Miejsca bajkowe i wyjątkowe w Polsce

MIEJSCA BAJKOWE I WYJĄTKOWE

Na przestrzeni ostatnich lat udało nam się odwiedzić kilka niezwykłych miejsc:

Woj. lubelskie:

Magiczne Ogrody – Trzcianki


Woj. łódzkie:

Dolina Skrzatów – Chociszew

Muzeum Kinematografii – Łódź

Papugarnia Carmen - Łódź

Dinopark – Kołacinek

Mikrokosmos – Ujazd

Kolej Wąskotorowa - Rogów


Woj. mazowieckie:

Park Bajka - Błonie

Park Rozrywki – Julinek

Park Dolina Wkry – Pomiechówek

Park Wodny „Suntago” - Wręcza


Woj. świętokrzyskie:

Muzeum Zabawek i Zabawy – Kielce

Świętokrzyska Polana - Chrusty

Europejskie Centrum Bajki – Pacanów


Woj. warmińsko – mazurskie:

Park Dzikich Zwierząt – Kadzidłowo


Woj. podlaskie:

Muzeum Mleka – Grajewo

Tratwa na Biebrzy - Wroceń


Woj. zachodniopomorskie:

Park Wieloryba – Rewal


Woj. małopolskie:

Energylandia – Zator

Apilandia – Klecza 


Woj. wielkopolskie:

Muzeum Rogala – Poznań

Blubry 6D - Poznań

Muzeum Arkadego Fiedlera - Puszczykowo

Gród Pobiedziska - Pobiedziska


Woj. kujawsko – pomorskie:

Żywe Muzeum Piernika – Toruń

Dom Legend Toruńskich – Toruń


Woj. dolnośląskie:

Muzeum Zabawek – Kudowa-Zdrój

Karkonoskie Tajemnice – Karpacz

Time Gates – Jelenia Góra


Wiele z tych miejsc przenosi dzieci w świat wyobraźni, a dorosłych w świat wspomnień z dzieciństwa. Są wśród nich takie, które bawią i uczą, jak też cieszą oko ładnymi „przedmiotami” lub podniebienie smakołykami. Są takie, które przyprawiają o gęsią skórkę z racji intensywnych emocji, które wywołują lub swojej „mrocznej” oprawy. Wiele z nich to miejsca nieszablonowe i niekomercyjne, które na dłużej zapadają w pamięć. Z pewnością każde z nich gwarantuje świetną i ciekawą zabawę, często od rana do nocy smile.


MAGICZNE OGRODY W TRZCIANKACH

Lubelszczyzna - Magiczne Ogrody Trzcianki

To zaczarowana kraina pełna zieleni, wodnych zakamarków, ciekawych stworzeń i… Więcej nie zdradzimy smile. Dzieci są tu w swoim żywiole, a rodzicom udaje się nawet momentami przysiąść, relaksując się w upalny lipcowy dzień. Odwiedzamy wiele tematycznych krain pełnych zabawy, ale i refleksji. 

Nietypowe atrakcje dla dzieci w Polsce - Magiczne Ogrody

Bilety nie należą do tanich, najlepiej gdy jeden z członków rodziny obchodzi akurat urodziny – wtedy płaci zaledwie 1 zł smile.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Magiczne Ogrody w Trzciankach


DOLINA SKRZATÓW W CHOCISZEWIE

Wycieczka do Doliny Skrzatów z dziećmi

Dolina ta to nic innego jak miniaturowa wioska skrzatów, odwiedzana przez dzieci i dorosłych, którzy wciąż mają marzenia… To Park Skrzacich Opowieści, Figur i Ekspozycji przepełniony mitologią Słowian, po którym oprowadza profesjonalny skrzatolog smile. Jest to miejsce z pewnością magiczne i pobudzające wyobraźnię.

Dolina Skrzatów - bajkowa wyprawa z rodziną

Już na wejściu odnosimy wrażenie przeniesienia w czasie – zgromadzeni w kręgu wokół boga wszelkiej energii, Peruna. Wysłuchujemy opowieści o naszych przodkach Słowianach i ich wierzeniach. Częściowo już je znamy (choć niektóre są dla nas nowe), lecz w zestawieniu z tą magiczną krainą i wszędobylskimi skrzatami (a „dostrzeżenie” ich czyni świat prostym i zrozumiałym) nabierają nowej głębi i wciąż wywołują zachwyt nad mądrością przodków, jak też zazdrość o ich niezwykłą symbiozę z przyrodą. Przechodzimy dalej zagłębiając się w Dolinę Skrzatów i odkrywamy na każdym kroku jak pęd dzisiejszego życia zakłóca nasz związek z naturą. Każdy pień, każdy mech czy kamień „mówią” do nas, a rozmieszczone naokoło skrzacie osiedla zachwycają kunsztem wykonania. Aby dostrzec małe szczegóły, ale też wtopić się w otaczający krajobraz posłusznie kucamy na hasło skrzatologa „zeskrzaćcie się” smile. Wprowadza nas on też w tajniki głagolicy (alfabetu Słowian), dzięki czemu bez problemu odczytujemy „zaszyfrowane” nazwy czterech żywiołów (ziemi, powietrza, wody i ognia) przyporządkowane odpowiednio bóstwom i ich symbolom (Mokoszy, Perunowi, Welesowi i Swarogowi). Kosztujemy poziomek, moczymy nogi w przepływającej opodal Bzurze, obserwujemy pajęczą sieć i zaglądamy do skrzacich kryjówek… Poznajemy właściwości jaskółczego ziela, dźwigamy skrzaci głaz i próbujemy swoich sił w motaniu lalek (najlepszych, bo jedynych zabawek słowiańskich dzieci…). Ciężko wracać do rzeczywistości, ale opuszczamy Dolinę Skrzatów zaciekawieni światem, historią i rolą człowieka na Ziemi.


MUZEUM KINEMATOGRAFII W ŁODZI

Łódź - zwiedzanie Muzeum Kinematografii

Ma swoją siedzibę w dawnym pałacu Scheiblera w Parku Źródliska i przyciąga przebogatą ofertą kulturalną. Miejsce to warte jest odwiedzenia nawet z malutkimi dziećmi – przenosi do świata bajek. Nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów smile.

Naszą przygodę z kinematografią kończymy na podwórku na tyłach budynku, gdzie z zaskoczeniem zauważamy eksponaty z filmu „Kingsajz”. Jest ogromny but-szpilka, jest wielgachny telefon i latarka starego typu – koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy!

Ciekawe miejsce w woj. łódzkim

Warto zostać dłużej w przepięknym Parku Źródliska i odwiedzić Palmiarnię wraz z Ogrodem Botanicznym oraz odszukać rzeźby bajkowych postaci - jednych z wielu rozmieszczonych na Szlaku Bajkowej Łodzi. Zachęcamy bardzo do podążania śladami Misia Uszatka, Filemona i Bonifacego czy Pingwina Pikpoka – tu zaczęła się nasza przygoda ze zdobywaniem odznak PTTK smile.


PAPUGARNIA CARMEN W ŁODZI

Oglądamy z dziećmi papugi w Łodzi

Jest największą do tej pory działającą w Polsce – znajduje się tu 180 papug należących do 40 różnych gatunków. Nasza wizyta nie miała nic wspólnego ze statecznym spacerem jak w ZOO i podziwianiem papug zamkniętych w klatkach. Był to niezwykle emocjonujący „bieg z przeszkodami” smile. W dużym pomieszczeniu papugi przeróżnych kolorów i rozmiarów przefruwały nad naszymi głowami, a od czasu do czasu przysiadały na nich… Warto mieć bluzę z kapturem – szczególnie, że metalowe zakończenia ściągaczy upodobały sobie papugi wyjątkowo i namiętnie je obgryzały siadając wówczas na ramieniu, uff… Najbardziej zadowalającą „miejscówką” była ta na przedramieniu – papugi dawały się wtedy karmić, chyba że były (a były) mocno przejedzone. Radość, strach, złość, ciekawość, pomysłowość, zaradność i wiele innych emocji wiąże się z wizytą w Papugarnii. Warto przekonać się osobiście smile.

Bliskie spotkanie z papugami w łódzkiej Papugarnii

DINOPARK W KOŁACINKU

Magiczne miejsca w Polsce - Dinopark Kołacinek

To miejsce odwiedzone przez nas wielokrotnie, bo położone w odległości zaledwie 30 km od domu. Na dużym obszarze zgromadzono w Dino-parku figury … dinozaurów oczywiście. Wkomponowano je ciekawie w teren. Wiedzę o nich można zaczerpnąć samodzielnie korzystając z licznych tablic lub skorzystać z usług przewodnika. Można poznać autentyczne skamieniałości sprzed wielu milionów lat, przespacerować się po parku, pobawić na placu zabaw lub sali z suchym basenem. Dla nas największą atrakcją były zabawy (płatne jednorazowo 9 zł) w „Małego Paleontologa” (należało odnaleźć w piasku części szkieletu dinozaura) i „Gorączkę Złota” (należało przesiać sitem piasek w poszukiwaniu drobinek złota). W nagrodę można otrzymać upominek (np. figurki dinozaurów), pamiątkową monetę oraz dyplom „Poszukiwacza złota”.

Zimą miejsce to zamienia się w Krainę Św. Mikołaja. Podobno najpiękniejszą i jedyną w swoim rodzaju, więc nie wahamy się wyruszyć smile. Kraina nie obfituje może w jakieś nadzwyczajne atrakcje, jednak przy odpowiedniej porze dnia i zimowej aurze nabiera szczególnego uroku. Te ostatnie dwa warunki zostały spełnione na czas naszej wyprawy – spadł świeżutki śnieg, a tuż po zmroku cały teren rozświetlił się dzięki różnobarwnym iluminacjom. 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi w woj. łódzkim - Dinopark

Wstępujemy do Sali Tronowej św. Mikołaja, odbywamy spacer po Bajkowej Ścieżce (spotykamy tam m.in. Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, niegroźną Babę Jagę), odwiedzamy Dom św. Mikołaja i Dziada Mroza (tego ostatniego poznajemy osobiście), a w hali gastronomicznej bierzemy udział w konkursach, z sukcesami smile.

Hitem dnia okazuje się jednak najzwyczajniejsza bitwa na śnieżki i zabawa na świeżym powietrzu!


MIKROKOSMOS W UJEŹDZIE

Niezwykłe miejsca do odwiedzenia - Mikrokosmos w Ujeździe

Ten tematyczny ogród edukacyjno-rozrywkowy mamy również na wyciągnięcie ręki (ok. 45 km drogi). Spacerując po jego rozległym terenie podziwiamy realistyczne rzeźby owadów – większe od dorosłego człowieka! Wszystkie eksponaty są dokładnie opisane i zachwycają swoim ogromem oraz otoczeniem w postaci wielu odmian drzew i krzewów. Koniec spaceru po pięknym ogrodzie botanicznym to dopiero początek zabawy - naszym oczom ukazuje się spory plac zabaw, tyrolka i hamaki, czyli to co dzieci lubią najbardziej smile. Pobliski bar oferuje lody, napoje i drobne przekąski.  


KOLEJ WĄSKOTOROWA Z MIKOŁAJEM W ROGOWIE

Przejażdżka koleją wąskotorową w towarzystwie Mikołaja

Z nadejściem 6-go grudnia radość dzieci sięga zenitu, a Mikołaj dwoi się i troi, by odwiedzić dzieci w przedszkolach, na balach, podczas różnych spotkań czy warsztatów. Gna biedne renifery z jednego miejsca w drugie. Jest jednak jedno miejsce gdzie mogą spokojnie odpocząć, a Mikołaja wiezie … ciuchcia smile. A dokładniej kolej wąskotorowa województwa łódzkiego działająca nieprzerwanie od 100 lat na trasie Rogów – Rawa – Białą. Mikołaj zaprosił dzieci na przejażdżkę na krótkim, 8-kilometrowym odcinku z Rogowa do Jeżowa. W jej trakcie podarował każdemu dziecku trochę słodkości i pamiątkowy magnes. Na postoju w Jeżowie pozował z dziećmi do zdjęć i cierpliwie czekał aż podróżni zaspokoją apetyt sprzedawaną tu grochówką oraz smażonymi przy ognisku kiełbaskami.

Bajkowe wyprawy z dziećmi

Powrót umilał śpiewami i pogaduszkami, a na koniec zaprosił do odwiedzenia Muzeum Kolei w Rogowie. Tu wykazał się sporą wiedzą o semaforach, przekładniach i historii kolei. Dowiedzieliśmy się też, że linia ta była dawniej eksploatowaną przez wojska niemieckie podczas pierwszej wojny światowej, a przed zupełną likwidacją uratowali ją miłośnicy wąskiego toru z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, tacy jak nasz Mikołaj smile.


PARK BAJKA W BŁONIU

Woj. mazowieckie - spacer po Parku Bajka

To miejsce bardzo przyjazne rodzinom z dziećmi. Korzystamy tu z wielu atrakcji: zaraz na wejściu gramolimy się na leżaki w rozmiarze XXL, brodzimy w wodzie (tu niezbędne gumowe obuwie) i moczymy się oczywiście smile. Przygrywamy na gigantycznych instrumentach i przeglądamy się w krzywych zwierciadłach - tu niezbędny dystans do siebie... Zasiedlamy też ogromne plecione kosze i ścigamy się w mini tunelach. Cieszy jeszcze pająk i inne typowe dla placów zabaw urządzenia. Dobrowolne opuszczenie tego miejsca nie jest łatwe…


PARK ROZRYWKI W JULINKU

Zabawa w Parku Rozrywki Julinek

Ta podwarszawska miejscowość, położona w gminie Lesznowola, kojarzy się niektórym ze szkołą cyrkową i słusznie. Natomiast największą jego atrakcją jest Park Rozrywki. Wykupując żetony lub całodniowy karnet można pobawić się na tzw. dmuchańcach, trampolinach, pojeździć elektrycznymi autkami lub gokartami, skorzystać z parku linowego lub gry w mini golf. Za pierwszym razem wykorzystujemy podarowany karnet i odwiedzamy Julinek w ostatni weekend września, który jest jednocześnie ostatnim dla niektórych atrakcji, np. dmuchańców. Szczególnie przypada nam do gustu park linowy, wyjątkowo oryginalny, gdzie aż roi się od przeszkód typowo cyrkowych! Gra w mini golf sprawia równie dużo frajdy, a tuż obok najmłodsi mogą skorzystać z ładnego placu zabaw – na wyposażeniu m.in. tyrolka. Dzieci wyjeżdżają zachwycone i koniecznie chcą tu jeszcze wrócić!

Następna wizyta przypada w pełni sezonu – stajemy wówczas twarzą w twarz z jeszcze większą liczbą atrakcji. Oprócz konstrukcji dmuchanych trampolin i parku linowego niekwestionowanym hitem okazały się brodziki, baseny, wodne zjeżdżalnie, a nawet „rów” wypełniony wodą, by wprawiać się w sztuce surfingu smile. Z głośników dobiega muzyka przerywana od czasu do czasu ogłoszeniami i zaproszeniami do hali głównej na pokazy cyrkowe. W Julinku działa bowiem najstarsza i jedyna w kraju Państwowa Szkoła Sztuk Cyrkowych. Akrobacje uczniów są imponujące!

Weekend z dziećmi na Mazowszu - Julinek

Podczas ostatniej, wrześniowej wizyty, park linowy powitał nas niestety deszczową pogodą. Skryci nieco w koronach drzew korzystamy chociaż z atrakcji parku linowego. Warto przyjechać do Julinka nawet dla tej jednej atrakcji. Ponownie sprawia on dzieciom ogromną frajdę, a pomysłowość tras sprawia, że można je pokonywać wielokrotnie nie nudząc się. Odkrywamy nowości: ściankę wspinaczkową oraz mini wesołe miasteczko (płatne dodatkowo). Z ostatniego niestety nie korzystamy… I tak, po raz kolejny opuszczamy Julinek z dużym niedosytem i obiecujemy sobie, że następnym razem wystartujemy z samego rana i pokonamy wszelkie przeciwności pogodowe. Pewnym sposobem na obejście dość wysokiej opłaty wstępu dla większej rodziny są odwiedziny w dniu urodzin jednego z jej członków. Solenizant wchodzi wówczas za symboliczną złotówkę smile.


PARK DOLINY WKRY W POMIECHÓWKU

Odwiedzamy Park Doliny Wkry z rodziną

To niewielkie miasteczko położone malowniczo w Widłach Trzech Rzek posiada piękną Leśną Ścieżkę Dydaktyczną.

Urzekły nas fotografie tego miejsca z robiącą niesamowite wrażenie kładką zawieszoną w… koronach drzew. Wyruszamy więc na spotkanie z przygodą, mimo że to listopad, gdy dzień już krótki, a pogoda kapryśna. Trafiamy jednak na dobrą aurę i z wielkim entuzjazmem w samo południe stajemy na starcie Leśnej Ścieżki Dydaktycznej (bezpłatnej inicjatywy gminy Pomiechówek). 

Tematem przewodnim jest obserwacja zwierząt leśnych i ich życia oraz zwyczajów miesiąc po miesiącu. Co kilka metrów spotykamy drewnianą platformę z ogromną planszą zaczerpniętą ze znanej nam księgi „Rok w lesie” oraz plansze edukacyjne na inne tematy (np. które zwierzęta są płazami, a które gadami, jak wyglądają domki różnych zwierząt, jakie ślady zostawiają po sobie nasi leśni przyjaciele, itd.). Nie brakuje również tablic manipulacyjnych, quizów i zagadnień do przemyślenia. Wiele konstrukcji na trasie ścieżki zadziwia swoją naturalnością, kunsztem wykonania, np. drewniane ławki w kształcie łodzi, leśne zwierzęta uplecione z wikliny, kolorowe owady w skali makro. Poza tym, ścieżka to swoisty, naturalny plac zabaw – nie brakuje konstrukcji do rozhuśtania się, poturlania, pozjeżdżania, poskakania, a w sezonie działa też podobno wodny plac zabaw! A rzeczywistym hitem jest kładka zawieszona na wysokości 4,5 m! Oczywiście również tu nie brakuje dydaktycznych tablic ze szczegółowymi opisami. A w koronach drzew ukrywają się … Trzeba przyjechać i przekonać się na własne oczy smile.

Bajkowe miejsca w woj. mazowieckim - Park Doliny Wkry

Nie sposób oddać słowem wszystkich wrażeń i informacji zaczerpniętych z tej stosunkowo krótkiej wizyty. Dostateczną zachętą odwiedzenia tego miejsca niech będzie fakt, że dzieci zaciekawione biegały od jednego punktu do następnego – czytały, słuchały, obserwowały i odjeżdżać nie chciały smile. Opuszczając ścieżkę, niby już zmęczone, zregenerowały się ponownie w obliczu mini parku linowego (również bezpłatnego). Wzrok mamy powędrował w tym czasie ku tablicy z intrygującym tytułem „Kraina 3 Rzek”. Wiedzieliśmy i widzieliśmy, że Pomiechówek leży nad rzeką Wkrą (nasza ścieżka biegła wzdłuż niej przez jakiś czas), lecz zaskoczeniem była informacja, że gdzieś w pobliżu jest takie miejsce, gdzie Wkra wpada do Narwi, a ta zaś uchodzi do Wisły! To swoiste skrzyżowanie rzek udało nam się zobaczyć przy wyjeździe z Pomiechówka. Widok ten robi wrażenie!


SUNTAGO WE WRĘCZY

Relaks w Parku Wodnym Suntago

Ten stosunkowo niedawno powstały olbrzymi Park Wodny stanowił mocną pokusę, zwłaszcza u dzieci. Wciąż było nam tam jednak nie po drodze, choć znajduje się w odległości zaledwie 27 km od domu (a 50 km od Warszawy). Długo czekaliśmy na okazję cenową, bo to niemały wydatek dla 5cio osobowej rodziny. Z pomocą przyszedł Black Friday, a dzieci cieszyły się niezmiernie z gwiazdkowego prezentu smile. Park odwiedzamy tuż po świętach, więc gości jest niemało, choć „zmieściłoby się” wielokrotnie więcej. Trudno wyobrazić sobie wówczas długość kolejki oczekujących do wybranych zjeżdżalni… Jest ich wprawdzie aż 32 sztuki (plus Surf Air), lecz cieszą się tak ogromnym powodzeniem zarówno dzieci jak i dorosłych, że trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania. Ta strefa rodzinna o nazwie Jamango posiada jeszcze atrakcyjną rwącą rzekę, ogromny basen termalny z falą, wewnętrzny basen z barem i hydromasażem przechodzący w zewnętrzny, gdzie przebywanie wśród zimowej scenerii ma swój szczególny urok!

Interesujące atrakcje dla dzieci - Park Wodny Suntago

Pozostałe strefy w Suntago są zarezerwowane dla gości 16+: Relax (z basenem termalnym wewnętrznym i zewnętrznym z obowiązkową opcją baru oraz basenami solankowymi), Saunaria (z bogatą ofertą przeróżnych saun wzbogaconą o specjalne sesje z saunomistrzem oraz grotą solną i innymi atrakcjami),  Wellness & SPA (z ofertą przeróżnych zabiegów dodatkowo płatnych). Wnętrza wszystkich stref obfitują w palmy, leżaki i punkty gastronomiczne smile. Warto przyjechać tu na cały dzień lub nawet kilka i skorzystać z opcji noclegu oferowanej na stronie https://parkofpoland.com/pl/.


MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY W KIELCACH

Świętokrzyskie z dziećmi - wycieczka do Muzeum Zabawek w Kielcach

To najstarsze i największe muzeum zabawek w Polsce. Podziwiamy tysiące zabawek w różnych działach tematycznych: lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, itp. Najstarszy „model” to niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku! Córki zachwycają się uroczo zaaranżowanymi są pokoikami dla lalek, a rodzice wzruszają na widok gier i zabaw z własnego dzieciństwa smile

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


ŚWIĘTOKRZYSKA POLANA W CHRUSTACH

Rozrywka na cały dzień w Świętokrzyskiej Polanie

To rozległy kompleks zapewniający rozrywkę na cały dzień. Oprócz dmuchańców, trampolin, parku linowego, wodnych kul czy automatów do gier jest tu do obejrzenia Mini Zoo, Park Miniatur oraz Oceanika. Ta ostatnia atrakcja jest szczególnie warta uwagi. W ogromnych akwariach zgromadzono tu wiele ciekawych i niecodziennych gatunków wodnych zwierząt i podzielono według miejsca ich występowania. Przewodnicy ciekawie opowiadają o tajemnicach ich życia. Wykupując bilet tzw. „open” można swobodnie korzystać ze wszystkich atrakcji bez limitu czasowego. Tyle że zabawa nie ma końca smile. Opuszczamy kompleks jako ostatni goście – na miejscu posilamy się w jednym z wielu punktów gastronomicznych.

Niezwykłe miejsca dla rodzin z dziećmi Świętokrzyska Polana

Ps. w odległości zaledwie 8 minut drogi znajduje się słynny Dąb Bartek.


EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE

Zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki

Chcecie wierzyć, czy nie chcecie,

a Pacanów jest na świecie.

Piękna to osada, skromna

i dla bajki wiekopomna.

Bawił tutaj król przed laty,

świetne sobie sprawił szaty.

Zamorskie kupców towary,

roztaczały w rynku czary.

Pewna wieść go rozsławiła,

o kowalach dziarskich była,

co to kozy podkuwali,

wiecie już co było dalej?

Pacanów z Koziołka słynie

po całej polskiej krainie.

Bajki został więc stolicą,

by radować człeka lico.

W holu Centrum, tuż pod wielkim kredensem otwierają się przed nami wrota do Bajkowego Świata, gdzie spotykamy nie tylko Koziołka, ale też Królewnę Śnieżkę (była naszą przewodniczką wink) oraz Czerwonego Kapturka. Przechodząc kolejno różne bajkowe krainy i pomieszczenia docieramy do „Zaczarowanego Dworca Koziołka Matołka” i wyruszamy w magiczną podróż pociągiem. Wszystkich szczegółów nie zdradzamy i do odwiedzin zachęcamy smile.

Rodzinny weekend w woj. świętokrzyskim

Budynek Centrum Bajki otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem zaś znajduje się amfiteatr. Systematycznie organizowane są tu Dziecięce Spotkania Mistrzów Teatru, Spotkania Mistrzów Muzyki, ogólnopolskie konkursy Przygody Koziołka Matołka i Konkurs Fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata”.

Centrum Bajki z dziećmi

Bilety nie należą do tanich, ale na pewno znaczna promocja oferowana jest w Dniu Dziecka smile. Pacanów to jedno z wielu miejsc związanych z Koziołkiem, a odwiedzenie wszystkich uprawnia dzieci do otrzymania prześlicznej odznaki „Śladami Koziołka Matołka” smile.


PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE

Wizyta w Parku Dzikich Zwierząt

To niezwykłe survivalowe safari na Mazurach! Leży na terenie Puszczy Piskiej i zwierzęta (gatunki rodzime) żyją tu w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych. Dla dzieci ogromna frajda – można karmić daniele, koziołki i młode jelenie, a dorosłe obserwować  z całkiem bliska (w tym rzadki okaz białego jelenia św. Huberta). Całkiem dzikie okazy (typu rysie i wilki) ogląda się oczywiście z daleka, zza ogrodzenia, ale nie są to wydzielone wybiegi jak w ZOO, tylko ogromne obszary wolnej przestrzeni. Niedopuszczeni zostajemy natomiast do ptaków wysiadujących akurat jaja. A często trafiają tu „wyrzutki”, np. bociany, które w wieku niemowlęcym wypadły z gniazd. Ogólnie ideą parku jest chronić gatunki zagrożone wyginięciem. Niektóre zwierzęta przechodzą tu rehabilitację, rewalidację, reintrodukcję, itp. Widać, że pracownicy i przewodnicy w jednym są ich losem zainteresowani, zaangażowani w to co robią i zarażają swoją pasją opowiadając barwnie i zabawnie o tej ciekawej jednostce i jej mieszkańcach (np. o łosicy, która myśli, że jest jeleniem, bo się z nim wychowywała).

Spacerujemy po Parku Dzikich Zwierząt

Dzieci słuchają jak urzeczone, prześcigają się w kolejce dostępu do drewnianych schodów i platform oddzielających tereny spacerowe zwierząt . A wiadomo, że bezpieczniej gdy przewodnik jest na przedzie, bo … W naszej grupie ma w  związku z tym miejsce pewna przygoda, ale szczegółów nie zdradzamy smile. Warto ubrać się stosownie do warunków terenu (informacja na stronie oraz przy kasie biletowej), gdyż po ulewnych deszczach jakie spadły w przededniu naszej wizyty spacer po tym „dzikim” terenie (przez ok. 2 h) jest wyzwaniem iście survivalowym!


MUZEUM MLEKA W GRAJEWIE

Centrum Tradycji Mleczarstwa - wycieczka do Muzeum Mleka

To jedyne w Polsce Centrum Tradycji Mleczarstwa. Uzmysławia na różne sposoby, że mleko towarzyszy każdemu z nas od początku życia. Dowiadujemy się tu o dobroczynności mleka i procesie jego produkcji oraz mamy okazję … wydoić krowę! Jak to dokładnie przebiega najlepiej przekonać się samemu odwiedzając to sympatyczne miejsce smile.


TRATWA NA BIEBRZY WE WROCENIU

Podlasie - spływ tratwą po Biebrzy

W rejonie słynnego na całą Europę Rezerwatu Biebrzy trudno w sezonie o nocleg w ostatniej chwili. Zamiast doby hotelowej trafia nam się na doba „tratwowa” – jedyna w swoim rodzaju i wspominana przez dzieci wielokrotnie Sprzęt wynajmujemy w agroturystyce „Dolina Biebrzy”. Pierwszego dnia około południa właściciel woduje nas kilka kilometrów w górę rzeki, byśmy z jej nurtem (który okazał się z czasem znikomy) przybili następnego dnia do plaży agroturystyki we Wroceniu. Więc… rozpoczynamy naszą przygodę, pełni emocji i niedowierzania wręcz, że jesteśmy tu i teraz, na wodach cennej Biebrzy, otoczeni jej przyrodą, którą pragnęliśmy już od dawna poznać.

Rezerwat Biebrzy - nocleg na tratwie
Rezerwat Biebrzy - bajkowe miejsce w Polsce

Żwawo wprawiamy w ruch kilkumetrowe pagaje i pchani wiatrem pędzimy, zdawałoby się, w zawrotnym tempie. Cumujemy więc do brzegu, w obawie, by nie skończyć naszego rejsu przedwcześnie, ale i w potrzebie, by „upichcić” obiad i zażyć nieco kąpieli słonecznych, jak też wodnych, w ten piękny sierpniowy dzień smile. Podczas gdy rodzice grillują (sprzęt na wyposażeniu tratwy) dzieci eksplorują wszystkie zakamarki tratwy, a zwłaszcza dach, z którego przez lornetkę obserwują okolicę i od czasu do czasu ptaki. Zaczynają niekończącą się zabawę (praktycznie 24-godzinną) w zanurzanie, skoki do wody, nurkowanie. A woda zimna i … momentami bardzo głęboka (na wyposażeniu tratwy są koła ratunkowe). Niejednokrotnie pagaj zanurza się aż po czubek i zaczyna wiać przeciwny wiatr, cofając nas w górę rzeki… Te przeciwności, ale też sprawne „wejście w zakręt” czy odbicie od brzegu (często i gęsto porośniętego szuwarami) zaczynają stanowić nie lada wyzwanie i martwić nas czy w ogóle dopłyniemy na czas… Godzina oddania tratwy jest umowna, każdy zrozumie losowe opóźnienie, jednak nasze dalsze plany nie przewidują spóźnienia... Tymczasem nastaje wieczór, a rozpoczyna walka ze zmorą tych okolic – komarami… Walczymy dzielnie, ale i tak pogryzieni i zmęczeni kończymy ten dzień ścieląc „prycze” karimatami i śpiworami. Funkcjonalność tratwy jest niezwykła i na tak małej przestrzeni może pomieścić 6 osób. Oczywiście możliwe jest wypożyczenie tratw większych i na dłuższy okres czasu (nawet 2 tygodnie). W nocnej ciszy nasłuchujemy przybrzeżnych nawoływań łosia – symbolu tych ziem, jak też wpatrujemy się w rozgwieżdżone niebo. Jest bajecznie! Choć bardzo wczesna pobudka nazajutrz wraz z pierwszymi promieniami słońca nie wzbudza już takich emocji… Po kolejnym posiłku na wodzie (przyjemność jedyna w swoim rodzaju) nabieramy sił i wracamy do pracy… a dzieci do wody smile. Widzimy już w oddali zabudowania Wrocenia, mijamy inną, zacumowaną tratwę oraz kilka osób w kajakach lub na kanadyjkach płynących akurat pod prąd. Wreszcie dobijamy do celu i zdajemy tratwę w całości gospodarzowi. 


PARK WIELORYBA W REWALU

Nad morzem z dziećmi - Rewal

To fantastyczne miejsce pod honorowym patronatem znanego nam z dotychczasowych lektur i podziwianego Aleksandra Doby. Przy dobrej pogodzie, a wręcz upalnej jaką mamy w dniu odwiedzin, można tu spędzić cały dzień czytając szczegółowe tablice informacyjne, a w przerwach korzystając z piaszczystego placu zabaw w morskim stylu oraz równie piaszczystej „plaży” z leżakami smile. Park podzielony jest na 4 strefy tematyczne i pozwala poznać temat morza dogłębnie, jak również spojrzeć prosto w oczy groźnym rekinom i wielkim wielorybom oraz dowiedzieć się wreszcie gdzie jest Nemo, a także poznać ryby, które spożywamy w nadmorskich smażalniach. Dzieci są zachwycone tym miejscem! Park Wieloryba pozwala z pewnością na miłą odmianę od ciągłego plażowania.

Odwiedzamy Park Wieloryba w Rewalu

ENERGYLANDIA W ZATORZE

Małopolska z rodziną - Energylandia

Ten największy w Polsce park rozrywki to raj dla dzieci pełen roller- i watercoasterów oraz całej masy innych atrakcji (np. kino 7D). Odwiedzamy go z początkiem września i eksplorujemy takie strefy jak: Ekstremalna, Familijna, Bajkolandia, Smoczy Gród, Big Milk Water Park i Aqualantis. 

Dwie ostatnie wodne strefy były już nieczynne mimo wyśmienitej pogody. Nie brakowało jednak okazji do „skąpania się”, jako że wiele atrakcji zbudowanych jest na wodzie i przewiduje zjazdy pontonami ostro w dół (Anaconda) lub tuż pod wodospadami (Jungle Adventure), strzelanie z armatek wodnych (Splash Battle), itp. W każdej ze stref „zaliczamy” wiele różnorodnych atrakcji, choć rollercoastery są najbardziej pożądanymi! Po każdej przejażdżce można wykupić zdjęcie i czasami naprawdę warto, bo sfotografowana z zaskoczenia twarz, na której maluje się cała gama emocji to niezastąpiona pamiątka i ogrom śmiechu dla reszty rodziny!

To nie do wiary, ale Energylandia wciąż się rozbudowuje, więc następną wizytę musimy koniecznie zaplanować na pobyt co najmniej dwudniowy, z noclegiem na pobliskim polu namiotowym i kamperowym (możliwość płatności bonem turystycznym). Bardziej wymagający turyści mogą skorzystać ze strefy hotelowej oraz pozostałej ogromnej bazy noclegowej w najbliższej okolicy. W Energylandii organizowane są dodatkowe, specjalne wydarzenia, jak Magic Night, Halloween, Winter Kingdom oraz Oktoberfest i Polska Złota Jesień. Odwiedzając park 12go września mamy okazję uczestniczyć w tych dwóch ostatnich wydarzeniach jednocześnie (jedno właśnie się kończyło, a drugie dopiero zaczynało). Wszystkie alejki udekorowano przepięknie jesiennymi motywami, pełno było wokół dyni, wrzosów i innych kwiatów.

Wyjątkowe atrakcje w Energylandii

Również punkty gastronomiczne nie szczędziły ozdób i ofert w duchu Oktoberfest. Ich największe zagęszczenie i różnorodność spotkaliśmy na wejściu do Smoczego Grodu. 

Dzieci opuszczają Energylandię tak pełne emocji i niedosytu, że rozmowom na temat tego co przeżyły i co planują przeżyć przy następnej wizycie nie ma końca przez najbliższy miesiąc smile.


APILANDIA W KLECZY DOLNEJ

Interaktywne Centrum Pszczelarstwa

To Interaktywne Centrum Pszczelarstwa położone ok. 5 minut drogi od Wadowic „wie” o pszczołach wszystko. Wykupując bilet podstawowy zostajemy oprowadzeni po licznych pomieszczeniach eksponujących pszczeli świat w sposób niezwykle kompleksowy i rozbudzający ciekawość (zwłaszcza dzieci) dzięki ekranom dotykowym, nagraniom, quizom czy zabawom interaktywnym. Przenosimy się do tej magicznej krainy na długo i nie możemy wyjść z podziwu jak bardzo nowoczesna jest technologia pszczelarska w przypadku ogromnych gospodarstw pasiecznych jakim jest lokalna firma LYSON (pod której skrzydłami wyrosła Apilandia). To firma z długimi tradycjami znana na całym świecie i zaangażowana w uświadamianie jak ważną rolę odgrywają pszczoły w naszym życiu i dająca przykład jak należy je chronić i dbać o ich populację.

Małopolska - wizyta w Apilandii

W budynku Apilandii można kupić różne słodkości na bazie miodu (wyrób własny), jak również ozdoby z wosku pszczelego (można je wykonać samodzielnie jeśli do biletu podstawowego dokupi się opcję warsztatów) oraz przeróżne kosmetyki na bazie miodu (również do samodzielnego wykonania jeśli wykupi się opcję „mini spa”). Wybierając pełny pakiet można spędzić w Apilandii ponad 3 godziny, a po doliczeniu czasu na wybór słodkości i pamiątek (zakupiliśmy m.in. „pszczółkowe” maseczki) oraz podziwianie pszczelich wyrobów nawet pół dnia… 


MUZEUM ROGALA W POZNANIU

Zwiedzanie Wielkopolski - Muzeum Rogala

Znajduje się na Rynku Starego Miasta, przy ul. Klasztornej. Po zakupieniu biletów wchodzimy na piętro do dużej sali, gdzie dzieci ubierane są w fartuszki oraz specjalne czapy i … biorą się do pracy! Prowadzący zapoznają humorystycznie (używając gwary poznańskiej) z procedurą wytwarzania rogali świętomarcińskich, a dzieci próbują nadążyć smile. Niestety, nikt z nas, ni szczun, ni mela, nie spamiętał sekretu udanego wypieku… Na koniec odbywa się degustacja i wręczenie Certyfikatów Rogalowego Czeladnika.

Widok na Ratusz z Muzeum

Dodatkowo, z okien Rogalowego Muzeum, położonego vis-a-vis Ratusza, podziwiamy równo w południe trykające się koziołki. Jest z nimi związana pewna legenda – to zagadka dla ciekawych smile. Koziołki to niekwestionowany hit Poznania!


BLUBRY 6D W POZNANIU

Bajkowe miejsce w Poznaniu - Blubry 6D

To magiczne miejsce przy ul. Wronieckiej gdzie zanurzamy się w świat legendarnych historii w 6D! Potrzebujemy zatem specjalnych okularów i podążając za przewodnikiem przemierzamy kolejne „wciągające światy”. Na koniec poddani zostajemy testowi na znajomość gwary poznańskiej, który niestety oblewamy… „Wczuwamy się” jednak w klimat dawnego Poznania i jego legend.


MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA W PUSZCZYKOWIE

Rodzinne wycieczki po Polsce

Nie odwiedzamy wprawdzie samego wnętrza, a rozległy teren wokół muzeum. Ten „Ogród Kultur i Tolerancji” jest bardzo ciekawie zagospodarowany rzeźbami nawiązującymi do tajemniczego świata Indian Ameryki Południowej. Odnajdujemy i zwiedzamy Piramidę oraz rekonstrukcję okrętu Kolumba – Santa Marię. Podziwiamy też replikę myśliwca Hurricane. To nielada gratka dla miłośników talentu autora „Dywizjonu 303” smile.


GRÓD W POBIEDZISKACH

Gród Pobiedziska - nauka historii przez zabawę

W tym miejscu króluje żywa historia – można wcielić się w rolę rzymskiego legionisty lub piastowskiego wojownika. Dzieciom szczególnie przypada do gustu średniowieczny plac zabaw (drewniana karuzela, zbroja rycerska, gry „planszowe”) smile. Naokoło rozstawione są wierne kopie dawnych maszyn oblężniczych. Za drobną opłatą próbujemy swych sił w strzelaniu z kuszy z efektem mizernym… Obowiązkowo robimy jeszcze postój w sklepiku z pamiątkami, choć najważniejszą ofertą Grodu Pobiedziska jest nauka poprzez zabawę!


ŻYWE MUZEUM PIERNIKA W TORUNIU

Pieczemy pierniki w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu

Mieści się przy ul. Rabiańskiej 9 i stanowi esencję „toruńskości”. Natomiast w ocenie dzieci gwarantuje „ubaw po pachy” smile. Uchyla nam rąbka tajemnicy wypieku słynnych pierników – być może uda się odtworzyć te pyszności w domu bazując na zakupionej recepturze sprzed wieków. To co udaje się upiec w tempie ekspresowym na miejscu (więc niestety niejadalne) zabieramy ze sobą na pamiątkę. Czas spędzony z „mistrzami” wspominać będziemy długo, choć wiele żartów, opowiastek czy komentarzy zasłyszanych gwarą nie sposób spamiętać … Na ścianie zawieszamy pamiątkowy certyfikat oraz symboliczny piernik, który ponoć przynosi szczęście domowi – na to liczymy smile.


DOM LEGEND W TORUNIU

Wizyta z dziećmi w Toruniu

Znajduje się przy ul. Szerokiej 35 i gwarantuje świetnie spędzony czas. W sposób niezwykle humorystyczny mamy okazję poznać najciekawszych toruńskich bohaterów historii niezwykłych, zabawnych, mrożących krew w żyłach, a przy tym refleksyjnych … Opuszczamy  to miejsce ciężsi o wiele mądrości, przestróg i morałów, jak również zaznajomieni z toruńską gwarą 😊.


MUZEUM ZABAWEK W KUDOWIE ZDROJU

Dolny Śląsk - Kudowa Zdrój z dziećmi

Znajduje się przy ul. Zdrojowej 46B. Trafiamy tam przypadkiem spacerując po pięknym uzdrowisku i w samą porę, by przyłączyć się do warsztatów tworzenia własnych zabawek odbywających się w ramach polsko-czeskiego festiwalu. Podobnych inicjatyw organizuje muzeum wiele, a eksponaty, które oferuje to istne „cacka”. Rodzicom gwarantuje wspomnień czar, a dzieciom zachwyt nad kunsztem wykonania. Nie sposób opuścić to miejsce zbyt szybko…


KARKONOSKIE TAJEMNICE W KARPACZU

Rodzinny weekend w Karpaczu

To interaktywna wystawa zapoznająca z legendami o Duchu Gór oraz jego tajemnicami.  Ciekawie, z „bajerami” (to co dzieci lubią najbardziej), choć trochę straszno… „Karkonoskie tajemnice” nagrodzono w 7. Edycji konkursu National Geographic Polska „7 nowych cudów Polski”. Wystawa znajduje się przy ul . Mickiewicza, w ścisłym centrum Karpacza, tuż obok muszli koncertowej wśród ładnej kompozycji zieleni. 


TIME GATES W JELENIEJ GÓRZE

Bajkowe atrakcje dla rodzin z dziećmi

Znajduje się przy ul. Chełmońskiego 3 i pozwala odkrywać tajemnice największych podziemi w Karkonoszach… Wyruszamy w podróż w czasie i przestrzeni przeżywając ogrom emocji i wracając nieco oszołomieni do rzeczywistości… Za dużo nie możemy zdradzić – bardzo polecamy wizytę w tym miejscu!

 

Autorka tekstu i zdjęć: Danuta Gawałkiewicz


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi