlak. Według legendy ukazujące się naszym oczom ostańce skalne to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w święto. Obchodzimy je dookoła, trochę na nie wspinamy (niektóre osiągają wysokość 20 m!) i podziwiamy przedziwne kształty. Z pewnością ciepłą porą roku nie sterczą takie łyse, a ciekawie wkomponowane w zieleń drzew wyrastają gdzieniegdzie jakby wprost ze skały!

Spacer na szlaku w Rezerwacie Przyrody Prządki

Ostańce skalne w Rezerwacie Przyrody Prządki

 

Zamek Kamieniec i drewniany kościół w Haczowie 

Z miejsca parkingowego (w miejscowości Korczyna) kierujemy się czerwonym szlakiem również w przeciwną stronę - do Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Przyjemna leśna droga (w końcówce prowadząca już wśród zabudowań wiejskich) doprowadza nas do ruin średniowiecznego zamku osławionego w "Zemście" A. Fredry. To on właśnie stał się kością niezgody pomiędzy Rejentem i Cześnikiem.

Zwiedzamy zabytki w Beskidzie Niskim poza sezonem

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Zanim wkroczymy do krainy opuszczonych wiosek i zapomnianych cerkwi przystajemy jeszcze przy wyjątkowym kościele w Haczowie. Należy do szlaku architektury drewnianej i wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdyż należy do najstarszych i największych gotyckich kościołów drewnianych konstrukcji zrębowej w Europie! Konstrukcja jest rzeczywiście ogromna i imponująca. Wnętrze zaskakująco dostępne (wystarczy unieść skobel) i wprawiające w zachwyt swą ... prostotą ... A dla maniaków zapachu wnętrza starych kościołów - istny raj smile.

Warto odwiedzić Beskid Niski w sezonie niskim

Kościół w Haczowie

Wieczorem docieramy do celu i otuleni z jednej strony Jaśliskim Parkiem Krajobrazowym, a z drugiej Magurskim Parkiem Narodowym oraz ciszą beskidzkiej wsi (słychać jedynie psy, krowy i szumiący strumyk po drugiej stronie drogi) zbieramy siły na nowy dzień!

Zdajemy sobie sprawę, że nie uświadczymy udziału w ciekawych imprezach (przybywamy przed sezonem), a tych nie brakuje w regionie: Łemkowska Ultra Trail, Ultramaraton Magurski, Bieg Beskidnika, Perły Małopolski, Festiwal Teatralny IN NOWICA, Łemkowska Watra, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą", Beskid Vibe, Rajd Hawran, Mordownik, Rowerowy Beskid Niski, itd., itp. Lista jest naprawdę długa!

Sprawdzając ofertę ośrodka będącego siedzibą Magurskiego Parku Narodowego liczymy na nowe odznaczenia, np. Magurską Odznakę Terenową czy Przyjaciela MPN. Liczymy też na zapoznanie się z wystawą przyrodniczą i pokonanie niejednej ścieżki przybliżającej bogatą kulturę tych ziem, jak i piękno krajobrazu. Udaje nam się to symbolicznie ...

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj:
 


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Magurski Park Narodowy 

Jedziemy do Krempnej pełni obaw, bo to piątek w sezonie niskim, krótszy dzień pracy, a nazajutrz nieczynne. Zastajemy jednak tutejszy Ośrodek Edukacyjny MPN otwarty i niezwykle nowoczesny! 

Ośrodek Edukacyjny MPN - ciekawe miejsce na wizytę z dziećmi

Świat zwierząt w Ośrodku Edukacyjnym MPN

Na trzech poziomach budynku przygotowano piękne interaktywne wystawy prezentujące świat zwierząt i bogatą roślinność regionu. W części głównej wystawy uruchomiono dla naszej piątki spektakl przyrodniczy prezentujący historię kształtowania się obecnego stanu przyrody tego regionu i udostępniono wszystkie gabloty. Dowiadujemy się, że Magurski Park Narodowy istnieje od 25 lat i jest najbardziej zalesiony pośród wszystkich - lasy pokrywają aż 95% powierzchni parku (głównie buczyny, jaworzyny i olsy). A wśród parków o charakterze górskim MPN notuje najmniejsze natężenie ruchu turystycznego, choć posiada aż 145 km szlaków pieszych. Przygotowano dla nas kserokopie materiałów do upragnionych odznaczeń:

  • Przyjaciela MPN - po spełnieniu pewnych kryteriów i rozwiązaniu kilku ciekawych zadań (np. o śladach zwierząt, drzewach iglastych czy obecności Łemków) w ręce dzieci wędruje śliczny medal z drewna z symbolem MPN, czyli orlikiem krzykliwym gniazdującym licznie właśnie na tych terenach;
Magurski Park Narodowy - warto zobaczyć z rodziną

Odznaczenie Przyjaciela MPN

  • Magurskiej Odznaki Terenowej, której uzyskanie wymaga "zdobycia" aż 9 punktów rozrzuconych po całym parku... W najbliższym sąsiedztwie mamy 2 punkty: ścieżkę przyrodniczą "Kiczera" oraz szczyt Wysokie.

Do startu ścieżki mamy możliwość podjechać autem w związku z trwającym sezonem niskim i bardzo nas to cieszy. Wejście na Wysokie udaremnia gigantyczne wiosenne błoto, zaś przejście "Kiczerą" okazuje się tak przyjemne i ciekawe, że z chęcią powtórzylibyśmy je!

Na beskidzkich szlakach poza sezonem

Przejście Kiczerą

 

Rodzinny wypoczynek w Beskidach

Magurski Park Narodowy 

Kilka punktów z początku ścieżki (oznaczonych tablicami z opisem) poświęconych jest istniejącej tu dawniej wiosce Żydowskie zamieszkanej oczywiście przez Łemków. Niesamowite są chwile, gdy w absolutnej ciszy obejmuje się wzrokiem nagrobki i pozostałości cerkwi, rosnące wokół drzewa owocowe i przepiękne krajobrazy... Takich opuszczonych wiosek czy cerkwi jest w regionie sporo.

Odwiedzamy dawną łemkowską wioskę

Dawna wioska Żydowskie

 

Wypoczynek w sezonie niskim w górach

Cerkiew w Krempnej

Udaje nam się obejrzeć (ale tylko z zewnątrz) cerkiew w Krempnej, lecz nie starcza nam niestety czasu na największe cuda: cerkiew w Świątkowej Wielkiej i w Olchowcu. Mamy zatem po co wracać! W naszej miejskiej bibliotece odkrywamy po kilku miesiącach od podróży piękne książki Marii Strzeleckiej "Beskid bez kitu" oraz "Beskid bez kitu. Zima" i przenosimy się w wyobraźni do tej cudownej krainy.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi w Beskidzie Niskim po sezonie

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Pobyt w Beskidzie Niskim byłby niepełny bez zgłębienia kultury i historii Łemków. Tym tematom poświęcone jest Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Trafiamy akurat na pierwszy dzień pracy placówki po sezonie zimowym smile. Jak zaczarowani słuchamy opowieści bardzo zaangażowanej przewodniczki, podziwiamy kolekcję łemkowskich strojów ludowych (zachwyca nas szczególnie ozdobny naszyjnik Łemkiń, tzw. krywulki), poznajemy wnętrza łemkowskiej chyży i innych zabudowań. 

Zwiedzanie Muzeum Kultury Łemkowskiej z dziećmi

Zabytki w Muzeum Kultury Łemkowskiej

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze i Iwonicz-Zdrój

Opuszczamy to miejsce zadumani i ciesząc się ładną pogodą postanawiamy "zdobyć" wieżę widokową na Cergowej (blisko Dukli). Wędrówkę szlakiem wspominalibyśmy miło, gdyby nie atakujący nas co i rusz deszcz i błoto. Cóż, kwiecień plecień ... 

Urlop z dziećmi w Beskidach w sezonie niskim

Cergowa Góra

 

Beskid Niski - ciekawe miejsca dla rodzin z dziećmi

Wieża widokowa na Cergowej

Wieża wyłania się z gęstwiny lasu na jednym z trzech szczytów (716 m n.p.m.) Masywu Cergowej (owianego legendami i usianego jaskiniami). Z wysokości 22 m podziwiamy rozległą panoramę na: Beskid Niski, Pogórze Karpackie, Karpaty słowackie oraz Tatry. Zwracamy uwagę na ciekawą architekturę wieży - przypomina szyb typu kanadyjskiego, a więc nawiązuje do tradycji wydobycia ropy w tym regionie. 

W nagrodę za trudy wspinaczki jedziemy na suty posiłek do Iwonicza-Zdroju, a także kubeczek leczniczej wody mineralnej (kupiony w pijalni stylizowanej na oranżerię) smile. Spacerujemy wśród zabytkowej drewnianej architektury pełnej willi i pensjonatów w stylu szwajcarskim.

Odwiedziny w Iwoniczu-Zdrój

Spacer po Iwoniczu-Zdrój

 

Beskid Niski - rozrywka po sezonie
Iwonicz-Zdrój

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj:


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce

Nazajutrz, kierując się już w stronę domu, poznajemy bliżej postać Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy lampy naftowej i pioniera wydobycia ropy naftowej, niosącego temu biednemu w XIX w. regionowi niebywały rozwój cywilizacyjny. Odwiedzamy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, gdzie do dziś pracują szyby wydobywające "czarne złoto". Przechadzamy się z mapką po ogromnym terenie najstarszej kopalni ropy naftowej na świecie i podziwiamy z bliska ogromne konstrukcje oraz maszyny, a także "dom" Łukasiewicza, a w nim kolekcję przepięknych lamp naftowych i multimedialny pokaz, ciekawy zwłaszcza dla dzieci.

Zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa

Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa

 

Atrakcje w Beskidzie Niskim - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa

Kolekcja lamp naftowych

Takich "żywych" scen przygotowano w okolicznych budynkach więcej. Odnajdujemy stuletni i wciąż działający szyb - to prawdziwa perła! Z sentymentem oglądamy dawną stację CPN-u.

Weekend w Beskidach w sezonie niskim

Kopanka "Mineralna"

 

Interesujące miejsce na wycieczkę z dziećmi w Beskidzie Niskim

Dawna stacja CPN-u

Długo jeszcze zachwyca nas fakt, że na przestrzeni wieków udało się zachować przed zniszczeniem te autentyczne budynki, narzędzia i maszyny świadczące o świetności polskiej myśli technicznej tamtego okresu.

Beskid Niski - urlop z dzieckiem
Zabytki w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa

 

Wypoczynek w Beskidach po sezonie
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa

Ps. W dalszej drodze powrotnej zaglądamy do Rzeszowa i jego Muzeum Dobranocek (ze zbiorów Wojciecha Jamy). To wspaniała, sentymentalna podróż w czasie dla rodziców, a dla dzieci inspiracja do odkrycia tak cennych z dzisiejszej perspektywy fabuł i postaci. Choć niektóre są ponadczasowe (Reksio, Miś Uszatek, Coralgol czy Smerfy) i pewnie zaprzyjaźnią się z niejednym jeszcze pokoleniem smile.

Odwiedzamy Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 

 

Autorka tekstu i zdjęć: Danuta Gawałkiewicz

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi